חפש מאמרים:
שלום אורח
12.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אומנויות לחימה לילדים בגיל הרך

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה07/10/20091283 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אומנויות לחימה לילדים
בעולם המודרני, אומנויות לחימה הן דבר שכל אחד יכול ללמוד. עבור הילדים, אומנויות לחימה יכולות להיות הרבה דברים. זה דרך מצוינת עבור הילדים לשמור על כושר, ללמוד להגן על עצמם מפני תוקפים, להגביר שליטה עצמית וביטחון עצמי. פרט להיותן ספורט לכל דבר, אומנויות לחימה הן בראש ובראשונה מסגרת חינוכית בה לומדים התלמידים בכל שכבות הגיל כי אומנויות לחימה נועדו לתת יכולת הגנה בלבד וכי אסור לעשות בהם שימוש התקפי ואכן,הילדים הלומדים אומנויות לחימה מפנימים זאת ולא רק שאינם נוטים לאלימות בבית הספר אלא ההיפך: הם נמנעים ממנה ובולטים דווקא בחוסן נפשי, יכולת איפוק, כושר מנהיגות ומעורבות חברתית חיובית.
לאחר שנים של מחקרים בשיתוף עם מרכז למחקר של מכללת ISSA בארה"ב, בשנת 2000 נפתחו לראשונה שתי קבוצות לילדים בגילאי 3.5-5 בתוכנית שקיבלה שם "הדרקונים הקטנים" ולאחר מכן שונה השם ל"לחימה לילדים". תוכנית נבנתה כתוכנית דו-שנתית עם אפשרות להמשך בקבוצת אימון רגילה. התוכנית הוכחה כמשפרת יכולת גופנית, דימוי ובטחון עצמי, גמישות, זריזות, כח, סיבולת, קואורדינציה ושיווי משקל אצל הילדים המשתתפים בתוכנית לעומת הילדים בקבוצת הביקורת. במפגש חד-שבועי השתתפו 20 ילדים בגילאי 3.5-5 יחד עם הוריהם. במשך 45 דקות למדו הילדים יסודות של אומנות לחימה עתיקת ימים - ג'יו-ג'יטסו. הורים, כבני זוגם של ילדיהם, למדו גם כן איך לעזור לילדים לבצע טכניקות שונות מעולם אומנויות הלחימה.
השיעור התחלק לשלושה חלקים העיקריים: חימום – שכלל משחקי ספורט, תרגילי גמישות,כוח וקואורדינציה; חומר טכני – גילגולים,בלימות, הגנות וטכניקות התקפה; משחקי קרב – טכניקות שחרור מתפיסות, נסיונות להפיל את אבא או אימא, התחמקויות מהתקפות או תפיסות וכד'.
בשלבים הראשונים הדגש המרכזי היה על לימוד גילגולים ובלימות. לפני מאות שנים אמרו המאמנים ש"כדי לדעת ללכת טוב,צריך ללמוד ליפול נכון" וכך נעשה עם הילדים. הורים תמכו וילדים ללא פחד החלו במלכה. לאחר שני אימונים כולם כבר ידעו להתגלגל קדימה. גילגול אחורה היה קשה יותר אבל בסופו של דבר למדו גם אותו. ילדים נהנו מאוד כי כל הדברים הקשים הועברו בצורת משחק חיות. לדוגמא: גילגול קדימה הפך ל"שבלול המתגלגל". חשוב מאוד בהדרכת ילדים בגילאים האלו, לדבר עימם בשפה שמובנת להם. אין טעם להתמקד על שמות של הטכניקות, וזה לא משנה על איזה שיטה מדובר, לכל טכניקה היה שם נוסף והוא בשפת הילדים. דבר זה עבד יפה מאוד כאשר התחלנו ללמוד הגנות. הגנה עליונה הפכה לגג של בית, הגנה אמצעית לקירות של בית, הגנה תחתונה לריצפת הבית. כל פעם שהיה צורך בתירגול של הגנות עסקו הילדים בבנית בית.
שלב אחר שלב התחלנו לחבר גילגולים והגנות ביחד. ילדים נהנו מאוד כאשר הורים תקפו,הם ביצעו הגנה והתחמקות בגילגול או ההפך. אפילו ילדים שבהתחלה היו ביישנים מאוד וכל פעם הסתתרו מאחורי הוריהם לקחו חלק במשחק זה.
הזמן עבר והתחלנו ללמוד התקפות. וכאן חיכתה לנו הפתע. רוב הילדים פחדו לתת מכה! אפילו אלו שתמיד היו ראשונים במשחקי ספורט לא הסכימו בהתחלה לתת מכה בכרית אימון. דבר מעניין נוסף שהתגלה היה שמחוץ למסגרת אימון כמו בית או כל מקום אחר לא הייתה כל בעיה לילדים לבצע התקפה. ככל הנראה דגש על איסור להשתמש בכוח ואלימות מתפס אצל הילדים כמשהו שקשור לאימון בלבד. על מנת להתגבר על מכשול זה התחלנו יחד עם הורים לבנות הדמיות של מצבים שונים כגון: תפיסה של ילד ע"י אדם זר,איום לתפוס, התקפה מילד גדול יותר וכד'. משחק זה זכה לאהדה רבה אצל הילדים ועזר לשנות את הגישה שלהם לעניין ההתקפות. כמו ילדים, גם הורים היו מאוד שונים. כאשר ילד לא רצה לעשות תרגיל דישת ההורים הייתה שונה מאוד. אחדים ניסו לדבר עם הילד רגוע, אחרים השתמשו בקול חזק, אחרים בדוגמא אישית. הניסיון מראה שכאשר הורה עושה דבר כלשהו יחד עם ילד זה מצליח הרבה יותר טוב משכנועים או איומים.
לקראת סוף שנה הראשונה ידעו הילדים להתגלגל קדימה ואחורה; לבצע בלימות קדימה,אחורה וצד; הגנות בסיסיות: עליונה,אמצעית ותחתונה; התקפות אגרוף ישר,מכת מגל,מכת פטיש,מכת סנוקרת,התקפת סכין;בעיטות:קדמית,פטיש,ירח,מגל,צדדית,אחורית. כמובן שכל הבעטות נעשו גם בקפיצה. המטרה הייתה לא ללמד כמה שיותר תכניקות אלה ללמד את הילד לשלב בין הטכניקות, לחשוב מה מתאים ולאיזה מצב, לקבל החלטה בדבר שימוש בחומר הנלמד במצב אמת. יחד עם טכניקות בסיס הצליחו ילדים ללמוד כ-20 טכניקות הגנה עצמית שכללו שחרורים מתפיסות ידיים או חולצה, חניקות, חביקות, התקפת אגרוף ואחרים. באימון סיום התקיים מבחן שבו הדגימו הילדים את כל מה שלמדו במשך שנה.
מאז במשך 9 שנים נפתחות קבוצות "לחימה לילדים" בכל שנה מחדש ויותר ויותר ילדים והורים משתתפים בתוכנית. אלו שהיו החלוצים מתאמנים בקבוצות רגילות וממשיכים להשתפר באומנות ה"לחימה".

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דר' דוד דרפק
חגורה שחורה דאן 6
בג'יו-ג'יטסו
http://www.lehima.org

מטפל בכיר בדיקור קוריאני בשיטת סאעם

http://www.dikur4u.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוד דרפק

מאת: דוד דרפקרפואה משלימה07/11/171385 צפיות
לפני כ- 400 שנים, בתקופת שושלת קוריאנית ג'וסון , לאחר התבודדות וסגפנות של 13 שנים במערה, המציא, תוך שימוש בתורת היין ויאנג, וחמשת האלמנטים, נזיר המוכר בשם סאעם, את נוסחאות הדיקור החדשות. עם שיטת הדיקור שהמציא אשר הייתה ייחודית וחדשנית, הוא טיפל בהצלחה באלפי חולים. לפניו, תורת היין והיאנג, ותיאוריית חמשת היסודות (אלמנטים), מעולם לא היו כל כך ברורות ושימושיות לטיפולי אקופונקטורה. למרבה הצער, ספריו ורישומיו של נוסחאות וטיפולים נקברו ברעידת אדמה, ולא התגלו עד לשנות ה-50 של מאה ה-20.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה25/09/132364 צפיות
מאמר זה הוא חלקו הראשון של עבודה רבת שנים שמתרכזת בחיפוש אחרי סודות של אומנות לחימה יהודית. קשה לאמין שלא היה דבר כזה, אבל מצד שני גם אין כל זכר לכך. המסע הוא ארוך ואולי גם אין לו סוף.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה07/01/111338 צפיות
איך לבחור אומנות לחימה המתאימה לילדים? שאלת השאלות של הורים.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה03/11/091175 צפיות
על התפתחותן של אומנויות הקרב ביפן.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה02/10/091615 צפיות
ג'יו-ג'יטסו כמקור של אומנויות לחימה רבות. היסטוריה,עקרונות ויסודות השיטה.הבדלים בין שיטות שונות.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה02/10/091253 צפיות
שיטת הלחימה ככלי לפיתוח רוח לחימה וחזרה לשורשים.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה02/10/091365 צפיות
מה הם אומנויות לחימה? איך נוסדו והתפתחו? מה הבדל בין מזרח למערב?

מאמרים נוספים בנושא אומנויות לחימה

מאת: ליאת מנדלסוןאומנויות לחימה02/10/132446 צפיות
לא פשוט לחיות בתחושת פחד באופן יומיומי בין אם מדובר על חשש כאשר הולכים ללימודים, מטיילים עם הכלב ברחוב או שפשוט לא מרגישים בנוח מספיק ללכת למועדון. אז מה עושים? ובכן, על מנת לפתור את הסוגיה הנ"ל ולשנות אותה מהשורש, ישנה אפשרות יוצאת מן הכלל היכולה לשפר באופן יוצא דופן את תחושת הביטחון וכן, להקנות ללומדים אותה שיטות הגנה עצמית יעילות ביותר.

מאת: דוד דרפקאומנויות לחימה25/09/132364 צפיות
מאמר זה הוא חלקו הראשון של עבודה רבת שנים שמתרכזת בחיפוש אחרי סודות של אומנות לחימה יהודית. קשה לאמין שלא היה דבר כזה, אבל מצד שני גם אין כל זכר לכך. המסע הוא ארוך ואולי גם אין לו סוף.

מאת: ליאת מנדלסוןאומנויות לחימה09/09/131927 צפיות
ניתן למצוא כל מיני שיטות של אומנויות לחימה אשר קיימות שנים רבות אך ניתן למצוא שיטה אחת ומיוחדת שנחשבת כבעלת יתרון על אחרות – שיטת קרב המגע. רגע לפני שנדבר על היתרונות של השיטה, בואו נברר קצת אודות ההיסטוריה שלה.

מאת: מיכאל רומנסקיאומנויות לחימה15/07/131965 צפיות
ההיסטוריה של אומנויות הלחימה ארוכה ועשירה. למרות שחלק גדול מאומנויות אלה הגיעו מהמזרח הרחוק, הרי שכיום ניתן ללמוד מגוון של שיטות וטכניקות שהתפתחו והשתכללו בעולם כולו. אומנויות לחימה ידועות בתרומתן העצומה לחיזוק הביטחון העצמי, שיפור הקואורדינציה, שיפור הכושר הגופני, והן כמובן מקנות את היכולת הטובה ביותר להגנה עצמית במצבי חירום.

מאת: ליאת מנדלסוןאומנויות לחימה08/07/131861 צפיות
עם זאת חשוב לציין שהאימונים אינם אותו הדבר אצל כל קבוצה וקבוצה. לדוגמא: אם מגיעים בני נוער הרי שהמדריכים מתמקדים איתם ומלמדים אותם תחומים שונים לעומת אנשים בשלב השלישי לחייהם. על מנת להצליח למצוא את המקום הטוב ביותר ללמוד בו את שיטת קרב המגע מומלץ לבצע סקר שוק מעמיק ובו לבדוק אודות המקום, האם למקום יש את הרישיונות הנדרשים, האם למקום יש מדריכים מנוסים וכמובן האם המחיר שנלקח מהחניכים הוא מחיר הוגן ולא פחות חשוב מכך – מחיר משתלם.

מאת: נטלי אלוניאומנויות לחימה03/05/131861 צפיות
אומניות הלחימה הסינית הם הראשונות ואלו היו מודל ודוגמה לאומניות לחימה בכל העולם וגם בארצות המערב. מדרכים להגנה עצמית התפתח מאוד הנושא של אומניות לחימה לכיוון ספורטיבי חדשני.

מאת: ליאת מנדלסוןאומנויות לחימה21/04/131738 צפיות
אין דבר יותר נורא מלשבת בבית ולפחד לצאת לקנות משהו מהמכולת רק בגלל שחשוך מעט בחוץ וכעת מסתובבים יותר אנשים חמומי מוח. אין יותר מתסכל מכך שהכלב מיילל כי הוא רוצה לצאת לטיול בחוץ אך אתה מפחד לקחת אותו לטיול ארוך. אחד הפתרונות הטובים ביותר לבעיה היא שיטת קרב המגע.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica