חפש מאמרים:
שלום אורח
17.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מהי תביעת שיבוב ומתי ניתן ליישם אותה

מאת: wobiביטוח רכב22/11/20124341 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

זהו אחד המושגים הברורים פחות ביחס לפוליסות ביטוח רכב. רבים נתקלים פעמים רבות במונח "תביעת שיבוב" (המכונה גם "תחלוף" או "סוברוגציה"), אך רחוקים מלהבין למה בדיוק את מהותה. דבר אחד ברור: זהו מצב בו חברת הביטוח לוקחת את המושכות, ומנסה להשיג את הכספים אשר מגיעים לה מהצד השלישי, לרוב מסיבה כלכלית. הנה מספר מאפיינים מהותיים של הסעיף החשוב הזה.

על תביעות שיבוב

תביעת שיבוב בפוליסת ביטוח רכב, אם כן, היא מצב שבו חברת הביטוח נכנסת ל"נעליו" של המבוטח שלה, ותובעת צד אחר עבור גרימת נזק כלשהו לרכב. כך, הפיצויים אשר יוענקו, במידה ויוחלט על כך, יגיעו לחברת הביטוח באופן ישיר, בלי שיעברו אצל המבוטח.

כמו כן, מרגע זה רשאית החברה למעשה להתנהל בשמו של המבוטח בתביעת הביטוח, אפילו ללא יידועו, דבר שהופך למהותי כאשר המקרה נכנס אל בית כותלי בית המשפט. חלק מרכזי אחר במשוואה הזו היא הוכחת האחריות של הצד השלישי, שחיונית לא פעם בדרך לקבלת הפיצויים.

המקרים המאפיינים תביעות שיבוב

כמובן שעל מנת שכל המתואר מעלה יתאפשר בכלל, נדרשת פוליסה אשר מעניקה פיצוי על פגיעות לכלי הרכב או לנהג. כמובן שלצורך זה נלקח בחשבון בעיקר ביטוח צד ג', הכולל גם צד שלישי שעלול בהחלט להיות מעורב בתאונה. ביטוח חובה או ביטוח מקיף, מצד שני, מעניקים פיצוי לנזקי גוף או רכב, ולכן התביעה פחות רלוונטית בהם.

על מנת שהתביעה אכן תוגש בשמו של המבוטח, נדרשת הוכחה של נזק, וכן תשלום של תגמולי הביטוח מצד החברה האמורה אליו- השיבוב נועד "להחזיר" לחברה את הכספים האלה. המטרה בכך, כמובן, היא למנוע קבלת כפל תשלומים מצידו של המבוטח, וכן החזרת הכספים אשר חברות הביטוח משלמות למבוטחים שלהם.

מתי לא ניתן ליישם את התביעה?

יש לציין כי תביעת שיבוב אינה בהכרח תתקיים בכל מקרה בו ביטוח רכב מופעל. למעשה, יש מספר מצבים בהם חברת הביטוח אינו יכולה, על פי חוק, להגיש תביעה מסוג זה. הראשון הוא כאשר יש יחסי עובד-מעביד בינה לבין המבוטח, או כשיש בין מי מטעמה אליו קרבה משפחתית כלשהי. התייחסות נוספת בחוק היא ליחסים חוזיים, קרבה משפחתית או אינטרסים דומים של המבוטח והמזיק.

יש להדגיש כי גם חברת הביטוח יכולה להיות אחראית לביטול האפשרות שלה להגיש תביעות שיבוב. במקרה כזה, יהיה מדובר לרוב בפוליסות מסוג "כל הסיכונים", או כאלה הנוגעות למגזרים "רגישים" יחסית בחברה. כמובן שחברה אשר פועלת שלא על פי הדגשים המצופים ממנה, מסתכנת בביטול הפוליסות בפרט, ופעילותה בכלל.

התנאים מפורטים בפוליסה

תביעות שיבוב בפוליסות ביטוח רכב, כמו גם בסוגים אחרים של ביטוח, ניתן לנטרל- וזאת לצורך קבלת שליטה רבה יותר על הפוליסה. קשה למצוא כיום תשובה חד משמעית ליעילות הסעיף עבור המבוטח, כשבכל מקרה ההמלצה היא להיעזר בגורם מייעץ מומחה טרם ההחלטה.

הליך הביטול כרוך לא פעם בתוספת תשלום הנדרש מהמבוטח, דבר שמוביל אותנו לנקודה חשובה נוספת: חשוב מאד לבדוק, טרם החתימה על הסכם הפוליסה, כיצד בדיוק היא מתייחסת לתביעות שיבוב, ואילו זכויות היא מעניקה לחברה המבטחת. אבל איך בדיוק יודעים זאת?

פתרון אפשרי: השוואת מחירים

היות ותנאי הביטוח נבדלים בין כל פוליסה ופוליסה, ההמלצה הברורה היא לבחון מספר הצעות ביטוח רכב לפני הבחירה. כיום, ניתן לבצע השוואת ביטוחים בתוך דקות, באמצעות לא אחר מאשר האינטרנט. אין לזלזל בכוחה של זו, מאחר והיא תשפיע על ההתנהלות העתידית ביחס לביטוח. כך, בין כל ההצעות של ביטוח רכב, ראוי לבדוק בדיוק את תנאי השיבוב בכל אחת מהן.

Wobi - השוואת מחירי ביטוח מקיף לרכב

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Wobi.co.il - משווים וקונים ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח נסיעות וביטוח משכנתא.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת wobi

מאת: wobiביטוח רכב06/11/131247 צפיות
וותק הנהיגה מתייחס למספר שנות הנהיגה של המבוטח על הכביש, כלומר, מספר השנים שחלפו מרגע הוצאת הרשיון, ועד למועד הנוכחי. קראו כיצד הוא משפיע על הפרמיה.

מאת: wobiביטוח רכב17/09/131369 צפיות
התייחסות מיוחדת בפוליסת ביטוח הרכב מקבלות תמיד נסיבות המקרה - שאלה נפוצה ביותר היא מה קורה כאשר הרכב נגנב, בעוד המפתחות שלו נמצאים במתנע?

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131131 צפיות
במאמר זה נדבר על מסלולי ביטוח לרכב שני, ולמדיניות הנהוגה כיום בישראל ביחס לסוגיה מורכבת זו.

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131097 צפיות
במאמר זה נתייחס כאן למאפיינים של סעיף הגנה משפטית בביטוח הרכב, ולמרכיב מרכזי מאד בתוכה - סוגיית ההשתפות העצמית. מה בדיוק עומד מאחוריה?

מאת: wobiביטוח משכנתא11/07/132067 צפיות
במאמר זה נתייחס לרכיב מרכזי ביותר בתוך ביטוח המשכנתא, והוא ביטוח מבנה למשכנתא: מה הוא מציע למבוטחים מבחינת טיפול בנזקים לבית?

מאת: wobiביטוח רכב08/07/131183 צפיות
ישנה תורה שלמה שמסבירה את כל החישובים שנעשים לצורך חישוב גובה הפרמיה, וקוראים לה אקטואריה ("תימחור סיכונים"). במאמר הבא נסביר כיצד האקטואריה משפיעה על גובה פרמיית הביטוח המקיף.

מאת: wobiביטוח רכב06/06/13909 צפיות
מה בדיוק עושים עם פוליסת הרכב בעת מכירת הרכב? אנחנו נתייחס כאן לאפשרויות השונות העומדות עבור המוכרים, עם דגש על הקפאת הפוליסה.

מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכב

מאת: רוני הכהןביטוח רכב09/09/171081 צפיות
מה יכולים להיות ההבדלים בין שירות שניתן מול סוכן ביטוח רכב פרטי לבין נציגים שמבצעים את המענה דרך חברה גדולה? קראו את הדברים הבאים והגיעו לכדי החלטה בעצמכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/163415 צפיות
רכשתם רכב? רוצים להישמר מכל רע? לא די לרכוש פוליסת ביטוח רכב מקיפה, ביטוח רכב יעמוד לרשותכם בסופו של דבר לאחר מעשה, לעומת זאת ישנם הרבה מאד דברים שאפשר לעשות בכדי למנוע תאונות, תקלות, בעיות ברכב וצרות אחרות. במאמר שלפניכם נספר לכם על מספר אמצעים ומערכות מיגון ובטיחות לרכב המסייעות לשמור עליו ועל הנוסעים בו בצורה מיטבית, אנו מציעים לכם להכיר אותם מקרוב ולאמץ אותם, או לפחות כמה מהם לרכב הפרטי שלכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162743 צפיות
יש לכם שאלות על ביטוח רכב? יש לנו את התשובות בשבילכם! המשיכו לקרוא ממש כאן במדריך שלפניכם ותוכלו להבין טוב יותר כיצד לבחור ביטוח.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162406 צפיות
באילו מקרים הביטוח המקיף הוא באמת ביטוח רכב שכולל הכל מהכל? לתשובה הזו כמה וכמה צדדים, לא רק מפני שמדובר בסוגיה מורכבת ואינדוודיאולית אלא בעיקר בגלל שישנם לא מעט מקרים שהביטוח המקיף כלל אינו רואה בהם אופציה לכיסוי. בואו להכיר את הפרטים הקטנים מאחורי הביטוחים הגדולים.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162413 צפיות
ארגוני הביטוח הגדולים בישראל הם תאגידי ענק החולשים על שוק הביטוחים כולו. היכרות מעמיקה עם המנגנונים השונים עשויה לחסוך לכם בטווח הארוך כסף רב. במילים אחרות, לא עושים ביטוח לפני שבודקים היטב את כל הפרמטרים החשובים באמת. לפניכם מספר טיפים חשובים על סודות עולם הביטוח, כאלו שיעזרו לכם להבין את המערכת, ולדעת כיצד היא פועלת. ביטוח רכב, דירה, בריאות וכו' ומה שביניהם.

מאת: שלום כהןביטוח רכב28/08/142889 צפיות
ביטוח רכב, ביטוח חובה לרכב, ביטוח מקיף לרכב ואף ביטוח צד ג' – כל אלו מושגים מעורפלים אשר פעמים רבות נדמה שהם אומרים את אותו הדבר, אך לא כך.

מאת: מיכאל רומנסקיביטוח רכב29/06/147163 צפיות
לצד לא מעט ביטוחים, המוצעים בשוק הביטוחים כיום, אפשר גם למצוא שלל של פוליסות ביטוח המיועדות לבעלי הרכבים. אילו סוגים של ביטוחי רכב עומדים לרשותנו ומה כולל, במסגרתו, כל אחד מהם? התשובה, לפניכם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica