חפש מאמרים:
שלום אורח
23.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

רשלנות רפואית בהריון - מדריך מקוצר

רשלנות רפואית בהריון - מדריך מקוצר

מטרתו של המעקב הרפואי במהלך חודשי ההיריון היא לזהות ולנטרל כל גורם אשר יכול לסכן את האם או את העובר, ולהבטיח שבסיום תשעת חודשי ההיריון ייולד תינוק בריא ושלם. במקרים בהם לא בוצעו הבדיקות והאבחונים כראוי וכתוצאה מכך נגרם נזק ליילוד או לאישה, ובדיעבד במקרים רבים הנזק שנגרם הינו בלתי הפיך, קיים חשד סביר שמדובר במקרה של רשלנות רפואית בהריון.

תביעות בגין רשלנות רפואית בעת ההיריון

תביעות רשלנות רפואית בהריון מתחלקות לשני סוגים מרכזיים:

  • תביעות רשלנות רפואית בגין אבחון לקוי - אבחון חלקי או לקוי במהלך תקופת היריון אשר בעקבותיונגרם נזק לאם או ליילוד, מהווה בסיס לתביעת רשלנות רפואית. זאת מתוך הנחה שאםהרופא או המוסד הרפואי היו פועלים כנדרש וכראוי היה ניתן לטפל או לעצור הריוןבעייתי זה.
  • תביעות רשלנות רפואית בגין בדיקות לקויות - מדובר בבדיקות אשר בוצעו במהלךההיריון באופן חלקי או לקוי או שנמנעו כליל מלבצען, כדוגמת סקירת מערכותובדיקת מי שפיר. במידה וכתוצאה מכך נגרם ליילוד או לאם נזק קיימת עילה מוצדקתלתביעת רשלנות רפואית.

סוגיות עיקריות בעת הגשת תביעת רשלנות רפואית בהיריון

כאשר נגרם נזק לאם או לילוד עקב רשלנות ברפואית בהיריון, בית המשפט דן במספר סוגיות עקרוניות לקביעת פסק הדין וגובה הפיצויים:

  • חובתהוכחת קשר סיבתי – בעת תביעות רפואיות בגין הולדה בעוולה יש להוכיח את התרשלות הרופא המטפל, וזאתבנוסף על הוכחת קשר סיבתי בין הרשלנות ובין הנזק שנגרם ליילוד. במידה והקשרהוכח ההורים נדרשים לשכנע את בית הדין שבדיעבד, אם לא הייתה כל אפשרות אחרת,הם היו מפסיקים את ההיריון הבעייתי.
  • חישובהפיצויים על פי רמת הנזק - פיצויים ליילוד ולאם נקבעים על פי הוצאות עודפותשהנפגעים נדרשים להן. במקרה של פגיעת יילוד פיצויים אלו מחושבים עד הגיעו לגילשמונה עשרה, ומגיל זה בני משפחתו יכולים במידת הצורך להגיש תביעת פיצוייםבשמו להמשך הטיפול אשר לו הוא נדרש, וזאת בנוסף על כספי השתכרות למחייתושנמנעו ממנו בעקבות הפגיעה. בנוסף, בחישובי הפיצויים נכללות גם הוצאות חריגותשל בני המשפחה הנדרשות לצורך טיפול בנפגע, כדוגמת הוצאות ניידות, סיעודושיקום.
  • פיצוייםבגין כאב וסבל - בית המשפט בארץ מכיר גם בפיצויי נזק לא ממוני שנגרמו לנפגע ולבנימשפחתו עקב רשלנות רפואית בהריון, ובעיקר במצבים של יילודים הסובלים ממומיםקשים הגורמים לסבל ולקושי נפשי רב להם וקרובים אליהם.

דוגמאות לרשלנות רפואית במהלך ההיריון

קיימות סיבות רבות המקובלות מבחינת בית המשפט כעילה לפסיקה בגין רשלנות רפואית בהריון, ובין אלו גם ליקויים שונים בבדיקות ובאבחון לקוי של מצב האישה והעובר:

  • חוסרהתייחסות לגיל היולדת, להיסטוריה הרפואית, להפלות בעבר ולסיבוכים בהריונות.
  • ייעוץובדיקות גנטיות לקויות, אשר מטרתם להתריע עוד בטרם ההיריון על מחלות ובעיותאפשריות אצל העובר.
  • אבחון וטיפוללקוי בסוכרת הריון, במיוחד אצל נשים בעלות היסטוריה אישית או משפחתית בסיכוןגבוה.
  • רשלנותבפענוח בדיקת סקירת מערכות, אשר מטרתה לאתר מומים והתעכבות התפתחותית אצלהעובר, כדוגמת עובר המתפתח ברחם ללא אצבעות.

סוף דבר

ההיריון הינו אחת התקופות המיוחדות והיפות בחיים, ויחד עם זאת גם תקופה רגישה העלולה להיות מסוכנת לאם ולעובר. לכן יש להתייחס ברצינות ובקפדנות לכל האבחונים והבדיקות הנדרשים במעקב היריון תקין, העשויים לאתר מראש ולמנוע את מרבית הסיבוכים והסכנות. במידה ותהליך ההיריון הסתיים בנזק לאם או לעובר, וישנה סבירות כי לטיפול הרפואי היה קשר לתוצאות העגומות, חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בתחום על מנת למצות את הדין ולזכות בפיצויים המגיעים לכם כחוק.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אלמוג-שפירא משרד עורכי דין

ייצוג והופעה בתי המשפט בתחום של תביעות ביטוח ונזיקין, לרבות רשלנות רפואית

עקבו אחרינו בפייסבוק - www.facebook.com/AS.LawOffices

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלמוג-שפירא, משרד עורכי דין

רשלנות רפואית - בית המשפט קבע - אישה שכרתו לה את הרחם שלא לצורך תקבל פיצוי של חצי מליון שקלים!

רשלנות רפואית הפכה לעילה פופולרית בשנים האחרונות. בחלק מהמקרים, מן הסיבות המוצדקות. הגם שמשרדנו מייצג לקוחות פרטיים חשוב לנו להביא בפניכם גם מקרים מהפסיקה בהם לא התקבלה טענת הרשלנות על ידי החולה. חשוב לדעת - לא כל נזק נובע עקב רשלנות רפואית. עיינו ולמדו. קריאה מהנה.

מאמרים נוספים בנושא רשלנות רפואית

מאת: עורך דין ירון מויאלרשלנות רפואית26/07/171358 צפיות
מערכת המשפט הישראלית מורכבת משלוש ערכאות: בית המשפט העליון, בתי המשפט המחוזיים ובתי משפט שלום. לצד אלו ישנן מספר ערכאות מקבילות: בית המשפט לעניינים מנהליים, בתי משפט למשפחה, בית משפט לתביעות קטנות, בית משפט לעניינים מקומיים ועוד. מורכבות מערכת המשפט ותחומי הסמכויות השונים של כל ערכאה מחייבת עורכי דין להתמקצע בתחומי משפט מסוימים, בכדי שיוכלו לספק ללקוחותיהם שירות מקצועי מתוך היכרות התחום באופן מעמיק על כל רבדיו.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית14/12/16840 צפיות
הדרך הנכונה להגיש תביעה ולדרוש פיצוי כספי בגין רשלנות רפואית בלידה היא לפנות למשרד עורכי דין עם ניסיון מעשי בטיפול בתביעות הקשורות לרשלנות רפואית בלידה... קרא עוד

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית28/03/16938 צפיות
מה חשוב להכיר ולדעת כדי לבחור נכון עורך דין רשלנות רפואית? מעבר לניסיון, יש גורמים נוספים שצריך לקחת בחשבון.

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית14/03/16872 צפיות
מהי רשלנות רפואית? מה הן הסיבות בגינן ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית כנגד הגוף הרפואי המטפל ומה הן תביעות הרשלנות הרפואית הנפוצות ביותר בישראל? כל מה שבאמת צריך לדעת על רשלנות רפואית בשורות שלפניכם.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית07/10/151825 צפיות
לא מעט מקרים של רשלנות רפואית חמורה הסתיימו במוות של המטופל. מיהו התובע בתביעת רשלנות רפואית במקרה כזה? על אילו נזקים ניתן לתבוע פיצויים? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית21/07/151172 צפיות
חברת הביטוח והמוסד הרפואי מעוניינים לחתום על הסכם פשרה כאשר הם יודעים שהתביעה תתקבל בבית המשפט. האם כדאי לחתום על הסדר פשרה?

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/151175 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica