חפש מאמרים:
שלום אורח
09.12.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עוסק מורשה - המדריך לעצמאי המתחיל

"העוסק" אגב הוא אתם וההבדל בין "פטור" למורשה" יכול להשפיע במידה ניכרת על ההתנהלות העסקית שלכם והצלחתכם. על כן מאמר זה מבקש לפרש עבורכם את עיקרי המשמעויות הטמונות מאחורי המונח "עוסק מורשה".

בהכללה ניתן לומר כי עוסק פטור ועוסק מורשה הן שתי הגדרות אותן גיבש אגף המע"מ ברשות המיסים בישראל, ומטרתן להבדיל בין עוסקים עצמאים המחויבים בדיווח ותשלום מע"מ לבין אלה שאינם חייבים בדיווח ותשלום.

על פניו הנטייה הטבעית היא להעדיף כמובן את ההגדרה אשר אינה מצריכה תשלום, אולם חובת התשלום מגיעה ושכר בצידה, במקביל לתשלום מע"מ עבור עסקאות בהן לקוחות העסק רכשו מכם מוצר או שירות תוכלו לקבל החזר על סכום המע"מ אותו שילמתם כאשר ביצעתם אתם (במסגרת פעילות העסק) עסקת רכישה של מוצר או שירות.

שיוך עוסק עצמאי לאחת משתי הקטגוריות: פטור או מורשה, מורכבת מתצריף של בחירה אישית, תקנות הרשות והכנסות העסק. החלוקה הראשונית והברורה ביותר נעשית על פי רמת ההכנסה השנתית של העוסק, כאשר יש רף מתחתיו רשאי העוסק לבחור מעמד של עוסק פטור ומעליו הוא מחויב במעמד עוסק מורשה. רף זה משתנה מעת לעת, אולם נכון ל-2014 הוא עומד על הסכום הלא צנוע של 79,482 ש"ח לשנה. יש לציין כי המגמה המאפיינת את גובה הרף (נכון לשנים האחרונות) היא עליה ולרוב מדי שנה מועלה הרף במספר מאות ש"ח.

מי מחליט איזה עסק יכול להיות מוגדר עוסק מורשה?

אדם המבקש לפתוח בפעילות עסקית עצמאית, מן הסתם אינו יכול לדעת מה תהיה הכנסת העסק לשנה הקרובה ועל כן הוא מתבקש על ידי רשות המיסים לבצע תחזית לגבי הכנסה זו ובהתאם לבחור את המעמד המתאים. עם תום שנת המס מחויב העוסק בדיווח על הכנסותיו ובמידה ואלה עלו בדיעבד על הרף הקבוע בתקנות , הוא נדרש לשנות את מעמדו (במידה ולא עשה כך לפני כן) לעוסק מורשה. כמו כן גם אם לא עבר את הרף הקבוע בתקנות רשאי עוסק פטור לבקש להמיר את מעמדו לעוסק מורשה, הדרך ההפוכה לעומת זאת אפשרית רק לאחר שנתיים בהן תצטרך להוכיח שמחזור העסק אכן נמוך, ומתאים להגדרת עוסק פטור.

פרמטר נוסף המשפיע על שיוך העוסק לשתי ההגדרות הוא – סוג העיסוק. תקנות רשות המיסים מציינות מספר עיסוקים אשר העוסקים בהם מחויבים לבצע פתיחת עסק מורשה לפחות, ללא קשר להכנסתם. מקור התקנה הוא ברצונה של רשות המיסים לקבל דיווח קפדני על עסקאות המתבצעות בתחומי עיסוק אלה, שכן הם נחשבים לבעלי פוטנציאל גבוה לביצוע העלמות מס.

תחומי העיסוק המדוברים הם: אגרונומים, אדריכלים, הנדסאים, חוקרים פרטיים, טוענים רבניים,טכנאים, טכנאי שיניים, יועצים ארגוניים, יועצי ניהול,יועצים מדעיים,כלכלנים, מהנדסים, מודדים, מנהלי חשבונות, מתורגמנים,סוכני ביטוח, עורכי דין, רואי חשבון, שמאים, בעלי מעבדות, מתווכי נדל"ן, סוחרי רכב, מורי נהיגה, רופאים, בעלי בתי ספר וגני ילדים.

מה זה אומר?

התנהלותו של עוסק מורשה כלפי אגף המע"מ שונה בתכלית מזו של עוסק פטור, שכן זה הראשון מחויב בדיווח חודשי רציף על העסקאות אותן ביצע (כלקוח או ספק) ובתשלום או קבלת החזר המתחייבים מדיווח זה.

מידע זה אינו תחליף להתייעצות עם רואה חשבון או יועץ מס.

 תגיות המאמר: עסק מורשה, עוסק מורשה


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

באתר טוב לעסק תוכל למצוא מגוון של שירותים לעסקים ופתרונות יעודיים לעסק שלך.

בין הפתרונות ניתן למצוא: שירותי רואה חשבון, ביטוחים שונים כגון ביטוח משרד, מגוון פתרונות תוכנה לניהול עסק ועוד...

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת טוב לעסק

מאת: טוב לעסקראיית חשבון20/01/151041 צפיות
אחת השאלות אשר נשאלות על ידי עסקים, היא באיזה פונקציה להשתמש לצורך ניהול חשבונות העסק. ברואה חשבון או ביועץ מס, מה בעצם ההבדל ביניהם. במאמר זה ננסה להבהיר כיצד לבחור יועץ מס וההבדל מרואה חשבון.

מאת: טוב לעסקנדל"ן13/04/13855 צפיות
אחת השאלות המתבקשות בקרב ציבור המשקיעים השוקלים רכישת חלקת קרקע חקלאית משלל החברות המשווקות חלקות אלו הינה – אם אכן ההשקעה המוצעת הינה מוצלחת כל כך מדוע בוחרות החברות לשווקן לקהל הרחב ולא לשמור אותן לעצמן כהשקעה עצמית? לשאלה הגיונית זו מספר תשובות אפשריות והצגתן במאמר זה מיועדת לסייע לאותו ציבור משקיעים להבין טוב יותר להבין את אופן פעולתו של שוק ההשקעה בנדל"ן חקלאי.

מאת: טוב לעסקמיסים - כללי21/09/12996 צפיות
הקושי הכלכלי להתקיים בארץ, מעלה מחשבות אצל שכירים רבים, כיצד ניתן להגדיל את הכנסותיהם. אולם רשויות המס מחייבות דיווח והפקת חשבונית על עסקאות, האפשרויות העומדות הן: הקמת עסק - עם כל המשמעויות הכרוכות בדבר. שירות חשבונית לשכיר - שירות המאפשר לך להפיק חשבונית ללא צורך בהקמת עסק.

מאת: טוב לעסקהלוואות21/09/12705 צפיות
עסקים רבים זקוקים לעזרה כספית במהלך חיי העסק, ופונים למקורות מימון לעסקים לשם לקיחת הלוואה. במאמר זה נתאר את סוגי ההלוואות העומדות בפני עסקים.

מאת: טוב לעסקעסקים קטנים ובינוניים21/09/12754 צפיות
רוב בעלי העסקים המתחילים מוגדרים כעוסק פטור - עסקים אשר מחזור עסקאותיהם החודשי הממוצע אינו עולה על 6,624 ש"ח . רבים עדיין חושבים על פתיחת עוסק זעיר, אולם מונח זה אינו רלוונטי החל משנת 2002. במדריך זה תוכלו למצוא פרטים בכל הנוגע לפתיחת עוסק פטור חדש.

מאת: טוב לעסקעסקים קטנים ובינוניים21/09/121470 צפיות
חושבת על הקמת גן ילדים פרטי? במאמר זה ננסה לעשות לך סדר, בכל הנוגע לרישיון עסק לגן הילדים הפרטי, והצורך בקבלת היתר שימוש חורג לגני ילדים פרטי.

מאת: טוב לעסקביטוח עסק21/08/127850 צפיות
האם קיימת הצדקה לרכישת ביטוח עבור גן הילדים, או הפעוטון אותו אתם מפעילים? שאלה זו יתכן שהייתה רלוונטית לפני מספר שנים, אולם כיום ניתן לומר במידה רבה של ביטחון, כי ביטוח מסגרות חינוך פרטיות (ובוודאי ציבוריות) לגיל הרך הפכה לנורמה, וכמעט הכרח לכל יזם המבקש להפעיל מסגרת חינוך שכזו.

מאמרים נוספים בנושא עסקים קטנים ובינוניים

מאת: רונית אלפסיעסקים קטנים ובינוניים02/08/19583 צפיות
האם לעבוד מהבית או לשכור משרד? לחלקנו התשובה ברורה, יש המעדיפים לעבוד מהבית ויש שעבורם הנושאר טאבו והם חייבים משרד. להלן טיפים שיסייעו לכם לבחור את המשרד האולטימטיבי עבורכם.

ענף שירותי האחסנה הוא תחום רחב של אחסון ציוד לעסקים, אחסון תכולת דירה, השכרת מכולות או אחסנה במכולות. היכן, כמה ומה כדאי לבדוק קודם.

מאת: gal ganonעסקים קטנים ובינוניים01/07/18285 צפיות
כאשר אנחנו נוסעים נסיעה ארוכה או נסיעה ליעד קרוב יותר הדבר האחרון שאנחנו רוצים שיקרה הוא שיהיה לנו תקר בגלגל. תקר בגלגל יכול לשבש את לוח הזמנים שלנו ולהפוך את סדר היום שלנו לכזה שיש בו הרבה אי נעימות ועיכובים. במקרה שיש לנו תקר בגלגל אנחנו לא צריכים להתאמץ ולהזיע עד שנצליח להחליף לבד את הגלגל ולתקן אותו. כל מה שאנחנו צריכים לעשות זה להזמין שירות החלפת גלגל כזה שאנשי מקצוע יבואו לכל מקום בו אנחנו תקועים ויחליפו לנו באופן מהיר ומאוד נוח את הגלגל עם התקר לגלגל קבע חדש שיוכל לשמש אותנו במשך זמן רב.

מאת: תמריץ לעסקיםעסקים קטנים ובינוניים05/01/18444 צפיות
המאמר מפרט מגוון תמריצים ודרכים לקידום המכירות של חנויות פרטיות במרחב הקמעונאי.

מאת: דניאל קולעסקים קטנים ובינוניים07/11/17747 צפיות
איך בוחרים נכון חברת הובלות? הבחירה הנכונה תהיה חברה מקצועית, אמינה ואחראית, חברה עליה תוכלו לסמוך בעיניים עצומות. אם אתם מחפשים חברת הובלות כזאת, אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו. כחברת הובלות מובילה בעלת מוניטין אנו מחזיקים בכל הציוד החדיש הדרוש לביצוע כל סוגי ההובלות, רישיונות, רכבי הובלה תקניים וצוות עובדים מקצועי, מסור ואדיב.

מאת: מאירעסקים קטנים ובינוניים07/08/17638 צפיות
כיום ניתן לדבר על ערך נתפס מול ערך ריאלי של מוצר או שירות עבור לקוח. ההבדל או הפער בין שני אלה עשוי לרוב להיות בעל השפעה מכרעת על תהליך המכירה. קיים צורך בגישת מכירות שונה, כזו שנותנת ללקוח ערך מוסף אמיתי שמתאים לתפיסת עולמו. ראשית, הערך-המוסף האמיתי של מוצרים ושירותים רבים מוטל בספק. סקרים מראים שלמעלה מ- 78% מהחברות כיום איננן מבדילות ולכן גם אינן מספקות את הערך שאותו לקוח ציפה לו. האחוז הגבוהה הזה נובע בעיקר כי חברות מתעניינות בדבר אחד. האם נשיג יעדים? איך יושפעו התוצאות העסקיות? ופחו

מאת: מאירעסקים קטנים ובינוניים27/07/17790 צפיות
רק 59% מצוותי מכירות משיגים מכסות, 47% מאבדים מההצעות עקב "חוסר-החלטה" של לקוחות מחזור מכירה ארוך. היקף העסקאות הממוצע מצטמצם, כמעט 50% כאשר חברות צריכות לשפר את יעילות תהליך המכירה ויכולת של מחלקת מכירות לשפר מכירת מוצרים משלימים או תחליפיים או משדרגים. יוזמות רבות לשיפור יעילות המכירות אינן עונות על הציפיות של הלקוחות ומנגד סגנון של מכירות "מסורתיות" כמו תהליך מכירה מבוסס D2D, כבר אינן מספקות.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica