חפש מאמרים:
שלום אורח
20.05.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

לה-סן- טיפולוגיה וגרפולוגיה

התיאוריה של רנה לה-סן היא אחת מתיאוריות האישיות האהובות עלי, למרות שאינני אמון על הצלחתה בסיווג אישיות.

אפשר להגיד שהתיאוריה נוצרה משילוב מחקרי של שלושה אנשים- רנה לה-סן, Heymans & Wiersma ו-Gaston Berger.

במאמר זה אסכם את המושגים הבסיסיים של התיאוריה, את הטיפוסים ואת המאפיינים הגרפולוגיים של כל טיפוס. מומלץ לאלו שרוצים להרחיב ידע לפנות למראי המקום בקריאה נוספת ולקריאה לועזית בתחום.

1. מרכיבי האישיות בתורתו של לה-סן

לה-סן דיבר על שלושה מרכיבים עיקריים בנפש האדם- אופי מולד, אישיות (נרכשת מהסביבה) ואינטגרציה בין האופי לאישיות.

בתורתו מספר מושגים:

Emotively-  רגשנות. מיוצגת באות E.

Activity-  פעלתנות או אקטיביות. מיוצגת באות A.

Responsiveness-  תגובתיות. מיוצגת באות P (Primary- תגובתיות מיידית)

או באות S (Secondary- תגובתיות מושהית).

מכאן שמרכיבי האישיות הבסיסיים של לה-סן הם:

A- אקטיבי NA- לא אקטיבי

E- רגשני NE- לא רגשני

P- פרימרי S- סקונדרי

2. שדה הכרה צר ורחב

מושג נוסף שעליו דיבר לה-סן הוא שדה הכרה.

אנשים עם שדה הכרה צר מאופיינים בנטייה להתמקדות בנושא ספציפי אחד, התכוונות למטרה, נוקשות, שיטתיות, קונקרטיות ועקשנות.

מאפייני הכתב העיקריים שלהם הם כתב קטן, קומפקטי, מונוטוני, צר, שיטתי וסדיר.

אנשים עם שדה הכרה רחב מאופיינים בגמישות, יכולת להכיל מידע רגשי רב יותר ולבצע מספר משימות במקביל. הם אינטואיטיביים ובעלי יכולת תמרון טובה.

מאפייני הכתב העיקריים שלהם הם קו רחב ומאוורר כשלחץ הכתב משתנה.

3. שמונה הטיפוסים של לה-סן

לפי תורת לה-סן נוצרים שמונה טיפוסים:

טיפוס אמורפי- NANEP (לא אקטיבי, לא רגשני, פרימרי)

מאופיין בחוסר מעש, עצלנות, חוסר אמונה בעצמו, לא יודע לכלכל ענייניו בתבונה, בזבזן, מתמכר לאוכל, הימורים וברמה נמוכה יותר-לסמים ואלכוהול. נכנע לפיתויים לצורך סיפוק הנאותיו הגופניות.

הטיפוס האמורפי פאסיבי וחסר יוזמה, חסר מעצורים ומוטיבציה. מאידך הוא ספונטני ויכול להצטיין בכישרונות אמנותיים כמו משחק וריקוד.

מאפייני הכתב העיקריים שלו, גרפולוגיה אשר מתאימה לטיפוס, הם כתב מעוגל, פשוט, מוזנח ולא קריא. הכתיבה במרווחים גדולים ושולי ימין אחידים וסדורים.

טיפוס סנגיני- ANEP (אקטיבי, לא רגשני, פרימרי)

פרקטי, חרוץ, מאופק, בעל חוש התמדה, שיקול דעת, אובייקטיביות ויכולת אבחון. הוא מאוד מעשי ובעל אמפתיות נמוכה.

הוא טוב בתפיסת הזדמנויות מהר מאוד בזכות יכולת חשיבה ממוקדת. הוא מסתגל מהר לסביבה ויודע להגיד את הדברים הנכונים על מנת לסבר את אוזני זולת. כמו כן הוא יודע להשרות על סביבתו הרגשת ביטחון.

מאפייני הכתב העיקריים שלו הם כתב קריא, זווית ימנית וכתב מהיר וחד.

טיפוס סנטימנטלי- NAEP (לא אקטיבי, לא רגשני, פרימרי)

הטיפוס הסנטימנטלי נפגע מהר ועמוק ומושפע מכך לאורך זמן. הוא בעל אינטליגנציה רגשית נמוכה ודימוי עצמי שלילי. הוא ביישן, פסימיסט, נוטה להתייאש בקלות ונוטה להעדיף חברת עצמו או בעלי חיים על אנשים אחרים.

למרות שאיפותיו, הוא חסר חוש פרקטי וחסר יכולת הסתגלות.

הוא בעל מוסר גבוה, מודע לייחודיותו ויודע לצאת כנגד מוסכמות חברתיות.

מאפייני הכתב העיקריים שלו הם כתב צר, קטן, מרוסן, מופרד ואיטי. הקריאות לקויה למרות שניכרת השתדלותו לכתוב כיאות.

טיפוס תשוקתי- AES (אקטיבי, רגשני, סקונדרי)

טיפוס חזק ומתוח יחסית לשאר הטיפוסים. הוא רגיש ומכאן נובעת האנרגיה שלו. הפעילות שלו הופכת את האנרגיה הזו לכוח יעיל והיכולת הסקונדארית שלו מאפשרת לו להיות עקבי ושיטתי.

הטיפוס התשוקתי מאוד אמביציוזי. הוא אמיץ, מתמיד ועובד לעומק. מאידך הוא יודע להתאים את עצמו בגמישות למצבים שונים.

הוא זקוק לאידיאל, מטרה שלה יקריב את נוחותו, האינטרסים האישיים שלו ואפילו את חייו. הוא בעל הרגלים נוקשים עד להתנזרות ופרישות. ממוקד במטרה ולא מבזבז זמן על שינה ומנוחה. בעל תפוקה רבה בעבודה ודורש מאחרים להגיע לתפוקה שכזו.

מאפייני הכתב העיקריים שלו הם כתב מקושר (נטייה לקשירה חוטית) ומונוטוני, רווח קטן בין אותיות, כתיבה מהירה, הומוגנית, דינמית.

טיפוס אפתי- NANES (לא אקטיבי, לא רגשני, סקונדרי)

טיפוס מונוטוני ומשעמם. לא מתלהב מכלום. ריקני, מסוגר עם עצמו. אדיש לסביבתו. איש של הרגלים שאינו סובל הפרעה בהם. חסר התמדה. מאידך נאמן, זהיר, מסודר ואיש של עקרונות.

מאפייני הכתב העיקריים שלו, גרפולוגיה של הטיפוס האפתי, הם כתב איטי קריא ותקני בעל תנועה מונוטונית. הצורה תקנית וקו הכתיבה חסר זרימה, ללא חיות.

טיפוס עצבי- NAEP (לא אקטיבי, רגשני, פרימרי)

הטיפוס העצבי מאופיין ברגישות רבה, חריפות ומהירות מחשבתית. הוא ספונטני, בעל דמיון פורה, פטפטן ורעשני.

הוא מנסה להרשים ואם לא מצליח, אז הופך לציני, עוקצני ואימפולסיביות. בעל מצבי רוח תנודתיים וזקוק כל הזמן להתרגשויות ולגירויים.

הוא חסר משמעת עצמית והתמדה אך חריף שכל ומהירות חשיבתו ויכולת האלתור שלו עוזרים לו לסיים את משימותיו בהצלחה.

מאפייני הכתב העיקריים שלו הם כתב תנודתי מאוד, גודל כתב משתנה, מהירות כתב משתנה. קווים מהירים, תנועתיות, חוסר אחידות וצורות מוגזמות.

טיפוס כולרי- EAP (לא אקטיבי, רגשני, פרימרי)

טיפוס משעשע, סוג של מסמר הערב. הוא אופטימי, שמח ובעל רצון טוב, הוא

אינו נכנע לקשיים אך מעט הפכפך בעמדותיו. הוא עסוק בפעילויות רבות, יוזמתי, לא ממושמע ואינו נוטה לשמור טינה והוא אוהב לראות תוצאות מידיות.

מאפייני הכתב העיקרים שלו הם כתב מהיר בעל לחץ חזק בעל אותיות רחבות. אותיות הכתב מקושרות בקו ישר.

טיפוס פלגמטי- ANES (אקטיבי, לא רגשני, סקונדרי)

טיפוס רגוע, שקול, רציני ומחושב. מעולה בחשיבה אנליטית, חסכן, בעל דעה עצמית, אחראי, אינו מושפע בקלות ובודק כל דבר לגופו.

הוא מציג החוצה נימוס רב, שקט, סגירות ואיפוק והוא איש שעומד על עקרונותיו. כמו כן הוא רחב אופקים, אמיץ לב, סובלני, אובייקטיבי ומחליט ביסודיות ובאיטיות. הוא מתעניין יותר בנתונים מאשר באנשים.

מאפייני הכתב שלו, גרפולוגיה של הטיפוס הפלגמטי, הם כתב איטי, קריא ומאופק בעל קו נקי. בכתב מופיעים זוויות, קערות וקמרים אך לא חוטים או קישוטים. זווית הכתיבה ישרה עד ימנית קלה. מהלך השורות ישר לרוב, אך לעיתים עולה.

תורתו של לה סן התפתחה בעזרתו של Gaston Berger, ומעבר לשדה המודעות המוזכר בתחילת המאמר נוספו לה פולריות, חושיות, אינטלקטואליות, יכולת ספיגה ונעימות, מה שלדעתי סיבך את התיאוריה יתר על המידה והפך אותה לפחות שימושית.

ביבליוגרפיה ולקריאה נוספת בעברית

גרפולוגיה, גלעד שמאע, עמ' 197-212, הוצאת אסטרולוג, 2007

מרכיב ה-s אצל טיפוסי לה-סן השונים, חנה קורן

מרכיב ה-p אצל טיפוסי לה-סן השונים, חנה קורן

התיאוריה של רנה לה סן, פורום "גרפולוגיה" בתפוז

זכויות מאמר זה שמורות למכון הגרפולוגי להכוון תעסוקתי

לחץ כאן להכוונה מקצועית או למיון מועמדים למשרות בעזרת מבחן הגרפולוגיהוקבל תשובה תוך 24 שעות.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

זכויות מאמר זה שמורות למכון הגרפולוגי להכוון תעסוקתי

לחץ כאן להכוונה מקצועית או למיון מועמדים למשרות בעזרת מבחן הגרפולוגיה וקבל תשובה תוך 24 שעות.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת המכון הגרפולוגי להכוון תעסוקתי

איכות קו כתיבה היא אלמנט חשוב בתורת הגרפולוגיה ואותו לא ניתן ללמוד או לזייף. הגר וולטר היה גרפולוג צרפתי אשר הוציא ב-1938 ספר בשם "הגרפולוגיה של הקו". בספר זה הוא פיתח שיטה ייחודית אשר מתבססת על ארבעה סימנים של קו הכתיבה. סימנים אלו מייצגים את טמפרמנט האדם, את הליבידו שלו ואת אופן הליכתו אל מטרות.

סוגי המקצועות המבוקשים בשוק משתנים מידי שנה. במאמר זה מובאים חמשת תחומי המקצועות הבוערים בהייטק בשנת 2012- בין השאר תחומי המובייל והסלולר, תחום מיחשוב הענן ותחום הטכנולוגיות הירוקות.

רבים מאיתנו משועבדים לעבודתם וגוררים את עצמם בקושי מהמיטה. בניגוד לדעות הרווחות, עבודה יכולה להיעשות גם מתוך תחושת ייעוד ושליחות. מה שצריך להנחות זה לא במה תעשה הכי הרבה כסף אלא מה באמת אתה רוצה לעשות בחייך.

רבים מאיתנו משועבדים לעבודתם. השאלה הגדולה היא אם אנחנו עבדים לעושר חומרי, לציפיות של האנשים סביבנו או שאנחנו עבדים לרצונות שלנו, למה שעושה אותנו מועילים ובעיקר ממצים את עצמנו. לעיתים מספיק פשוט לשנות גישה בעבודה שבה אנחנו נמצאים, אך לפעמים אין מנוס אלא לבצע הסבה מקצועית.

בחיינו אנחנו כל הזמן מחליטים החלטות. חלק מההחלטות הם החלטות בעלות חשיבות רבה כמו ההחלטה על הכוונה מקצועית בשבילנו. במאמר זה מובאים סגנונות החלטה שונים ומוצעת הדרך הנכונה להחליט.

הבנת הערכים שלנו חשובה בתהליך הכוונה מקצועית נכונה. ערכים לדוגמא הם הכנסה גבוהה, תרומה לזולת, שליטה והשפעה בעבודה, עצמאות בעבודה, גיוון, אפשרויות קידום ועוד.

מאמר זה מפרט את שלוש המערכות- מיתם, מישב ומידעת- אשר בהן ניתן להיעזר לצרכי הכוונה מקצועית ומסביר איך ניתן לעשות זאת באופן מושכל.

מאמרים נוספים בנושא גרפולוגיה

מאת: יובל בן בסטגרפולוגיה06/10/143006 צפיות
הלהיט שכובש את ערבי הבידור בארץ ! ערב גרפולוגי לחברה שבו נצחק, נשתף, נעצים, נחבר דרך כתב היד. החברה יצאו עם ידע חדש ופרקטי וטעם של עוד בדיוק כמו הפעם הראשונה שמתנשאים במשהו שלו מכירים.

מאת: יובל בן בסטגרפולוגיה05/08/143238 צפיות
קבלו רעיון פשוט כיצד לערוך פעילות כיף לעובדים. מזמינים גרפולוג לערב צוות. כל עובד מקבל 3 דפים חלקים מגלגל והופך לכדור. השלישי שמצליח לג'אנגל למשך 5 שניות מקבל אבחון גרפולוגי ראשוני של כתב היד.

מאת: יובל בן בסטגרפולוגיה12/06/144311 צפיות
מכירה מישהי שלא אוהבת לגלות על עצמה דברים ?חברת יוקו פיתחה את התערובת הכימית להחלקה יפנית. הזמנת גרפולוג לערב גיבוש הינה פעילות מתאימה לעשירון העליון מסביון ועד לעשירון התחתון מרמת אביב ג

למרות שישי לנו את הנטיה להגיב של כתבים כגברי או נשי למעשה לא ניתן לראות את מינו של הכותב. כתב היד משקף לנו את השילוב של הזהות החיצונית שלנו עם זו הפנימית. הכתב משקף, בין היתר, את האנימה והאנימוס, כלומר – את החלק הגברי שבאישה והיחס שלה אליו ואת החלק הנשי אצל הגבר והיחס שלו אליו.

איכות קו כתיבה היא אלמנט חשוב בתורת הגרפולוגיה ואותו לא ניתן ללמוד או לזייף. הגר וולטר היה גרפולוג צרפתי אשר הוציא ב-1938 ספר בשם "הגרפולוגיה של הקו". בספר זה הוא פיתח שיטה ייחודית אשר מתבססת על ארבעה סימנים של קו הכתיבה. סימנים אלו מייצגים את טמפרמנט האדם, את הליבידו שלו ואת אופן הליכתו אל מטרות.

מאת: יובל בן בסטגרפולוגיה29/07/128554 צפיות
גרפולוג ליום הערכות המשלב תכנים מעולם עבודת צוות והנחיית קבוצות הינו פתרון מצוין. מי שעוקבת אחרי הישרדות יכולה לשים לב שבמועצת השבט מצלמים את כתב היד והשם שכל אחד/ת בחר/ה להדיח.

מאת: ערןגרפולוגיה19/06/1216604 צפיות
בעידן המודרני לא נרשמים לאוניברסיטה סתם אלא בודקים קודם מה רוצים ללמוד ומה נקבל מזה. על מנת להבין מה רוצים ללמוד ולמה אנחנו מתאימים מומלץ להתייעץ ואפילו לעבור הכוונה מקצועית. רבים מאיתנו בגיל הבגרות חשים צורך בשינוי וחושבים על קריירה שנייה. גם בצומת הזו מומלץ לפנות להכוונה מקצועית בעזרת ניתוח גרפולגי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica