חפש מאמרים:
שלום אורח
28.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בקשת רשות להתגונן מפני בנק או נושה ואימות חוב הוצאה לפועל

בנקים, סטטיסטית, מגישים מדי חודש מעל 500 בקשות לתביעה בסדר דין מקוצר נגד חייבים.
סטטיסטית, רק כאחוז  אחד או שניים של הנתבעים משיבים מלחמה.
 כל היתר אינם מודעים לכך שיש להם אפשרות לבדוק את גובה החוב הנטען ע"י הבנק, ואינם מודעים כלל וכלל לעובדה, כי הסכומים הנטענים ע"י הבנק הנם בדרך כלל שגויים/ לא מחושבים על פי החקיקה, הפסיקה והנחיות הפיקוח על הבנקים, וכי בדיקה של החוב מקטינה ברוב המקרים את החיוב הסופי של החייב.
 בחלק מן המקרים, החוב קטן באופן דרמטי, ובמיעוט המקרים החוב נמחק כליל או נשארת יתרת זכות לטובת הלווה או לטובת הערב שנכנס בנעלי הלווה לאחר שנתבע בעצמו ובדק את החוב אצל מומחה.
למרבה הצער, הבנק נתפס כאמין ע"י הציבור, באשר לנכונות יתרות חוב גם כשהן גבוהות מאוד.
 החישובים דורשים מומחיות ספציפית חישובית וגם ידע נרחב בנושא, הן תיאורטית והן פרקטית, כמו גם התבססות על הוראות החקיקה, הפסיקה, הוראות החשב הכללי והפיקוח על הבנקים ועוד.
 לפיכך, לאדם הממוצע, גם אם הוא במקצועו איש כספים, קשה לאמת את אופן התנהלות הבנק מולו או מול החברה שבבעלותו.
 בנקים מגישים את רוב תביעותיהם נגד חייבים בהליך תביעה בסדר דין מקוצר, ששולל מן הנתבע שאינו מודע לזכותו לבדוק את החוב, את האפשרות להתגונן כיאות מפני התביעה.
מעטים מגישים בקשת רשות להתגונן לבית המשפט, זאת בדרך כלל, לאחר שקיבלו יעוץ משפטי.
מעטים עוד יותר, מצרפים לבקשת הרשות להתגונן חוות דעת מומחה, המתעמתת עם האומדן לפיו אמד הבנק את החוב.
 מלווים חוץ בנקאיים (שאינם בנקים)  וגם בנקים, משתמשים במוסד ההוצאה לפועל בכדי לבקש מימוש נכסים ששימשו ביטחון (כמו דירה שמושכנה לטובת הלוואה).
 גם במקרה זה לא מודעים רוב החייבים לכך שניתן ואף רצוי מאוד לבדוק את החוב הראשוני בגינו נפתח נגדם תיק ההוצאה לפועל' שכן חובם עשוי אף להימחק כליל.
 כמו במקרה הקודם, יתרות החוב הנטענות ע"י מבקשי מימוש שטר המשכנתא, הנן בד"כ מנופחות וכוללות סכומים שלא אמורים להוות חלק מן החוב.
 במקרה של הלוואות חוץ בנקאיות, הבסיס לחישובים שונה מאשר בהלוואות בנקאיות, אך גם שם בדיקת החוב ע"י מומחה מניבה הקטנה משמעותית של החוב.
בחלק מן המקרים, הבדיקה מראה כי למועד פתיחת תיק ההוצל"פ, לא היה שום חוב כלל וכלל.
 במידה ויש למומחה ספק בדבר הכדאיות של הבדיקה, יש לערוך בדיקה מדגמית של החוב, שעלותה סמלית, ולקבל מושג האם כדאי לשאת בעלות בדיקה מלאה. במידה וכדאי, הלקוח לא הוציא את כספו לחינם, ועלות הבדיקה המלאה מהווה אחוזים בודדים מן הסכום שנחסך לחייב.
 לפיכך, בכל מקרה בו יש ספק, כדאי להראות למומחה את המסמכים הרלבנטיים ולקבל אומדן של הסיכוי להקטנה של החוב.
חייבים שטומנים את ראשם בחול ומתעלמים מן ההתראות במקרה של משכנתא על דירת מגורים, סופם שהם מפונים מביתם בתוך זמן קצר. למרבה הצער, רבים מהם מגיעים לייעוץ רק לאחר קבלת צו הפינוי, אך גם במקרים האלו יש באפשרות המומחה לסייע.
חייבים שחובם עיסקי, מאבדים פעמים רבות את העסק כתוצאה מהגבלת חשבון החברה, ואז עליהם לתבוע את הבנק בגין הנזקים שנגרמו להם, בהתבסס על חוות דעת מפורטת. ככל שהיקף החסקים גבוה, כך גדל הנזק שנגרם לחייבים.
לכן, בד בבד עם הפניה לקבלת יעוץ משפטי, כדאי לפנות ליעוץ כלכלי כדי לבסס כיאות את הטיעונים המשפטיים, שכן בתביעות ממינים אלו, חוות הדעת מהווה את לב ליבו של כתב הטענות של החייב, ובלעדיה בית המשפט אינו מייחס משקל רב לטענות החייב, באשר הן אינן נשענות על בסיס מוצק מבחינת בית המשפט.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

בעלת תואר ראשון בחשבונאות וכלכלה- האוניברסיטה העברית, ירושלים.
18שנות ניסיון בתחומי החשבונאות והכלכלה ועשרות הצלחות בעקבות מתן חוות דעת מומחה בתחומי בדיקות בנקים, הערכות שווי ואומדן נזקים כספיים (כגון למוניטין)לפירמות מובילות במשק וללקוחות פרטיים.
 יוצאת BIG 4, נמנית על רשימות המומחים של בית המשפט המחוזי בתל אביב, של ההסתדרות הציונית העולמית ושל משרד המשפטים. הוזמנה לדיוני ועדת חוקה חוק ומשפט בנושא הלוואות חוץ בנקאיות.03-6475937

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת סגולה אלטמן

מאת: סגולה אלטמןפיננסים וכספים - כללי 21/05/09956 צפיות
יתרונות מוסד הבוררות בכלל והבוררות העסקית בפרט על פני התדיינות משפטית רגילה ואופיו של הליך הבוררות על קצה המזלג, בפרט בעת מיתון.

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/09966 צפיות
יתרונות מוסד הבוררות בכלל והבוררות העסקית בפרט על פני התדיינות משפטית רגילה ואופיו של הליך הבוררות על קצה המזלג, בפרט בעת מיתון.

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/09970 צפיות
יתרונות מוסד הבוררות בכלל והבוררות העסקית בפרט על פני התדיינות משפטית רגילה ואופיו של הליך הבוררות על קצה המזלג, בפרט בעת מיתון.

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/09944 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןעסקים - כללי21/05/09955 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןשירותים לעורכי דין21/05/091063 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןבנקאות21/05/091304 צפיות
בימ"ש שלום קבע, כי חוב לבנק בגין יתרת חובה,שהנו חוב העומד לפירעון על פי דרישה ולא במועד שהוגדר מראש ע"י הצדדים, מתיישן בתוך 7 שנים מיום הדרישה הראשונה לפירעונו. לפיכך נדחתה תביעת הבנק.

מאמרים נוספים בנושא פיננסים וכספים - כללי

מאת: עוזי פלגפיננסים וכספים - כללי 09/04/201581 צפיות
הקלות והנגישות למקורות מימון, הפותרת את הבעיה לפרק זמן קצר, מרגיעה את צרכני המימון העסקיים והפרטיים, ובמקום לבחון את מבנה ההוצאות וההכנסות, והסיבות לחוסר התזרימי. ממשיכים בדרכם השגויה, והלא אחראית ומחריפים את הבעיה.

מאת: moraleפיננסים וכספים - כללי 18/03/20683 צפיות
אחד המנגנונים החשובים ביותר לצורך מעקב ובדיקה של בתי עסק בכלל ובפרט עסקים שעובדים עם חברות קבלן, הוא דוח בודק שכר מוסמך מטעם משרד העבודה. דוח זה נועד לבחון האם העסק מבצע את החוק כלשונו ומשלם לעובדים לפי הנחיות החוק, האם הוא עומד בכל התנאים והדרישות הסוציאליות ממנו.

מאת: גיא חזןפיננסים וכספים - כללי 08/08/191543 צפיות
אז נכון, האנושות אכן מרוויחה בגדול מהתפתחות הטכנולוגיה אך כמו כל דבר גם הצדדים הפחות מחמיאים משתדרגים.

מאת: אלכסיי קוגןפיננסים וכספים - כללי 29/04/18725 צפיות
ישנם שני סוגים של הליכי פירוק חברות מרצון: פירוק חברה ע"י הבעלים שלה ופירוק חברה ע"י הנושים.

מאת: רוני הכהןפיננסים וכספים - כללי 14/01/18943 צפיות
עבור ביצוע של החזר מס הכנסה בצורה עצמאית ממש לא צריכים לשלם כל עלות שהיא, אלא פשוט צריכים לדאוג להעביר את הטפסים הרלבנטיים כאשר יש שתי דרכים לביצוע של הבדיקה לזכאות, בצורה עצמאית או בצורה אחרת שהיא על ידי פניה אל משרד של רו"ח אשר מתעסק עם הפעילות מהסוג הזה.

מאת: שלום כהןפיננסים וכספים - כללי 10/11/171352 צפיות
אחד היתרונות הבולטים של לימודי הנהלת חשבונות, הינו שאתם יכולים להתחיל בקורס בסיסי 1+2 שאורך לא יותר מאשר שנה שבסיומו תוכלו להמשיך ללמוד סוג 3. להבדיל ממקצועות אחרים כגון רפואה, עריכת דין והוראה, שיש ללמוד הרבה שנים. תוכלו ללמוד מבלי להשקיע שנים ולנווט עם הזמן את הלימודים כמו קורס בסיסי וקורס מעמיק יותר הכול תלוי בשאיפות של כל אחד, הקורס הבסיסי של הנהלת חשבונות התחלתי, היות וזהו צעד ראשון ללימוד מקצוע שיהיה משתלם במיוחד עבורכם. האפשרות שלאחר הלימודים הבסיסיים, ניתן יהיה להשתלב מיד בעבודה מה שלא נ

מאת: עידן שלומןפיננסים וכספים - כללי 05/06/174519 צפיות
כולם מכירים וחשים את יוקר המחייה, כל מקום מזכירים את הקושי להתקיים ובו זמנית מחפשים פתרון לכך. יוקר המחייה פוגע לא רק בחשבונות אלא גם באנשים שרוצים להתקיים נכון אבל מאבדים את זה בדרך.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica