חפש מאמרים:
שלום אורח
21.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מינוף מחלקה לשירותים חברתיים ברשות מקומית קטנה באמצעות פיתוח מנהיגות

מאת: פנינה מילואאימון עסקי24/07/20111064 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

 נכתב בשיתוף עם בת שבע פרילוק – עו"ס, מנהלת מחלקה לשירותים חברתיים (MA) אלקנה

אפיונן של מחלקות רווחה קטנות

אחת השאלות המעסיקות אותנו הינה כיצד יכולה מחלקה לשירותים חברתיים, ברשות מקומית קטנה להטביע את חותמה ולהיות משמעותית ורלוונטית במקום בו היא פועלת?

המאפיינים הבולטים במחלקות קטנות הינם :

1)      כוח אדם מצומצם ביותר, לפעמים הוא פחות מתקן אחד ולעיתים תקנים בודדים.

2)      על העו"ס לדעת לטפל במגוון אוכלוסיות (בילדים ואנשים בעלי מגבלות, נערות ונערים במצוקה, קשישים ועוד), במגוון שיטות טיפול ולהכיר נהלים הנוגעים לצרכים שנים של המטופלים.

3)      העו"ס צריך להתערב באמצעות: חוק נוער, סדרי דין, חוק סיעוד וחוקים נוספים.

העדר כוח האדם מאלץ בדרך כלל לטפל בדחוף, בהתאם לחוקים או לנזקקות הבולטות.

עבודה קהילתית שאינה ממוקדת בדחוף ועוסקת בפיתוח ראייה מערכתית רחבה, אין בדרך כלל מי שיבצע .

לעומת מגבלות תקציב וכוח אדם, יש לישובים קטנים מספר מאפיינים שניתן להופכם ליתרונות. הראשון הוא היעדר שירותים, זוהי אדמה "בתולה " בתחום פיתוח השירותים לתושבים.  למחלקה שבה קיימת אוריינטציה קהילתית יש כאן הזדמנות לפתח מענים מגוונים בהתאם לצורכי האוכלוסייה. מצוקת כוח האדם הינה "צרה" משותפת של המחלקה לשירותים חברתיים ושל מערכות אחרות בקהילה. מספר אנשי המקצוע בתחומים אחרים מצומצם או שאינו קיים. אין בדרך כלל מחלקה לתכנון אסטרטגי ואין פרוייקטורים שיוכלו לפתח את השירותים. מצב זה  עשוי לעודד שיתופי פעולה בין מחלקות. מערכות היחסים הינן פחות פורמאליות ומאפשרות חשיבה, תכנון משותף ועבודת צוות.

גם לו ניתן היה לקנות את כל השירותים לפיתוח מענים קהילתיים,  זה לא יפחית את  הצורך בנוכחות עובד קהילתי קשוב ומיומן המכיר את המקום ופועל בו, או לחילופין, במנהל בעל ראייה מערכתית רחבה ואוניברסאלית ובעל יכולת לעבוד בשיתוף פעולה עם מערכות אחרות בקהילה. 

המחלקה לשירותים חברתיים באלקנה

המחלקה לשירותים חברתיים באלקנה מונה שתי עובדות סוציאליות ועובדת זכאות, מנהלת המחלקה ב % 75 משרה, עובדת סוציאלית ב-50% אחוזי משרה ועובדת זכאות ב % 50 אחוזי משרה.

מנהלת המחלקה הבינה שעל מנת להיות משמעותית במועצה ולהשפיע על הקהילה עליה להגדיל את כוח האדם הפעיל, כך גויסה רכזת התנדבות. המנהלת שנכנסה לתפקיד לפני כ -4 שנים זיהתה את ההכרח לתת מענה לצרכי התושבים הותיקים וחיפשה דרך איך לעשות זאת למרות כוח האדם הדל שברשותה .

כאן נוצרה הזדמנות למינוף המחלקה, כאשר פורשת צעירה ממערכת החינוך שחיפשה דרך לתרום לקהילה בהתנדבות הציעה את עזרתה. היא "נחטפה" לתפקיד לפני כשנה וחצי ומתפקדת כרכזת ההתנדבות במחלקה כמתנדבת.

חזון המחלקה :

חזון המחלקה הועלה על הכתב לפני כשלוש שנים, ע"י מנהלת המחלקה וצוות המחלקה.

א. פתוח ומתן שירותים אזוריים ברמה גבוהה ביותר לכל סוגי הצרכים באוכלוסיה תוך שיתוף תושבים, צוות      

    המחלקה ועמיתים ממחלקות אחרות ברשות .

ב. גיוס, מיצוי וניצול כל המשאבים הקיימים כל זאת לצורך בניית קהילה איכותית היוזמת ופועלת למען עצמה

   ולמען התושבים בכלל .

הישוב אלקנה :

אלקנה הממוקמת במערב השומרון הינה ישוב קהילתי שנבנה לפני 34 שנים על ידי משפחות צעירות

בשנות ה- 30 לחייהם שרצו להקים ישוב קהילתי כפרי ודתי. המתיישבים נמנו על הזרם הדתי לאומי, משכילים בעלי מקצועות חופשיים, תפקידים בכירים בשירות הציבורי, בהוראה, בעלי הכנסות מעל הממוצע.

כיום דור המייסדים התבגר ,אומנם חלקם עדיין עובדים, אך חלקם פרשו ממקומות עבודתם או נמצאים בתהליכי טרום פרישה מעבודתם.

ציבור זה מהווה כ % 30 מתושבי הישוב המדורג כאשכול 8 ברמה הסוציו-אקונומית בדרוג הלמ"ס.

בשנים האחרונות היישוב הולך ומתפתח, קמו שכונות חדשות, הדור הצעיר נשאר ביישוב ומתפתחת מערכת שירותים למשפחות. רוב השירותים הקיימים כעת הינם למשפחות ולילדים. עד עתה לא הוקם מערך שירותים לאוכלוסיה ההולכת ומתבגרת.

אלקנה למרות היותה יישוב קהילתי הקרוב מאוד לערים פתח תקווה וכפר סבא (כ- 20 דקות נסיעה)  תושבים רבים מאלקנה נהגו לצרוך ועדיין צורכים שירותי תרבות בערים הקרובות.

כיום עם העלייה בגיל יש רצון ליהנות ולצרוך שירותים בתוך היישוב עצמו. המתיישבים הוותיקים מוטרדים  מה יקרה עמם בעתיד כשהצרכים והיכולות ישתנו, איך לדאוג לרצף שירותים שיאפשר להם לסיים את חייהם בקהילה.

 תהליך התערבות בגישה קהילתית 

לפני כשנתיים הוחל בפיתוח גישה קהילתית עם צוות המחלקה לשירותים חברתיים. העובדים קבלו רקע תיאורטי ואחר כך החליטה מנהלת המחלקה להמשיך ולפתח את התפיסה הקהילתית ולהטמיע אותה בעבודת המחלקה. מנהלת המחלקה ראתה בגישה הקהילתית כלי למיצוב ולמיתוג המחלקה, למרות כוח האדם המצומצם והעדר עובד קהילתי, עובדה המקשה על קידום התערבות שתביא לפיתוח שירותים לקהילה.

 היה ברור שהגדלת תקנים אינה עומדת על הפרק ומנהלת המחלקה החלה לבדוק אפשרויות של הגדלת כוח האדם

על ידי מתנדבים. רבקה לביא (כיום רכזת מתנדבים) פנתה למחלקה כדי לייעץ למנהלת כיצד לפעול נכון בקהילה.

רבקה עצמה שייכת לקבוצת הגמלאים שחלק מהם סובל מבעיות בריאות וחלק אחר פעיל ועדיין במלוא אונו.

 גלגולו של רעיון :  

אחד הנושאים שבקשה המנהלת הגב' בת שבע פרילוק לקדם היה שילוב מתנדבים פנסיונרים במחלקה כמערך התנדבות. נערכה פנייה לגמלאים באלקנה, שהינם אנשי חסד, משכילים ובעלי הכנסות. לא היה לבת שבע ספק שהם יקפצו על הרעיון. נערכו ראיונות אישיים לבדוק עם הגמלאים מה ואיך היו מעוניינים לתרום. את הראיונות למתנדבים בצעו רכזת ההתנדבות וסטודנטית לעבודה סוציאלית.

בשלב השני :

נערכה פגישה קבוצתית בהשתתפות מרשימה ובה דובר על פיתוח נושא ההתנדבות כמענה חברתי ותרבותי לקשישים שביישוב, הפגישה הייתה מרתקת והדברים שנאמרו היו נהדרים אך הנושא לא עבר לפסים מעשיים, אף אחד לא התנדב, המסר של הפנסיונרים היה "הצורך קיים, אנו זקוקים שאת תעשי". 

האכזבה של המנהלת ורכזת ההתנדבות הייתה רבה, הם לא העלו בדעתן שזאת תהייה התוצאה. בשלב זה חזרתי להנחות את המחלקה לאחר נתק של מספר חודשים בהם אמנם שוחחנו בטלפון, אך המעורבות הייתה מינימאלית.

בשלב השלישי :

הוצע ע"י פנינה מילוא לראיין מחדש את הפנסיונרים כשהדגש היה בירור צורכיהם ורצונותיהם והתרומה לעצמם ולא על רצונם לתרום.

הראיונות התקיימו ע"י רכזת ההתנדבות ובסיוע סטודנטית לע"ס.

הגמלאים הביעו את הצורך בפעילות חברתית - תרבותית עבור עצמם, הם התגעגעו לתחושת הקהילתיות שאפיינה את הישוב בתחילת דרכו, שאבדה עם השנים. לאחר השיחות האישיות בהם הפוקוס היה על עצמם ולא על אף אחד אחר, נערכה שוב פגישה קבוצתית שבה הוחלט על הקמת מועדון 50+, (אומנם שם זמני), אך זה השם שנבחר.

כמו כן הוחלט בשלב הראשון להקים מועדון הסרט עם הרצאה , סעודת ראש חודש והרצאות לחברים. החברים בנו את התוכנית גבו כספים עבור הפעילות, עשרות חברים השתתפו ומשתתפים.

בשלב הרביעי :

החברים התלוננו על חוסר במקום מתאים לפעילות, הם רצו מקום לעצמם, בשלב זה ניסו להעביר את האחריות למנהלת המחלקה שתדאג להם ותלחם עבורם.

היה ברור שמאוד קל להיכנס לדפוס של לעשות עבור קבוצת הפעילים את העבודה, אך לדעתנו לא היה צורך, זוהי קבוצה בעלת יכולות, קשרים וידע רב מאוד.היכולה לנצל את הידע הקשרים והיכולת עבור עצמם. עשייה עבורם איננה נכונה מקצועית. במקום לאפשר להם להתנסות ולצמוח, היא רק תחליש אותם ותהפוך אותם לתלותיים. יהיה קשה מאוד להחזיר אליהם את האחריות.

על מנת לחזק את המחויבות של הקבוצה לתהליך, להגביר את ההבנה ולבנות עמם את העתיד אותו הם מבקשים, הצעתי לערוך להם סדנת חזון בו נקרין סרט העוסק בחשיבות החזון כגורם מניע ומקדם את הקבוצה, בפגישה שהתקיימה בהשתתפות של למעלה מ- 20 איש הוקרן הסרט "כוחו של חזון” שבסופו נערך דיון, הקבוצה חולקה לתת קבוצות, כל קבוצה כתבה את החזון שלה לגבי אוכלוסיית בני ה 50 + באלקנה. החומרים הכתובים גובשו לחזון משותף המפגש היה עוצמתי ביותר. התוצאה המשמעותית ביותר של המפגש הייתה ההבנה וההכרה שאף אחד לא מכיר ויודע את צורכיהם כמוהם, נאמר שאף אחד לא יוכל לחלום במקומם, לכן הם צריכים להיות החולמים והמבצעים. היכולות, הידע והחזון שלהם אינו ניתן לעשייה על ידי אף גורם אחר בישוב.

בעקבות פגישה זו השתנו הקולות, קבוצה מתוכם הלכה לפגוש את ראש הרשות והעלו בפניו את מצוקתם,

ובמקביל הם החלו לגלות את כוחם.

בשלב החמישי:

נוצרה פעילות יפה מאוד של תתי קבוצות בנושאים שנבחרו. בשלב זה מנהלת המחלקה ורכזת ההתנדבות זיהו, ראייה מצומצמת ומתבדלת של הקבוצות. כל קבוצה רצתה להצליח ולממן את עצמה. כל קבוצה התנהלה כמשק סגור. לא ראתה את כלל הפעילויות של הקבוצה, אלא רק את עצמה. בשלב הראשון היה מאוד חשוב לתת לחברים לבצע ולהצליח ואכן הנושאים שנבחרו הצליחו מעל המשוער, אך התפתחה ראייה שבה כל צוות רואה רק את עצמו. הוחלט לעשות מפגש נוסף של הפעילים בו הייתה התייחסות למצב המצוי מצד אחד, ואיך אנו רוצים להתקדם ולבנות את המערכת. בפגישה זו המשתתפים חולקו לתת קבוצות והיו אמורים ליצור את מבנה המועדון האידיאלי. 

הועלו 3 מודלים -

1. להמשיך להפעיל את המועדון כמו שהוא.

2. לבנות ועד מנהל להקמת המועדון בהתאם לראות עיניהם.

3. להקים עמותה מסודרת שתעסוק בהקמה וניהול של המועדון.

כל צוות הציג את המבנה שיצר - הדיונים היו סוערים, בסופם הוחלט לבנות צוות הקמה, ועל קבוצה אחת הוטל לבדוק את משמעות הקמת עמותה ובמה הקמת עמותה תקדם אותם. 

 בשלב השישי:

איוש בעלי תפקידים, אך אף אחד לא רצה לשמש כיו"ר, הציעו את רכזת ההתנדבות, היה ברור למנהלת המחלקה ולי שלמרות היות רבקה לביא רכזת התנדבות בהתנדבות צריך לבחור מישהו אחר מהקבוצה.

בשיחה עם המועמדת צבייה מינצר שבה נבחן התפקיד והמשמעות שלו, היא קבלה על עצמה להיות היו"ר. היה חשוב לבחור פעילה בעלת מקובלות חברתית משמעותית ויכולת הובלה. 

בשלב השביעי:

כתיבת חומרים על צרכים ותוכניות בנושא מועדון 50+, שאמורים להיות מיוצגים בפני ראש הרשות, ע"י חברי ועד המנהל בשיתוף צוות המחלקה. החשיבה הובילה לרצון ליצור רצף שירותים החל ממועדון הפועל לאורך היום ומספק פעילות פנאי וחברה, יצירת קהילה תומכת, עד דיור מוגן שיתנו מענה לתושבים על רצף הצרכים בגיל השלישי.

בשלב השמיני:

אלקנה אינה משופעת במבנים ציבוריים, המקום בו נפגשים הפעילים הינו מועדון ששימש בעבר מספר קטן של קשישים ונסגר. הוכנס חוג שחמט שהשתלט על המקום, עובדה זאת העלתה על סדר היום את התפיסה של המועצה על מקומם של בני ה-50 + שכפי שכתבה היו"ר הגב' צביה מינצר הם חשים כי נתפסים על ידי המועצה כ"שקופים". התהליך עורר את הפעילים להלחם על המקום למרות שאינו מספק את הצרכים, אך בינתיים אין להם מקום אחר תהליך שהינו חשוב ביותר לגיבוש ולכידות הפעילים.

בשלב התשיעי:

בהתאם לבקשתם, בניית בית ספר לפעילים, קורס לפיתוח מנהיגות לגיל השלישי, לוועד המנהל ופעילים נוספים, על מנת להקנות להם ידע וכלים ומיומנויות לפתח את הנושאים הרלוונטיים להם. נפתחה ההכשרה בהנחיית פנינה מילוא.

בשלב העשירי:

הפעילים עושים רעש, ראש הרשות  העביר מסר כי נראה לו שמנהלת המחלקה אינה מובילה מספיק את הפעילים והם עצמאיים מדי, היה צורך לחדד ולהבהיר לראש הרשות את התפיסה המקצועית שזו קבוצה שאינה זקוקה שיובילו וינהלו אותה אלא יעבדו איתה בשיתוף פעולה מלא, בו החברים הם המובילים, המכוונים את התהליכים ומקבלי ההחלטות.

סגנון העבודה שונה לחלוטין מהמקובל בעבודה של מחלקה לשירותים חברתיים, תפקיד המחלקה במצב זה הינו לאפשר, לסייע לקדם ולפתוח אפשרויות.

חברי הוועד המנהל וצוות המחלקה הצליחו להעלות את נושא חשיבות המבנה לסדר היום, מה שהביא להחלטה חד משמעית של מועצת הרשות בהובלת וגיבוי ראש הרשות על הקצאה המבנה לטובת המועדון.

בימים אלה מתחיל יישום תוכניות לפעילות מורחבת ומגוונת במקום.

סיכום

תהליך העבודה באלקנה התמקד בקבוצה שאיננה הקבוצה הקלאסית במחלקות לשירותים חברתיים, קבוצה חזקה עם משאבים וכוחות הלומדת לפעול ולקדם תוכניות עבור עצמה. תפקיד המחלקה היה לראות את הצורך של הקבוצה לעבוד עמה בשיתוף בזיהוי הכוחות ,לאפשר להם צמיחה, התפתחות ואף לעשות טעויות. במקביל להיזהר לא ליפול למלכודות הניהול והשליטה בהם. במשך התהליך היו נקודות קריטיות, אך הצוות ידע להתגבר עליהם, כיום מקומות סמוכים באים ללמוד על התהליך. ניתן לומר היום ש"הרכבת יצאה מהתחנה " יש קבוצה שמנהיגה את הנושא, הם מקבלים סיוע מהמחלקה לשירותים חברתיים ,אך האחריות היא שלהם.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת פנינה מילוא

מאת: פנינה מילואגיל הזהב31/07/11908 צפיות
תהליך הפרישה מהעבודה ידוע בספרות המקצועית כאירוע המפר את האיזון במערכת הזוגית ובמערכת המשפחתית.כל מי שחווה תהליך של פיטורין, פרישה מוקדמת, ואפילו פרישה במועד , יוכל להעיד על כך .

מאת: פנינה מילואאימון אישי24/07/11930 צפיות
בעשור האחרון הולך האימון ומתפשט בכל תחומי החיים והעיסוקים המקצועיים.האימון מבוסס על התערבות מקצועית ממוקדת לטווח קצר ,מאמינה בכוחו ובידע של הלקוח לפעול למען עצמו ,אינה מתמקדת בעבר אלא בעתיד. ההתייחסו

מאת: פנינה מילואאימון לקריירה24/07/111075 צפיות
שחיקה מקצועית הינה תופעה ידועה, מוכרת ומדוברת במקומות עבודה. תופעה הפוגעת בעובד ומשפיעה גם על מקום העבודה. מפליא הדבר שממעטים לעסוק בה בעסק הזעיר, למרות שסביר להניח שבעל העסק הזעיר הנושא על גבו אחריות

מאת: פנינה מילואאימון עסקי24/07/111088 צפיות
ההחלטה לפרוש מהעבודה הינה החלטה קשה, כשלעובד מוצעת הצעת פרישה הוא מתלבט לא אחת, לפעמים העובד חיכה להצעה זה המקרה הקל, לפעמים הוא בהלם ואפילו פגוע הוא לא ציפה לזה. מרבית העובדים שוקלים כדאי או לא כדאי

מאת: פנינה מילואאימון לאיכות חיים24/07/11927 צפיות
אחת התופעות המאפיינות את החיים המודרניים הינה אובדן האיזון.הרצון להצטיין ולהצליח בכל תחומי החיים,להשקיע ולהגיע לתוצאות בבית בעבודה במשפחה ובעצמנו.אולם למרבה הצער ביממה יש רק 24 שעות.טרם נמצאה השיטה להאריך את שעות היממה,גם אם נלך לישון שעה מאוחר יותר ונקום שעה מוקדם יותר,איך לצאת מהמרוץ המטורף לשמור על איזון ושפיות....

מאת: פנינה מילואאימון אישי24/07/111067 צפיות
תחושה של תקיעות היא אחת התחושות הלא נוחות להמצא בה.תחושה זו יכולה להתרחש בכל תחום בחיינו.השאיפה היא לזרום,מאחר וזרימה הינה התהליך הטבעי של החיים.איך אפשר להפוך את אותה תחושה של חוסר נוחות למנוף לשינוי והתפתחות....על כך ועוד בהמשך

מאת: פנינה מילואאימון אישי24/07/11785 צפיות
המאמר הינו דוגמא לאימון דרך סיפור בצרוף סיפור אישי, ניתן להשתמש בסיפור לגעת בנושא האאוטסיידריות. בסוף המאמר ישנן שאלות אימוניות.

מאמרים נוספים בנושא אימון עסקי

מאת: ניר שגבאימון עסקי24/11/191116 צפיות
ייעוץ אסטרטגי הוא חובה לכל בעל עסק או דורש עבודה. בצורה הזו ניתן להגיע לתוצאות מיטביות ולהשגת יעדים ביעילות.

מאת: ירון שוראימון עסקי14/08/172890 צפיות
מי שאחראי על התוצאות העסקיות שלנו זה אנחנו. יש לנו 100% אחריות על התוצאות שלנו.

מאת: ירון שוראימון עסקי07/08/172922 צפיות
ה-well-being שלנו כולל תזונה, שינה, פעילות גופנית, בריאות, יחסים ופנאי. הוא משפיע בצורה ניכרת על העבודה שלנו.

מאת: ירון שוראימון עסקי28/06/173228 צפיות
איך למקסם את ההצלחה שלכם במכירות בעזרת 2 כלים חשובים: הקשבה יוצאת דופן ובחירת הוויות.

מאת: ירון שוראימון עסקי11/12/161799 צפיות
גם אתם מרגישים פער בין המקצועיות שלכם לבין מה שאתם מרוויחים? כל הזמן חיים במתח שלא תצליחו? שלא תקודמו בעבודה? מפחדים להיכשל? לא מרגישים בטוחים בעצמכם? הגיע הזמן לשחרר את מה שמעכב אתכם. התחילו לצמוח.

מאת: מגניב אימון עסקי10/08/162118 צפיות
אם אתם מאלו שמחפשים ללמוד משהו בשביל להפוך אותו למקצוע יש לכם לא מעט אופציות. אתם יכולים ללמוד לתואר ראשון ויכולים לעשות קורס קצר, ומגוון הקורסים הינו עצום. קורס מכירות הוא אחד מאותם קורסים, קורס שבסופו יש מקצוע ביד ובעיקר לא מעט עבודה. קורס מכירות הוא קורס המשלב המון יידע ושיטות עבודה וגם לא מעט פסיכולוגיה של הלקוח. יש לא מעט מכללות שמאפשרות ללמוד קורס כזה ואתם צריכים בסופו של דבר ללכת אל זו שהבוגרים שלה הצליחו למצוא עבודה טובה ובעיקר מרוויחים טוב מהתחום.

מאת: אילה פינקוייסאימון עסקי20/04/161701 צפיות
חג האביב מביא עמו תחושות של התחדשות והתרעננות במישור האישי. במאמר הקודם הצגנו בפניכם מה קורה במוחנו במהלך תהליך היצירתיות ואת הרשתות המוחיות שמופעלות בעת עיסוק בפתרון בעיות יצירתי. במאמר זה, כפי שהבטחנו, נציג בפניכם מדריך פשוט, הכולל 6 הנחיות פשוטות להגברת יצירתיות ועידוד החדשנות בארגונכם

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica