חפש מאמרים:
שלום אורח
29.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

על מה שהיפנים לא רוצים לזכור

מאת: מנחם רבויאקטואליה22/04/20091065 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

"יד ושם" העניק את התואר לצ'יאונה סוגיהרה (סמפו) קונסול יפן בקובנה בשנת 1940 . משרד החוץ היפני התפתל בהסברים, ובמוזיאון השלום בהירושמה  "שכחו" לציין את מעשי הזוועה שביצע הצבא היפני בתושבי הארצות  עליהן השתלט במלחמת העולם השניה. על רקע אירועי יום השואה אצלנו, ההתרחשויות בועידת דרבן של האו"מ נגד הגזענות, מתחדדת התחושה שגם עובדות היסטוריות משמשות כלי מניפולטיבי בשירות מדיניות או השקפת עולם.

                                                            *   *    *

"היום נתחיל במסע של שלשה ימים נעימים במחוזות הכפריים של יפן, שם נלמד על פנים הארץ היפני ואורח החיים בו. נתחיל בעיירה השלווה יאוטסו ((yaotso בה נבקר באתר ההנצחה ע"ש סוגיהרה, חסיד אומות העולם, שהציל אלפי יהודים במלחמת העולם השנייה. נמשיך אל גוג'ו האצימן (Gujo Hchiman) עיר תעלות המים המפורסמת במעיינותיה הזכים. נסיים בטאיקיאמה (Takayama) עיירה קטנה ונעימה השוכנת באיזור הררי בליבה של יפן ומפורסמת בעבודות עץ".

התיאור הפסטורלי הזה לקוח מתוך תיאור תכנית ומסלול הטיול הקבוצתי ליפן, ממנו שבנו זה עתה היישר לאירועי יום השואה. אבל לפחות בביקור באתר הזיכרון לכבודו של חסיד אומות העולם צ'יאונה סוגיהרה לא הייתה שום פסטורליה.

הביקור באתר הזיכרון - מבנה עץ גדול ופשוט למדי, מספר את סיפורו של צ'יאונה סוגיהרה,  קונסול יפן  בקובנה – ליטא, אשר מתוך הכרה פנימית העניק לאלפי יהודים אשרות כניסה ומעבר ליפן בשנת 1940 ובדרך זו יכלו להימלט מחיסול והשמדה ע"י הנאצים. הקונסול היפני עשה זאת למרות הנחייה מפורשת שקיבל ממשרד החוץ היפני שלא להנפיק את האשרות. על כך זכה בשנת 1984 לתואר חסיד אומות עולם ממוסד יד ושם.

חברת "קשרי תרבות –תבל", שארגנה את המסע ליפן אליו הצטרפנו, העדיפה לכנות אותו "סמינר מטייל" בזכות צוות ההדרכה המתוגבר  שליווה את המסלול. בעזרתו של פרופ' אהוד הררי המצוין איש האוניברסיטה העברית ומומחה לפוליטיקה חברה ומדיניות חוץ ביפן והחומר הכתוב המוצג באתר ההנצחה, אנו נחשפים למקצת מסיפורו של סוגיהרה והדילמות שליוו אותו.. על רקע ההנחיה המפורשת שקיבל ממשרד החוץ היפני שלא להנפיק את האשרות, ונוכח חובת הציות המוחלטת להנחיות והחינוך היפאני שלא לחרוג מכך  עמד סוגיהרה בפני מראות של מאות /אלפי המצטופפים ליד גדר הקונסוליה בתקווה לזכות באשרת המעבר המיוחלת שתציל את חייהם. כיצד היית אתה נוהג במקומו – מוצגת בפני המבקר השאלה.

סוגיהרה החליט להנפיק את האשרות . לימים הסביר בראיון:

"היו לי קשיים, ושני לילות נדדה שנתי. חשבתי בלבי: אני יכול להנפיק אשרות מעבר... בתוקף סמכותי כקונסול. איני יכול לתת לבני-אדם הללו למות, בני-אדם שבאו אלי לקבל עזרה כשהמוות מרחף מעל ראשיהם. יהא העונש שאקבל אשר יהיה, ברור לי כי עלי לפעול על-פי צו מצפוני".

משרד החוץ היפני העניש את סוגיהרה על פעילותו זו. הוא פוטר מהשירות.  לימים הונפק הסבר אחר על ידי השלטונות. הפיטורים היו על רקע "צמצומים בשירות". שנים חיפשו ניצוליו של סוגיהרה אחריו כדי להודות לו. לאחר שאיתרו עקבותיו ובעקבות פניותיהם הוענק לו התואר חסיד אומות העולם. שנים לא התייחסו ביפן לאיש. רק בעשור האחרון "נזכרו". אפשרו למשפחתו ומקורביו להקים את אתר הזיכרון. אבל עדיין מסבירים מקורות רשמיים ביפן כי הקונסול הציל גם פליטים לא יהודים ובכלל לא אסרו עליו להנפיק אשרות מעבר, אלא הנחו אותו להקפיד שלמבקשים יהיה דרכון בתוקף ושיוכיחו מצב כלכלי איתן...

בניגוד לגרסא הרשמית ואף שאין מספרים מדויקים – רוב החוקרים והמתעדים מצאו כי עיקר מקבלי האשרות היו יהודים. ומספרם נע בין 1800 ל-6000נפשות.

על רקע ההכרה המצמצמת של גורמים רשמיים ביפן בפעולתו של הקונסול , ההסברים המפותלים ביחס לפיטוריו ולהנחיות שנתנו לו, בולט הפירוט על ההרס הכבד , והתוצאות הקשות  שפקדו את הערים הירושימה ונגסאקי עליהן הוטלו פצצות האטום שהביאו בסופו של דבר לכניעת יפן במלחמת העולם השניה.

מוזיאון השלום בהירושימה מציג בפני הצופה לפרטי פרטים את התוצאות הללו. . תצוגה מרשימה ללא ספק.ישנו גם דיווח מפורט על הפעילות לאיסור השימוש בנשק גרעיני אבל, אין התייחסות ולו ברמז לפעולות הזוועה וההשמדה שביצע הצבא היפני במלחמת העולם השנייה באוכלוסיית הארצות עליהם השתלט בשנים הראשונות למלחמה. אין גם אזכור להתעקשותם של הגנרלים היפניים להמשיך בלחימה אף שכבר היה ברור להם גם להם בשנת 1945 שלא יהיה ניצחון ויהיו גם עשרות אם לא מאות אלפי נפגעים נוספים...{ההתעקשות הזו הייתה בסופו של דבר גורם מכריע בשיקול להטיל את הפצצות הגרעיניות..)

שוב מסתבר כי נאמנות ודיוק בעובדות יש , אבל רק לעובדות שרוצים לזכור. אף אחד, גם לא היפנים, אינו רוצה ל"קלקל" את  "הסיפור" עם כל העובדות.  

על רקע אירועי יום השואה אצלנו, ההתרחשויות בועידת דרבן של האו"מ נגד הגזענות המופע של נשיא איראן שם, מתחדדת התחושה שגם עובדות היסטוריות משמשות כלי מניפולטיבי בשירות מדיניות או השקפת עולם. אין כמעט יוצאים מהכלל. גם לא אצלנו. הביקור ביפן והסיור באתרים השונים המחיש זאת גם למשתתפים בקבוצת "הסמינר המטייל" שלנו.   

 





 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מנחם רבוי

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מנחם רבוי

מאת: מנחם רבויבלוגים29/01/111045 צפיות
בהחלטה על מתכונת הפיצוי לצרכנים בעקבות הנזקים שנגרמו על ידי התקלה, מממנת "בזק" את מסע הפרסום שלה באמצעות עלות הפיצוי: נוכח עליית מחירי הדלק ותעריפי המים עולה השאלה האם מחאות הציבור הן "צמחוניות" מידי? או האם "נערי האוצר" אטומים מידי? קשה לדעת האם בישראל תתכן תגובה ציבורית דומה לאירועי תוניס, מצריים וצרפת כמחאה על גזירות קשות ובלתי סבירות בתחומי כלכלה וחברה, אבל החבל די מתוח.

מאת: מנחם רבויאקטואליה15/11/09952 צפיות
ביקורו של נתניהו בארה"ב ובקשתו לפגוש את הנשיא, , סיפקו הזדמנות לבית הלבן הזדמנות להדגים לראש הממשלה הישראלי את יחסי הכוחות ומה קורה כאשר "רק" מתמהמהים באישור מועד לפגישה. האמריקאים עשו זאת היטב. הצליח להם. אולי יותר מידי. אבל לא בטוח שהמהלך האמריקאי כנגד נתניהו, יניב לבית הלבן את התוצאה שהוא מכוון אליה.כי דומה שמהלכי הבית הלבן בנושא דומים למהלכי "חכם בלילה" שנזקם רב מתועלתם.

מאת: מנחם רבוידמוקרטיה ושלטון19/10/091015 צפיות
לקראת פתיחת שנת הלימודים באוניברסיטאות פורסם כי המרצים יוותרו על תוספת שכר שהובטחה. אבל נוכח מה שנחשף בדו"ח מבקר המדינה על הבזבוזים במשרד הביטחון למה המרצים צריכים לוותר? כדי שפקידי משרד הביטחון יתאכסנו במלונות פאר? צרפו יחד את סכומי הבזבוז המצטברים במערכת ותגיעו לסכומים בלתי מבוטלים , אולי תמורתם היה מתאפשר צמצום הקיצוץ בתקציב?

מאת: מנחם רבוידמוקרטיה ושלטון13/10/091183 צפיות
זה התחיל במכתב מאת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ובו התבשרנו כי משפחתנו נבחרה להשתתף השנה בסקר "הוצאות והכנסות משק הבית". במכתב נאמר כי ההשתתפות הינה חובה על פי חוק . האם אפשר להכריח מישהו לפרט מה קנה, היכן קנה כמה ולמה? ממתי חייב האזרח להרשות לנציג השלטון לתחוב את אפו לתוך המקרר הביתי ?

מאת: מנחם רבויפיננסים וכספים - כללי 05/10/09855 צפיות
הקיצוץ הרוחבי בתקציב המשרדים אושר בממשלה. שר הביטחון השיג את שלו. הוא מקבל תוספת של מיליארד וחצי ₪ לתקציב משרד הביטחון ל"צרכים חשובים". אנשי אגף התקציבים לא התווכחו הפעם. הם גם לא הכינו הצעות נקודתיות לסעיפי קיצוץ על מנת לאזן את התוספת כפי שנהגו בעבר. הם נהגו באופן שונה.

מאת: מנחם רבוישיווק ואסטרטגיה23/09/09921 צפיות
במטה "כחול לבן" השמיטו את דרישות האיכות, השירות והמחיר התחרותי מהפרסום המטיף להעדיף קניית תוצרת ישראל. אבל הצרכן הישראלי אינו פראייר . כשהוא יוצא לקניות, במיוחד בימים אלה, הוא יוצא עם ארנק מצומק. לא עם גאווה לאומית.

מאת: מנחם רבוידמוקרטיה ושלטון26/05/091034 צפיות
בסיום חגיגות "יום ירושלים" אפשר לשאול: מי כאן ראש העירייה ומיהו ראש העיר.. התשובה: לאחר הפסדו של טדי קולק בבחירות לראשות עיריית ירושלים היו מי שחשבו שהתואר "ראש עירייה" אינו מספיק חשוב ואינו משקף נכונה את מעמדו של מי שנבחר לנווט את ההתנהלות בבירת הנצח של עם ישראל . כך נולד השינוי. לא עוד ראש עירייה כי אם ראש העיר ירושלים. קולק נשאר ראש העירייה האחרון בתואר זה.

מאמרים נוספים בנושא אקטואליה

מאת: אברהם פכטראקטואליה28/10/2016 צפיות
שטיפת מוח פוליטית – על-ידי מיטב פרשנינו, שדרנינו ופוליטיקאים מתוסכלים. בטלויזיה, בעיתונות הכתובה נגד כל מהלך של הממשלה הנוכחית, כמו הסכמי השלום עם ארצות ערב הגדלות ומתרבות. מדי שבוע וזה כואב, מרגיז ומתסכל איך קורא שהימין מביא יותר שלום מהשמאל הליברלי. אחרי שפרשת הצוללות שקעה במצולות ופרשנינו לא הצליחו להעלותה, הגיע תור F35 שממריא מדי יום לגבהים מטופשים חדשים.

מאת: בנימין קלינגראקטואליה24/10/2030 צפיות
תכליתו של סעיף 238א לחוק התכנון והבנייה, שמכוחו מוצאים צווי הריסה מנהליים על-ידי ראשי ועדות התכנון והבנייה, הנה מתן מענה מידי ויעיל למיגורה של תופעת הבנייה הבלתי חוקית, תוך שמירה על שלטון החוק – בכלל, ועל דיני התכנון והבנייה – בפרט.

מאת: אברהם פכטראקטואליה16/10/2072 צפיות
אם דג שמסריח מהראש – הוא כשר או אכיל? אם יועץ משפטי לממשלה שבידיו מרוכזות סמכויות על לחרוץ גורלות של נשיא, ראש ממשלה, שרים, ח"כים + אנשי ציבור ואזרחים מהשורה האשונה והשניה – יכול להיות אובייקטיבי, מאוזן, נאמן לשלטון החוק ורחוק משיקולים פוליטיים? לדעתי המקצועית – הוא צריך להיות מלאך עליון או אוטיסט משפטי, ייצור שלא קיים במציאות. עובדה, כאשר היועץ המשפטי – נתקל בסוגיה הנוגעת לו אישית, הוא תוקף את המערכת המשפטית בתפקידו כפרקליט צבאי ראשי, ב"פרשת הרפז", במילים בוטות וקשות.

מאת: אברהם פכטראקטואליה02/10/20309 צפיות
ככל שהזמן עובר מתגלות עובדות נוספות, כמו הסוכן השני בצמרת הצבא המצרי קצין בכיר במטכ"ל שלהם. שמסר מידע מודיעיני מדויק על המלחמה שתפרוץ, ולא התייחסו לכך ברצינות, ומצביעות על עומק הכשלון של המודיעין וראשיו שהביא לשבר נוראי.

מאת: אברהם פכטראקטואליה24/09/20158 צפיות
הצהרת בלפור – באה כדי להיות בסיס להקמת מדינה יהודית דמוקרטית ריבונית בריאה ובטוחה. בג"צ בלפור – שאפשר הפגנות בזמן מצב חירום, בא כדי לומר את ההיפך הגמור – וחבל. נשמת אפה של הדמוקרטיה – אינה קיום הפגנות בזמן חירום לאומי, הנשמה היא בדאגה לשלום הציבור, בריאותו, תפקודו התקין ובטחונה המדינה וכלכלתיה כדי לשמור על עצמאותה. כאשר יש אישור, בימים אלה להפגין בבלפור, יש אוטומטית אישור לתפילות בבתי-כנסת וסביבתן, לחתונות, ובעיקר רמז לציבור שאם להם מותר גם לנו, ומכאן ההפקרות באי שמירת נוהלים.

מאת: אברהם פכטראקטואליה14/09/20180 צפיות
מתי ואיך מזהמים או פוסלים חקירה כשלכאורה מתנהלת לפי הכללים המקובלים. איך מזהמים חקירה: מדליפים בעקביות לפעמים או-ליין, פוגעים בבוטות ובגסות משפטית בעקרון "הסוב יודיצה". שימוש לא נכון ומוגזם במדובבים, שמקבלים הוראות, איך לסבך ולהאשים נחקרים, במקום להוציא את האמת לאור, חוקרים עם ניגודי אינטרסים או אג'נדה אנטי-ברורה מראש. שימוש לא נכון בעדי מדינה ובצורה מוגזמת.

מאת: אברהם פכטראקטואליה09/09/20168 צפיות
סקופ עולמי – הצלחתי לתפוס נגיף קורונה מוביל ושכנעתי אותו לתת לי ראיון בלעדי פרה-רפואי. למה אנחנו תוקפים את כל העולם במקביל, בגלל שכל המדינות מחפשות דרכים כיצד לפגוע, להרוס, לרושש, לשלוט בבני-אדם ולפעמים לדכא אותם, ממציאים פצצות איומות גרעיניות, מחפשים דרכים לשדרג כלי משחית, מקימים מכונים ביולוגיים עם נגיפים למיניהם, כאילו למטרות שלום אבל בפועל להשמדה המונית.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica