חפש מאמרים:
שלום אורח
25.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ירידת ערך מהי ואיך נקבעה

בראש ובראשונה נגדיר את משמעותו של המושג "ירידת ערך"...
"ירידת ערך" משמעה ההפרש בין שווי השוק של הרכוש (רכב, ציוד וכיוצ"ב) המבוטח לפני שאירע מקרה ביטוח , לבין  שוויו של הרכב לאחר תיקון הנזקים שנגרמו לו. פוליסת ביטוח רכב כוללת ירידת ערך רכב עם השתתפות עצמית שגובהה מוסכם בין הצדדים כאחוז משווי הרכב.

ירידת ערך לאחר תאונה היא ירידת ערך מסחרית, הווה אומר לאחר שהרכב תוקן באופן סביר,  עדיין נשארות עקבות תיקון וצביעה לא מקורית אשר רשומות במסמך זה או אחר, עובדות אלו אמורות להתריע לקונה לבחור ו/או להחליט לרכוש את הרכב במצבו הקיים.


ועדת ששון:   בקרב שמאי הביטוח בתחום הרכב בישראל נפוץ  המיתוס, הנסמך על המסמך המתקרא "ועדת ששון" והמטופח מזה שנים על-ידי  חברות הביטוח, לפיו אין לקבוע ירידת ערך לרכב שגילו עולה על 9 (או 10) שנים. גם בתי המשפט נוהגים לאמץ מבלי משים  קביעה זו  ולהתייחס ל"ועדת ששון" כלשון החוק ממש ולא לאסופת כללים מנחים - כפי שאמורה היתה להיות.משמעות ירידת הערך הינה ניסיון להגדיר את סחירותו הצפויה של כלי-הרכב בשוק לאחר שיתוקן באיכות טובה על-ידי מוסך.

שמאי הביטוח אמורים, במסגרת חוות דעתם, להפעיל מומחיותם לשם כך ולקבוע ירידת ערך "מסחרית" (ריאלית). תחת זאת נוהגים רובם להסתמך על דוח "ועדת ששון" אוטומטית, לסכם את שורת "ירידות הערך" המוכתבות על-ידו ולסרב לרוב להתייחס לכל "ירידת ערך" ריאלית צפויה.

ראוי היה כי השמאים ישכילו להבין כי מעמדם כ"מומחים" בתחום הרכב אינו מאפשר להם לפעול כפקידים בשירות דוח "ועדת ששון" ומחייב אותם להפעיל שיקול דעת עצמאי על-סמך ניסיונם המקצועי והיכרותם את שוק הרכב בישראל.

בכך נראה כי מפרים הם את חובתם המקצועית והחוקית  ואף עלולים להיחשף,בשל כך לאחריות נזיקית. כך למשל, עשוי אדם שירידת הערך של רכבו נאמדה בשיעור מסויים על-פי ועדת ששון ואשר נאלץ למכרו לבסוף במחיר נמוך הרבה יותר,  לשקול  נקיטת הליך אזרחי כנגד השמאי שהתבסס באופן אוטומטי ו"עיוור" על ועדת ששון תוך הימנעות מהפעלת שיקול דעתו המקצועי.

תוכן הכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו חסין מטעויות והשמטות ואין להסתמך עליו לשם ביצוע או הימנעות מביצוע פעולה כלשהי.

נסיעה טובה ובטוחה,  חיים שריקי שמאות רכב ורכוש     054-6800905

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

 

 

תודה על שיתוף פעולה,

 

 

             בברכה,

   חיים שריקי - שמאי רכב

   נייד -     054-6800905

   פקס -      08-8570910  

  

http://www.car-10.com לאתר האינטרנט שלנו = > 

P    למען הסביבה.. תדפיסו אותי רק אם צריך,

 

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת חיים שריקי שמאות רכב

מאת: חיים שריקי שמאות רכבתאונות דרכים26/10/101187 צפיות
רכבה של המבוטחת נגנב, חברת הביטוח חשדה במבוטחת כי ביימה את הגניבה והעלתה שלל טענות, אשר בסופו של דיון התנדפו ברוח, בין השאר, טענה חברת הביטוח, כי המבוטחת ביימה את גניבת הרכב משום שמדובר ברכב ישן עם קילומטרג' גבוה. - השופטת יעל הניג, מבית משפט השלום בתל אביב, דנה בטענה.

מאת: חיים שריקי שמאות רכבביטוח רכב20/10/101336 צפיות
האם הייתם מאמינים כי חברת ביטוח תמכור לכם פוליסה, אשר רשום בה כי היא מבטחת אתכם, בתנאי שלא תהיו בני גילכם? בית משפט השלום בת"א נדרש לאחרונה לדון במקרה בו המבוטח שהינו נהג צעיר, רכש פוליסה דרך סוכן ביטוח , שהכיר אותו היטב ואף צילם את תעודת הזהות שלו, יחד עם זאת, חברת הביטוח רשמה בפוליסה מגבלה של "נהג צעיר", ולאחר שהתרחשה תאונה ניערה את חוצנה ממנו. להמשך המאמר.....

מאת: חיים שריקי שמאות רכבתאונות דרכים13/10/101056 צפיות
לפני זמן מה קיבלתי טלפון מלקוח אשר הגיע אלי דרך אתר אינטרנט שלנו...באבחון ראשוני נראה כי האדם מאוד כועס וממורמר ומבקש ממני לנסות לעזור לו.... ע"פ עדותו של מבוטח נמסר כי "לפני חודשיים בשעת לילה מאוחרת כשעמדתי ברמזור אדום ופתאום הגיח מאחרי רכב שכור ונכנס ברכבי מסוג מזדה 6 שנת יצור 2007". להמשך המאמר....

מאת: חיים שריקי שמאות רכבתאונות דרכים26/08/101828 צפיות
תקציר = > לאור העובדה שרוב הציבור אינו מכיר את החוק מצאתי לנכון לעשות ככל שביכולתי לפרסם כתבות ומאמרים רבים בנושא ואשר יעזרו לכם לממש את זכויותיכם מול חברות הביטוח ובכדי לקבל את המגיע לכם לרבות פיצוי ירידת ערך לרכב שנפגע כתוצאה ממקרה ביטוח. תאונה ו/או פגיעה צד ג'.

מאת: חיים שריקי שמאות רכבתאונות דרכים17/03/092303 צפיות
נגמרו החגיגות של חברות הביטוח, זכותו של כל אזרח ומבוטח לבחור שמאי רכב מורשה ורשום בפנקס השמאים, ע"פ ראות עיניו ומקצועיותו של השמאי. על פי חוק נקבע כי חל איסור מוחלט על כל חברת הביטוח לחייב אתכם בשמאי מטעמם ו/או מרשימת השמאים שיציגו בפנכם. דעו כי אותם שמאים שיציגו בפינכם הינם שמאים אשר פועלים ע"פ הנחיותיהם של חברות הביטוח תוך שמירה קפדנית על אינטרס חברות הביטוח בחיסכון כספים לרבות אי קביעת ירידת ערך מסחרית שנקבעה לרכב כתוצאה מתאונה. להמשך הכתבה לחץ כאן....

מאמרים נוספים בנושא תאונות דרכים

מאת: אור ורדיתאונות דרכים14/07/151619 צפיות
אני לא פיזיקאי, אבל אני כן יודע שלכל חפץ יש מרכז כובד וככל שמרכז הכובד קרוב יותר לקרקע – אותו גוף יהיה יותר יציב. ובשביל לפשט את העניינים – נמיר את המונח "מרכז כובד" ל"משקל".

מאת: אור ורדיתאונות דרכים07/07/15970 צפיות
אני מתעורר בבוקר, מתלבש, שותה כוס קפה, לוקח את חוליו (הכלב) לטיול. חוזר זריז לסגור דברים אחרונים ואז... עולה על אפוד, חובש את הקסדה, סכין בין השיניים ולוקח את המפתחות של הטויוטה.

מאת: אור ורדיתאונות דרכים30/06/15864 צפיות
מה קורה לנו כאשר אנחנו מוסחים תוך כדי נהיגה? ומה הם הפתרונות?

מאת: אור ורדיתאונות דרכים16/06/15862 צפיות
זה היה כשהייתי במשרד, בערך בשעות הצהרים – ממש אחרי שחזרתי מהרצאה שהעברתי לעמותת "אור ירוק".

מאת: נינה כהןתאונות דרכים05/11/141899 צפיות
ברגע שצריך לחקור תאונת דרכים יש לבצע מספר רב של פעולות שרק איש מקצוע מהתחום יכול לבצע אותן

מאת: נינה כהןתאונות דרכים05/11/141889 צפיות
מומחיות היא דבר חשוב שיש לו ערך רב בין אם עוסקים בתחום מוכר מאוד ובין אם מדובר בתחום ממוקד כלשהו.

מאת: נינה כהןתאונות דרכים05/11/141811 צפיות
לא קשה להבחין בקיומו של בוחן תנועה במשפטי תעבורה רבים בישראל. למרבה הצער לא מעט תאונות קורות ברחבי ישראל מדי שנה,

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica