חפש מאמרים:
שלום אורח
25.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

סמים בצבא - כדאי לדעת...

מאת: עו"ד כץפלילי03/07/2012896 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

עבירות סמים בצבא

ראשית יש להבין כי, צה"ל שם לעצמו למטרה לחסל את נגע הסמים מקרבו.

פסק הדין העיקרי  בנושא היינו בג"ץ 5000/95 - ברטלה אשר קבע:

"למותר הוא להדגיש את הצורך להלחם בנגע הסמים. כך הוא במגזר האזרחי, ועל אחת כמה וכמה בצבא. שימוש בסם על ידי חיילים לא יכול להתיישב עם שרות בצבא, והדברים ידועים וברורים. שימוש בסם על ידי חייל בנסיבות אזרחיות, הינו אך כפסע לשימוש בסם על ידי אותו חייל גם במסגרת השרות עצמו. ולא זו אף זו, אלא שגם חייל שהשתמש בסם בנסיבות אזרחיות עלול להיקרא ליחידתו, או לשוב אליה בתום החופשה, בהיותו עדיין תחת השפעת הסם".

בית המשפט העליון קובע כי, צריכה להיות גישה שונה לאכיפת נגע הסמים בצבא.גישה זו חמורה יותר מהגישה בה נוקטת הפרקליטות האזרחית.

ניפוץ מיתוס:

כשמדובר בשימוש בסמים בזמן הצבא, אין הגדרה לסמים "קלים", חשוב להבין נקודה זו מההתחלה!

בישראל נושא הסמים מוסדר בפקודת הסמים המסוכנים.

העבירות הנפוצות הינם:

  • סעיף 6 לפקודת הסמים המסוכנים: לא יגדל אדם סם מסוכן, לא ייצר אותו, לא יפיק אותו, לא יכין אותו ולא ימצה אותו מחומר אחר, אלא ברישיון מאת המנהל.

  • סעיף 7: לא יחזיק אדם סם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא במידה שהותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה, או ברישיון מאת המנהל.

  • העונש המרבי על הפרת סעיפים אלה הוא עשרים וחמש שנות מאסר או קנס גבוה מאוד. החזקת שימוש בסם לצריכה עצמית בלבד, דינו מאסר שלוש שנים או קנס מקביל. העונש הקבוע להדחת קטינים לשימוש בסמים הוא עד 25 שנות מאסר.


קיימת הבחנה לעניין העונש:

ההבחנה נעשית כאשר מדובר בעבירה לצריכה עצמית או לצורך סחר.
בנוסף, בית הדין לרוב יקל בעונשו של נאשם נורמטיבי אשר תורם תרומה לחברה. וכאשר מדובר במעידה חד פעמית.

כשמדובר בעבירת סמים יש חשיבות עליונה בקבלת יעוץ ראשוני ומיידי מאת עורך דין פלילי המכיר את מערכת המשפט הצבאי. יעוץ זה יסייע רבות לנחקר ואף יכול להוביל למסקנה, כי החקירה תסתיים בחלטה שלא לעמיד לדין פלילי. ככלל, העמדה לדין בגין שימוש בסמים בבית הדין הצבאי תגרור בחובה מלבד העונש אשר יושט על הנאשם רישום פלילי במשטרת ישראל.

המידע המוצג לעיל, אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ומספק מידע כללי בלבד. על מנת לקבל יעוץ פרטני יש לפנות לעורך דין מוסמך.

© כל הזכויות שמורות כץ ושות' משרד עורכי דין

http://www.court-martial.co.il/

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

בברכה,

כץ ושות' - עורכי דין

בקרו אותנו ב- www.court-martial.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד כץ

מאת: עו"ד כץחוק ומשפט - כללי25/07/12668 צפיות
חוק טל- כל הדעות והאפשרויות אין ספק, כי חוק טל יהיה אשר יהיה ישנה סדרי עולם במדינתינו הקטנה. בראשון לאוגוסט עתיד לפוג תוקפו של החוק ויהיה על הממשלה לקבוע את הקריטריונים החדשים לגיוס תלמידי ישיבות. מאמר זה יביא את האפשרויות העומדות על הפרק...

מאת: עו"ד כץייעוץ משפטי23/07/12809 צפיות
כץ ושות' הינו משרד בוטיק הפועל התחום הצבאי ובתחום הפלילי, המשרד מורכב בקצינים, יוצאי יחידת הפרקליטות הצבאית אשר ביצעו שירות ארוך שנים בחוליות השונות בפרקליטות הצבאית ולהם הידע והנסיון בדין הצבאי.

מאת: עו"ד כץפלילי17/07/12764 צפיות
עבירות עריקות הן מהעברות הנפוצות במערכת הצבאית, עבירה זו עלולה להוביל להגשת כתבי אישום ולעונשים כבדים, במאמר זה ננסה נסקור את המקרים בהם יוגש כתב אישום ואת השלכתו על המשך חייו של החייל.

מאת: עו"ד כץפלילי06/07/12803 צפיות
המאמר יעסוק בנושא התמודדות עם חקירת מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת), וינסה להעניק מספר כלים אשר יכולים לסייע רבות לנחקר.

מאת: עו"ד כץפלילי04/07/12728 צפיות
המאמר יעסוק במהי זכות הטיעון איך היא משפיע על ההליך ועל זכות הטיעון בצבא

מאת: עו"ד כץפלילי03/07/121108 צפיות
המאמר יעסוק בסוגיית העריקים אשר נמצאים בחו"ל. מה מעמדם כאשר יגיעו לארץ? מה הדרך הטובה ביותר להסדרת מעמדם?

מאמרים נוספים בנושא פלילי

מאת: בנימין קלינגרפלילי01/09/19486 צפיות
אכיפה שיפוטית סימן ה' לחוק התכנון והבנייה: באחריות יחידת החקירה בוועדה המקומית לבצע חקירה בהתאם להנחיות ולכללים שמפורסמים מעת לעת על מנהל היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבניה. ובסיום החקירה להעביר לתובע את חומר החקירה להכרעה בדבר העמדה לדין והגשת כתב אישום.

מאת: אבי דוידיפלילי21/11/18478 צפיות
עורך דין פלילי בצפון מסביר על תנאים של שחרור בערבות ועל הסיכויים לאישור בקשת השחרור בערבות.

מאת: שירה אלהפלילי27/07/16919 צפיות
אדם בן 39, ללא עבר פלילי, מכר לחבריו סם מסוג חשיש בכמה הזדמנויות שונות. בית המשפט, בצעד חריג ביותר, החליט שלא להרשיע אותו, והסתפק בלשלוח אותו לבצע שירות לציבור.

מאת: אופירפלילי05/04/16916 צפיות
יש מסמכים שעבורם תרגום נוטריון הוא מתבקש והגיוני אך יש גם סוגים נוספים של תרגום נוטריון שמעט מפתיע שיש צורך לגביהם בתרגום מיוחד של נוטריון.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/161297 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: elichai rubinפלילי14/03/161137 צפיות
לרבים מאיתנו, שאינם עורכי-דין ולא בקיאים בהבדלים משפטיים, המילה "פלילי" מתקשרת עם "דבר לא רצוי" או "מעשה רע". רובנו לא יודעים האם יש הבדל בין עבירה פלילית לעבירת תעבורה ומהו בכלל התחום בעריכת דין שנקרא "אזרחי". במאמר קצר זה, אנסה להסביר את ההבדלים ביניהם וכפי שתראו – ההבדלים משמעותיים מאד

מאת: אביב יועציםפלילי14/02/161086 צפיות
כתב אישום הינו המסמך שפותח את המשפט כנגד הנאשם והוא כולל מספר סעיפים קבועים ואת כל העובדות שנאספו כנגד המואשם, עדי התביעה והסעיפים בחוק שהופרו, כביכול, על ידו. ביטול המסמך מונע את ההגעה למשפט כך שאין ענישה וכל הטיפול בתיק מופסק. את הביטול ניתן לבצע בנקודות זמן שונות כאשר המוקדמת ביותר היא כאשר התיק עדיין נמצא בידי המשטרה ועדיין לא עבר לבית המשפט. כאן נלמד מעט יותר אודות אפשרויות הביטול השונות בנקודת זמן זו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica