חפש מאמרים:
שלום אורח
23.09.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עיקול רכבים בהוצאה לפועל

עיקול מוגדר כפעולה משפטית שמופנית נגד מי שהינו בעלים של נכס או האדם שמחזיק בו, אשר מטרתה להגביל את האפשרות לסחור בנכס ואת היכולת של השימוש בו על מנת שהזוכה יוכל להיפרע את החוב שמגיע לו ( ע"א 533/87 ארגון מושבי הפועל המזרחי נ' ולך, פ"ד מג (2) 873).

עיקול רכב נחשב לאחד הכלים האפקטיביים במסגרת הליכי הוצאה לפועל ומוכר כאמצעי הפעלת לחץ המקדם את תשלום החוב. מידי שנה מעוקלים בישראל אלפים רבים של כלי רכב. המדובר באקט "פולשני", המותיר את בעליו המומים ולכאורה ללא כל יכולת להתנגד.

כלי רכב נחשב לנכס מיטלטלין בעל שווי ניכר. תהליך של עיקול רכב עשוי במקרים רבים לפדות את החובות של החייב, ולכן זהו הליך מוכר ונפוץ.

זוכים רבים בתיקי הוצאה לפועל, המבקשים לבצע רישום של כלי רכב, כחלק מהליך עיקול רכב, מתקשים לאתר את מספר הרכב של החייב, ונאלצים להפעיל משרדי חקירות בעלות בלתי מבוטלת. יחד עם זאת, לא אחת קורה, כי ראש ההוצאה לפועל מטיל עיקול כללי על נכסי החייב על סמך מספר תעודת הזהות שלו, וכך מתבצע עיקול רכב ללא צורך בהוצאות נוספות מצד הזוכה.

 הסמכות להורות על עיקול פיזי של רכב החייב לשם הבטחת ביצועו של פסק הדין, נתונה לרשם ההוצאה לפועל. לאחר קבלת צו העיקול, מודיע המוציא לפועל לממונה על מרשם הרכבים כי הרכב מעוקל. בנוסף לרישום העיקול, מסמיך הצו את הקבלן - המוציא לפועל, לבצע את תפיסת הרכב והבאתו למחסני לשכת ההוצאה לפועל. הקבלן רשאי, בכפוף לסייגים המנויים בחוק, להיכנס אל חציריו של החייב בהם נמצא הרכב ולעקלו.

לא מעט חייבים מנסים להימנע מעיקול הרכוש ופועלים "להבריח" את נכסיהם כמו למשל להעבירם על שם צד ג' , כך שלא יתאפשר לעקלם. לעיתים החייבים עושים זאת על ידי מכירת הרכב לבן משפחה או גורם מקורב אחר, במחיר הנמוך משמעותית ממחיר השוק שלו. באשר לשיטה זו, על החייבים לדעת כי ככל שיתעורר החשד כי המהלך נעשה לשם הימנעות מעיקול הרכוש, הרי שגדולים הסיכויים כי בית המשפט יראה במכירה משום הברחת נכסים הניתנת לביטול בהליך של פשיטת רגל.

כיצד ניתן לבטל עיקול של רכב? לאחר הטלת העיקול ניתן לפנות לראש ההוצאה לפועל בבקשה מפורטת אשר נקראת בקשה  לביטול עיקול לאחר הגשת בקשה לביטול עיקול, הלשכה להוצאה לפועל שולחת העתק ממנה לזוכה ונותנת לו הזדמנות להגיב. אי לכך, עורכי דין ממליצים לא להגיש בקשה לביטול עיקול כלאחר יד ויש לקבל ייעוץ משפטי בעניין זה. על פי רוב, זוכה אשר קיבל רשות להטיל עיקול על נכסיו של החייב, יתקוף בקשה לביטול עיקול ויתנגד לאמור בה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד אבי קלינגהופר מעל עשור עוסק בתחום ההוצאה לפועל, עוסק בליטיגציה משפטית וייצוג חייבים וזכאים כאחד בכל הערכאות השיפוטיות, כולל ייצוג בפני ראשי ההוצאה לפועל.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אבי קלינגהופר

מאת: אבי קלינגהופרחוק ומשפט - כללי15/08/11876 צפיות
ההליכים בלשכת ההוצאה לפועל מתחילים בפתיחת תיק. יש לפנות למודיעין או למדור פתיחת תיקים בלשכה ולקבל טפסי "פתיחת תיק". כמו-כן יש לשלם אגרה. לאחר מכן יש למלא את הטפסים בהקפדה יתרה, שכן אי דיוק עלול להוביל לבעיה בגביית הכספים מהחייב.

מאת: אבי קלינגהופרחוק ומשפט - כללי26/06/11849 צפיות
אדם שנפתחו כנגדו תיקי הוצאה לפועל על ידי גורמים שונים, יכול לבקש לאחד את כל התיקים ולשלם סכום חודשי קבוע לממונה על איחוד התיקים.

מאת: אבי קלינגהופרחוק ומשפט - כללי26/06/11981 צפיות
רק במקרים חריגים יעוכב ביצועו של פסק-הדין, במיוחד כאשר מדובר בפסק-דין כספי. כך, למשל, יינתן עיכוב ביצוע כאשר המבקש מצליח להראות כי באם לא יעוכב פסק הדין, לא ניתן יהיה להשיב את המצב לקדמותו.

מאת: אבי קלינגהופרחוק ומשפט - כללי22/06/11866 צפיות
חייב שהוכרז כמוגבל באמצעים יהיה מנוע ליזום או לקחת חלק בהקמת תאגיד וכן לא יהיה רשאי עוד להמשיך ולהיות בעל עניין בתאגיד שבו כבר יש לו חלק. ראש ההוצאה לפועל יכול לתת לחייב היתר מיוחד לפעולות אלה למרות הגבלה זו הקבועה בחוק.

מאת: אבי קלינגהופרחוק ומשפט - כללי22/06/11831 צפיות
בקשה לפשיטת רגל ניתנת להגשה על ידי החייב בעצמו. מומלץ להסתייע בגורם מקצועי עם ניסיון מוכח בייצוג פושטי רגל, כדי לקבל את ההגנה הטובה ביותר.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי19/08/21143 צפיות
https://www.tel-aviv.gov.il/Residents/Construction/DocLib1/%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%AA%20%D7%9E%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%9D%20%D7%9E%D7%A1%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%9D%20%D7%A4%D7%A2%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%9D.pdf

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי19/06/21371 צפיות
מדיניות אכיפת עבירות תכנון ובניה – הרשות לאכיפה במקרקעין מדיניות אכיפה הינה כלי מרכזי הנתון בתחום האכיפה באמצעותו מבטיח הגוף האוכף למקד את משאביו המוגבלים בעבירות המשמעותיות ביותר ובאופן האפקטיבי ביותר. מיקוד משאבי האכיפה לפי סדרי עדיפות קבועים מראש מאפשר הגברת אפקטיביות האכיפה באמצעות פעילות יזומה, צמצום המשאבים המופנים כלפי עבירות בעלות ערך נמוך יותר, והבטחת השוויון באכיפה. יובהר, כי מדיניות אכיפה היא מסמך המתווה את הדרך אך אינו מסמך מחייב, שלא מאפשר בחינה מחודשת, עדכון וסטייה ממנו במקרים שיש לכך הצדקה.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי28/01/21573 צפיות
על מנת להבין מדוע אדם ניגש על מנת לבצע תרגום של תעודות ומסמכים רשמיים מסוימים צריכים להבין את התהליכים שאותם עוברים אנשים ברחבי העולם כולו.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי15/01/21540 צפיות
מתי נדרש לפעולה של תרגום עבור תעודת לידה?

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי13/12/20844 צפיות
הרשויות ממשיכות בקצב רב בהוצאת צווי הריסה. מאמר שכדאי לקרוא אם ביצעת חריגות בניה , ביקרו או רוצים לבקר בנכס מטעם הפיקוח על הבניה/ הוועדה לתכנון ובניה או שכבר הוזמנת לשימוע או אולי כבר קיבלת צו הריסה. המאמר מיועד לכל העוסקים בתחום. עורכי דין, שמאים, מהנדסים, קבלנים, וועדי בתים, אדריכלים, מפקחי בניה ועוד.

מאת: עופר שלוחוק ומשפט - כללי08/10/20716 צפיות
הסכם מייסדים מוצלח בחברות סטארט אפ

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/20536 צפיות
תַּם עִדַּן הַסּוֹדִיּוֹת הַבַּנְקָאִית בִּשְׁוַויְץ בְּעִקְבוֹת הֶסְכֵּם חִלּוּפֵי מֵידַע אוֹטוֹמָטִיִּים

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica