חפש מאמרים:
שלום אורח
06.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אם אני כותב זה אומר שאני מרגיש - ועוד איך

מאת: אסנת גזיתספרות30/09/20111100 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

גם בכתיבת אוטוביוגרפיה בתחילה יש תמיד את "חרדת הדף הלבן". אין להתעכב ולשהות בה יתר על המידה, פשוט לא כדאי. התחברו לתחושה המפעמת ביד, כאן ועכשיו, ותנו לה, ליד, "לרוץ", להשלים את מלאכת הנפש, בשלל דימויים וסמלים - להבהיר לכם דבר מה אודות חייכם, לשלוף אתכם מביצה טובענית של התלבטויות, לאחות ולרפא פצעים פתוחים.

הסופר עמוס עוז אמר פעם כי "יצירה נולדת מתוך פצע". הכתיבה מאפשרת הענקת משמעות לאירוע מכאיב וטראומטי. היא עושה זאת אף אם האירוע אינו אמיתי... במחקר שנערך ב-1996 התגלה שלאנשים אשר נדרשו לכתוב על אירוע טראומטי כלשהו שפקד אותם - בין אם בדמיון ובין אם במציאות - נרשמו פחות ביקורים אצל רופא המשפחה שלהם, בהשוואה לאנשים שנדרשו לכתוב על נושא נייטרלי.

כך התחלתי גם אני לכתוב, עם פטירתה של כלבת המשפחה בייסורי מחלה, בהיותי כבת 10. התרוצצתי בבית בוכה, לא יודעת את נפשי הצעירה, כאשר אמי הגיחה לפתע מקצה המסדרון ובידה מחברת חומה, עפרון ארוך ומחדד. "קחי!" ציוותה עליי, "כתבי כל מה שאת מרגישה, כל מה שאת רוצה, כל מה שאת זוכרת". לא הבנתי אז, חשדתי שהיא מנסה להתנער מ"בלבולי המוח" שלי, ואכן הלכתי להסתגר בחדרי עם הציוד החדש שמסרה בידי. מאוחר יותר, כשסיימתי להכין את שיעורי הבית, זה שוב הכה בי - היעדרו של טיול הערב עם הכלבה האהובה, בדיוק בשעה זו. אחר כך, במסגרת תפקידי, נהגתי לשפוך את תערובת המזון אל קערת הברזל, ונהניתי להתבונן בה מכרסמת עד תום וממרקת את שולי הקערה בלשון ענקית וורודה. הדמעות שטפו את פניי הקטנות, כמה עצוב לאבד חברה אמיתית! -תמיד שם לצדי, בלי ריב או "ברוגז", תמיד צוהלת בבואי ועוטפת אותי באהבתה החמה - איך אפשר להכיל בכלל אובדן כזה? וכמה זיכרונות מתוקים שהותירה בי -אם חלילה אשכח, איך אוכל להתנחם ומי יידע שהייתה פעם יצורה פלאית מעין זו? אסור שזה יקרה! חיש משכתי אליי את מחברת השורות חומת המעטפת ביד אחת, וכבר העיפרון משייט באצבעותיי הקטנות, מפליג אל נפלאותיה של ידידת הנפש זהובת הזנב, שהלכה ממני לתמיד.

ומאז רכשתי ידידה חדשה, נאמנה לא פחות: הכתיבה. וכמו בין ידידים בשר ודם, גם היא נבחנה ברגעי משבר, ונתגלתה כיעילה, תומכת, יודעת לשים עבורי את המילים הנכונות בזמן הנכון, לשרטט תהליכים, לסמן את המזיק לי, המרעיל את נפשי, לצד היקר והאהוב שיש לטפח, לפתוח דרכים חדשות, והכי חשוב - תמיד לכשכש בזנב עפרונה - הנני כאן, בשבילך. בכל עת בה תחפצי.

ביקורו של המבקר

אויב מר, המבקש לסכסך ולהעיב על ידידות זו הינו "השואף למושלמות" הפנימי שלנו, מבקר מרושע ונצחי - צנזור השוכן בצד השמאלי של מוחנו ושולח זרם רציף של הערות חתרניות, המתחזות לעתים קרובות כאמת.

ישנן גם טכניקות, המסייעות מאוד להשיב לו מלחמה ולפתוח את השסתום בימים בהם היד כבדה משלשלאות תחושת אי המסוגלות. אחת היעילות שבהן צוינה בספר "דרך האמן", מאת התסריטאית והמחזאית האמריקנית, ג'וליה קמרון, אשר הפך בסיס לסדנאות לפיתוח היצירתיות, בארץ ובעולם.

דפי בוקר הינם שלושה דפים כתובים ביד, זמן קצרצר לאחר שעת היקיצה, מדי יום ביומו - בין שרידי החלומות למטלות היום החדש. העיקרון המנחה הוא לכתוב מהר, מבלי להרים את כלי הכתיבה מן הדף ומבלי לקרוא את הכתוב. תוכנם הוא אך ורק זרם התודעה: "אלוהים אדירים, עוד בוקר! אין לי כלום מה לכתוב. צריך לכבס את הווילונות. האם הורדתי את הכביסה אתמול? בלה, בלה, בלה..." ניתן גם לקרוא לדפי הבוקר בשם אחר - ניקוז מוח, מכיוון שזהו תפקידם העיקרי. אין דרך לא נכונה לעשות אותם. אנחנו נוטים לבקר את עצמנו ללא רחמים, כקורבנותיו של אותו צנזור פנימי השוכן בכולנו, אשר תמיד יאמר דברים "נפלאים ומרוממי רוח" כגון: "לזאת את קוראת כתיבה? זו בדיחה שערורייתית ממש!" או "אתה לא יכול אפילו לפסק נכון. אם לא עשית את זה עד היום - לעולם לא תעשה זאת. אפילו לכתוב בלי שגיאות אינך יכול, אז מה גורם לך לחשוב שאתה יצירתי בכלל?" וכו' וכו'.

גם הוא תמיד יהיה שם. אך עם הזמן, הדילוג מעל המשוכות שהוא מציב בדרכנו, בדמותן של שיפוטיות והטלת ספק, ייהפך אפילו לסוג של ריקוד... החשוב מכל הוא התמדה, תוך הבנת משמעות תרומתה של הכתיבה לשלוות רוחנו, כשהאצבעות, המניעות את העט או העיפרון או מתרוצצות על המקלדת, מיטיבות - כסייסמוגרף רגיש מאין כמותו - לטוות את תנודות הנפש.

אודות שורשים

חברת שורשים מתמחה בכתיבה הפקה והדפסה של ספרים משפחתיים, סיפורי חיים, וספרי אוטוביוגרפיה. בנוסף אנו מפיקים אילן יוחסין המעוצב כתמונת קיר ממוסגרת. אנו מציעים מתנה יוקרתית ומרגשת למשפחה ולאירועים משפחתיים משמעותיים: חתונת זהב, יום נישואין, יום הולדת עגול לסבא וסבתא, בת מצווה / בת מצווה או כנס משפחתי.

http://www.shorashim-teud.co.il

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חברת שורשים תיעוד משפחתי מציעה מגוון רעיונות מקוריים של מתנות מרגשות במתכונת של ספר אישי או סיפור משפחתי שייכתב ויופק על ידינו, תמונה מעוצבת של עץ משפחה / אילן היוחסין המשפחתי או אולי סרט / וידאו קליפ בסגנון אלו הם חייך. מתנות אלו מתאימות במיוחד לאירועים משפחתיים כמו: חתונת זהב, יום נישואין, יום הולדת עגול לסבא וסבתא, בר מצווה / בת מצווה או כנס משפחתי.

http://www.shorashim-teud.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אסנת גזית

מאת: אסנת גזיתבר ובת מצווה30/09/111157 צפיות
רעיונות לחגיגת בר מצווה, לשיר, לשחק, לרקוד, ליצור, להתקשט, לנגן, לזלול, לטייל ולהתעשר מבחינה ערכית... עם ובלי המבוגרים – אינסוף אפשרויות במלאת לכם 12/13 מוצעות בימינו, וברגעים בהם תקראו רשימה זו בוודאי כבר יוצעו עוד חדשות...

מאת: אסנת גזיתספרות20/08/11773 צפיות
לתת למילים לשרטט את תוואי חיינו היא צורך, המנחה אותנו - גם מבלי שהתכוונו - לריפוי הנפש. על כתיבת סיפור חיים מתוך התבוננות והבשלה. "שורשים תיעוד משפחתי" מתמחה בכתיבה, הפקה והדפסה של ספרים משפחתיים, סיפורי חיים, וספרי ביוגרפיה אישיים. מאת אסנת גזית, שורשים תיעוד משפחתי

מאת: אסנת גזיתאומנות - כללי17/06/111592 צפיות
אחרי כך וכך שנות נישואין, חשוב לכם להביע את הערכתכם ואהבתכם לבת/בן הזוג, לאמור: כמה טוב שאת/ה איתי ! הנה מספר רעיונות, חלקם מקוריים, לציון יום נישואין. למשל, אילן יוחסין, שיט בספינה, טיסה בכדור פורח ועוד. מאת אסנת גזית, שורשים תיעוד משפחתי

מאמרים נוספים בנושא ספרות

מאת: אדיר בנימיניספרות18/08/182165 צפיות
האמירה הברורה בנוגע לחוסר האפקטיביות של מדיניות ענישה מחמירה, בשני ספרים קלאסיים: "מכתבים פרסיים" ו"אוטופיה".

מאת: ירון כהןספרות01/06/171120 צפיות
מי שאמר שבעידן האינטרנט אנשים יקראו פחות כנראה לא לקח בחשבון את העבודה שאנחנו קוראים בו כל היום, מאתרי חדשות ועד מדיה חברתית, וכבר רגילים למצוא מידע שמעניין אותנו מאוד בדרך זו. זה גם מה שמעורר בנו יותר את הצורך להיחשף מדי פעם לספרות יפה, ספרות מעניינת ומאתגרת את החשיבה שלנו ואת הידע על העולם.

מאת: nisim ohanaספרות02/04/17791 צפיות
כתבתם ספר פנטזיה מרתק, ואתם מעוניינים גם לפנות לקוראים באירופה? הוצאתם ספר ילדים צבעוני ואתם מעוניינים שגם הילדים בצרפת יקראו אותו? כדי לעשות זאת, יש כמה דברים שכדאי להביא בחשבון.

מאת: גיא ביסמוטספרות29/10/161321 צפיות
סדנת כתיבה יוצרת ברוח הביבליותרפיה היא סדנה עבור אנשים שמכירים בכוחה של הכתיבה האישית האותנטית ככלי להבנה וגילוי עצמו כמו גם ליצירת חיבורים עמוקים של הזדהות בין המשתתפים בקבוצה. במאמר זה אתאר בקצרה את השתלשלות העניינים בסדנאות הכתיבה היוצרת שלי.

מאת: ריקי שחםספרות27/01/161947 צפיות
מתוך אלבר קאמי ה"שיבה לטיפזה”

מאת: שרון צרפתיספרות25/01/161678 צפיות
במספרות החלו לספק את הדרישה עבור תוספות אלה שרק הלכה וגדלה עם הזמן, כאשר נוצרו כל מיני שיטות עבור ההוספה של תוספות אלה אל השיער הטבעי ברמה כה גבוהה שנראה כי המראה הוא אחיד וטבעי לגמרי

מאת: אבי בכרספרות22/01/162451 צפיות
חיים נחמן ביאליק הוא גדול המשוררים העברים בזמן המודרני, על כך נדמה כי אין עוררין, חיים נחמן ביאליק השפיע רבות על התרבות היהודית ועל ההוויה היהודית המודרנית, הקריירה הספרותית של חיים נחמן ביאליק היותה נקודת מפנה בספרות העברית המודרנית.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica