חפש מאמרים:
שלום אורח
02.07.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

גל התביעות של עובדים זרים כנגד מעסיקיהם

מאת: Nirit Shalomחוק ומשפט - כללי07/07/20101257 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

גל התביעות של עובדים זרים כנגד מעסיקיהם

מחאת העובדים הזרים בישראל הולכת וצוברת תאוצה מיום ליום. אלו הן לא רק ההפגנות או הפסקות העבודה היזומות, אלא גם – ויש שיאמרו בעיקר - תביעות המוגשות על ידם כנגד המעסיקים, שפוגעים, לכאורה או שלא, בזכויות שלהם. בשנים האחרונות, ניתן להצביע על גל של תביעות, כנגד מעסיקים מכל תחום. מה מביא לכך? ומהן הציפיות לגבי העתיד?

כשעורך הדין נכנס לתמונה

הכול התחיל לפני מספר שנים. עורכי דין מסוימים התהלכו ברחובות דרום תל אביב או אילת – הידועות במספר העובדים הזרים המועסקים בהן – וחברו לעובדים זרים. ההצעה של רבים מהם הייתה פשוטה: עורך הדין יסייע לעובד הזר לתבוע את המעסיק שלו, ובתמורה הם יתחלקו יחדיו ברווחי התביעה. החודשים עברו, ועורכי הדין הגיעו גם לעובדים זרים שחזרו למדינותיהם, וסייעו להם לתבוע רטרואקטיבית את הגורם שהעסיק אותם. ואגב, רק במעט מהמקרים העובדים הם אלה שיוזמים את הפניה לעורך הדין.

התוצאה? מספר עצום של תביעות המוגשות נגד בתי עסק, בעיקר בתחומים כמו מסעדנות, מלונאות וחקלאות. חלק מהתביעות זוכות לסיקור משמעותי בתקשורת: אריה רווה, מנהל סניף "בודהה בורגר" הטבעוני בתל אביב, הודיע לפני מספר חודשים על סגירה זמנית הסניף לאחר גל של תביעות נגדו. ממש באותה תקופה, הגיש עובד אריתראי תביעה בגובה של 50,000 ש''ח כנגד מסעדת מסה, בראשה השף אביב משה, שלכאורה פגעה בזכויותיו. וכמובן שניתן למצוא עוד תביעות רבות כנגד מעסיקים נוספים.

ההנחה: זכויות העובדים הזרים נפגעות

מהו הרציונל של התביעות של העובדים הזרים כנגד מעסיקיהם? כאן, ניתן למנות זכויות בסיסיות, שעל פיהם נשללות מהם לחלוטין. בולטות במיוחד תביעות עבור אי תשלום בגין שעות נוספות, כפי שמתרחש, למשל, בתחום המסעדנות. תביעות אחרות נוגעות לאי קבלת תנאים סוציאליים, היעדר חופשות או ימי מנוחה, ניכויי חובה ורשות עודפים מתלוש השכר של העובד – והרשימה עוד ארוכה. חלק מהתביעות, חשוב להדגיש, מתמקד בפן הטכני של ההסכם, ועלול להיות מוגש נגד מעסיק שלא חתם עם העובד הזר על הסכם בשפת האם שלו, למשל.

מה שחשוב לא פחות, הוא שמרבית התביעות הללו מסתיימות בפשרה בין המעביד לגורם התובע. זאת, בין השאר, עקב חוסר הרצון של המעסיקים להשקיע את ההוצאות הנדרשות בשכירת עורך דין בתביעות בסכומים קטנים יחסית.

האם צפוי שגל התביעות יישככו?

גל התביעות כנגד מעסיקים, מיותר אולי לציין, השפיע על ההתנהלות שלהם במספר אופנים. חלק מהם מצהיר חדשות לבקרים על כך שיצמצם את היקף ההעסקה של עובדים זרים, בעוד אחרים מחליטים להעניק דגש משמעותי עוד יותר לחוזה הנחתם מולם, ולשמירה על זכויותיהם של העובדים, ישראלים וזרים כאחד.

התחזיות מדברות על כך שהתביעות כנגד מעסיקים, בין אם מוצדקות ובין אם לא, ימשיכו להיות מוגשות, ולו כי כמעט בכל הסכם שכזה ניתן למצוא נקודה בעייתית אחת או יותר. עם זאת, הצפי הוא שהמודעות הגוברת של המעסיקים לבעיה יביא לכך שהם ישקיעו מאמצים רבים בניסוח הסכם הוגן וחד משמעי,  מה שיקטין את הסיכויים לקבלת התביעה של העובד בבית המשפט. לכן, רבים מהם מצטיידים בעורך דין הבקיא בדיני עבודה לצורך ההתנהלות השוטפת.

 

רק בעוד מספר שנים, ניתן יהיה להעריך איזה צד יצא כשידו על העליונה, אם בכלל.

 

 תגיות המאמר: דיני עבודה, עורך דין


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת Nirit Shalom

מאת: Nirit Shalomניקיון14/08/12879 צפיות
חשבתם שאתם יודעים הכל על רובוט שואב? חשבתם שזה מכשיר מותרות לעשירים בלבד? חשבתם שאתם יכולים לעשות את כל עבודת הניקיון הזו בעצמכם? טעיתם ובגדול. תנו לי לספר לכם ארבע עובדות על שואב אבק רובוטי שאין שום סיכוי שידעתם בגלל שעוד לא קראתם את המאמר הזה.

מאת: Nirit Shalomמשחקי אונליין27/03/112505 צפיות
חיות המחמד שלנו יקרות לנו ונחשבות לבן משפחה נוסף. מעבר לעובדה שאנו מחויבים לספק להם מזון ובית חם למחיה רבים רוכשים משחקים שיעסיקו את בעל החיים במהלך היום. מקורם של כל חיות המחמד הוא בטבע.

מאת: Nirit Shalomהשקעות27/07/101080 צפיות
אם צברת סכום כסף פנוי להשקעה, אך סכום זה עדיין אינו מספיק לפתיחת תיק השקעות, יש פתרון עבורך - תיק קרנות נאמנות!

מאת: Nirit Shalomהשקעות18/07/101378 צפיות
כולנו חוסכים כסף. השאלה היא מהי הדרך הטובה ביותר לעשות זאת? התשובה לשאלה זו טמונה בסכום שהצלחת לחסוך. אם חסכת סכום של כ- 250,000 ש"ח ומעלה, ניהול תיק השקעות אישי הינו הפתרון האידיאלי עבורך.

מאת: Nirit Shalomקרנות נאמנות07/07/101509 צפיות
קרן נאמנות היא מכשיר פיננסי המאגד כספים של משקיעים שונים למטרת השקעה בניירות ערך. יחידות הקרן נקראות יחידות השתתפות וכל אחת מהן מקנה זכות שווה בנכסי הקרן. לכל קרן מפורסם תשקיף אשר מפרט את מדיניות ההשקעות.

מאת: Nirit Shalomפסקי דין05/07/101239 צפיות
כניסת נגיף לגוף האדם, לא תחשב כתאונה, אלא כמחלה ולפיכך אין זכאי התלמיד לתשלום תגמולי ביטוח על פי פוליסת תאונות אישיות לתלמידים.

מאת: Nirit Shalomהלוואות03/03/101251 צפיות
מעוניינים להחליף את רכבכם וחוששים ליפול בפח או מבירוקרטיה מעצבנת? כאן תקבלו את כל התשובות והפתרונות להחלפת רכבכם.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי19/08/211112 צפיות
https://www.tel-aviv.gov.il/Residents/Construction/DocLib1/%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%AA%20%D7%9E%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%9D%20%D7%9E%D7%A1%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%9D%20%D7%A4%D7%A2%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%9D.pdf

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי19/06/211311 צפיות
מדיניות אכיפת עבירות תכנון ובניה – הרשות לאכיפה במקרקעין מדיניות אכיפה הינה כלי מרכזי הנתון בתחום האכיפה באמצעותו מבטיח הגוף האוכף למקד את משאביו המוגבלים בעבירות המשמעותיות ביותר ובאופן האפקטיבי ביותר. מיקוד משאבי האכיפה לפי סדרי עדיפות קבועים מראש מאפשר הגברת אפקטיביות האכיפה באמצעות פעילות יזומה, צמצום המשאבים המופנים כלפי עבירות בעלות ערך נמוך יותר, והבטחת השוויון באכיפה. יובהר, כי מדיניות אכיפה היא מסמך המתווה את הדרך אך אינו מסמך מחייב, שלא מאפשר בחינה מחודשת, עדכון וסטייה ממנו במקרים שיש לכך הצדקה.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי28/01/21857 צפיות
על מנת להבין מדוע אדם ניגש על מנת לבצע תרגום של תעודות ומסמכים רשמיים מסוימים צריכים להבין את התהליכים שאותם עוברים אנשים ברחבי העולם כולו.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי15/01/21705 צפיות
מתי נדרש לפעולה של תרגום עבור תעודת לידה?

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי13/12/201071 צפיות
הרשויות ממשיכות בקצב רב בהוצאת צווי הריסה. מאמר שכדאי לקרוא אם ביצעת חריגות בניה , ביקרו או רוצים לבקר בנכס מטעם הפיקוח על הבניה/ הוועדה לתכנון ובניה או שכבר הוזמנת לשימוע או אולי כבר קיבלת צו הריסה. המאמר מיועד לכל העוסקים בתחום. עורכי דין, שמאים, מהנדסים, קבלנים, וועדי בתים, אדריכלים, מפקחי בניה ועוד.

מאת: עופר שלוחוק ומשפט - כללי08/10/20856 צפיות
הסכם מייסדים מוצלח בחברות סטארט אפ

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/20752 צפיות
תַּם עִדַּן הַסּוֹדִיּוֹת הַבַּנְקָאִית בִּשְׁוַויְץ בְּעִקְבוֹת הֶסְכֵּם חִלּוּפֵי מֵידַע אוֹטוֹמָטִיִּים

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica