חפש מאמרים:
שלום אורח
03.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בוררות עסקית


 מוסד הבוררות העסקית הנעשית ע"י מומחה לכספים הופך לאחרונה לדרך היעילה ביותר לפתרון חילוקי דיעות בנושאי עסקים.
מחלוקת עסקית לא תמיד מצדיקה את העלויות הגבוהות והבלתי ניתנות לאמידה מדוייקת ואת איבוד הזמן  היקר מאוד - בעיקר במקרים בהם נגרם נזק כלכלי משמעותי המשפיע על ניהול העסקים השוטף ומעכב אותו עד כדי שיתוקו לחלוטין.

תחת המציאות של בתי המשפט העמוסים לעייפה שהתנהלותם איטית ומייגעת, לא פלא שפורח מוסד הבוררות בכלל ומוסד הבוררות העסקית בפרט. במחלוקת בה מרכיב הזמן לפתרונה הוא אקוטי, משתמשים במוסד הבוררות.

יתרונותיו העיקריים של מוסד הבוררות הנם סופיות ההחלטה (שכן ישנם מקרים בודדים ותחומים בהם ניתן לערער על החלטת הבורר בפני בית משפט ולרוב לא ניתן לערער על ההחלטה), החיסכון בעלויות והחיסכון בזמן (שכן בוררות הנה מוגבלת בזמן- אם ע"י הצדדים ואם עפ"י חוק הבוררות ומכך נגזר החיסכון הרב בעלויות ההתדיינות המשפטית הממושכת כנהוג בבתי המשפט.
 
הליך הבוררות ואופן ניהולו עפ"י חוק הבוררות, תשכ"ח 1968. אגע כאן רק בחלק מן הנושאים שכן קצרה היריעה מלהכיל את כל עיקרי הבוררות:

לפני פתיחת הליך הבוררות, יש לסכם:
1. מהי המחלוקת העומדת לבוררות ומה היקפה.
2. האם יש תובע ונתבע, שכן המוציא מחברו עליו הראיה.
3. יש לחייב את בעלי הדין להעיד ראשונים. אח"כ כל צד יביא את עדיו שתומכים בעדותו.
4. עד מוזמן ע"י בעל דין.הוצאותיו ישולמו ע"י הצד המזמין.
5. כל צד רשאי לדרוש מהצד השני לגלות בתצהיר את כל המסמכים שנמצאים בידו או בשליטתu.
6. אסור שצד אחד ישלח לבורר הצעת פשרה. הצעות פשרה מותר שיתנהלו רק בין הצדדים
כמו כן יכולים שני הצדדים לנהל מו"מ בפני הבורר, בתנאי שהסכימו על כך מראש.
7. בגין כל מכתב שמוציאים, יש להוציא העתק לצד השני.
8. יכולות להתקיים ישיבות גם ללא נוכחות הצדדים אם רבים, בתנאי שיש הסכמה.
9. בבוררות בכלל ובבוררות עסקית בפרט, יש אפשרות כי ייקבע, לצורך קיצור זמן הבוררות, כי הבורר אינו קשורה בדין המהותי, בדיני הראיות  ובסדרי הדין הנהוגים בבתי המשפט.
בבוררות נוטלים לרוב הצדדים עורכי דין המייצגים אותם בפני שופט בדימוס או בפני עורך דין שלישי העורכים את הבוררות ויש מקרים בהם קיים יותר מבורר אחד. הצדדים מביאים את עדיהם, לרבות עדים מומחים שמציגים חוות דעת מומחה בנושא השנוי במחלוקת, ולעיתים, כמו בבית המשפט, מציג הבורר חוות דעת של עד מומחה שלישי מטעם הבורר.
 
 אך כאשר המחלוקת אינה משפטית אלא עסקית בלבד, בא מוסד הבוררות העסקית לסייע. במקרה זה, יהיה הבורר איש מקצוע. אם מדובר בליקויי בניה, יהיה הבורר מהנדס, אם מדובר בפרשנות מונח כלכלי בחוזה יהיה הבורר כלכלן.

קיימת בעייתיות הן בנושא אומדן השיפוי (הפיצוי) לצד שנפגע- ולעיתים שני הצדדים רואים עצמם כנפגעים ולרוב אכן שניהם נפגעו אם כי לא תמיד במידה שווה- והן בנושא הזמן הדרוש למתן שיפוי זה.

במקרים כגון דא, יש צורך מחד בהערכה של מומחה המהווה צד שלישי ובלתי תלוי בשני הצדדים, שמעולם לא ערך עמם עסקים בעבר - על מנת שאומד דעתו יהיה מקובל על שניהם ומאידך יש צורך בצד שלישי בעל אותן תכונות של אי תלות, אשר ילמד את העסק, הענף והנושא השנוי במחלוקת על בורים כדי שיוכל לפסוק בין הצדדים במינימום זמן אפשרי, כך שניהול העסקים השוטף לא ייפגע.

בבוררות עסקית בתחום הכספים מסייע הבורר ומשתמש במומחיותו בתחום הספציפי על מנת לאמוד את הנזקים הכספיים ולהציע במקרים בהם הצדדים מעוניינים להמשיך לעבוד יחד, אפשרויות להמשך שיתוף פעולה בין הצדדים על מנת למקסם את התועלת של שניהם.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

בעלת תואר ראשון בחשבונאות וכלכלה- האוניברסיטה העברית, ירושלים.
18שנות ניסיון בתחומי החשבונאות והכלכלה ועשרות הצלחות בעקבות מתן חוות דעת מומחה בתחומי בדיקות בנקים, הערכות שווי ואומדן נזקים כספיים (כגון למוניטין)לפירמות מובילות במשק וללקוחות פרטיים.
 יוצאת BIG 4, נמנית על רשימות המומחים של בית המשפט המחוזי בתל אביב, של ההסתדרות הציונית העולמית ושל משרד המשפטים. הוזמנה לדיוני ועדת חוקה חוק ומשפט בנושא הלוואות חוץ בנקאיות.03-6475937

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת סגולה אלטמן

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/09924 צפיות
יתרונות מוסד הבוררות בכלל והבוררות העסקית בפרט על פני התדיינות משפטית רגילה ואופיו של הליך הבוררות על קצה המזלג, בפרט בעת מיתון.

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/09934 צפיות
יתרונות מוסד הבוררות בכלל והבוררות העסקית בפרט על פני התדיינות משפטית רגילה ואופיו של הליך הבוררות על קצה המזלג, בפרט בעת מיתון.

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/09907 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןעסקים - כללי21/05/09917 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןשירותים לעורכי דין21/05/091025 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןבנקאות21/05/091257 צפיות
בימ"ש שלום קבע, כי חוב לבנק בגין יתרת חובה,שהנו חוב העומד לפירעון על פי דרישה ולא במועד שהוגדר מראש ע"י הצדדים, מתיישן בתוך 7 שנים מיום הדרישה הראשונה לפירעונו. לפיכך נדחתה תביעת הבנק.

מאת: סגולה אלטמןבנקאות21/05/091072 צפיות
עמלות הבנקים, הוצאות שכ"ט עו"ד והוצאות המשפט בהן בנק מחייב חשבון, בראי חוק הריבית

מאמרים נוספים בנושא פיננסים וכספים - כללי

מאת: עוזי פלגפיננסים וכספים - כללי 09/04/20369 צפיות
הקלות והנגישות למקורות מימון, הפותרת את הבעיה לפרק זמן קצר, מרגיעה את צרכני המימון העסקיים והפרטיים, ובמקום לבחון את מבנה ההוצאות וההכנסות, והסיבות לחוסר התזרימי. ממשיכים בדרכם השגויה, והלא אחראית ומחריפים את הבעיה.

מאת: moraleפיננסים וכספים - כללי 18/03/20295 צפיות
אחד המנגנונים החשובים ביותר לצורך מעקב ובדיקה של בתי עסק בכלל ובפרט עסקים שעובדים עם חברות קבלן, הוא דוח בודק שכר מוסמך מטעם משרד העבודה. דוח זה נועד לבחון האם העסק מבצע את החוק כלשונו ומשלם לעובדים לפי הנחיות החוק, האם הוא עומד בכל התנאים והדרישות הסוציאליות ממנו.

מאת: גיא חזןפיננסים וכספים - כללי 08/08/191164 צפיות
אז נכון, האנושות אכן מרוויחה בגדול מהתפתחות הטכנולוגיה אך כמו כל דבר גם הצדדים הפחות מחמיאים משתדרגים.

מאת: אלכסיי קוגןפיננסים וכספים - כללי 29/04/18661 צפיות
ישנם שני סוגים של הליכי פירוק חברות מרצון: פירוק חברה ע"י הבעלים שלה ופירוק חברה ע"י הנושים.

מאת: רוני הכהןפיננסים וכספים - כללי 14/01/18867 צפיות
עבור ביצוע של החזר מס הכנסה בצורה עצמאית ממש לא צריכים לשלם כל עלות שהיא, אלא פשוט צריכים לדאוג להעביר את הטפסים הרלבנטיים כאשר יש שתי דרכים לביצוע של הבדיקה לזכאות, בצורה עצמאית או בצורה אחרת שהיא על ידי פניה אל משרד של רו"ח אשר מתעסק עם הפעילות מהסוג הזה.

מאת: שלום כהןפיננסים וכספים - כללי 10/11/171252 צפיות
אחד היתרונות הבולטים של לימודי הנהלת חשבונות, הינו שאתם יכולים להתחיל בקורס בסיסי 1+2 שאורך לא יותר מאשר שנה שבסיומו תוכלו להמשיך ללמוד סוג 3. להבדיל ממקצועות אחרים כגון רפואה, עריכת דין והוראה, שיש ללמוד הרבה שנים. תוכלו ללמוד מבלי להשקיע שנים ולנווט עם הזמן את הלימודים כמו קורס בסיסי וקורס מעמיק יותר הכול תלוי בשאיפות של כל אחד, הקורס הבסיסי של הנהלת חשבונות התחלתי, היות וזהו צעד ראשון ללימוד מקצוע שיהיה משתלם במיוחד עבורכם. האפשרות שלאחר הלימודים הבסיסיים, ניתן יהיה להשתלב מיד בעבודה מה שלא נ

מאת: עידן שלומןפיננסים וכספים - כללי 05/06/174450 צפיות
כולם מכירים וחשים את יוקר המחייה, כל מקום מזכירים את הקושי להתקיים ובו זמנית מחפשים פתרון לכך. יוקר המחייה פוגע לא רק בחשבונות אלא גם באנשים שרוצים להתקיים נכון אבל מאבדים את זה בדרך.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica