חפש מאמרים:
שלום אורח
08.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

כשרות על קצה המזלג

מאת: מסע פנימייהדות28/06/20101400 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מלבד הפס' המפורשים בתורה (ניתן לעיין בויקרא י"א, דברים י"ד), ישנו הסבר לנושא גם בקבלה; האר"י הקדוש מסביר שכשאדם אוכל מאכל מסוים, הוא ניזון ממנו פיזית ורוחנית. הגוף מקבל את החלק החומרי, והנשמה את החלק הרוחני. זו הסיבה כשכאדם לא אוכל, נשמתו פורחת. חסר לה החלק הרוחני שבאוכל.

מערכת חוקי הכשרות טומנת בחובה את סודות הבריאה. למשל, החזיר הינו בעל חיים ירוד, וניתן לראות זאת עפ"י דפוסי התנהגותו; צורת האכילה וכו'. לא לחינם כשרוצים לתאר אדם שאינו מנומס, משווים אותו לחזיר (לכולנו מוכר הביטוי "תפסיק לאכול כמו חזיר!"). מאחר והנשמה לוקחת את חלקה הרוחני מן המאכל, נאסר עלינו לאכול בעל חיים ירוד שכזה.

כשאדם מזלזל בהלכות כשרות הוא נאטם ע"י מעטפת רוחנית הקרויה בלשון הקבלה "קליפה", וכך הוא הופך חסר-רגישות לתחומים רבים מבחינה רוחנית, ומיותר לציין את ההפסד בחלקו לעולם הבא. 

גוש קטיף, למה?

כידוע, מדובר בירקות הגדלים בחממה, כך שהסיכוי שימצאו בהם שרצים שואף ל-0. עלינו לדעת שבדיוק כשם שאנו אוהבים לאכול ירקות, כך החרקים אוהבים אותם, והם נוחתים עליהם בהמוניהם. הבעיה מתעצמת כאשר מדובר בירק בצבע ירוק, כדוגמת חסה, שנוחתים עליו חרקים שבנוסף להיותם מזעריים מאד, צבעם ירוק, כך שאין שום סיכוי להבחין בהם בכלל.

מלבד הגועל וחוסר האסתטיקה, אדם שאוכל חרק, עובר על חמישה לאוים מן התורה, ואם מדובר בשרץ העוף (חרק בעל כנפיים), עובר על שישה לאוים. נתאר לעצמנו מה קורה לאדם שאוכל עלה חסה אחד מבלי לתת דעתו על עניין החרקים...

מה העניין בבשר חלק?

באופן כללי, כל בעל חיים שנמצא נקב בריאתו, הינו טרף ואסור באכילה. בד"כ יש בזה גם בעיה בריאותית. ישנם מצבים שמתגלה סירכה בָּרֵיאה. למעשה זה מעין פצע שהגליד. כשבודקים את הריאה מרגישים רירים שיוצאים, ולכן ריאה זו מוגדרת כלא חלקה.

ישנה מחלוקת בין ר' יוסף קארו, גדול פוסקי ספרד, בעל השולחן ערוך, לבין הרמ"א (ר' משה איסרליש), גדול פוסקי אשכנז - האם ניתן להקל במקרה כזה או לא. הרמ"א מקל, ויש לציין שעל אף זאת, יש פרטי דינים והלכות בעניין ההכשרה כשנמצאת הסירכה. ר' יוסף קארו אינו מתיר. 

בשר חלק הינו למעשה בשר בעל-חיים שלא נמצאו סירכות ברֵיאה שלו, הבשר הכשר לדעת ר' יוסף קארו

חלב/אבקת חלב נוכרי

מבחינה הלכתית אסור ליהודי לשתות חלב שהוא לא ראה כיצד הוא נחלב. חלב שנחלב ע"י גוי אסור לשתיה, גם אם הגוי מבטיח שהוא כשר. החשש הוא מפני שלגוי אין בעיה לשתות חלב אתון למשל, לכן איננו נוטים לסמוך עליו. זהו איסור דרבנן, ומאחר והצטווינו על דברי חכמים "לא תסור מן הדבר אשר יגידו לך ימין ושמאל" (דברים י"ז, י"א), אין אנו רשאים לוותר על מה שקבעו חז"ל, וזה כפשוטו חלק מן התורה. 

ידוע שבעבר הערבים היו מגיעים אל שכונות ירושלים עם העדר וחולבים ליד היהודי, כי הם ידעו שכך צריך. לכן יש בעיה עם חלב או אבקת חלב שמגיעה מחו"ל, מאחר ולא ראינו את החליבה. בהכשרים המהודרים יש אבקת חלב מהדרין, שולחים את המשגיח לאותו מפעל שיראה את החליבה ואת שאר התהליך. 

הכשר הרבנות, הכשר הבד"צ

הרבנויות עצמן מודיעות שהן מקלות בעניינים רבים, כגון: חלב נוכרי, ג'לטין המופק מעצמות בע"ח וכו'. כיום בתעשיה ישנן בעיות רבות שמתעוררות. הכשר הרבנות נוטה להקל, ההכשרים המהודרים נוהגים שלא להיכנס מראש לכל הבעיות.

נק' נוספת היא שלא תמיד יש מספיק כוח אדם למפעלים גדולים שדרושים שם משגיחים, וגם לא תמיד ניתן לעמוד על טיב המשגיח ולראות עד כמה הוא ירא שמיים. לא פעם אנו שומעים על משגיחים שעושים הסכמים מסוימים תמורת כסף וכו'. הדבר קיים גם בבדצ"ים, כי נוכלים תמיד יש והלוואי ויכולנו לומר שלא, אך לפחות אנו מפחיתים משמעותית את הסיכון. 

אנשים רבים טוענים שהם סומכים על הכשר הרבנות, ואף אם יש הקלות, רמאויות וכו', זה לא נוגע אליהם - אך זה לא נכון. אדם צריך לעשות את המקסימום מבחינתו, ורק אז יוכל לומר (במידה ויש רמאות) שזו לא אשמתו. כל עוד הוא מזלזל, הוא עצמו גם צריך לתת את הדין על כך. הבחירה בידו, ולכן עדיף לא להתפשר, בפרט בענייני הכשרות, שמכילים פרטים רבים וחמורים

הרב זמיר כהן.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתר "מסע פנימי" - http://Pnimi.022.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מסע פנימי

מאת: מסע פנימייהדות06/07/101063 צפיות
הוא מבטל בהינף יד דעה של אדם אחר ונדמה לו שפעל באופן חיובי. אכן יש לו סיבות לחשוב כך, אבל מתחת לפני השטח מתגלים הפגמים, אשר עם הזמן משאירים חותם בלב הסובבים אותו.

מאת: מסע פנימיבריאות ורפואה כללי06/07/101110 צפיות
לחזק את המערכת החיסונית, הלב והשרירים, להוריד במשקל, לשחרר מתחים, להאריך את תוחלת החיים - וליהנות מזה! על המתנה היפה ביותר בעולם, שהוענקה לנו מאת בורא עולם.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101372 צפיות
צרות הן דבר טבעי? לא ממש. יש דרך לצאת מהן, ולא זו בלבד, אלא שניתן בנוסף לקבל שפע וברכה. איך? ר' נתן (תלמידו המובהק של ר' נחמן מברסלב) מגלה את הסוד.

מאת: מסע פנימימשפחה וזוגיות - כללי20/05/10944 צפיות
רק לאחר החתונה הוא והיא מגלים שזה לא מה שחשבו שזה. "אולי לא הייתי צריך להתחתן איתה" הוא חושב, והיא מגלה בו פגם נוסף. על האשליה והאתגר - בחיי הנישואין.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102207 צפיות
תהליך קבלת התורה הקדושה מלמד אותנו שני דברים עיקריים שיעזרו לנו להבין מהי מהותה של התורה, וגם – עד כמה אנו חשובים בעיני ה'. לא לחינם אנו עמו הנבחר.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102771 צפיות
היתכן שאי פעם, לפני מליוני שנים, היו דינוזאורים בעולם - למרות שעפ"י היהדות הוא קיים בקושי 6,000 שנה? תתפלאו.

מאת: מסע פנימייהדות25/04/10813 צפיות
עבור נשים שנעלבות (וגם כאלה שלא) מגברים שנמנעים מלהתבונן בהם, החליט אדם אחד להסביר את העניין לעומק.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/1913999 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19906 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19908 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19903 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19908 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19903 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19905 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica