חפש מאמרים:
שלום אורח
30.03.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ירון זיו - על הריונות בקרב קטינות והסמכות ההורית

מאת: ירון זיוהורות10/08/2011869 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בשבוע שעבר, שודר סרטה של צופית גרנט: "למה לא סיפרת לי?".
הסרט עוסק בתופעת ההריונות בקרב נערות קטינות, הגורמים וההשלכות של המקרים, בין אם הוחלט להפסיק את ההריון ובין אם הוחלט על לידה וגידול הילד.

מובא ע"י דר' ירון זיו

במהלך הסרט, סובבת צופית את נושא הגישה לנוער מצד ההורים, כיצד לשאול ולדבר עם הצעירים ומדוע אלו אינם תמיד נפתחים. ההורים הנבוכים מודים כי אינם יודעים את הפתרון "הנכון" לבעיה וכי הם נאלצים לחיות בתקווה כי הם עושים את הדבר הנכון.

חינוך מניעתי וקרבה

"ההורים צריכים לעסוק בחינוך מניעתי", אומר ד"ר ירון זיו, "זה אומר שההורים צריכים ליזום שיחות עם הבנות לקראת קיום יחסי מין, ומה זה בעצם לדבר על מין, על אמצעי זהירות והגברת המודעות באמצעות ביקורים משותפים אצל רופא נשים. ישנו צורך לתת תחושה שההורים נמצאים שם בכדי להכין את הילד ולהעשירו בצורה נאותה לקראת חיי מין תקינים ולא כמשהו זול או כתחליף לאהבה".

אחת הבעיות שמעלה ד"ר זיו מעלה, היא סוגיית הלחץ החברתי בו שרויים בני הנוער מאז ומעולם ומתגבר עם השנים. הבנים נתונים ללחץ חברתי "לעשות את זה כבר" ואלו מצידם מפנים את הלחץ הזה אל עבר הבנות "לתת מהר" ובכך להוכיח את אהבתן או את מקומן בחברה.

בנוסף, הנגישות לאינטרנט וזמינות המידע, מאפשרת גישה מהירה לתכנים אשר לא הולמים את גילו של הגולש – ללא שום פיקוח. בכך ילדים בתחילת גיל העשרה שלם, ולעיתים אף לפני כן, נחשפים לפורנוגרפיה ושאר תכנים מיניים אשר מעוותים את תפיסתם לגבי המציאות המינית והדרך בה דברים אמורים להתבצע.

"כל זה, מחייב את ההורה להיות מאוד זהיר, מאוד רגיש, מאוד נגיש, זמין, מאוד מעודד ומאוד מוביל. ואם הורה לא עושה את זה, ולמרות שאני חוטא כאן בהכללה, אבל רוב ההורים לא עושים את זה נכון, ומצפים שפשוט איכשהו הקשר הזה יקרה, אז מן הסתם הצעירים לא משתפים ואלו התוצאות שאנו רואים".

ליווי והבהרת ההשלכות

לדעתו של ד"ר זיו, במידה והצעירה אכן נכנסה להריון, יש להוות את הצד התומך ולא להקשות עליה בפריקת הכעסים והטענות לעברה. יש ללוותה לועדה או לייעוץ ולעשות את הדרך הזאת לצידה.

בנוסף, אומר ד"ר זיו, אין לעודד או להסכים עם הצעירה במידה וזו מחליטה להמשיך את ההריון וללדת את הילד ויש להבהיר לה את ההשלכות של ההחלטה. "נערה בת 15-16 אשר הופכת להיות אם, עדיין איננה בשלה להיות אמא והיא מאבדת את הסיכוי שלה לנעורים תקינים והתפתחות תקינה, דבר אשר עושה עוול גם לה עצמה וגם לילד שיוולד". כמו כן, לדעתו של ד"ר זיו, זוהי זכותם המלאה ואף חובת של ההורים להבהיר את עמדתם במקרה שכזה, לאור העובדה כי ברוב המקרים הם אלו שישאו בעולה של החלטת הבת להביא ילד לעולם והם אלו אשר יצטרכו לגדל אותה ואת התינוק יחדיו.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ד"ר ירון זיו – מייסד ומנהל מקצועי מרכז "מעוף" להתפתחות אישית, מחבר הספר "מסע קבוצתי". .
ד"ר לפסיכולוגיה קלינית (Newport University)
עובד סוציאלי (Yeshiva University,MSW)
יועץ ארגוני,(Polythecnic University, M.Sc )
עמית מחקר ומדריך במכון אלברט אליס בניו-יורק לתרפיה רציונלית אמוטיבית REBT
מטפל מוסמך בגישת הגשטלט מטעם מכון הגשטלט בקליבלנד אוהיו,
מטפל קוגניטיבי -התנהגותי מוסמך מטעם אוניברסיטת תל-אביב

כתובת האתר
www.maof-center.com.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ירון זיו

מאת: ירון זיואימון לרוחניות03/01/124235 צפיות
כמו בתיאטרון, תפקיד הוא סדרת פעולות המנחות וקובעות את מה שמצופה מאתנו במצבים מסוימים. תפקידים יוצרים את האחידות ואת יכולת הניבוי של התנהגות ויוצרים ציפיות מהתנהגותם של חברים כלפי האחרים בתא הקבוצתי. כל התפקידים משרתים את צורכי הפרט והקבוצה. הפרט כבר מגיע לקבוצה עם "תפקיד" שעיצב ב"סגנון החיים", שפיתח בשנותיו הראשונות במשפחה שבה גדל {אדלר}. לפיכך אפשר לכנות תפקיד זה "תפקיד פסיכולוגי".

מאת: ירון זיופסיכולוגיה11/12/111337 צפיות
גורדון הלפורט דמות חשובה בפסיכולוגיה, בסיפורו רב ההשפעה אודות האישיות האנושית מדגיש את תפקיד ההומור בקידום "אובייקטיביות עצמית", ביטוי מגושם אולי אולם בכל זאת מונח יעיל לביטוי אספקט מרכזי בפסיכותרפיה.

מאת: ירון זיופילוסופיה14/11/119122 צפיות
ד"ר ירון זיו פיתח מודל המכונה "מודל המכתבים", והו הוא מציג תיאור מדויק של משוב בונה ותומך לעומת משוב ביקורתי ותוקף, ומסביר את מידת השפעתו על יכולת הלמידה של האדם את עצמו:

מאת: ירון זיואימון לאיכות חיים04/11/113277 צפיות
הפסיכולוגים ג'ו לופט והארי אינגראם {1970} היטיבו לתאר את התהליך במודל שבנו והידוע בשם "חלון ג'והרי". זה מודל גרפי של התנהגות בין אישית, המעוגנת במבחר תאוריות אישיות ופסיכולוגיה חברתית.

מאת: ירון זיואימון לאיכות חיים12/10/111525 צפיות
משוב הוא תקשורת מילולית או לא מילולית, המכוונת אל אדם או על קבוצה ומעבירה להם מידע על האופן שבו נתפשת התנהגותם על-ידי האחר, כיצד היא משפיעה על האחר ואילו תגובות היא מפיקה ממנו. התהליך של מתן משוב ושל קבלת משוב הוא אחד התהליכים החשובים ביותר בעבודה הקבוצתית.

מאת: ירון זיואימון למערכות יחסים07/10/111087 צפיות
לכבוד יום כיפור, החלטתי לגעת בנושא אשר לרוב איננו מעזים להתקרב אליו. אני מעוניין לקרוא תיגר על טרנד הסליחה, על האנשים אשר אומרים כל הזמן: "תסלח, הכל יהיה בסדר".

מאת: ירון זיואימון לרוחניות23/08/112014 צפיות
תחום הנחיית הקבוצות הופך בשנים האחרונות להיות אחד מן המקצועות המבוקשים ביותר בתחומי מדעי ההתנהגות. מובילי תהליכים המתרחשים בתוך קבוצה, חייבים להיות אנשים מיומנים ומקצועיים ביותר המבינים את התהליכים הבין אישיים והתוך-אישיים המתרחשים בתוך העבודה בקבוצות.

מאמרים נוספים בנושא הורות

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות05/02/20228 צפיות
איך נבלה עם מספר נכדים, שהם בני 4, 7, 8, 10? מה יכול להתאים לכולם, לשעשע, להצחיק, להפעיל אותם ולהצחיק את כולנו עד דמעות? הנה רעיון נחמד. תיהנו!

מאת: בתיה כץהורות11/09/19803 צפיות
קיימים מנהגים שונים הקשורים למאכלי השבת. ישנם יוצאי ארצות שונות, עדות, בני קהילות שונות, אשר אצלם מקפידים עד מאד על מאכלים מסוימים בסדר שולחן השבת. רבות כתבו על מאכלי השבת שמקורם ושורשם במנהגי קדמונים ויתדם תקועה באורחות צדיקים, ורומזים הם לעניינים שבסוד חכמים.

מאת: Droxitהורות23/05/191247 צפיות
לרוב, סבתא היא דמות משמעותית מאוד בחיי הנכדים שלה. היא מפנקת, מבלה איתם זמן איכות וכמובן שומרת עליהם לא פעם כשעולה הצורך. אלא שגם לסבתא יש סידורים משלה, אולי גם תחביבים ואפילו תכניות לטוס לחופשה קצרה בחו"ל מפעם לפעם. אז נכון, שירותי סבתאות לא מהווים תחליף לאהבה העצומה שרק סבתא יכולה להעניק, אבל הם לכל הפחות מספקים פתרון נהדר – גם לילדים וגם להורים.

מאת: Droxitהורות02/05/191289 צפיות
כל סבתא מכירה את הסיטואציה הזו היטב. אחרי שנים של עבודה וגידול ילדים, דווקא כשהחלה ליהנות מהימים שבהם המטלות כבר לא נערמות בקצב והחופש נראה באופק, הן נקראות לשירות "מילואים" אצל הילדים שהתבגרו והפכו להורים בעצמם. עכשיו הן מתבקשות לשמור על הנכדים, לבלות איתן בחופשות הקיץ ובחגים, ואפילו לשמש כאחות רחמנייה כשהתינוק חולה בזמן שההורים חייבים לחזור לעבודה. אז נכון, מבחינת סבתא הזמן עם הנכדים מבורך והאהבה עצומה. אלא שגם הן רוצות ליהנות מהחיים ומהפנסיה.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות11/03/191428 צפיות
רעיון לבילוי עם הנכדים: שינסו לספר על כל סימני הדרך שיש בהליכה היומית לבית הספר או לגן.

מאת: Droxitהורות28/02/191553 צפיות
בדרך כלל אתם מסתדרים לא רע. בין אם אתם זוג שמנהל יחד את משק הבית ובין אם אדם אחד מנצח על התזמורת עם עזרה מחברים טובים או קרובי משפחה, הכול עובד בדיוק כמו שצריך. יש תמיד מי שישמור על הילדים כשישיבה מתארכת וגם יש מי שידאג לכביסה או לסידור הבית בזמנים הלחוצים ביותר. אלא שיש גם לא מעט מצבים שבהם העזרה זמינה קצת פחות. בן או בת הזוג נוסעים או מוקפצים לשירות מילואים, ההורים יוצאים לחופשה או שמישהו מרגיש קצת פחות טוב – ומספק פחות עזרה מהרגיל. במצבים מעין אלה שירות עזרה למשפחות של פאן-פאן מספק את המענה.

מאת: SEONET קידום אתריםהורות02/12/181955 צפיות
למה חשוב להקריא ספרים לילדים בגיל הרך? האם צריך להקריא לתינוק בן שנה סיפור או שזה מיותר, גם ככה הוא לא מבין את כל המילים ובטח שלא יכול לעקוב אחר העלילה. אבל הקראת סיפורים לתינוקות חשוב מאוד ובעל יתרונות רבים במאמר הבא.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica