חפש מאמרים:
שלום אורח
12.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אומנויות לחימה-היסטוריה והגדרה

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה02/10/20091364 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אומנויות הלחימה - ההגדרה הכללית.

 

בכל זמן ובכל מקום שבו חיו בני האדם היה צורך בשיטת הישרדות אשר תאפשר לאדם להגן על עצמו ועל בני עמו נגד אויבים חיצונים: בני אדם אחרים או חיות. עוד בימים ההם התחילו בני האדם לייסד שיטות שונות של הישרדות. מטרה עקרית של כולם היתה זהה אבל הדרך שבו נוצרו שיטות היתה שונה.

בני האדם שגרו במקומות גבוהים ייסדו שיטות עם דגש על עבודת רגליים, קפיצות והטעיות שונות. אחרים שחיו במקומות נמוכים הצטיינו בעבודת ידיים, תפיסות והטלות. רובם הסתכלו על צורת התנהגותן של חיות שונות, שיטות הישרדותן וחייהם. שיטות שהתפתחו על בסיס התנהגותן של חיות הן ברובן נוסדו בסין העתיקה.

אומנויות הלחימה - היסטוריה.

 

היסטוריה של אומנויות הלחימה קשורה בעיקר לאדם בשם – בודידהארמה(או ביפנית-דאמו). בודידהארמה היה נזיר בודהיסטי שהגיה לסין העתיקה מהודו במטרה להפיץ את הדת הבודהיסטי בין בני העם הסיני. כאשר הגיע לסין התבודד בודידהארמה במנזר בודהיסטי קטן בדרום המדינה למשך 7 שנים. כל השנים האלו ישב בודידהארמה מול הקיר ללא תזוזה וללא דיבורים עם הנזירים של המנזר. בכל התקופה הזאת השתמש בודידהארמה בתרגילים מוזרים כדי לשמור על תפקוד הגוף. נזירים אחרים שראו את מעשיו התחילו לעקוב אחריו ולעשות את אותם התרגילים. בתום 7 שנים כאשר סיים בודידהארמה את המדיטציה ממושכת זאת, פנו אליו הנזירים ובקשו שילמד אותם את השיטה. (בתקופה זאת בסין היו הרבה שודדים, הם היו תוקפים את הנזירים ומנזרים, שדדו אותם, ללא כל תגובה נגדית. נזירים היו חלשים, ללא כל ניסיון צבאי וזה הפך אותם למטרה קלה. ) בודידהארמה הסכים והתחיל באימונים. מכיוון שנזירים היו חלשים פיזית ייסד בודידהארמה שיטה קלה יותר מזאת שהשתמש בה, הוא ביסס אותה על תנועות של חמש חיות: נמר, דרקון, דוב, חסידה ונחש. כל התנועות האלו הוא אסף בתרגיל בן 108 תנועות ולימד את הנזירים.

לאחר מותו של בודידהארמה המשיכו נזירים לפתח את האומנות שקיבלו ממנו, שיפרו והוסיפו דברים אחרים. מכיוון שאסור לנזיר בודהיסטי להשתמש בכלי הנשק נאלצו הנזירים לפתח שיטות לחימה עם דברים שונים שהיו בשימושם: מקל, חגורה, קערה, מקלות אכילה וכו'. במשך הזמן הפכו נזירים להיות מסוכנים לשודדים ונחשבו ללוחמים הטובים ביותר, מנזרים הפכו למרכזי אומנויות הלחימה, מקלט למתנגדי השלטון ולמרכז הלחימה בו. לא פעם ניצחו נזירים את הצבאו של קיסר, לא פעם שרפו את המנזרים, אבל היה כבר בלתי אפשרי  לעצור את התפתחות של אומנויות הלחימה.

אומנויות הלחימה סיניות השתמשו כמקור להקמת שיטות אחרות במדינות שונות, אבל במקביל התפתחו שיטות שאינן קשורות אליהם, גם במזרח וגם במערב.

במערב ללא כל קשר לסין או למדינות מזרח אחרות התפתחו שיטות דומות ואולי מקבילות לשיטות הסיניות. ביוון התפתחו שיטות אגרוף והאבקות ידוע בשם "פנקראטיון", ומאוחר יותר המשיכו שיטות האלו להתפתח ברומא. כולנו שמענו על קרבות הגלדיאטורים, קרבות אכזריים ומסוכנים, קרבות ששימשו מאוחר יותר לפיתוח של שיטות אחרות.

דבר היחיד שהיה שונה בין מזרח למערב היה בסיס הפילוסופי של אותם השיטות.

שיטות שהתפתחו במזרח התבססו בעיקר על הפילוסופיה הבודהיסטית, פילוסופיה של רגיעה ושלמות פיזית ורוחנית. בודהיסטים האמינו שמטרה של כל אדם היא להגיע ל"נירוואנה", מצב שבו אתה שולט על עצמך ועל סביבתך, מצב שבו מתגלים הסודות של העולם. על פי הדת הבודהיסטי אסור לאדם להרוג כל דבר חי. אבל בגלל שלפעמים היה צורך בהריגה, כדי להישאר חי , חל שינוי בעמדה הפילוסופית זאת. בעיקר ביפן ולאחר מכן גם בסין ומדינות מזרח אחרות, ללא כל קשר ישיר של אחד עם השני, נוצר תקנון או במילים אחרות "חוק ההתנהגות של הלוחם" המוכר כ"בושי-דו" - דרך הלוחם.

בתקנון זה, המיועד לאנשי האצולה, נאמר לראשונה שמוות בקרב היא מוות קדושה, שלוחם אמיתי לא צריך לפחד מהמוות והפך הוא, צריך לחפש מוות, כי נפשו של יריב מחזקת לאחר מתו. תיאוריה זו  היתה מאוד נפוצה בשורות אצולה יפנית - הסמוראים. אחד הלוחמים הגדולים בהיסטוריה של אומנויות הלחימה -מייאמוטו מוסאשי השתתף בכ- 60 קרבות וניצח בכולם. הוא האמין שדרכו של הסמוראי הוא לחפש את המוות ורק אז אפשר לנצח בקרב.

באומנויות לחימה אשר התפתחו במערב באותה התקופה לא היתה פילוסופיה דומה לפילוסופית ה"בושי-דו".

במערב הדגש העיקרי היה על כוח חיצוני, מראה חיצוני, התנהגות ספורטיבית-תחרותית. לוחמים טובים בדרך כלל לא השתתפו במלחמות אלה אך ורק בקרבות ראווה, ואפילו שתוצאות של קרבות אלו היו בדרך כלל מוות של אחד הלוחמים, אלו היו קרבות ראווה בלבד מבלי שום בסיס פילוסופי-רוחני. קרבות אלו היו דומים יותר לקרבות רחוב רגילים מאשר לאומנות לחימה.

אם השנים אומנויות הלחימה המערביות התפתחו לכיוון ספורטיבי-תחרותי וכתוצאה מכך נכנסו למשחקים האולימפיים.

אומנויות הלחימה המזרחיות להפך, ניסו לשמור כמה שיותר על מסורת, שורשים ופילוסופיה. אנשי מערב אשר הגיעו למזרח הרחוק במטרה ללמוד שם אומנויות הלחימה נתקלו בקשיים: מורים שלימדו אומנויות הלחימה לא רצו ללמדם ולקבלם כתלמידים. הם התנגדו להפצת אומנויות לחימה במערב.

לאחר מלחמת העולם השניה, כאשר יפן הפסידה במלחמה חל איסור על התארגנויות הצבאיות ולאומנויות הלחימה שהיו קשורים אליהם. פילוסופיית ה"בושי-דו" שהנהיגה את העם היפני היתה גם כן אסורה. בזמן הזה היתה קבוצה של מורים ומדריכים אשר הציבו לעצמם מטרה להחזיר את העם היפני לשורשיו, מכיוון שהפסד במלחמה גרם ל"דיכאון" לאומי ולהידרדרות של העם. אנשים אלו החלו בפיתוח אומנויות לחימה חדשות, אומנויות שיוכלו לעניין את הרוב, לתת תמיכה פילוסופית ופיזית לעם העבוד. כך נולדו ג'ודו, אייקידו ורבים אחרים. אומנויות אלו הפכו בזמן קצר לעממיות ולאחר מכן לעממיות-בינלאומיות.

יחד עם זאת נשארו מעט מורים שהחליטו לשמור על המסורת, על השורשים ועל ה"בושי-דו". מורים אלו המשיכו ללמד בדרך העתיקה והמסורתית את אומנות הלחימה האמיתית, המבוססת על פילוסופיית ה"ניצחון במכה אחד", תלמידיהם לעולם לא השתתפו באליפויות, הידע שלהם הועבר מאב לבן ונשמר במשפחה.

דר' דוד דרפק
חגורה שחורה דאן 6
בג'יו-ג'יטסו
http://www.lehima.org

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דר' דוד דרפק
חגורה שחורה דאן 6
בג'יו-ג'יטסו
http://www.lehima.org

מטפל בכיר בדיקור קוריאני בשיטת סאעם

http://www.dikur4u.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוד דרפק

מאת: דוד דרפקרפואה משלימה07/11/171385 צפיות
לפני כ- 400 שנים, בתקופת שושלת קוריאנית ג'וסון , לאחר התבודדות וסגפנות של 13 שנים במערה, המציא, תוך שימוש בתורת היין ויאנג, וחמשת האלמנטים, נזיר המוכר בשם סאעם, את נוסחאות הדיקור החדשות. עם שיטת הדיקור שהמציא אשר הייתה ייחודית וחדשנית, הוא טיפל בהצלחה באלפי חולים. לפניו, תורת היין והיאנג, ותיאוריית חמשת היסודות (אלמנטים), מעולם לא היו כל כך ברורות ושימושיות לטיפולי אקופונקטורה. למרבה הצער, ספריו ורישומיו של נוסחאות וטיפולים נקברו ברעידת אדמה, ולא התגלו עד לשנות ה-50 של מאה ה-20.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה25/09/132364 צפיות
מאמר זה הוא חלקו הראשון של עבודה רבת שנים שמתרכזת בחיפוש אחרי סודות של אומנות לחימה יהודית. קשה לאמין שלא היה דבר כזה, אבל מצד שני גם אין כל זכר לכך. המסע הוא ארוך ואולי גם אין לו סוף.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה07/01/111338 צפיות
איך לבחור אומנות לחימה המתאימה לילדים? שאלת השאלות של הורים.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה03/11/091175 צפיות
על התפתחותן של אומנויות הקרב ביפן.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה07/10/091283 צפיות
אומנויות לחימה לילדים. ג'יו ג'יטסו כמקור ללימוד אומנויות לחימה לילדים. הורים וילדים ביחד.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה02/10/091615 צפיות
ג'יו-ג'יטסו כמקור של אומנויות לחימה רבות. היסטוריה,עקרונות ויסודות השיטה.הבדלים בין שיטות שונות.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה02/10/091253 צפיות
שיטת הלחימה ככלי לפיתוח רוח לחימה וחזרה לשורשים.

מאמרים נוספים בנושא אומנויות לחימה

מאת: ליאת מנדלסוןאומנויות לחימה02/10/132446 צפיות
לא פשוט לחיות בתחושת פחד באופן יומיומי בין אם מדובר על חשש כאשר הולכים ללימודים, מטיילים עם הכלב ברחוב או שפשוט לא מרגישים בנוח מספיק ללכת למועדון. אז מה עושים? ובכן, על מנת לפתור את הסוגיה הנ"ל ולשנות אותה מהשורש, ישנה אפשרות יוצאת מן הכלל היכולה לשפר באופן יוצא דופן את תחושת הביטחון וכן, להקנות ללומדים אותה שיטות הגנה עצמית יעילות ביותר.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה25/09/132364 צפיות
מאמר זה הוא חלקו הראשון של עבודה רבת שנים שמתרכזת בחיפוש אחרי סודות של אומנות לחימה יהודית. קשה לאמין שלא היה דבר כזה, אבל מצד שני גם אין כל זכר לכך. המסע הוא ארוך ואולי גם אין לו סוף.

מאת: ליאת מנדלסוןאומנויות לחימה09/09/131927 צפיות
ניתן למצוא כל מיני שיטות של אומנויות לחימה אשר קיימות שנים רבות אך ניתן למצוא שיטה אחת ומיוחדת שנחשבת כבעלת יתרון על אחרות – שיטת קרב המגע. רגע לפני שנדבר על היתרונות של השיטה, בואו נברר קצת אודות ההיסטוריה שלה.

מאת: מיכאל רומנסקיאומנויות לחימה15/07/131965 צפיות
ההיסטוריה של אומנויות הלחימה ארוכה ועשירה. למרות שחלק גדול מאומנויות אלה הגיעו מהמזרח הרחוק, הרי שכיום ניתן ללמוד מגוון של שיטות וטכניקות שהתפתחו והשתכללו בעולם כולו. אומנויות לחימה ידועות בתרומתן העצומה לחיזוק הביטחון העצמי, שיפור הקואורדינציה, שיפור הכושר הגופני, והן כמובן מקנות את היכולת הטובה ביותר להגנה עצמית במצבי חירום.

מאת: ליאת מנדלסוןאומנויות לחימה08/07/131861 צפיות
עם זאת חשוב לציין שהאימונים אינם אותו הדבר אצל כל קבוצה וקבוצה. לדוגמא: אם מגיעים בני נוער הרי שהמדריכים מתמקדים איתם ומלמדים אותם תחומים שונים לעומת אנשים בשלב השלישי לחייהם. על מנת להצליח למצוא את המקום הטוב ביותר ללמוד בו את שיטת קרב המגע מומלץ לבצע סקר שוק מעמיק ובו לבדוק אודות המקום, האם למקום יש את הרישיונות הנדרשים, האם למקום יש מדריכים מנוסים וכמובן האם המחיר שנלקח מהחניכים הוא מחיר הוגן ולא פחות חשוב מכך – מחיר משתלם.

מאת: נטלי אלוניאומנויות לחימה03/05/131861 צפיות
אומניות הלחימה הסינית הם הראשונות ואלו היו מודל ודוגמה לאומניות לחימה בכל העולם וגם בארצות המערב. מדרכים להגנה עצמית התפתח מאוד הנושא של אומניות לחימה לכיוון ספורטיבי חדשני.

מאת: ליאת מנדלסוןאומנויות לחימה21/04/131738 צפיות
אין דבר יותר נורא מלשבת בבית ולפחד לצאת לקנות משהו מהמכולת רק בגלל שחשוך מעט בחוץ וכעת מסתובבים יותר אנשים חמומי מוח. אין יותר מתסכל מכך שהכלב מיילל כי הוא רוצה לצאת לטיול בחוץ אך אתה מפחד לקחת אותו לטיול ארוך. אחד הפתרונות הטובים ביותר לבעיה היא שיטת קרב המגע.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica