חפש מאמרים:
שלום אורח
03.12.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

לגלות פגמים באישיות

מאת: מסע פנימייהדות06/07/20101091 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

 

פעמים רבות אדם מבטל את דעתו של אדם אחר ע"י הצהרה קולנית, ונדמה לו שבכך הוא פועל באופן חיובי, שהרי הוא אומר את האמת ובכך מוכיח שאינו טיפוס צבוע ככולם, וכן מפגין את ביטחונו העצמי - לומר את דעותיו ולעמוד עליהן, ובנוסף נהנה מיכולת השפעה על אחרים, באמצעות יכולתו לבטל דעה בהינף יד.

אך האם זו הדרך להוכיח את היותו אמיתי, להפגין ביטחון, ולהשפיע על אחרים? יתרה מזאת, האם זה מעיד שהוא אכן ניחן בכל הנ"ל? נציג מס' היבטים שיעניקו לנו חומר למחשבה:

1. לימדו חז"ל: גדול השלום, שאף הקב"ה שינה בו. מכאן שמותר לשנות למען השלום, כדי להימנע מלפגוע בחברו. ואם כן, כיצד מעז האדם לפגוע בחברו מלכתחילה, למרות שהוא יכול פשוט לשתוק, ואפילו לא נדרש ממנו לשנות?! איך הוא יכול להטיח את האמת בפרצוף מבלי שבכלל שאלו לדעתו, כשיש היתר מהקב"ה לא לאומרה כפי שהיא?  

2. אדם שמבטל דעה של אחר, למעשה אומר: "אני לא מסוגל לסבול את הדעה שלך, דעתי חשובה יותר", או במילים אחרות: "הדעה המנוגדת שלך מאיימת על היציבות שלי. אני לא מוכן לסבול את זה". למעשה, האדם הזה הוא חסר ביטחון לחלוטין. אם היה בעל ביטחון, היה יודע וחש שדעתו במקומה מונחת ואיש לא מנסה להזיזה משם, וכתוצאה מכך לא מנסה להתנגד.

3. "נפרעין מן האדם מדעתו ושלא מדעתו" (פרקי אבות). ישנן שתי דרכים לתת לאדם ייסורים: "מדעתו" (כשהוא מודע לכך) ו"שלא מדעתו" (כשאינו מודע). נתמקד בראשונה: מה זאת אומרת "מדעתו"? גילה לנו ר' נחמן מברסלב בשם הבעל שם טוב, שלפני שמגיעים לאדם ייסורים מכנסים את כל הבריות בעולם ושואלים אותן אם הדין ראוי.

כשכולן מסכימות, הייסורים באים על האדם. בין כל הבריות, גם אותו אדם נמצא, אבל - האם מישהו מכם זוכר ששאלו אותו אי פעם לפני שהוא קיבל ייסורים? כמובן שלא. אם היו שואלים אותנו ישירות היינו ממציאים את כל התירוצים בעולם כדי לא להיענש, והדין לא היה אמיתי וראוי. לכן מציבים לנגד עינינו אדם אחר שעושה מעשה דומה לשלנו, ובאותה צורה שאנו "שופטים" אותו – כך שופטים אותנו! לכן נאמר "במידה שאדם מודד, מודדין לו".

אם אנו חושבים באותו רגע "איזה מן אדם זה! איך הוא יכול לעשות דבר כזה?", כך בשמיים שואלים "איך אתה העזת לעשות מעשה כזה?!", והדין כמובן מתקבל. לעומת זאת, אם אנו דנים לכף זכות: "אולי הוא לא ידע, אולי קרה משהו, הוא לא היה מסוגל לעשות זאת, כנראה יש סיבה" וכו' – כך בדיוק דנים אותנו.  

אם כן, עלינו לראות לנגד עינינו את האחר כמראה, כמאמר חז"ל: "הפוסל, במומו פוסל" – כשאתה פוסל אדם (במקרה שלנו, מבטל את דעתו), אתה למעשה פוסל את עצמך, כי האדם הזה מהווה מראה עבורך, שתתבונן ותשפוט את המעשים הרעים שלך.

עלינו לקבל את עצמנו תחילה, על מנת שנוכל לקבל אחרים. כשיהיה לנו בסיס משלנו, נצליח לסבול "התנגדויות" מבלי לחשוש. לא נצטרך להפעיל מנגנון הגנה ולבטל דעות (קראו בהרחבה במאמר לאהוב את עצמך).

כך, נתחיל להיות קשובים, להתייחס להערות, במיוחד כשהן נוגעות לאופיינו. הרי המילה עצמה מרמזת על מטרתה; הוא העיר, הם יעירו, אנחנו מעירים. הערה, משמע, התעוררות. אם אנשים לא יעירו את הערותיהם, איך נתעורר? איך נדע מה עלינו לשנות בעצמנו, כדי להיות טובים יותר?

עלינו לדעת שהחוסן הנפשי אינו להראות עד כמה אנו מסוגלים להתעלם מביקורת או לבטלה בהינף יד, זה לא מוכיח שאנו חזקים כי אם חלשים – שהרי איננו מסוגלים להתייצב מול האמת, להתמודד עם הטעויות, להודות בהן ולהשתנות.

ה' יסייע בעדנו שנזכה לממש את הכתוב, ובכך לקרב את הגאולה הפרטית והכללית, אכי"ר.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתר "מסע פנימי" - http://Pnimi.022.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מסע פנימי

מאת: מסע פנימיבריאות ורפואה כללי06/07/101146 צפיות
לחזק את המערכת החיסונית, הלב והשרירים, להוריד במשקל, לשחרר מתחים, להאריך את תוחלת החיים - וליהנות מזה! על המתנה היפה ביותר בעולם, שהוענקה לנו מאת בורא עולם.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101429 צפיות
מה הטעם בגוש קטיף או בבשר חלק? מה הבעיה החלב/אבקת חלב נוכרי? מה ההבדל בין הכשר הרבנות לבד"צ? כל המידע בקצרה מפי הרב זמיר כהן, יו"ר אירגון הידברות.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101397 צפיות
צרות הן דבר טבעי? לא ממש. יש דרך לצאת מהן, ולא זו בלבד, אלא שניתן בנוסף לקבל שפע וברכה. איך? ר' נתן (תלמידו המובהק של ר' נחמן מברסלב) מגלה את הסוד.

מאת: מסע פנימימשפחה וזוגיות - כללי20/05/10971 צפיות
רק לאחר החתונה הוא והיא מגלים שזה לא מה שחשבו שזה. "אולי לא הייתי צריך להתחתן איתה" הוא חושב, והיא מגלה בו פגם נוסף. על האשליה והאתגר - בחיי הנישואין.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102240 צפיות
תהליך קבלת התורה הקדושה מלמד אותנו שני דברים עיקריים שיעזרו לנו להבין מהי מהותה של התורה, וגם – עד כמה אנו חשובים בעיני ה'. לא לחינם אנו עמו הנבחר.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102802 צפיות
היתכן שאי פעם, לפני מליוני שנים, היו דינוזאורים בעולם - למרות שעפ"י היהדות הוא קיים בקושי 6,000 שנה? תתפלאו.

מאת: מסע פנימייהדות25/04/10838 צפיות
עבור נשים שנעלבות (וגם כאלה שלא) מגברים שנמנעים מלהתבונן בהם, החליט אדם אחד להסביר את העניין לעומק.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/1928075 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191220 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191217 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191209 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191225 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191229 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191223 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica