חפש מאמרים:
שלום אורח
03.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בוררות עסקית

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/2009932 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בוררות עסקית
 
 מוסד הבוררות העסקית הנעשית ע"י מומחה לכספים הופך לאחרונה לדרך היעילה ביותר לפתרון חילוקי דיעות בנושאי עסקים.
מחלוקת עסקית לא תמיד מצדיקה את העלויות הגבוהות והבלתי ניתנות לאמידה מדוייקת ואת איבוד הזמן  היקר מאוד - בעיקר במקרים בהם נגרם נזק כלכלי משמעותי המשפיע על ניהול העסקים השוטף ומעכב אותו עד כדי שיתוקו לחלוטין.

תחת המציאות של בתי המשפט העמוסים לעייפה שהתנהלותם איטית ומייגעת, לא פלא שפורח מוסד הבוררות בכלל ומוסד הבוררות העסקית בפרט. במחלוקת בה מרכיב הזמן לפתרונה הוא אקוטי, משתמשים במוסד הבוררות.

יתרונותיו העיקריים של מוסד הבוררות הנם סופיות ההחלטה (שכן ישנם מקרים בודדים ותחומים בהם ניתן לערער על החלטת הבורר בפני בית משפט ולרוב לא ניתן לערער על ההחלטה), החיסכון בעלויות והחיסכון בזמן (שכן בוררות הנה מוגבלת בזמן- אם ע"י הצדדים ואם עפ"י חוק הבוררות ומכך נגזר החיסכון הרב בעלויות ההתדיינות המשפטית הממושכת כנהוג בבתי המשפט.
 
הליך הבוררות ואופן ניהולו עפ"י חוק הבוררות, תשכ"ח 1968. אגע כאן רק בחלק מן הנושאים שכן קצרה היריעה מלהכיל את כל עיקרי הבוררות:

לפני פתיחת הליך הבוררות, יש לסכם:
1. מהי המחלוקת העומדת לבוררות ומה היקפה.
2. האם יש תובע ונתבע, שכן המוציא מחברו עליו הראיה.
3. יש לחייב את בעלי הדין להעיד ראשונים. אח"כ כל צד יביא את עדיו שתומכים בעדותו.
4. עד מוזמן ע"י בעל דין.הוצאותיו ישולמו ע"י הצד המזמין.
5. כל צד רשאי לדרוש מהצד השני לגלות בתצהיר את כל המסמכים שנמצאים בידו או בשליטתu.
6. אסור שצד אחד ישלח לבורר הצעת פשרה. הצעות פשרה מותר שיתנהלו רק בין הצדדים
כמו כן יכולים שני הצדדים לנהל מו"מ בפני הבורר, בתנאי שהסכימו על כך מראש.
7. בגין כל מכתב שמוציאים, יש להוציא העתק לצד השני.
8. יכולות להתקיים ישיבות גם ללא נוכחות הצדדים אם רבים, בתנאי שיש הסכמה.
9. בבוררות בכלל ובבוררות עסקית בפרט, יש אפשרות כי ייקבע, לצורך קיצור זמן הבוררות, כי הבורר אינו קשורה בדין המהותי, בדיני הראיות  ובסדרי הדין הנהוגים בבתי המשפט.
בבוררות נוטלים לרוב הצדדים עורכי דין המייצגים אותם בפני שופט בדימוס או בפני עורך דין שלישי העורכים את הבוררות ויש מקרים בהם קיים יותר מבורר אחד. הצדדים מביאים את עדיהם, לרבות עדים מומחים שמציגים חוות דעת מומחה בנושא השנוי במחלוקת, ולעיתים, כמו בבית המשפט, מציג הבורר חוות דעת של עד מומחה שלישי מטעם הבורר.
 
 אך כאשר המחלוקת אינה משפטית אלא עסקית בלבד, בא מוסד הבוררות העסקית לסייע. במקרה זה, יהיה הבורר איש מקצוע. אם מדובר בליקויי בניה, יהיה הבורר מהנדס, אם מדובר בפרשנות מונח כלכלי בחוזה יהיה הבורר כלכלן.

קיימת בעייתיות הן בנושא אומדן השיפוי (הפיצוי) לצד שנפגע- ולעיתים שני הצדדים רואים עצמם כנפגעים ולרוב אכן שניהם נפגעו אם כי לא תמיד במידה שווה- והן בנושא הזמן הדרוש למתן שיפוי זה.

במקרים כגון דא, יש צורך מחד בהערכה של מומחה המהווה צד שלישי ובלתי תלוי בשני הצדדים, שמעולם לא ערך עמם עסקים בעבר - על מנת שאומד דעתו יהיה מקובל על שניהם ומאידך יש צורך בצד שלישי בעל אותן תכונות של אי תלות, אשר ילמד את העסק, הענף והנושא השנוי במחלוקת על בורים כדי שיוכל לפסוק בין הצדדים במינימום זמן אפשרי, כך שניהול העסקים השוטף לא ייפגע.

בבוררות עסקית בתחום הכספים מסייע הבורר ומשתמש במומחיותו בתחום הספציפי על מנת לאמוד את הנזקים הכספיים ולהציע במקרים בהם הצדדים מעוניינים להמשיך לעבוד יחד, אפשרויות להמשך שיתוף פעולה בין הצדדים על מנת למקסם את התועלת של שניהם.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

בעלת תואר ראשון בחשבונאות וכלכלה- האוניברסיטה העברית, ירושלים.
18שנות ניסיון בתחומי החשבונאות והכלכלה ועשרות הצלחות בעקבות מתן חוות דעת מומחה בתחומי בדיקות בנקים, הערכות שווי ואומדן נזקים כספיים (כגון למוניטין)לפירמות מובילות במשק וללקוחות פרטיים.
 יוצאת BIG 4, נמנית על רשימות המומחים של בית המשפט המחוזי בתל אביב, של ההסתדרות הציונית העולמית ושל משרד המשפטים. הוזמנה לדיוני ועדת חוקה חוק ומשפט בנושא הלוואות חוץ בנקאיות.03-6475937

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת סגולה אלטמן

מאת: סגולה אלטמןפיננסים וכספים - כללי 21/05/09911 צפיות
יתרונות מוסד הבוררות בכלל והבוררות העסקית בפרט על פני התדיינות משפטית רגילה ואופיו של הליך הבוררות על קצה המזלג, בפרט בעת מיתון.

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/09922 צפיות
יתרונות מוסד הבוררות בכלל והבוררות העסקית בפרט על פני התדיינות משפטית רגילה ואופיו של הליך הבוררות על קצה המזלג, בפרט בעת מיתון.

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/09905 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןעסקים - כללי21/05/09915 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןשירותים לעורכי דין21/05/091024 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןבנקאות21/05/091255 צפיות
בימ"ש שלום קבע, כי חוב לבנק בגין יתרת חובה,שהנו חוב העומד לפירעון על פי דרישה ולא במועד שהוגדר מראש ע"י הצדדים, מתיישן בתוך 7 שנים מיום הדרישה הראשונה לפירעונו. לפיכך נדחתה תביעת הבנק.

מאת: סגולה אלטמןבנקאות21/05/091070 צפיות
עמלות הבנקים, הוצאות שכ"ט עו"ד והוצאות המשפט בהן בנק מחייב חשבון, בראי חוק הריבית

מאמרים נוספים בנושא גישור ובוררות

מאת: tiloniגישור ובוררות11/02/18724 צפיות
כשבאים לדון בנושא גישור לאחר בגידה, עולה השאלה האם לתת מקום לאמוציות ולהבעת רגשות או שמא יש להישאר מקצועיים ודידקטיים ולהתעסק רק בתחום החוזי של הסכם שלום בית או גישור?

מאת: tiloniגישור ובוררות04/01/18690 צפיות
הפנייה הראשונית אל המגשר היא פנייה טלפונית של אחד מבני הזוג אל מגשר מקצועי השייך לרשימת המגשרים המורשית של משרד המשפטים, למרות שאין חובה חוקית להיכלל ברשימה זו, הרי שמוטב לפנות לאיש מקצוע מוסמך ואמין.

מאת: tiloniגישור ובוררות01/12/17847 צפיות
כאשר הנישואים שלנו מגיעים לסיום אנחנו צריכים להחליט מהי הדרך הכי טובה להיפרד. תהליך של גישור גירושין יכול לסייע לנו להתגרש באווירה טובה וחיובית יותר

מאת: shlomy גישור ובוררות17/07/161034 צפיות
גירושין הוא אחד המאבקים הקשים הדורש משאבים נפשיים וכספיים רבים, הליך גישור בגירושין מבטיח לשני הצדדים את כל הזכויות בתהליך מהיר בלי בירוקרטיה והוצאות מיותרות

מאת: דוד סונינוגישור ובוררות24/06/151854 צפיות
המאמר מבוסס על עבודת הגמר שלי משנת 1990, ועל קורס שהעברתי באוניברסיטה בנושא. עבודת הגמר שלי היתה אבן דרך לביסוס מערכת הגישור. אולם תהליך השלמה שונה מתהליך הגישור. המאמר מנסה לשרטט את הדרך היעילה כדי לפתור באופן סופי סיכסוכים.

מאת: שירלי אנגלמןגישור ובוררות16/06/151244 צפיות
עו"ד שירלי אנגלמן, עורכת דין גירושין וענייני משפחה, מגשרת ומנחת סדנאות מתגרשים. (לשאלות וליצירת קשר בדואר אלקטרוני: s.mishpati@gmail.com ) (למאמר המלא ומידע נוסף באתר אינטרנט: www.get-net.co.il ). טלפון: 077-2010-298.

מאת: Yoniגישור ובוררות21/05/151732 צפיות
הדרך הנכונה והבריאה ביותר להתגרש היא חתירה אל הסכם המשרת את טובת שני הצדדים, הסכם הוגן המוסכם על שני הצדדים ומבוסס על גישור ותקשורת תקינה. כאשר שני הצדדים משתפים פעולה על התהליך, נכונים לפשרות ופועלים לסיום מהיר של התהליך הדברים יהיו הרבה יותר פשוטים בעבור שני הצדדים. חשוב להבהיר כי גישור גירושין משרת את טובת שני הצדדים, המגשר מחויב בהתייחסות שווה לזכויות של שני הצדדים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica