חפש מאמרים:
שלום אורח
12.08.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ביטוח רכב - השתתפות עצמית בהגנה משפטית

מאת: wobiביטוח רכב15/09/20131271 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

כל מי שרוכש ביטוח רכב, יודע כי הוא  עשוי, במסגרתו, לקבל פיצויים כספיים נרחבים. מה שברור לא פחות, הוא שפוליסות רבות מציעות גם הגנה משפטית, בשיעור זה או אחר, למבוטחים. אנחנו נתייחס כאן למאפיינים של הגנה זו, ולמרכיב מרכזי מאד בתוכה – סוגיית ההשתפות העצמית. מה בדיוק עומד מאחוריה?

המהות של הגנה משפטית

כצעד ראשון, ראוי להבין את שדה המשחק הביטוחי אליו אנחנו נכנסים. סעיף ההגנה המשפטית, אם כן, מהווה חלק מהותי בפוליסות ביטוח רכב רבות – בעיקר מסוג ביטוח מקיף או ביטוח צד ג'. התכלית שלו היא לכסות את הנהג בפני הוצאות שונות הנדרשות כאשר מקרה מסוים נכנס לעולם המשפטי. לרוב זה יקרה עקב תאונה, אבל לא תמיד.

יש לשאול על אילו הוצאות בכלל מדובר. ובכן, עיקר הכיסוי הניתן במסגרת ההגנה הוא על מציאת עורך הדין, שייצג את הלקוח. חברות ביטוח שונות עשויות להנפיק גורם מקצועי מטעמן לייצוג הלקוח, או לחילופין לכסות את שכר הטרחה שהוא משלם לעורך דין מטעמו.

הוצאות אפשריות אחרות, העשויות להיכלל בפוליסה, נמנות תחת הוצאות ההגנה. הן כוללות, בין השאר, מיסי משפט, אגרות לבית המשפט, העתקות, שכרי עדים או מומחים, דמי ביול מסמכים ועוד. חברת הביטוח רשאית לשקול גם כיסוי הוצאות ערעור, וזאת כאשר יש יסוד סביר להאמין בהצלחתו של זה.

על ההשתתפות העצמית

בדומה לסעיפים אחרים בפוליסות, גם כאן הגשת התביעה כרוכה בתשלום של דמי השתתפות עצמית. זהו, ברמה הכללית, סכום כסף אותו נדרש המועמד לשלם, וזאת על מנת שתביעת הביטוח שלו בכלל תישקל. גובה ההשתתפות העצמית, בכל אחד מהמקרים, נקבע על פי מדיניות חברת הביטוח, ועומד לרוב על אחוזים בודדים מסכום התביעה.

כאשר גובה הכיסוי האפשרי נמוך מסכום ההשתתפות העצמית, הרי שהתביעה לא תתקבל כלל וכלל. מצד שני, כשמתברר, בסופו של יום, כי התביעה אכן מוצדקת, גובה ההשתתפות העצמית ינוכה מהסכום הסופי אשר ניתן ללקוח מסוים. בהתחשב בחשיבותה של ההגנה, ובהוצאות שלה, עדיין סביר שיזכה המבוטח לפיצוי כספי נכבד.

טרם הגשת התביעה – בדקו את תנאי הפוליסה

כתוצאה מכל אלה, נובע כי הגשת תביעת ביטוח רכב, על ההשתתפות העצמית הכרוכה בכך, רצוי שתיעשה רק במקרים בעלי סיכוי ממשי למימוש הפוליסה. לצורך זה, חיוני לסרוק היטב את התנאים השונים המופיעים בפוליסה, בעיקר בכל הנוגע למקרים הנמצאים תחת תחום הכיסוי שלה.

כך, למשל, כיסוי עבור הוצאות משפטיות לא יינתן, כמעט אף פעם, כאשר המבוטח נוהג כשבדמו אלכוהול בכמות חריגה. הכיסוי מתבטל גם ביחס לתביעות בתחומים אחרים אשר מוגשות כנגד הנהג – למשל, בתחום הפלילי הכבד, או תביעות תחת התחום של דיני משפחה.

חריג נוסף נוגע כבר למועד האירוע הביטוחי. במקרה זה, נהגים שמעוניינים לרכוש את הביטוח לאחר שכבר אירע המקרה הנדון צפויים לנחול אכזבה: ההגנה המשפטית מתייחסת, ברוב המקרים, רק למקרים אשר התרחשו לאחר מועד רכישת הביטוח.

האם ניתן לבטל את דמי ההשתתפות העצמית?

חשוב להדגיש כי מרבית חברות הביטוח בישראל מאפשרות את ביטול סעיפי ההשתתפות העצמית, בין השאר ביחס להגנה המשפטית בפוליסת ביטוח רכב. ראוי לתת את הדעת על כך שביטול הסעיף מגדיל, כמעט תמיד, את סכום הפרמיה החודשית שנדרש המבוטח לשלם.

עקב כך, ברור כי רצוי לשקול זאת רק במקרים מסוימים מאד – למשל, כאשר אין, לדעתו של המבוטח, סיכוי סביר למימושו של סעיף זה של ביטוח רכב. מצד שני, תאונת דרכים לא תופסת אף אחד מאיתנו מוכן: יש אנשים שמעדיפים להיות מכוסים בכל המקרים. אי אפשר להאשים אותם.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Wobi.co.il - משווים וקונים ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח נסיעות וביטוח משכנתא.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת wobi

מאת: wobiביטוח רכב06/11/131444 צפיות
וותק הנהיגה מתייחס למספר שנות הנהיגה של המבוטח על הכביש, כלומר, מספר השנים שחלפו מרגע הוצאת הרשיון, ועד למועד הנוכחי. קראו כיצד הוא משפיע על הפרמיה.

מאת: wobiביטוח רכב17/09/131599 צפיות
התייחסות מיוחדת בפוליסת ביטוח הרכב מקבלות תמיד נסיבות המקרה - שאלה נפוצה ביותר היא מה קורה כאשר הרכב נגנב, בעוד המפתחות שלו נמצאים במתנע?

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131316 צפיות
במאמר זה נדבר על מסלולי ביטוח לרכב שני, ולמדיניות הנהוגה כיום בישראל ביחס לסוגיה מורכבת זו.

מאת: wobiביטוח משכנתא11/07/132341 צפיות
במאמר זה נתייחס לרכיב מרכזי ביותר בתוך ביטוח המשכנתא, והוא ביטוח מבנה למשכנתא: מה הוא מציע למבוטחים מבחינת טיפול בנזקים לבית?

מאת: wobiביטוח רכב08/07/131450 צפיות
ישנה תורה שלמה שמסבירה את כל החישובים שנעשים לצורך חישוב גובה הפרמיה, וקוראים לה אקטואריה ("תימחור סיכונים"). במאמר הבא נסביר כיצד האקטואריה משפיעה על גובה פרמיית הביטוח המקיף.

מאת: wobiביטוח רכב06/06/131104 צפיות
מה בדיוק עושים עם פוליסת הרכב בעת מכירת הרכב? אנחנו נתייחס כאן לאפשרויות השונות העומדות עבור המוכרים, עם דגש על הקפאת הפוליסה.

מאת: wobiביטוח רכב07/05/131423 צפיות
בשנת 2005 הוחלט לקחת צעד קדימה את המאבק בהונאות הביטוח במדינה, ולרתום לשם כך את מיטב הטכנולוגיה. המדובר הוא במאגר המידע לאיתור הונאות ביטוח, המופעל מאז על ידי חברת ISO. פוליסות ביטוח חובה, מקיף או צד ג'- לפני אישור כל אחת מהן תיעשה בדיקה במאגר זה.

מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכב

מאת: רוני הכהןביטוח רכב09/09/171320 צפיות
מה יכולים להיות ההבדלים בין שירות שניתן מול סוכן ביטוח רכב פרטי לבין נציגים שמבצעים את המענה דרך חברה גדולה? קראו את הדברים הבאים והגיעו לכדי החלטה בעצמכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/163651 צפיות
רכשתם רכב? רוצים להישמר מכל רע? לא די לרכוש פוליסת ביטוח רכב מקיפה, ביטוח רכב יעמוד לרשותכם בסופו של דבר לאחר מעשה, לעומת זאת ישנם הרבה מאד דברים שאפשר לעשות בכדי למנוע תאונות, תקלות, בעיות ברכב וצרות אחרות. במאמר שלפניכם נספר לכם על מספר אמצעים ומערכות מיגון ובטיחות לרכב המסייעות לשמור עליו ועל הנוסעים בו בצורה מיטבית, אנו מציעים לכם להכיר אותם מקרוב ולאמץ אותם, או לפחות כמה מהם לרכב הפרטי שלכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162949 צפיות
יש לכם שאלות על ביטוח רכב? יש לנו את התשובות בשבילכם! המשיכו לקרוא ממש כאן במדריך שלפניכם ותוכלו להבין טוב יותר כיצד לבחור ביטוח.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162645 צפיות
באילו מקרים הביטוח המקיף הוא באמת ביטוח רכב שכולל הכל מהכל? לתשובה הזו כמה וכמה צדדים, לא רק מפני שמדובר בסוגיה מורכבת ואינדוודיאולית אלא בעיקר בגלל שישנם לא מעט מקרים שהביטוח המקיף כלל אינו רואה בהם אופציה לכיסוי. בואו להכיר את הפרטים הקטנים מאחורי הביטוחים הגדולים.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162641 צפיות
ארגוני הביטוח הגדולים בישראל הם תאגידי ענק החולשים על שוק הביטוחים כולו. היכרות מעמיקה עם המנגנונים השונים עשויה לחסוך לכם בטווח הארוך כסף רב. במילים אחרות, לא עושים ביטוח לפני שבודקים היטב את כל הפרמטרים החשובים באמת. לפניכם מספר טיפים חשובים על סודות עולם הביטוח, כאלו שיעזרו לכם להבין את המערכת, ולדעת כיצד היא פועלת. ביטוח רכב, דירה, בריאות וכו' ומה שביניהם.

מאת: שלום כהןביטוח רכב28/08/143140 צפיות
ביטוח רכב, ביטוח חובה לרכב, ביטוח מקיף לרכב ואף ביטוח צד ג' – כל אלו מושגים מעורפלים אשר פעמים רבות נדמה שהם אומרים את אותו הדבר, אך לא כך.

מאת: מיכאל רומנסקיביטוח רכב29/06/147415 צפיות
לצד לא מעט ביטוחים, המוצעים בשוק הביטוחים כיום, אפשר גם למצוא שלל של פוליסות ביטוח המיועדות לבעלי הרכבים. אילו סוגים של ביטוחי רכב עומדים לרשותנו ומה כולל, במסגרתו, כל אחד מהם? התשובה, לפניכם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica