חפש מאמרים:
שלום אורח
08.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

קבלת התורה

מאת: מסע פנימייהדות20/05/20102207 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

תחילה הגיע הקב"ה לבני עשיו, ושאל: "האם אתם מוכנים לקבל את התורה?", שאלו: "מה כתוב בה?", ענה: "לא תרצח". השיבו לו: "הרי אברהם בירך את עשיו: "ועל חרבך תחיה" (בראשית כ"ז, מ'), אנו חיים על החרב וההרג. לא נוכל לקבל את התורה". לאחר מכן הגיע הקב"ה אל בני ישמעאל ושאל: "האם אתם מוכנים לקבל את התורה?", שאלו: "מה כתוב בה?", ענה: "לא תגנוב". השיבו לו: "הרי נאמר על ישמעאל "פרא אדם, ידו בכל ויד כל בו" (בראשית ט"ו, י"ב). אנו אומה של גנבים, לא נוכל לקבל את התורה". וכך, הגיע אל כל אומות העולם ואף אומה לא הסכימה.

לבסוף הגיע אל בנ"י, והם קיבלוה אפילו מבלי לשאול, אלא מיד קבעו: "נעשה ונשמע!", ולכן נבחרו כעם ה'.

השאלה הראשונה שמתעוררת היא מדוע ה' אמר לכל אומה דווקא את הדבר השלילי שנוגע לה באופן אישי, כך שמראש היא לא תרצה לקבל את התורה?  

ההסבר מהווה מסר לכל אחד מאיתנו – הוא נגע בפני כל עם בחולשה הספציפית שלו כדי להדגיש: התורה מעמידה אותך מול החולשות שלך, מול נק' התורפה. אל תצפה להישאר כפי שאתה, אל תצפה להמשיך לגנוב או לרצוח. התורה מלמדת אותך להיות אמיתי ולהתמודד עם הבעיות, להשתנות ולהגיע לשלמוּת.

ההסבר הנוסף מדגיש דווקא את היותנו העם הנבחר והאהוב על ה', ועונה על שאלה נוספת: מדוע אנו מברכים "אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו", כשלמעשה קיבלנו אותה בלית ברירה, לאחר שהיא הוצעה לגויים והם סירבו?

הקב"ה רצה אותנו מכל העמים מלכתחילה! הוא פשוט לא רצה שלגויים תהיה סיבה לומר "למה לא בחרת בנו?", ולכן בא אליהם והציע, אך הציג בפני כל אחד מהעמים דווקא את הדבר השלילי ביותר בעיניו, נגע בחולשה שלו בכוונה, כדי שיסרבו לקבְּלה. הוא לא הראה להם את המצוות הנחמדות והמועילות, אלא דווקא את הקשות, שמחייבות אותם להתמודד מול נק' התורפה שלהם.  

שני הסברים אלו מלמדים אותנו ראשית, שאנו העם הנבחר והרצוי באמת בעיני ה'. ושנית, שהתורה של ה' באה לעזור לנו להתמודד עם הבעיות ולפתור אותן. היא למעשה כל כולה בשבילנו. יהי רצון שנזכה להפנים מידע חשוב זה, ונקבל את התורה בשמחה ובאמונה בחג הקרב ובא, אמן.  

עפ"י מאמרו של הרה"ג זבדיה הכהן, והרצאתו של הרב יצחק פנגר שליט"א.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתר "מסע פנימי" - http://Pnimi.022.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מסע פנימי

מאת: מסע פנימייהדות06/07/101064 צפיות
הוא מבטל בהינף יד דעה של אדם אחר ונדמה לו שפעל באופן חיובי. אכן יש לו סיבות לחשוב כך, אבל מתחת לפני השטח מתגלים הפגמים, אשר עם הזמן משאירים חותם בלב הסובבים אותו.

מאת: מסע פנימיבריאות ורפואה כללי06/07/101110 צפיות
לחזק את המערכת החיסונית, הלב והשרירים, להוריד במשקל, לשחרר מתחים, להאריך את תוחלת החיים - וליהנות מזה! על המתנה היפה ביותר בעולם, שהוענקה לנו מאת בורא עולם.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101401 צפיות
מה הטעם בגוש קטיף או בבשר חלק? מה הבעיה החלב/אבקת חלב נוכרי? מה ההבדל בין הכשר הרבנות לבד"צ? כל המידע בקצרה מפי הרב זמיר כהן, יו"ר אירגון הידברות.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101372 צפיות
צרות הן דבר טבעי? לא ממש. יש דרך לצאת מהן, ולא זו בלבד, אלא שניתן בנוסף לקבל שפע וברכה. איך? ר' נתן (תלמידו המובהק של ר' נחמן מברסלב) מגלה את הסוד.

מאת: מסע פנימימשפחה וזוגיות - כללי20/05/10945 צפיות
רק לאחר החתונה הוא והיא מגלים שזה לא מה שחשבו שזה. "אולי לא הייתי צריך להתחתן איתה" הוא חושב, והיא מגלה בו פגם נוסף. על האשליה והאתגר - בחיי הנישואין.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102771 צפיות
היתכן שאי פעם, לפני מליוני שנים, היו דינוזאורים בעולם - למרות שעפ"י היהדות הוא קיים בקושי 6,000 שנה? תתפלאו.

מאת: מסע פנימייהדות25/04/10813 צפיות
עבור נשים שנעלבות (וגם כאלה שלא) מגברים שנמנעים מלהתבונן בהם, החליט אדם אחד להסביר את העניין לעומק.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/1914025 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19906 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19908 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19903 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19908 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19903 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19905 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica