חפש מאמרים:
שלום אורח
22.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

דלקת רחם (פיומטרה)

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/20092261 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

דלקת רחם נפוצה יותר בכלבות מאשר בחתולות.

המחלה קשורה לרמה גבוהה של ההורמון פרוגסטרון ולכן נראית בעיקר מספר שבועות לאחר ייחום ללא זיווג. הורמון זה משפיע בצורה שלילית על תגובת המערכת החיסונית ברחם ולכן עשוי לחשוף את הרחם לזיהום חיידקי. כמו כן נמצא קשר בין דלקת רחם בכלבות למתן של אסטרוגן, על כן לא מומלץ לטפל באסטרוגן כאמצעי למניעת ייחום.

סימני דלקת רחם

הסימנים האופיינים לדלקת רחם הם: הפרשה מן הנרתיק (לא בכל המקרים), חוסר תאבון, חום, דכאון, ירידה במשקל, הקאות, שלשולים, שתיית יתר והשתנת יתר.
כפי שהוזכר, בדלקת רחם יכולה להופיע הפרשה מהנרתיק, התלויה במידת הפתיחה של צואר הרחם. מצב של דלקת רחם עם צוואר רחם סגור ("דלקת רחם סגורה"), בו אין הפרשות, הינו מסוכן יותר מאחר והכלבה חולה אך ללא סימנים חיצוניים ולכן לעיתים כמו כן, בדלקת רחם סגורה, הרחם מתמלא מוגלה ועלול להיקרע בתוך חלל הבון. זהו מצב חירום מסכן חיים, בדומה לאפנדיציט בבני אדם. לכן בחשד למצב זה, בכלב לא מעוקרת יש לפנות אל וטרינר חירום או אל וטרינר תורן.

אבחון וטיפול בדלקת רחם

אישור האבחנה נעשה בעזרת צילומי רנטגן ו/או בדיקת אולטראסאונד  (עדיף) ובדיקות דם.הטיפול העיקרי לדלקת רחם הינו ניתוח עיקור בו מוציאים את הרחם (והשחלות). מומלץ לבצע את הניתוח רק לאחר ייצוב מצבה של הכלבה או החתולה (על ידי עירוי של נוזלים ואנטיביוטיקה לוריד).
ניתוח זה נחשב בעייתי יותר מעיקור רגיל בשל הסכנה לקריעת הרחם ושפיכת תוכנו לחלל הבטן ולכן לעיתים מומלץ לבצעו בבית חולים וטרינרי המציע שירותי אשפוז לאחר הניתוח.

במידה והבעלים לא מעוניינים בעיקור, ומדובר בדלקת רחם פתוחה, ניתן לנסות טיפול תרופתי (בהורמונים ואנטיביוטיקה) אך הדבר יכול לסכן את החיה וכמו כן יש סיכון לחזרתיות.

כלבה שעברה את הניתוח בהצלחה ואיננה סובלת מסיבוכים של דלקת רחם תחזור לאורח חיים נורמלי לאחר מספר ימים. במקרים קשים בהם הרחם נקרע והמוגלה נשפכת לחלל הבטן דרוש טיפול אינטנסיבי ואשפוז בכדי להציל את החיה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דר' יוני פרס, וטרינר מומחה לרפואת חירום וטפול נמרץ וטרינרי. מייסד בית החולים הוטרינרי בכפר הירוק הפועל 24 שעות ביממה.

03-6495050

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יוני פרס

מאת: יוני פרסוטרינריה30/09/091343 צפיות
רפואה מונעת בבעלי חיים חשובה לבריאותם השוטפת של הכלבים והחתולים ויכולה למנוע מכם, הבעלים, הוצאות כספיות מיותרות. חיסונים, תילוע, הזנה מתאימה וטיפולים שוטפים הינם המפתח לבריאות תקינה בחיות המחמד.

מאת: יוני פרסחיות מחמד30/09/091480 צפיות
כלבים גזעיים נוטים לסבול ממחלות גנטיות תורשתיות שונות ולכן ההחלטה לקחת כלב גזעי צריכה להשקל בכובד ראש. חשוב לזכור כי כל אימוץ של כלב מעורב מאחת העמותות משמעותו הצלת חיים! אני ממליץ - קחו כלב מעורב והצילו חיים!

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092768 צפיות
אנמיה עקב פירוק כדוריות דם אדומות ("אנמיה המוליטית") או פירוק טסיות על ידי מערכת החיסון (IMT) הן מחלות בהן מערכת החיסון של הגוף תוקפת את כדוריות דם האדומות או הטסיות.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092243 צפיות
אסטמה בחתולים הינה מחלה בה נגרמת היצרות של מעברי האוויר ולכן נגרמת פגיעה ביכולת להעביר חמצן אל הריאות ומהן לשאר הגוף. הסימנים הנפוצים הם: שיעול (שיכול להראות כנסיון הקאה), קשיי נשימה ו/או צפצופים.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/093146 צפיות
כשל כליה קורה כשתפקוד הכליה התדרדר למצב בו הכליות לא מבצעות את תפקידן ובכלל זה הפרשת רעלים, שמירת מאזן הנוזלים והמלחים בגוף, וייצור הורמונים. מחלת כליה כרונית מאובחנת בד"כ בכלבים וחתולים מבוגרים.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/092843 צפיות
המאנגיוסרקומה הוא סרטן של כלי הדם המופיע בד"כ בטחול או בעליה הימנית בלב. הגידול גורם ליצירת כלי דם פגומים אשר גורמים לדימום ואיבוד דם. הטיפול הינו הסרת הגידול במידת האפשר וכימותרפיה.

מאת: יוני פרסוטרינריה28/09/091751 צפיות
היפוך קיבה הוא מצב בו הקיבה מתנפחת עקב הצטברות של גז, ולבסוף היא מתהפכת סביב צירה. זהו מצב חירום! הטיפול הוא ניתוח לתיקון המצב ובלעדיו מרבית הסיכויים כי הכלב ימות תוך מספר שעות.

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/197259 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/187374 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/187543 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/187866 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/187942 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/188020 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/184160 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica