חפש מאמרים:
שלום אורח
18.07.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

היפוך קיבה בכלבים (Gastric dilatation and volvulus GDV)

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/20091755 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

היפוך קיבה הינו מצב בו הקיבה מתנפחת עקב הצטברות של גז, ולבסוף היא מתהפכת סביב צירה, לוכדת את הגז ועקב כך משבשת את אספקת הדם אליה.

היפוך הקיבה נפוץ יותר בכלבים בוגרים מגזעים גדולים או ענקיים כאשר כלבים זכרים נמצאים בסיכון גבוה מאשר נקבות.

במצב זה הקיבה הנפוחה לוחצת על החזה וגורמת לקשיי נשימה ובנוסף היא לוחצת על כלי הדם הגדולים של הבטן ומונעת מהדם לחזור ללב. קשיי הנשימה והפגיעה בהחזר הדם עלולים לגרום להתמוטטות ומוות תוך זמן קצר (2-3 שעות) ללא טיפול חירום. המצב דורש הגעה מידית אל וטרינר חירום או אל בית חולים וטרינרי
חשוב לדעת כי הטיפול בהיפוך קיבה מצליח במרבית המקרים אם הוא ניתן בזמן.

מהם סימנים היפוך קיבה בכלבים?
הסימן הבולט ביותר בהיפוך קיבה הוא התנפחות הבטן. סימנים נוספים כוללים ירידה בתיאבון, ניסיונות הקאה (בד"כ ללא תוכן או עם ריר בלבד), כאב בטני, מצוקה והתמוטטות.

טיפול בהיפוך קיבה:

הטיפול הראשוני הוא הורדת הנפיחות של הקיבה ועירוי נוזלים לווריד בקצב מהיר. לאחר הייצוב הראשוני של בעל החיים הטיפול החשוב הוא ניתוח אשר בו הקיבה מוחזרת למקומה ובנוסף מקובעת לצד הגוף בכדי למנוע היפוך קיבה חוזר. אם לא מבוצע ניתוח הסיכוי לחזרתיות גבוה ביותר ולעיתים קרובות מתרחש תוך שעות בודדות.

בחלק מן המקרים, בשל פגיעה באספקת הדם חלקים מן הקיבה נפגעים ויש צורך להסירם בניתוח, מצב דומה יכול לקרות גם לטחול ובמקרים מסוימים גם הוא מוסר. במקרים חמורים נוצרת פגיעה בממערכת קרישת הדם ולכן יש צורך במתן פלאסמה (נוזל הדם המכיל חלבוני קרישה). מנת פלאסה מתקבלת מהתרמת כלב בריא או שנקנית מבנק דם לבעלי חיים.

לאחר הניתוח יתכנו סיבוכים שונים ומסיבה זו יש צורך באשפוז למשך ביום - יומיים לשם מעקב והתאוששות.  חזרתיות של המצב לאחר ניתוח נמוכה ובד"כ בעל החיים חוזר לביתו לחיים תקינים כמעט ללא הגבלות.

גורמי סיכון

נמצאו מספר גורמים המעלים את הסיכוי להתפתחות היפוך קיבה והימנעות מהם חשובה בעיקר בכלבים מגזעים גדולים כגון דני ענק, סאן ברנרד, ווימרנר, רועה גרמני וכו'. גורמים אלה כוללים אכילת ארוחה אחת גדולה ביום, אכילה מהירה ופעילות גופנית על קיבה מלאה. מסיבה זו אנו ממליצים על חלוקת ההזנה למספר מנות ביום והגבלת פעילות לאחר הארוחה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דר' יוני פרס, וטרינר מומחה לרפואת חירום וטפול נמרץ וטרינרי. מייסד בית החולים הוטרינרי בכפר הירוק הפועל 24 שעות ביממה.

03-6495050

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יוני פרס

מאת: יוני פרסוטרינריה30/09/091349 צפיות
רפואה מונעת בבעלי חיים חשובה לבריאותם השוטפת של הכלבים והחתולים ויכולה למנוע מכם, הבעלים, הוצאות כספיות מיותרות. חיסונים, תילוע, הזנה מתאימה וטיפולים שוטפים הינם המפתח לבריאות תקינה בחיות המחמד.

מאת: יוני פרסחיות מחמד30/09/091486 צפיות
כלבים גזעיים נוטים לסבול ממחלות גנטיות תורשתיות שונות ולכן ההחלטה לקחת כלב גזעי צריכה להשקל בכובד ראש. חשוב לזכור כי כל אימוץ של כלב מעורב מאחת העמותות משמעותו הצלת חיים! אני ממליץ - קחו כלב מעורב והצילו חיים!

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092773 צפיות
אנמיה עקב פירוק כדוריות דם אדומות ("אנמיה המוליטית") או פירוק טסיות על ידי מערכת החיסון (IMT) הן מחלות בהן מערכת החיסון של הגוף תוקפת את כדוריות דם האדומות או הטסיות.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092252 צפיות
אסטמה בחתולים הינה מחלה בה נגרמת היצרות של מעברי האוויר ולכן נגרמת פגיעה ביכולת להעביר חמצן אל הריאות ומהן לשאר הגוף. הסימנים הנפוצים הם: שיעול (שיכול להראות כנסיון הקאה), קשיי נשימה ו/או צפצופים.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/093152 צפיות
כשל כליה קורה כשתפקוד הכליה התדרדר למצב בו הכליות לא מבצעות את תפקידן ובכלל זה הפרשת רעלים, שמירת מאזן הנוזלים והמלחים בגוף, וייצור הורמונים. מחלת כליה כרונית מאובחנת בד"כ בכלבים וחתולים מבוגרים.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092852 צפיות
המאנגיוסרקומה הוא סרטן של כלי הדם המופיע בד"כ בטחול או בעליה הימנית בלב. הגידול גורם ליצירת כלי דם פגומים אשר גורמים לדימום ואיבוד דם. הטיפול הינו הסרת הגידול במידת האפשר וכימותרפיה.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092288 צפיות
דלקת רחם הינה מחלה מסכנת חיים בה הרחם מתמלא מוגלה בשל זיהום חיידקי. הטיפול העיקרי הוא ניתוח עיקור ובלעדיו הרחם עלול להקרע מה שיגרום זיהום של חלל הבטן ומוות.

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/197293 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/187407 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/187582 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/187899 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/187980 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/188057 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/184174 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica