חפש מאמרים:
שלום אורח
18.05.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

חתימה על הסדר פשרה בתביעות רשלנות רפואית בלידה

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית21/07/20152056 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הסדר פשרה עשוי להיות אופציה טובה עבור ניזוקים המעוניינים להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה. יחד עם זאת, המשמעות של הסדר פשרה היא הפנמה של חברת הביטוח והמוסד הרפואי בכך שקיימת עילה להגשת תביעה. במילים אחרות, חברת ביטוח ומוסד רפואי לא ירצו לחתום על הסדר פשרה בתביעות חסרות סיכוי. מכאן עולה הדילמה איתה צריכים הניזוקים להתמודד. הדרך הנכונה לקבל החלטה היא להתייעץ עם עורך דין ולהבין את היתרונות והחסרונות של הסדר פשרה.

בניגוד לתחומים אחרים ולסעיפים שונים בדיני נזיקין, רשלנות רפואית בלידה מאפשרת קבלת פיצוי גם כאשר למזיק לא הייתה אפשרות לפגוע. מטרת הפיצוי היא לעזור לניזוקים להתמודד עם עוגמת הנפש ועם ההוצאות הרפואיות על הנזקים שלהם גורמת רשלנות רפואית בלידה. בכל הסדר פשרה אמור הסעד הכספי לקבל ביטוי הולם. הסדר שאינו ממלא אחר האינטרסים של הניזוק ובני המשפחה לא ראוי לחתימה. על הסדר כזה עדיף לוותר ולהמשיך להגיש את התביעה לבית המשפט.

איך מוכיחים רשלנות רפואית בלידה?

מלבד השיקול הכלכלי והפיצוי הכספי, ניזוק המתלבט לגבי הסדר פשרה צריך לדעת איך בכלל מוכיחים רשלנות רפואית בלידה. עוולת הרשלנות כוללת שלושה יסודות שדורשים הוכחה ברורה בבית המשפט. היסודות הם חובת הזהירות, התרשלות וגרימת נזק. חובת הזהירות נבחנת לפי תנאים מצטברים שהם חובת זהירות מושגית וחובת זהירות קונקרטית. היות ויחסי רופא-מטופל נחשבים לתחום בהם קיימת בבירור חובת זהירות מושגית, הקושי העיקרי הוא הוכחת חובת הזהירות הקונרקטית. את חובת הזהירות הזו בודקים על פי מבחן הציפיות.

מבחינת התרשלות, אפשר להגיע להסדר פשרה אם קיים חשש מפני חוסר יכולת להוכיח מעל לכל ספק סביר שהתנהגות הרופא חרגה מהסטנדרט המצופה. מסקנה בהקשר הזה מתקבלת תוך שימוש במבחן הרופא הסביר. הסטנדרט הראוי גם נעזר במבחן הפרקטיקה המקובלת אותו מפעיל בית המשפט. בנוסף, בתביעות רשלנות רפואית בלידה התנהגותו של הרופא אינה נבחנת באופן כללי אלא באופן ספציפי בלבד. טענה של הרופא לפיה הרשלנות הייתה מעידה חד פעמית ולכן ניתן להתייחס אליה כ"טעות" אינה מהווה הגנה קבילה.

הוכחת רשלנות רפואית בלידה גם דורשת התייחסות למרכיב גרימת הנזק. גם בהסדר פשרה וגם בדיון בבית המשפט צריכים התובעים להוכיח קשר סיבתי בין התנהגות המזיק לבין אותו הנזק. מהותו של הקשר הסיבתי היא היכולת לייחס אחריות לנתבע בשל הנזק שנגרם לאם, לעובר או לילוד. הקשר הסיבתי בעולם הרפואה מעלה שאלות קשות, המהוות חלק מכל הסדר פשרה או התנהלות בין מזיק וניזוק.

בדיקת האטרקטיביות של הסדר הפשרה

הצעה אטרקטיבית, המביאה לידי ביטוי את כל האינטרסים של הלקוח וגם מספקת לו סעד כספי גבוה, עשויה להיות רלוונטית ולהחליף את הצורך בהתנהלות בין כתלי בית המשפט. את בדיקת האטרקטיביות של הסדר הפשרה יש לבצע תוך התייעצות עם עורך דין. חשוב להביא בחשבון את העלויות של הגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה, להתרשם מפסקי דין תקדימיים ולערב כמה שיותר אנשי מקצוע עם ניסיון מעשי. מצד אחד אין סיבה לוותר באופן אוטומטי על חתימה על הסדר פשרה, אך מצד שני אף תביעה אינה מבטיחה הצלחה.

הדילמה לגבי חתימה על הסדר פשרה רלוונטית במאות אלפי תיקים הקשורים לדיני נזיקין. בסופו של דבר, הכל תלוי בפרטי הרשלנות ובנסיבות. אם עורך הדין חושב שיש סיכוי טוב לסיים את התביעה ולהשיג את הפיצוי הנדרש על ידי הלקוח, עדיף לוותר על הפשרה ולקחת את הסיכון.


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד שניר

מאת: אלעד שנירדיני משפחה17/03/161363 צפיות
החלטתם להתגרש ואתם מעוניינים לסיים את הסאגה מהר ככל האפשר. מהי הדרך המהירה ביותר להתגרש? כיצד ניתן להימנע מסכסוכי גירושין ממושכים וכואבים? והאם ניתן להתגרש תחילה ורק אחר כך לדון בסוגיות הנלוות לגירושין? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/162541 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי13/03/161288 צפיות
יש כמה אפשרויות הרלוונטיות עבור אזרחים שנפגעו מלשון הרע והוצאת דיבה.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי09/06/151296 צפיות
עו"ד המעוניין לקבל רישיון נוטריון צריך להגיש הצהרה לועדת הנוטריונים הכוללת פרטים אישיים וחתימה על מספר נקודות חיוניות. מה צריכה לכלול הרצאה זו?

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/152047 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי24/02/151431 צפיות
חוק הנוטריונים מפרט את סמכויות הנוטריון וקובע כי רישיון נוטריון יכול להינתן רק על ידי ועדת הממונה על ידי שר המשפטים. מהם תפקידי הנוטריון?

מאת: אלעד שנירדיני משפחה02/02/151309 צפיות
הליך הגירושין הוא לא הליך פשוט וכדאי לטפל בו בעדינות רבה. כדי לפתוח בהליך הגירושין עלינו להחליט האם לפנות לבית הדין הרבני או לבית הדין לענייני משפחה. האם זה משנה?

מאמרים נוספים בנושא רשלנות רפואית

מאת: עורך דין ירון מויאלרשלנות רפואית26/07/172234 צפיות
מערכת המשפט הישראלית מורכבת משלוש ערכאות: בית המשפט העליון, בתי המשפט המחוזיים ובתי משפט שלום. לצד אלו ישנן מספר ערכאות מקבילות: בית המשפט לעניינים מנהליים, בתי משפט למשפחה, בית משפט לתביעות קטנות, בית משפט לעניינים מקומיים ועוד. מורכבות מערכת המשפט ותחומי הסמכויות השונים של כל ערכאה מחייבת עורכי דין להתמקצע בתחומי משפט מסוימים, בכדי שיוכלו לספק ללקוחותיהם שירות מקצועי מתוך היכרות התחום באופן מעמיק על כל רבדיו.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית14/12/161733 צפיות
הדרך הנכונה להגיש תביעה ולדרוש פיצוי כספי בגין רשלנות רפואית בלידה היא לפנות למשרד עורכי דין עם ניסיון מעשי בטיפול בתביעות הקשורות לרשלנות רפואית בלידה... קרא עוד

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית28/03/161752 צפיות
מה חשוב להכיר ולדעת כדי לבחור נכון עורך דין רשלנות רפואית? מעבר לניסיון, יש גורמים נוספים שצריך לקחת בחשבון.

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית14/03/161770 צפיות
מהי רשלנות רפואית? מה הן הסיבות בגינן ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית כנגד הגוף הרפואי המטפל ומה הן תביעות הרשלנות הרפואית הנפוצות ביותר בישראל? כל מה שבאמת צריך לדעת על רשלנות רפואית בשורות שלפניכם.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית07/10/152788 צפיות
לא מעט מקרים של רשלנות רפואית חמורה הסתיימו במוות של המטופל. מיהו התובע בתביעת רשלנות רפואית במקרה כזה? על אילו נזקים ניתן לתבוע פיצויים? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/152047 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית11/12/141875 צפיות
יחסי רופא-מטופל צריכים לקיים את חובת הזהירות המושגית וזאת משום שאישה הכורעת ללדת סומכת על מומחיותו של הרופא. מהי התרשלות במהלך לידה?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica