חפש מאמרים:
שלום אורח
03.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הרפורמה בקרקעות - למי היא טובה וכמה היא תעלה לנו

מאת: גיא אלוןנדל"ן ומקרקעין16/03/2010741 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

במאי האחרון (2009) החליטה ממשלת ישראל על ביצוע רפורמה מעמיקה במינהל מקרקעי ישראל. רפורמה זו באה על רקע ביקורת קשה, הן מצד הציבור והן מצד כלכלנים ואנשים המתעסקים בנדל"ן על מערכת המינהל ועל הבירוקרטיה הקשה איתה נאלץ הציבור להתמודד בפנייתו לקבלת אישור על רכישת קרקע או שינוי יעוד הקרקע שברשותו. במאמר זה ננסה להסביר את תפקיד מינהל מקרקעי ישראל ואת עיקרי הרפורמה.

מינהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים במשק הישראלי. הוא מחזיק קרוב ל93 אחוז מאדמות המדינה (22 מיליון דונם) והוא אחראי על הקצאת הקרקעות. יתרה מזו, מינהל מקרקעי ישראל הוא זה שמאשר פתיחה וסגירה של מרפסת, הצבת פרגולות במרפסת ולמעשה כל אזרח שרוכש דירה איננו רוכש אותה באמת אלא רק מחכיר אותה מהמינהל. מצב זה גם אם הוא איננו ידוע לרוב האזרחים ולעיתים איננו מהווה בעיה עבורם, יוצר סרבול קשה, בירוקרטיה מעיקה ומרחיק את מינהל מקרקעי ישראל מהשוק המודרני, שוק שפועל על פי היצע וביקוש כמעט ללא השפעות חיצוניות (אלא במקרים של כשל שוק מובהק).

הרפורמה החדשה

הרפורמה עליה החליטה ממשלת ישראל ואותה קיבלה הכנסת נועדה לשנות את מבנה מינהל מקרקעי ישראל ולשנות את המצב הקיים היום. במסגרת הרפורמה תקום מינהלת חדשה אשר תעבור שינוי ארגוני שיתאים אותה למאה ה21 ולשוק המודרני. זאת במטרה להעניק לציבור שירות טוב יותר בכל רחבי הארץ.

עיקריה של הרפורמה קשורים ליחס אל אדמות המדינה. לפי הרפורמה אזרחים יוכלו לקבל בעלות על אדמות מגורים ועסקים. היקף האדמות בהן תעבור הבעלות עומד על אחוז אחד מאדמות המדינה. אך אם זאת במידה והמדינה תראה לנכון שעליה להפקיע אדמות לצורכי הציבור היא תוכל לעשות זאת.

אחרי שהאדמות יעברו לידי האזרחים, הם יוכלו לעשות בהם כרצונם כל עוד זה בהתאם לחוק. לפי הרפורמה של מינהל מקרקעי ישראל מדובר רק בשטחים עירוניים ולא בשטחים חקלאיים או שטחים פתוחים.

מחיר הרפורמה לאזרח

 התשלום עבור העברת בעלות על הקרקע משתנה בהתאם לסוג המבנה. במידה ומדובר במבני תעסוקה או מגורים שנמצאים באיזורים שמוגדרים פריפריה או בתים צמודי קרקע עד 250 מ"ר במרכז הארץ, יעברו ללא עלות.

תשלום עבור מבנים במגרשים בינונים עד חצי דונם במרכז הארץ יהיה שווה ל3% עד 4.5% משווי הקרקע, במקרה ושטח הקרקע הוא מחצי דונם ועד דונם אזי שהעלות תהיה שווה ל6% עד 9% משווי הקרקע.

מגרשים מעל דונם אחד במרכז הארץ יצטרכו להעבור הערכת שמאי והרוכשים ידרשו לשלם 31% מהפער שבין שווי החכירה למחיר הבעלות.

בעד ונגד הרפורמה

הרפורמה של מינהל מקרקעי ישראל גררה ויכוח קשה. בצד התומכים לרפורמה עמדו המומחים שטענו שהרפורמה תשנה את מינהל מקרקעי ישראל, תעביר אותו אל המאה ה21, תשנה את היחס לאזרח ותעניק לו נכס ממשי ביד.

לעומת זאת המתנגדים לרפורמה טענו, שהרפורמה עלולה להביא להפרטת אדמות והשתלטות של בעלי הון על אדמות ציבוריות, כמו כן נשמעה טענה ששטחים פתוחים, קרי שטחים ירוקים, ייאבדו וישראל תהפוך למדינה מתועשת ומזוהמת יותר.

הרפורמה עצמה אמורה להתחלק לשני חלקים,  בחלקה הראשונה יופרטו 2 אחוז מהאדמות (400 אלף דונם) כבר השנה ו2 אחוז מהאדמות ב2014.

אתר תגובות הוא מדריך עסקים  שמביא לכם בנוסף למאגר עסקים מלא ומעודכן גם תגובות שכתבו גולשים על העסקים המופיעים בו.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת גיא אלון

מאת: גיא אלוןהחזרי מס28/07/112943 צפיות
מרביתכם בוודאי לא מודעים לעובדה כי עד 80% מהעובדים במדינה זכאים להחזר מס, כל שכן כשאותם עובדים מקבלים הכנסה משני מקומות שונים. אם בעבר החזר מס היה כרוך בבירוקרטיה ארוכה ומפרכת, הרי שהיום אפשר לבצע בדיקת החזר מס אונליין האורכת בסך הכל כמה שניות. הזדמנות נוספת לבדוק האם הנכם זכאים להחזר מס תתרחש בזמן הגשת טופס תיאום המס השנתי, פרוצדורה שאפשר כיום לבצע אונליין גם כן.

מאת: גיא אלוןמשכנתא14/04/111092 צפיות
כפי שכולנו שומעים בלא הרף, משכנתא היא ההשקעה הגדולה ביותר שרוב רובם של משקי הבית יעשו בימי חייהם, ולכן יעוץ משכנתאות מקצועי הוא כמעט בגדר הכרח. יעוץ משכנתאות יכול לא רק לעזור לכם לבחור את ההצעה המשתלמת ביותר, או לתפור לכם משכנתא מותאמת להעדפות האישיות שלכם מבחינת גובה תשלום, תקופת ההתחייבות וכו'.

מאת: גיא אלוןהפקות אירועים14/04/111207 צפיות
מעצבי אירועים יכולים לא רק לתרום להצלחת אירוע מסויים אלא גם לחסוך בהוצאות. עם זאת, מהתרשמות אישי של כותב שורות אלה, רבים מאיתנו לא מודעים הייטב לסוג ההתקשרות עם מעצבי אירועים, מה נכלל תחת החוזה שלהם, ומה עושים במידה ומתגלים חילוקי דעות. על נושאים אלו, ואספקטים אחרים של חוזה עם מעצבי אירועים, בשורות הבאות.

מאת: גיא אלוןפרסום14/04/111646 צפיות
מזל טוב! אתם חוגגים חתונה / בר מצווה / יום הולדת / ברית / בריתה או אירוע אחר. לא משנה איזה אירוע אתם חוגגים, אתם רוצים ליהנות ורוצים שהאורחים שלכם ייהנו ויזכרו את האירוע שלכם כאחד האירועים המוצלחים והמהנים היותר שהיו בהם. על מנת שהאורחים יזכרו דווקא את האירוע שלכם עליכם להשקיע באירוע, בעיצוב, באוכל, במוסיקה ובאטרקציות מיוחדות, אך יותר מכל על מנת שהאורחים יזכרו את האירוע צריך להעניק להם מתנה קטנה שכל פעם שיביטו בה יזכרו באירוע המיוחד שלכם, בשביל זה הומצאו סוגים שונים של מזכרות לאירועים.

מאת: גיא אלוןתכשיטים01/11/101823 צפיות
צורפות הוא מקצוע עתיק מאוד, תפקידו של הצורף הוא לעבד מתכות כמו זהב, פלטינה וכסף במטרה ליצור מהם תכשיטים. הצורף מעבד את המתכות לתכשיט ומשלב עליהם אבנים יקרות.

מאת: גיא אלוןבריאות ורפואה כללי01/11/1011828 צפיות
רופא תעסוקתי תפקידו לבדוק את בריאותם של אנשים שאינם נמצאים בקו הבריאות ובשל כך לא יכולים לצאת לעבוד. הרופא התעסוקתי יכול לאשר היעדרות ממושכת מהעבודה בעקבות מחלה ולקבוע אובדן כושר עבודה.

מאת: גיא אלוןבניין ואחזקה - כללי01/11/101854 צפיות
כמה פעמים חיכיתם ימים או שבועות לחשמלאי שיבוא לתקן מוצר חשמלי שהתקלקל לכם בבית? התקשרתם אליו כמה פעמים והוא דחה אתכם שוב ושוב בינתיים התחלתם לכבס במכבסה, התחלתם לבשל מאכלים שלא דורשים אפייה או חימום בתנור ועוד. לפעמים מספיק שמוצר חשמל אחד לא יעבוד כדי שנבין עד כמה אנחנו תלויים בחשמל. במקרים כאלו או שאנחנו מנסים את החוש הטכני שלנו או שאנחנו קוראים לאיש מקצוע המתעכב - חשמלאי.

מאמרים נוספים בנושא נדל"ן ומקרקעין

מאת: דניאל מלמדנדל"ן ומקרקעין16/02/20207 צפיות
מרבית תושבי מדינת ישראל רוכשים דירות למטרת מגורים. לכן חשוב שיהיה לכם עורך דין צמוד מקצועי ושמבין את התחום. עו״ד עמית ורד מתמחה בנדל"ן ומקרקעין.

מאת: עידן שלומןנדל"ן ומקרקעין23/11/19364 צפיות
כל קבלן שיפוצים יודע שענף הבניה איננו פשוט והתחרות גבוהה על כל פרויקט, בעיקר כיום שיש אתרים המדרגים בעלי מקצוע שונים, אפליקציות שמאפשרות העברת הפניות עבודה למנויים משלמים ובכלל סף הכניסה איננו גבוה וכל מי שקנה ארגז כלים וצבע דירה לקרוב משפחה יכול להתהדר בתואר קבלן שיפוצים.

מאת: yoni romנדל"ן ומקרקעין04/08/19580 צפיות
התחום המשפטי בכלל - והתחום המשפטי בנושאי משפחה בפרט - הוא מרתק ומעניין, אך במידה ואינכם מבינים בו לעומק רצוי מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין מנוסה ומקצועי.

מאת: בנימין קלינגרנדל"ן ומקרקעין13/04/18723 צפיות
היתר בנייה הוא רישיון לעשות שינוי /בניה בנכס, שניתן בהתאם לחוק התכנון והבנייה, ובהתאם לזכויות הבנייה שנקבעו בתכנית הבנייה.אם אתם רוצים לעשות שינוי בבית/ בדירה שכרוך בשינוי שדורש היתר בנייה – לדוגמה, אתם רוצים לבנות על הגג, אזי אתם צריכים לפנות לוועדה המקומית לתכנון ובנייה (לרוב פונים עם תוכנית שמאושרת על ידי אדריכל) ואז מחכים לאישורה. האישור ניתן בהסתמך על החוק, על הבקשה הספציפית, ועל האזור בכלל (לרבות התחשבות במתנגדים). היתר הבנייה הוא מסמך פורמלי שאליו מצורפים תכניות המבנה ורשימת דרישות.

מאת: orya peryנדל"ן ומקרקעין22/01/18604 צפיות
תל אביב הינה העיר המבוקשת ביותר בארץ לרכישת או שכירות נדל"ן. אם הסטודנטים שמעוניינים ללמוד ולעבוד בעיר המרכזית ביותר בארץ, או זוגות צעירים שמעוניינים לגור בעיר בגלל הקרבה למקום עבודתם. גם משקיעים בנדל"ן מעוניינים למצוא דירות ישנות שתכנית תמ"א 38 חלה עליהן. מי שמוצא עסקה מסוג זה, יצא מורווח, היות ומדובר על עסקה שתהיה שווה בעשרות אחוזים יותר, כאשר מדובר על פינוי בינוי והערך של הדירה יהיה שווה הרבה יותר, כשהיא חדשה לחלוטין וגדולה הרבה ממה שהייתה בעת רכישתה לפני הבנייה.

מאת: בנימין קלינגרנדל"ן ומקרקעין18/12/161053 צפיות
האם כאשר לא ניתן להרשיע אדם בביצוע עבודות בנייה ללא היתר בשל התיישנות, ניתן להרשיעו בעבירה נמשכת של שימוש בנכס שנבנה ללא היתר? ביהמ"ש לעניינים מקומיים משיב על כך בשלילה. כנגד קטן שושנה ויוסף (להלן: "הנאשמים") הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של ביצוע עבודות ושימוש במקרקעין ללא היתר כדין ביחס למבנים מסוימים. כתב האישום הוגש לביהמ"ש לעניינים מקומיים בחולון, ונדון בפני השופטת ריבי צוק.

מאת: בנימין קלינגרנדל"ן ומקרקעין22/11/16784 צפיות
יש לכם מסעדה קטנה, מכבסה, מספרה, מכון קעקועים ופירסינג, אטליז או חדר כושר? אתם צפויים לקבל הקלות ברישוי פתיחת העסק. במסגרת רפורמה של האוצר בחוק ההסדרים תבוטל חובת אישור כבאות האש לסוגי עסק מסויימים והיא תוחלף בהתחייבות עצמית. לידי ynet הגיעה רשימת 120 סוגי העסקים שיהיו פטורים מהאישור המדובר בדרך לרישיון העסק.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica