חפש מאמרים:
שלום אורח
06.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בריאות לראש השנה - דבש – קובי עזרא

בריאות לראש השנה - דבש – קובי עזרא

דבש הינו המזון אשר מסמל יותר מכל את ראש השנה, הוא מופיע בצמדי המילים: תפוח בדבש, עוגת דבש, שתהיה שנה מתוקה כדבש ועוד...

חשוב לציין, כי הדבש עשוי לשמש כתרופה טבעית לטיפול במגוון רב של מצבים, כגון: דבש מאפשר לרפא כיבים ופצעים, להקל על שיעול, לשפר מצבי דיכאון קלים, ולשבור את תשוקה לדברי מתיקה".

איך בוחרים את הדבש הנכון?

קודם כל מחפשים דבש דבורים טהור ולא ממרח בטעם דבש או משהו שעבר בקרבתו דבש... דבש איכותי אינו עובר תהליך חימום ועשוי מצוף פרחים שהדבורים אוספות ומעבדות בגופן בעזרת אנזימים. האנזימים, הויטמינים והמינרלים שבדבש מקנים לו ערך תזונתי גבוה ומעמידים אותו במקום של כבוד כספק אנרגיה בריא.

חשוב לציין, שיש כוורות בהן נותנים לדבורים לשתות מי סוכר (מעין תוספת מזיקה לצוף הטבעי), ויש כוורנים רבים שמחממים את חלת הדבש. באופן פרדוקסאלי, הציבור שאוהב דבש נוזלי, דוחף את הכוורנים לפעולה זו. דבש טבעי ולא מחומם מתחיל תוך חודש בתהליך התגבשות. בעלי חנויות ורשתות שיווק מספרים על לקוחות שמחזירים צנצנות דבש שהתגבש ומבקשים דבש נוזלי, בטענה שהדבש שלהם התקלקל... החנות מחזירה לכוורן, וזה מצידו קורא את תמונת הביקוש ומחמם את הדבש. נכון שהאנזימים ומרבית הויטמינים נהרסים בחימום זה, אך הדבש נשאר נוזלי למהדרין עד סוף ימיו...


אם קניתם דבש נוזלי קיימת גם האפשרות שהוא מאוד טרי (נרדה לפני פחות מחודש) וזה בסדר, רק שימו לב מה קורה לדבש בהמשך. אם אינו אורגני, כדאי לחפש על הצנצנת את ההצהרה המפורשת "לא מחומם" וכן לבדוק מאילו פרחים נאסף הצוף.


לפרחים שונים צוף שונה בהרכב ובטעם, ומכאן ההבדלים בצבע, מרקם, טעם ואף דרגת מתיקות בין מוצרי דבש שונים.


חומרים ייחודיים המצויים בפרחים של צמחי מרפא, מוצאים דרכם לדבש ותורמים לו תכונות מרפא ייחודיות, מעבר לתכונות המרפא הכלליות של דבש.
אף שדבורים נוטות לדבוק בסוג צמח אחד ולחזור אליו שוב ושוב, ארצנו הקטנטונת אינה מאופיינת בשטחי חקלאות עצומים עם גידול אחד בלבד. כך שלכוורת אחת עשויים להתנקז סוגי צוף מצמחים שונים הגדלים בסביבה, ואז הדבש מקבל את השם הכללי 'דבש מפרחי בר'.

ככל שהדבש בהיר יותר, טעמו עדין יותר, וככל שהוא כהה יותר הוא עשיר יותר במינרלים.
אין צורך להתאמץ ולחפש דבש טרי. דבש משמר את רכיביו ותכונותיו לאורך זמן רב. במצרים למשל, נמצא דבש בן 2000 שנה, שנקבר יחד עם מומיה, ונחשו מה? הוא היה עדיין ראוי למאכל!

הדבש וערכו התזונתי

הרכב הדבש משתנה בהתאם למקור הצוף. הדבש מכיל כ- 20% מים וכ- 77% - 80% סוכרים.
הסוכרים העיקריים הינם חדי-סוכרים: גלוקוז (סוכר הדם או בשמו הנפוץ יותר סוכר ענבים) ופרוקטוזה (סוכר פירות(.
הפרוקטוזה הינו המתוק בין השניים, ככל שריכוזו גבוה יותר, הדבש מתוק יותר. בנוסף מכיל הדבש מינרלים (כגון: אשלגן, סידן, זרחן, נתרן וברזל), מעט ויטמיני C ו- B, אנזימים וכמויות קטנות של פלבנואידים וחומצות אמינו בצורתן החופשית. בכפית דבש המכילה כ- 7 גרם, מתוכן: 5.5 גרם סוכרים שמספקים כ- 22 קלוריות.

ההבדלים בין הדבש לסוכר?
•  דבש מכיל פחות מ- 80% סוכר, סוכר מכיל רק סוכר!

 100 גרם דבש מספקים 320 - 300 קלוריות, לעומת סוכר המספק 400 קלוריות ל- 100 גרם.
•  הדבש מתוק יותר פי- 1 ½ - 3 מסוכר ולכן נדרשת כמות קטנה יותר של דבש להמתקה.
•  למרות ששניהם עתירי סוכר, דבש גורם פחות לעששת וחורים בשיניים, בזכות פעילותו האנטיביוטית.

חימום מוריד את הערך התזונתי. אם ממתיקים תה חם בדבש, כדאי להמתין עד שהתה מתקרר לטמפרטורת שתייה, ואז להוסיף את הדבש.


המרקחת הטבעית של סבתא

תחבושת דבש:
על פצעים, חתכים וכוויות. מורחים דבש על פד גזה, מניחים על הפצע וחובשים מעל בתחבושת נוספת. הדבש מגן על הפצע מפני זיהומים, אשר עשויים לגרום לתגובה דלקתית ובצקת (נפיחות), חשוב לציין, כי הדבש מזרז את ההחלמה של הפצע. הדבש אינו נדבק לעור, כך שאפשר להסיר את התחבושת ללא קריעת העור והכאבים הנלווים לזה.

הוכח שדבש אכן משמש כאנטיביוטיקה טבעית. במחקר שפורסם ב- 2001, נבדקו דגימות דבש נגד 8 סוגי חיידקים מחוללי מחלה, והראו שהדבש דיכא את צמיחת כל הסוגים שנבדקו.


יעילותו נגד חיידקים מורכבת מכמה גורמים:
- חומצות בדבש מקנות לו רמת חומציות יחסית גבוהה שלחיידקים קשה להתקיים בה.
-  ריכוז הסוכר הגבוה גורם לאוסמולריות גבוהה המעכבת את גדילת חיידקים. (עם זאת תמיסת סוכר יעילה פחות מדבש נגד חיידקים(.
-  אנזימים בדבש מייצרים מי- חמצן, שידוע כחומר מחטא.
-  יש רכיבים נוספים בדבש שרובם עדיין לא זוהו במדויק, אך זוהתה תכונתם נוגדת החיידקים.

יתרון נוסף של הדבש בחבישת פצעים, נובעת מיכולתו לזרז צמיחת תאים חדשים במקום אלה שנפגעו, וכן צמיחת נימי דם חדשים באזור הפגוע, וכך מזדרזת ההחלמה. במקרי כוויה עשויה תכונה זו למנוע צורך בהשתלת עור. כמו כן הסוכר שבדבש סופח נוזלים ומונע בצקת.

נערך מחקר על יעילות הדבש בריפוי פצעים מזוהמים לאחר ניתוח. לאחר שבוע, נרפאו 58% מהפצעים שטופלו בדבש, ורק 19% מהפצעים שטופלו בחומרים אנטיספטיים אחרים.
באופן כללי קיצר הדבש את משך ההחלמה וחסך ימי אשפוז ואנטיביוטיקה.

סירופ בצל ודבש:
להוצאת ליחה, הרגעת שיעול וחיטוי הגרון.
קוצצים בצל בינוני ומערבבים בשתי כפות דבש. לאחר שעתיים, ממצה הדבש את נוזלי הבצל
(אנטיביוטיקה בפני עצמה) והופך שקוף. אז אפשר לסנן את הבצל ולהשתמש בדבש כסירופ נגד שיעול. להשתמש באותו יום שמכינים. אם השיעול יבש, ומלווה בגירוי בגרון וצרידות, עדיף דבש מחומם או מבושל.

דבש וספורטאים
בכמה מחקרים נערכו השואות בין ספורטאים שצרכו דבש לעומת סוכר ופחמימות אחרות.
התברר שהדבש מיטיב לשמש "דלק בשחרור מושהה יותר" לשרירים, מאגר פחמימות זמין להחלמת שריר לאחר פעילות, ומשפר פעילות של ספורטאי סיבולת.

דבש וילדים
דבש עלול להכיל את חיידק הבוטולינום שלעיתים מתפשט בכוורת. זיהום בוטולינום עלול לגרום למחלת עצבים קשה אצל תינוקות. יש עדויות למספר מקרים בהם חגיגת ראש השנה הסתיימה באסון בגלל שנתנו לתינוק לטעום מהדבש. תופעה זו נצפתה רק אצל תינוקות שהיו בני פחות מ - 11 חודשים, אך למען הזהירות, עדיף לא לחשוף לדבש פעוטות עד גיל שנה וחצי. לילדים גדולים יותר ומבוגרים אין בעיה להתגבר על החיידק, משום שהמערכת החיסונית שלהם מפותחת כבר.

שתהיה לכם שנה דבש...     

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

קובי עזרא, מומחה לרפואה נטורופטית, תזונאי ומאמן כושר. מר יעקב עזרא הינו מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוז...).
* דיאטה מהירה דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
* מנהל האתר: ארגון הבריאות והכושר.
ארגון הבריאות והכושר הישראלי

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יעקב קובי עזרא

מאת: יעקב קובי עזראדיאטה ותזונה06/03/20504 צפיות
קובי עזרא ויטמין D כנגד זיהומים - ויטמינים. לאחר התפרצויות שפעת H1N1 בשנת 2009, המליצו בחום על כל עובדי הבריאות והחולים להיבדק ולטפל במחסור בוויטמין D כדי למנוע החמרה של דלקות בדרכי הנשימה. ויטמין D מפחית גם את ייצור הציטוקינים הפרו-דלקתיים, מה שעלול להפחית את הסיכון לסערת ציטוקין בזיהום H1N1.48

מאת: יעקב קובי עזראבריאות ילדים15/09/19845 צפיות
גדילה לגובה וצמיחה במימדי הגוף - קובי עזרא. ראשית יש להבין שלוחית הגדילה ממוקמת בין האפיפיזה והמטפיזה ומורכבת משלושה אזורים (אזור מנוחה, ריבוי והיפרטרופי).

מאת: יעקב קובי עזראבריאות ורפואה כללי25/08/131052 צפיות
סוכרת סוג 2 (סוכרת מבוגרים) סוכרת מסוג 2 בעבר כונתה סוכרת מבוגרים, היות ובעבר כמעט ורק מבוגרים ובעיקר שמנים סבלו ממנה. כיום עם מגפת ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער, חלה עלייה בתחלואה של סוכרת סוג 2 בילדים ונוער, זאת עקב ההשמנה אשר נובעת מתזונה בלתי נאותה וחוסר פעילות גופנית. בסוכרת סוג 2 נוצרת תופעה של תנגודת הגוף להורמון אינסולין וכך בהמשך הפרשת אינסולין מוגברת, ובסופו של דבר ירידה בכמות האינסולין המופרשת מבלוטת הלבלב, כך לנעשה נוכל להבחין בעליית רמות הסוכר בדם, מצב המכונה היפרגליקמיה והתפתחות סו

מאת: יעקב קובי עזראדיאטה ותזונה18/08/13983 צפיות
דיאטה, ודיאטות בלתי פעילות אם כן נשאלה השאלה מדוע דיאטות אינן פעילות? או לפחות אנו רואים ירידה במשקל בהתחלה, אך כעבור זמן קצר אנו נתקעים! הסיבה העיקרית שדיאטות לא עובדות היא שלכל תוכניות הדיאטה למיניהן יש הנחת יסוד שגויה המבוססת על טיפול בסימפטומים, בגורמים החיצוניים וללא התייחסות לקשר של גוף-נפש הסתכלות מלאה על החיים שלנו. דיאטת מתבססות על כוח רצון ומשמעת עצמית בעיקר בלי לבדוק למה מלכתחילה אוכלים יותר מידי. בנוסף, השינוי המוצע הוא מבחוץ פנימה במקום מפנים החוצה. כלומר, דיאטות מציעות שנשנה את הפ

מאת: יעקב קובי עזראדיאטה01/08/131087 צפיות
דיאטת אטקינס: ד"ר אטקינס ממליץ בדיאטה שלו לצרוך בכמות כמעט בלתי מוגבלת, את המזונות הבאים: בשר, ביצים, גבינה ושומן, שמן וחמאה, וללא ספירת קלוריות. אך ישנו הצורך להגביל את צריכת הפחמימות מוגבלת לכ- 20 גרם ביום. דיאטה של אטקינס הינה ללא פחמימות לפחות בשלב הראשון. דיאטת אטקינס הידועה גם כדיאטה עתירת חלבונים ושומנים ודלה בפחמימות. למידע נוסף אודות דיאטת אטקינס. התיאוריה שאחרי הדיאטה, לדברי יודעי דבר ואטקינס הינה שלאורך התפתחות האדם, למעשה עד המהפכה החקלאית שחלה לפני כ- 10,000 שנה, האדם כמעט שלא ני

מאת: יעקב קובי עזראדיאטה ותזונה06/04/131181 צפיות
מחקר על השפעות של דיאטה ללא פחמימות על פי מחקרים תצפיתיים תוכננו רופאים ומדעני תזונה, נמצאו ביצועים גופניים בלתי תקינים הם נפוצה אך אינם מחייבים תוצאה של דיאטת דלת פחמימות או דיאטה ללא פחמימות. אך יחד עם זאת, שימוש טיפולי בדיאטות קטוגניות לא צריך לחייב הגבלה מכל עבודה פיזית או פעילות גופנית, עם הייחודיות שהיכולת האנאירובית היחידה היא מוגבלת, כגון הרמת משקולות. במקרה זה, בשל רמות הגליקוגן הנמוכים בדיאטה קטוגנית, ספורטאים תחרותיים קשה עד כדי שאינם מסוגלים לעקוב אחרי זה סוג של דיאטה. בשנת 1939 שני

מאת: יעקב קובי עזראדיאטה ותזונה03/04/131075 צפיות
מיץ טהור מכיל לא מעט סיבים תזונתיים, מיץ צם לעתים קרובות להשתמש בחוקן או משלשלי צמחים או מים מלוחים בתקופת צום יעילים לסלק פסולת מהמעיים והמעי הגס. שיטה נוספת להשגת אפקט זה כרוך קליפות פסיליום בערבוב עם המיץ הטבעי. בגלל שפסיליום אינו נספג לגוף, אך הוא סופח נוזלים באופן משמעות, כך הוא יוצר את העיקר הנחוץ כדי להקל על פינוי.

מאמרים נוספים בנושא בריאות ורפואה כללי

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי31/05/20202 צפיות
חושדים שיש לכם סינוסיטיס? הכנסו וקיראו על התסמינים והאבחון ועל דרכי ההתמודדות עם המחלה.

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי30/03/20407 צפיות
אחת הבעיות שאנשים רבים נאלצים להתמודד איתה במהלך החורף, זה שיעול עם ליחה. מדובר בשיעול טורדני שיכול להפריע על איכות החיים ביום יום וכן על איכות השינה. ד"ר דויטש מביא לכם כמה טיפים לטיפול

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי09/02/20590 צפיות
כל אחד מאיתנו, בשלב כזה או אחר בחיים מתמודד עם נזלת. זה קורה בדרך כלל כשאנחנו מקוררים, מצוננים, כשאנחנו חוטפים מחלה כזו או אחרת. אך מדוע אנשים מתמודדים עם נזלת כרונית? הבאנו כמה נקודות חשובות

מאת: שלום כהןבריאות ורפואה כללי27/09/191018 צפיות
כל מי שסובל מאקנה, וכבר התחיל לחפש דרכי טיפול או אפשרויות התמודדות עם האקנה, יודע כי מדובר בתחום רחב מאוד.

מאת: רוני הכהןבריאות ורפואה כללי25/12/18838 צפיות
איך כרית נגד פצעי לחץ יכולה לעשות זאת?

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי30/10/18991 צפיות
עומדים לעשות ניתוח ליישור מחיצות האף בקרוב וחוששים? במאמר להלן נסקור מהו הניתוח, למי הוא נועד ולאיזו מטרה וגם קצת על ההתאוששות מהניתוח.

מאת: moraleבריאות ורפואה כללי20/09/181971 צפיות
לא מעט אנשים, בפרט נשים מבוגרות, נאלצים להתמודד עם מצב של קשריות בבלוטת התריס, אותה בלוטה פנימית אשר נמצאת בבסיס הצוואר מתחת לפיקת הגרון. לבלוטה זו יש חשיבות רבה עבורנו, שכן היא מאפשרת לנו לווסת את הטמפרטורה של הגוף וכן היא מקלה עלינו בתהליך של חילוף חומרים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica