חפש מאמרים:
שלום אורח
22.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מחלת כליות כרונית ("כשל כליות כרוני")

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/20093145 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

כשל כליה קורה כאשר תפקוד הכליה התדרדר למצב בו הכליות לא מבצעות את תפקידן הרגיל, ובכלל זה הפרשת "רעלים" אל השתן, שמירת מאזן הנוזלים והמלחים בגוף, וייצור הורמונים.
כשל כליה יכול להופיע בצורה אקוטית או כרונית. כשל כליות אקוטי הינו מצב שהחל לקרות לאחרונה ובעל פוטנציאל להיות הפיך (ניתן להחלים ממנו). לעומת זאת, כשל כרוני, הוא תהליך המתחיל חודשים ולעיתים שנים לפני האבחון והינו בלתי הפיך. כלבים וחתולים עם מחלת כליות כרונית לא ירפאו מהמחלה אך ניתן לעיתים לטפל בהצלחה בסימנים הקליניים המלווים את המחלה.

סימני כשל כליות בחתולים וכלבים

מחלת כליות כרונית הינה מחלה המצויה מתחת לפני השטח, ואינה מזוהה עד שהיא בדרגה חמורה. הסימנים הראשונים אותן יזהה הבעלים הם שתייה מרובה והשתנה מרובה. סימנים אלו נובעים מחוסר יכולת של הכליות הפגועות לרכז את השתן. סימנים אחרים אפשריים הם ירידה במשקל, פרווה מדובללת ולא מטופחת ותאבון בררני.
פגיעה מתקדמת יותר בתפקוד הכליות משבשת את מנגנון הפרשת הרעלים מהגוף (דרך השתן) וכתוצאה הם מצטברים בדם ובאיברים השונים. מצב זה נקרא "אורמיה". סימנים קליניים בולטים של המצב הינם אובדן תאבון, הקאות, כיבים בפה, ריח רע מהפה, חולשה ועייפות.

תופעות נוספות המאפיינות את המצב הינן אנמיה (כתוצאה מחוסר יכולת הכליות הכושלות לייצר אריטרופואטין, ההורמון שאחראי לייצור תאי הדם האדומים) ולחץ דם גבוה. האנמיה מחריפה את החולשה, העייפות וחוסר התיאבון ואילו יתר לחץ דם עלול לגרום להחמרת מחלת הכליה, פגיעה בלב, עיוורון פתאומי (בשל הפרדות רשתית הנובעת מייתר לחץ דם), או סימנים דמויי שבץ מוחי (שינויי התנהגות ומצב רוח, איבוד הכרה או עוויתות).

אבחון כשל כליה כרוני

אבחון של מחלת כליות כרונית מאומת ע"י בדיקות דם ושתן של החיה. בדיקת שתן תראה אם הכליות יכולות לרכז שתן וכן קיומן של בעיות אחרות במערכת השתן, כגון זיהום או איבוד חלבון דרך הכליות הפגועות. בדיקות דם המשמשות לאבחון תפקוד הכליות הן רמות אוריאה (או BUN) וקראטינין בדם. מכיוון שהכליות מפרישות את האוריאה והקראטינין מהגוף, עלייה ברמתם מעידה על ירידה בתפקוד הכליות. בנוסף לבדיקות הנ"ל, יש לבצע בדיקות נוספות לבדיקת אנמיה, שינויים במאזן המלחים ומאזן חומצה-בסיס ובדיקת לחץ דם. מקרים חמורים של אנמיה דורשים מנת דם (הנקנית מבנק דם לבעלי חיים), מקרים אלו נחשבים נדירים יחסית.

בדיקה חשובה נוספת היא בדיקת אולטראסאונד אשר יכולה לאשר מצב כרוני של פגיעה בכליות ועוזרת להבדיל בין מחלת כליה כרונית לכשל כליה אקוטי.

בנוסף, אולטראסאונד עשוי לסייע בהערכת חומרת מחלת הכליות.

למרבה המזל, ניתן לטפל ברוב הכלבים והחתולים, ולהעניק להם איכות חיים טובה למשך חודשים ואף שנים. בשלב הראשוני בד"כ מומלץ אשפוז ומתן נוזלים לייצוב מצב בעל החיים במרפאה הפרטית או בית חולים לחיות המציע שירותי אשפוז.

הטיפול לטווח הארוך יותר במחלת כליות כרונית מותאם לכל חיה בנפרד, ומורכב ממזון מיוחד (למשל מזון דל חלבון, פוספט ומלח); טיפול בנוזלים (לעיתים תת עוריים בבית); ותרופות שנועדו לטפל בחלק מהסימנים הקליניים (כגון תאבון לקוי, בחילות והקאות), בהפרעות במאזן המלחים וחומצה-בסיס, באנמיה ויתר לחץ דם.

שינוי התזונה חשוב מאחר ואכילת יתר של חלבון, עלולה לגרום לחלק מהחיות החמרה במצב.  התייבשות הינה מסוכנת במיוחד לחולי כליות ולכן יש לאפשר גישה למים זמינים כל העת.

בבני אדם, כשל כליה כרוני לרוב מטופל ע"י דיאליזה או השתלת כליה. טיפולים ממושכים בדיאליזה בכלבים וחתולים הינם בעייתיים בשל העלות הגבוהה מאוד ואיכות החיים הירודה הניתנת לחיה (אך ניתן לשקול זאת במקרים מסוימים). השתלת כליה הינה פרוצדורה יקרה והיא מבוצעת בשלב זה בבתי חולים וטרינרים בודדים בעולם. תורם הכליה הינו בד"כ חתול מאגודות רווחת בעלי חיים והבעלים של החתול מקבל הכליה מחוייב לאמץ את החתול התורם. לניתוח זה קיימים גם שיקולים אתיים מאחר והחתול התורם בעצם מנודב לתרום את כלייתו ולכן יש המתנגדים לו.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דר' יוני פרס, וטרינר מומחה לרפואת חירום וטפול נמרץ וטרינרי. מייסד בית החולים הוטרינרי בכפר הירוק הפועל 24 שעות ביממה.

03-6495050

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יוני פרס

מאת: יוני פרסוטרינריה30/09/091343 צפיות
רפואה מונעת בבעלי חיים חשובה לבריאותם השוטפת של הכלבים והחתולים ויכולה למנוע מכם, הבעלים, הוצאות כספיות מיותרות. חיסונים, תילוע, הזנה מתאימה וטיפולים שוטפים הינם המפתח לבריאות תקינה בחיות המחמד.

מאת: יוני פרסחיות מחמד30/09/091480 צפיות
כלבים גזעיים נוטים לסבול ממחלות גנטיות תורשתיות שונות ולכן ההחלטה לקחת כלב גזעי צריכה להשקל בכובד ראש. חשוב לזכור כי כל אימוץ של כלב מעורב מאחת העמותות משמעותו הצלת חיים! אני ממליץ - קחו כלב מעורב והצילו חיים!

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092768 צפיות
אנמיה עקב פירוק כדוריות דם אדומות ("אנמיה המוליטית") או פירוק טסיות על ידי מערכת החיסון (IMT) הן מחלות בהן מערכת החיסון של הגוף תוקפת את כדוריות דם האדומות או הטסיות.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092243 צפיות
אסטמה בחתולים הינה מחלה בה נגרמת היצרות של מעברי האוויר ולכן נגרמת פגיעה ביכולת להעביר חמצן אל הריאות ומהן לשאר הגוף. הסימנים הנפוצים הם: שיעול (שיכול להראות כנסיון הקאה), קשיי נשימה ו/או צפצופים.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092843 צפיות
המאנגיוסרקומה הוא סרטן של כלי הדם המופיע בד"כ בטחול או בעליה הימנית בלב. הגידול גורם ליצירת כלי דם פגומים אשר גורמים לדימום ואיבוד דם. הטיפול הינו הסרת הגידול במידת האפשר וכימותרפיה.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092261 צפיות
דלקת רחם הינה מחלה מסכנת חיים בה הרחם מתמלא מוגלה בשל זיהום חיידקי. הטיפול העיקרי הוא ניתוח עיקור ובלעדיו הרחם עלול להקרע מה שיגרום זיהום של חלל הבטן ומוות.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/091751 צפיות
היפוך קיבה הוא מצב בו הקיבה מתנפחת עקב הצטברות של גז, ולבסוף היא מתהפכת סביב צירה. זהו מצב חירום! הטיפול הוא ניתוח לתיקון המצב ובלעדיו מרבית הסיכויים כי הכלב ימות תוך מספר שעות.

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/197259 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/187374 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/187543 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/187866 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/187942 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/188020 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/184160 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica