חפש מאמרים:
שלום אורח
18.07.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הרס מתווך חיסונית של תאי הדם האדומים או טסיות הדם

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/20092772 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אנמיה עקב פירוק כדוריות דם אדומות ("אנמיה המוליטית" - IMHA) או פירוק טסיות על ידי מערכת החיסון (IMT) הן מחלות בהן מערכת החיסון של הגוף תוקפת את כדוריות דם האדומות או הטסיות.

סימני המחלה נובעים מפירוק מאסיבי ופתאומי של כדוריות דם אדומות או טסיות וחסר של תאים אלה.
תפקיד כדוריות הדם האדומות הוא לשאת חמצן מהריאות לשאר הגוף. באנמיה חסר לגוף חמצן ולכן מופיעים סימני אפאטיה, הלחתה או נשימה מהירה, חוסר תיאבון וחולשה.
התפקיד העיקרי של הטסיות הוא ליצור קרישי דם ולהפסיק דימומים. הרס של טסיות יכול לגרום לשטפי דם קטנים בעור ובחניכיים, לדימום מהאף ולדם בצואה או בשתן.

מחלות אלה נפוצות יותר בכלבים בהשוואה לחתולים והן שכיחות יותר בקוקר ספניאל ופודל ננסי. כלבות חולות במחלה יותר מזכרים, אך המחלה יכולה להופיע בכל גזע או מין.

מחלות אלה יכולות להופיע ללא כל סיבה מוקדמת אך לעיתים המחלה היא תוצאה של זיהום, גידול סרטני, תרופה או חשיפה לרעלים, אשר עוררו את מערכת החיסון לתגובה שהופנתה כלפי הגוף עצמו. אם מוצאים גורם למחלה מנסים לטפל גם בו בנוסף לטיפול במחלה עצמה. מסיבה זו חשוב לנסות לאתר את הגורם הראשוני ע"י בדיקות דם מקיפות, צילומי בית חזה ואולטראסאונד בטן. מומלץ לבצע בדיקות אלו בבית חולים וטרינרי בו ניתן לבצע את כל הבדיקות גם יחד.

הטיפול מתבסס על דיכוי תגובת מערכת החיסון נגד כדוריות הדם האדומות והטסיות (בד"כ ע"י סטרואידים ותרופות נוספות). הטיפול נמשך עד שבבדיקות הדם אין יותר סימנים לאנמיה ואין המשך פרוק של כדוריות אדומות או טסיות. בד"כ דרוש טיפול ואשפוז ממושך אצל הוטרינר הפרטי או בבית חולים לחיות להצלת בעל החיים. בנוסף יש צורך בבדיקות חוזרות רבות בכדי לעקוב ולהעריך את הצלחת הטיפול. כאשר מערכת החיסון מדוכאת כראוי ניתן להוריד בהדרגה את מינון התרופות (על פני תקופה של מספר חודשים).

לעיתים הרס כדוריות הדם האדומות והטסיות כה חמור עד שמתפתחת אנמיה המסכנת את חיי בעל החיים. במצב זה יש צורך לתת מנת דם (הנקנית מבנק דם לבעלי חיים) בכדי לייצב את החיה עד שמח העצם יצליח לייצר די כדוריות דם אדומות וטסיות, וכן עד שהתרופות הניתנות יצליחו לדכא את פעילות מערכת החיסון.

תחזית ההחלמה משתנה מכלב לכלב ותלויה בגורם למחלה, הסיבוכים ותגובת הגוף לטיפול.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דר' יוני פרס, וטרינר מומחה לרפואת חירום וטפול נמרץ וטרינרי. מייסד בית החולים הוטרינרי בכפר הירוק הפועל 24 שעות ביממה.

03-6495050

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יוני פרס

מאת: יוני פרסוטרינריה30/09/091349 צפיות
רפואה מונעת בבעלי חיים חשובה לבריאותם השוטפת של הכלבים והחתולים ויכולה למנוע מכם, הבעלים, הוצאות כספיות מיותרות. חיסונים, תילוע, הזנה מתאימה וטיפולים שוטפים הינם המפתח לבריאות תקינה בחיות המחמד.

מאת: יוני פרסחיות מחמד30/09/091485 צפיות
כלבים גזעיים נוטים לסבול ממחלות גנטיות תורשתיות שונות ולכן ההחלטה לקחת כלב גזעי צריכה להשקל בכובד ראש. חשוב לזכור כי כל אימוץ של כלב מעורב מאחת העמותות משמעותו הצלת חיים! אני ממליץ - קחו כלב מעורב והצילו חיים!

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092252 צפיות
אסטמה בחתולים הינה מחלה בה נגרמת היצרות של מעברי האוויר ולכן נגרמת פגיעה ביכולת להעביר חמצן אל הריאות ומהן לשאר הגוף. הסימנים הנפוצים הם: שיעול (שיכול להראות כנסיון הקאה), קשיי נשימה ו/או צפצופים.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/093152 צפיות
כשל כליה קורה כשתפקוד הכליה התדרדר למצב בו הכליות לא מבצעות את תפקידן ובכלל זה הפרשת רעלים, שמירת מאזן הנוזלים והמלחים בגוף, וייצור הורמונים. מחלת כליה כרונית מאובחנת בד"כ בכלבים וחתולים מבוגרים.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092852 צפיות
המאנגיוסרקומה הוא סרטן של כלי הדם המופיע בד"כ בטחול או בעליה הימנית בלב. הגידול גורם ליצירת כלי דם פגומים אשר גורמים לדימום ואיבוד דם. הטיפול הינו הסרת הגידול במידת האפשר וכימותרפיה.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092288 צפיות
דלקת רחם הינה מחלה מסכנת חיים בה הרחם מתמלא מוגלה בשל זיהום חיידקי. הטיפול העיקרי הוא ניתוח עיקור ובלעדיו הרחם עלול להקרע מה שיגרום זיהום של חלל הבטן ומוות.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/091755 צפיות
היפוך קיבה הוא מצב בו הקיבה מתנפחת עקב הצטברות של גז, ולבסוף היא מתהפכת סביב צירה. זהו מצב חירום! הטיפול הוא ניתוח לתיקון המצב ובלעדיו מרבית הסיכויים כי הכלב ימות תוך מספר שעות.

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/197293 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/187407 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/187582 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/187899 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/187980 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/188057 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/184174 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica