חפש מאמרים:
שלום אורח
26.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

גל התביעות של עובדים זרים כנגד מעסיקיהם

מאת: Nirit Shalomחוק ומשפט - כללי07/07/20101012 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

גל התביעות של עובדים זרים כנגד מעסיקיהם

מחאת העובדים הזרים בישראל הולכת וצוברת תאוצה מיום ליום. אלו הן לא רק ההפגנות או הפסקות העבודה היזומות, אלא גם – ויש שיאמרו בעיקר - תביעות המוגשות על ידם כנגד המעסיקים, שפוגעים, לכאורה או שלא, בזכויות שלהם. בשנים האחרונות, ניתן להצביע על גל של תביעות, כנגד מעסיקים מכל תחום. מה מביא לכך? ומהן הציפיות לגבי העתיד?

כשעורך הדין נכנס לתמונה

הכול התחיל לפני מספר שנים. עורכי דין מסוימים התהלכו ברחובות דרום תל אביב או אילת – הידועות במספר העובדים הזרים המועסקים בהן – וחברו לעובדים זרים. ההצעה של רבים מהם הייתה פשוטה: עורך הדין יסייע לעובד הזר לתבוע את המעסיק שלו, ובתמורה הם יתחלקו יחדיו ברווחי התביעה. החודשים עברו, ועורכי הדין הגיעו גם לעובדים זרים שחזרו למדינותיהם, וסייעו להם לתבוע רטרואקטיבית את הגורם שהעסיק אותם. ואגב, רק במעט מהמקרים העובדים הם אלה שיוזמים את הפניה לעורך הדין.

התוצאה? מספר עצום של תביעות המוגשות נגד בתי עסק, בעיקר בתחומים כמו מסעדנות, מלונאות וחקלאות. חלק מהתביעות זוכות לסיקור משמעותי בתקשורת: אריה רווה, מנהל סניף "בודהה בורגר" הטבעוני בתל אביב, הודיע לפני מספר חודשים על סגירה זמנית הסניף לאחר גל של תביעות נגדו. ממש באותה תקופה, הגיש עובד אריתראי תביעה בגובה של 50,000 ש''ח כנגד מסעדת מסה, בראשה השף אביב משה, שלכאורה פגעה בזכויותיו. וכמובן שניתן למצוא עוד תביעות רבות כנגד מעסיקים נוספים.

ההנחה: זכויות העובדים הזרים נפגעות

מהו הרציונל של התביעות של העובדים הזרים כנגד מעסיקיהם? כאן, ניתן למנות זכויות בסיסיות, שעל פיהם נשללות מהם לחלוטין. בולטות במיוחד תביעות עבור אי תשלום בגין שעות נוספות, כפי שמתרחש, למשל, בתחום המסעדנות. תביעות אחרות נוגעות לאי קבלת תנאים סוציאליים, היעדר חופשות או ימי מנוחה, ניכויי חובה ורשות עודפים מתלוש השכר של העובד – והרשימה עוד ארוכה. חלק מהתביעות, חשוב להדגיש, מתמקד בפן הטכני של ההסכם, ועלול להיות מוגש נגד מעסיק שלא חתם עם העובד הזר על הסכם בשפת האם שלו, למשל.

מה שחשוב לא פחות, הוא שמרבית התביעות הללו מסתיימות בפשרה בין המעביד לגורם התובע. זאת, בין השאר, עקב חוסר הרצון של המעסיקים להשקיע את ההוצאות הנדרשות בשכירת עורך דין בתביעות בסכומים קטנים יחסית.

האם צפוי שגל התביעות יישככו?

גל התביעות כנגד מעסיקים, מיותר אולי לציין, השפיע על ההתנהלות שלהם במספר אופנים. חלק מהם מצהיר חדשות לבקרים על כך שיצמצם את היקף ההעסקה של עובדים זרים, בעוד אחרים מחליטים להעניק דגש משמעותי עוד יותר לחוזה הנחתם מולם, ולשמירה על זכויותיהם של העובדים, ישראלים וזרים כאחד.

התחזיות מדברות על כך שהתביעות כנגד מעסיקים, בין אם מוצדקות ובין אם לא, ימשיכו להיות מוגשות, ולו כי כמעט בכל הסכם שכזה ניתן למצוא נקודה בעייתית אחת או יותר. עם זאת, הצפי הוא שהמודעות הגוברת של המעסיקים לבעיה יביא לכך שהם ישקיעו מאמצים רבים בניסוח הסכם הוגן וחד משמעי,  מה שיקטין את הסיכויים לקבלת התביעה של העובד בבית המשפט. לכן, רבים מהם מצטיידים בעורך דין הבקיא בדיני עבודה לצורך ההתנהלות השוטפת.

 

רק בעוד מספר שנים, ניתן יהיה להעריך איזה צד יצא כשידו על העליונה, אם בכלל.

 

 תגיות המאמר: דיני עבודה, עורך דין


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת Nirit Shalom

מאת: Nirit Shalomניקיון14/08/12643 צפיות
חשבתם שאתם יודעים הכל על רובוט שואב? חשבתם שזה מכשיר מותרות לעשירים בלבד? חשבתם שאתם יכולים לעשות את כל עבודת הניקיון הזו בעצמכם? טעיתם ובגדול. תנו לי לספר לכם ארבע עובדות על שואב אבק רובוטי שאין שום סיכוי שידעתם בגלל שעוד לא קראתם את המאמר הזה.

מאת: Nirit Shalomמשחקי אונליין27/03/112173 צפיות
חיות המחמד שלנו יקרות לנו ונחשבות לבן משפחה נוסף. מעבר לעובדה שאנו מחויבים לספק להם מזון ובית חם למחיה רבים רוכשים משחקים שיעסיקו את בעל החיים במהלך היום. מקורם של כל חיות המחמד הוא בטבע.

מאת: Nirit Shalomהשקעות27/07/10852 צפיות
אם צברת סכום כסף פנוי להשקעה, אך סכום זה עדיין אינו מספיק לפתיחת תיק השקעות, יש פתרון עבורך - תיק קרנות נאמנות!

מאת: Nirit Shalomהשקעות18/07/101142 צפיות
כולנו חוסכים כסף. השאלה היא מהי הדרך הטובה ביותר לעשות זאת? התשובה לשאלה זו טמונה בסכום שהצלחת לחסוך. אם חסכת סכום של כ- 250,000 ש"ח ומעלה, ניהול תיק השקעות אישי הינו הפתרון האידיאלי עבורך.

מאת: Nirit Shalomקרנות נאמנות07/07/101273 צפיות
קרן נאמנות היא מכשיר פיננסי המאגד כספים של משקיעים שונים למטרת השקעה בניירות ערך. יחידות הקרן נקראות יחידות השתתפות וכל אחת מהן מקנה זכות שווה בנכסי הקרן. לכל קרן מפורסם תשקיף אשר מפרט את מדיניות ההשקעות.

מאת: Nirit Shalomפסקי דין05/07/10977 צפיות
כניסת נגיף לגוף האדם, לא תחשב כתאונה, אלא כמחלה ולפיכך אין זכאי התלמיד לתשלום תגמולי ביטוח על פי פוליסת תאונות אישיות לתלמידים.

מאת: Nirit Shalomהלוואות03/03/101025 צפיות
מעוניינים להחליף את רכבכם וחוששים ליפול בפח או מבירוקרטיה מעצבנת? כאן תקבלו את כל התשובות והפתרונות להחלפת רכבכם.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

בית המשפט העליון מחק בימים אלו עתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן נגד הרבנות הראשית

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי14/09/19467 צפיות
הסוגיה משפטית בעניין צו הריסה 1. האם מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה (להלן: מהנדס הוועדה המקומית) רשאי להאציל את הסמכות הנתונה לו בסעיף 221 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק התכנון והבניה או החוק) לחתום על צווי הריסה מינהליים? הרקע לבקשה והחלטות הערכאות הקודמות 2. ביום 13.11.2017, ניתן צו הריסה מינהלי לגבי בנייה ללא היתר של תקרות בטון ובריכת שחייה בדירת הדופלקס של המשיב בתל-אביב. צו ההריסה המינהלי (להלן: הצו) הוצא מכוח סעיף 221 לחוק התכנון והבני

מאת: אברהם פכטרחוק ומשפט - כללי21/03/19285 צפיות
שרת המשפטים שקד מציגה תכנית מהפכנית לבניית בית-משפט העליון, ביטול הוועדה למינוי שופטים ושימוע בכנסת בנוסח ארה"ב. אם אכן יבוא שינוי – בג"צ יכול להאשים את עצמו כי פסיקותיו וחוסר האיזון תוך התערבות בנושאים לא שפיטים, הם תוצר הביקורת.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי05/03/19394 צפיות
הגשה של עתירה ללא כל טעות מצריכה בקיאות בענייני משפט אלה

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/01/19416 צפיות
פגיעה אישית היא עניין רציני ואתה לא צריך לקחת את זה בקלות. ללא קשר לתוצאה של המקרה, לקחת מישהו למשימה על רשלנות שלהם הוא יותר מוצדק. להלן המאמר שלהלן יעזור לך עם כל ענייני הפגיעה האישית שלך.

מאת: עידן שלומןחוק ומשפט - כללי19/01/191193 צפיות
כולנו מנהלים את מרוץ החיים שלנו ודואגים להכין ביטוח כזה או אחר לצרות עתידיות שנקווה שלא יפקדו אותנו לעולם. הביטוחים הללו מבטיחים תשלומים כאלו ואחרים שנזכה להם בעתיד ישירות לכיס שלנו, או לטובת טיפולים שלנו או גרוע מכך יועברו ישירות לשארים שלנו במקרה של מוות.

מאת: ניב אבןחוק ומשפט - כללי14/01/19390 צפיות
במה בדיוק תורם לזוג כזה הסכם ממון? קראו הלאה את המאמר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica