חפש מאמרים:
שלום אורח
12.08.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

וותק הנהיגה והשפעתו על פרמית ביטוח הרכב

מאת: wobiביטוח רכב06/11/20131443 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

כשזה נוגע לביטוח רכב, בין אם ביטוח מקיף, חובה או צד ג', נהוג לחשוב שהגיל מהווה פרמטר מרכזי המשפיע על תעריפי ביטוח. מה שרבים לא נותנים עליו את הדעת הוא שגם הוותק בנהיגה מהווה משתנה חשוב לא פחות. מהי ההשפעה של כך על הביטוח? ומה עדיף להיות, מהבחינה הזו – נהג צעיר או ותיק?

חשיבותו של וותק

מושג הוותק, כאמור, נכנס כמעט לכל פוליסת ביטוח, כשההשפעה העיקרית שלו היא על פוליסת ביטוח מקיף, הנחשבת ליקרה יותר מבין אלה המוצעות. ברמה הכללית, המונח מתייחס למספר שנות הנהיגה של המבוטח על הכביש, כלומר, מספר השנים שחלפו מרגע הוצאת הרשיון, ועד למועד הנוכחי.

מכאן, נובע בהכרח שאין קשר ודאי בין גילו של הנהג, לבין הוותק שלו. ייתכן מאד כי נהג בין 17 יקבל את הרישיון שלו באותו תאריך כמו נהג שגילו כפול או משולש, כך שהוותק שלהם יהיה זהה לחלוטין. כפי שתראו מיד, הדבר משפיע במיוחד על מחיר פרמיות הביטוח.

ההנחה: נהג זהיר משלם פחות

לא צריך להיות מומחה לביטוח, כדי לדעת שאחד הפרמטרים העיקריים שיקבעו את מחירו הוא מידת הסבירות למימושו בפועל. ברור, באותה מידה, שנהגים זהירים, אשר קטנים הסיכויים שיעברו תאונת דרכים, או אפילו שיתבעו את חברת הביטוח שלהם, זוכים לתעריפים מוזלים במיוחד.

מבחינת הוותק, חשוב לתת את הדעת על מספר סוגיות, שעשויות להיראות סותרות במבט ראשון. נקודה מרכזית, שקשה מאד לחלוק עליה, היא שלניסיון על הכביש אין תחליף. סביר שנהג בעל וותק רב יצטיין בקבלת החלטות טובה יותר, ויוכל להתמודד טוב יותר עם מצבים מורכבים.

מן העבר השני של המשוואה, הניסיון של נהג ותיק גם יאפשר לו לדעת מתי בכלל מומלץ לתבוע את חברת הביטוח: למשל, אילו נזקים לרכב אכן מצריכים תביעת ביטוח מקיף, ואילו לא. בכך קטנים הסיכויים לתביעות סרק, מהן מנסה כל חברת ביטוח להימנע. כל אלה מביאים לכך שמחיר הפוליסה של נהג ותיק נוטה להיות זול יותר מאצל אלה המנוסים פחות, ולעיתים בעשרות אחוזים.

כך הגיל נכנס לתמונה

טענו קודם לכן כי אין בהכרח יחס ישר בין גילו של הנהג לוותק שלו. ועדיין, כשמדברים על הגיל, בהחלט סביר שהוא ישפיע על פוליסת הביטוח. האבחנה העיקרית היא ביחס לכל מי שמוגדר נהג צעיר, כלומר, נהג שגילו אינו עולה על 24. הוא צפוי לשלם מחיר גבוה, באופן יחסי, על כל פרמיית ביטוח שהוא רוכש.

כאן, ניתן להיכנס כבר להגדרות של חלק מחברות הביטוח, שמבחינות בין נהגים "ותיקים" ל"מבוגרים". נהג ותיק יהיה כזה שגילו מעל 24, ושבאמתחתו רישיון נהיגה שנה אחת לפחות. לעומתו, גילו של הנהג המבוגר יהיה גבוה מ-40 או 50. בכל אופן, הגדרות אלה אינן דיכוטומיות, וניתן למצוא הבדל מהותי בהתייחסות של חברות הביטוח אליהן, ואפילו פער בכל אחד מסוגי הפוליסה.

היסטוריה של תביעות

לא ניתן שלא להתייחס לנקודה נוספת, שעלולה להיראות מנוגדת למה שתואר מעלה. אם ניכנס לעובי הקורה, ידוע שאחד הפרמטריים שמשפיעים על מחיר ביטוח הוא ההיסטוריה של המבוטח על הכביש – בכל הנוגע לתאונות דרכים, עבירות תנועה או תביעות ביטוח. מכאן, שנהגים ותיקים עלולים "לסבול" יותר מאלה, מה שעלול לשחק לרעתם.

עם זאת, עיון במרבית הפוליסות של ביטוח מקיף, חובה או צד ג', מאפשר לראות שהחברות הפועלות בתחום נוטות להתבונן אך ורק על פרק זמן מסוים, הרלוונטי לפוליסה. כל מה שהתרחש קודם לכן התיישן, ולכן אינו רלוונטי עוד. בדרך כלל, משך זמן זה עומד על שלוש שנים אחורנית.

לקבלת הצעות לביטוח רכב בקרו באתר וובי

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Wobi.co.il - משווים וקונים ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח נסיעות וביטוח משכנתא.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת wobi

מאת: wobiביטוח רכב17/09/131598 צפיות
התייחסות מיוחדת בפוליסת ביטוח הרכב מקבלות תמיד נסיבות המקרה - שאלה נפוצה ביותר היא מה קורה כאשר הרכב נגנב, בעוד המפתחות שלו נמצאים במתנע?

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131316 צפיות
במאמר זה נדבר על מסלולי ביטוח לרכב שני, ולמדיניות הנהוגה כיום בישראל ביחס לסוגיה מורכבת זו.

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131271 צפיות
במאמר זה נתייחס כאן למאפיינים של סעיף הגנה משפטית בביטוח הרכב, ולמרכיב מרכזי מאד בתוכה - סוגיית ההשתפות העצמית. מה בדיוק עומד מאחוריה?

מאת: wobiביטוח משכנתא11/07/132341 צפיות
במאמר זה נתייחס לרכיב מרכזי ביותר בתוך ביטוח המשכנתא, והוא ביטוח מבנה למשכנתא: מה הוא מציע למבוטחים מבחינת טיפול בנזקים לבית?

מאת: wobiביטוח רכב08/07/131450 צפיות
ישנה תורה שלמה שמסבירה את כל החישובים שנעשים לצורך חישוב גובה הפרמיה, וקוראים לה אקטואריה ("תימחור סיכונים"). במאמר הבא נסביר כיצד האקטואריה משפיעה על גובה פרמיית הביטוח המקיף.

מאת: wobiביטוח רכב06/06/131104 צפיות
מה בדיוק עושים עם פוליסת הרכב בעת מכירת הרכב? אנחנו נתייחס כאן לאפשרויות השונות העומדות עבור המוכרים, עם דגש על הקפאת הפוליסה.

מאת: wobiביטוח רכב07/05/131423 צפיות
בשנת 2005 הוחלט לקחת צעד קדימה את המאבק בהונאות הביטוח במדינה, ולרתום לשם כך את מיטב הטכנולוגיה. המדובר הוא במאגר המידע לאיתור הונאות ביטוח, המופעל מאז על ידי חברת ISO. פוליסות ביטוח חובה, מקיף או צד ג'- לפני אישור כל אחת מהן תיעשה בדיקה במאגר זה.

מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכב

מאת: רוני הכהןביטוח רכב09/09/171320 צפיות
מה יכולים להיות ההבדלים בין שירות שניתן מול סוכן ביטוח רכב פרטי לבין נציגים שמבצעים את המענה דרך חברה גדולה? קראו את הדברים הבאים והגיעו לכדי החלטה בעצמכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/163651 צפיות
רכשתם רכב? רוצים להישמר מכל רע? לא די לרכוש פוליסת ביטוח רכב מקיפה, ביטוח רכב יעמוד לרשותכם בסופו של דבר לאחר מעשה, לעומת זאת ישנם הרבה מאד דברים שאפשר לעשות בכדי למנוע תאונות, תקלות, בעיות ברכב וצרות אחרות. במאמר שלפניכם נספר לכם על מספר אמצעים ומערכות מיגון ובטיחות לרכב המסייעות לשמור עליו ועל הנוסעים בו בצורה מיטבית, אנו מציעים לכם להכיר אותם מקרוב ולאמץ אותם, או לפחות כמה מהם לרכב הפרטי שלכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162949 צפיות
יש לכם שאלות על ביטוח רכב? יש לנו את התשובות בשבילכם! המשיכו לקרוא ממש כאן במדריך שלפניכם ותוכלו להבין טוב יותר כיצד לבחור ביטוח.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162645 צפיות
באילו מקרים הביטוח המקיף הוא באמת ביטוח רכב שכולל הכל מהכל? לתשובה הזו כמה וכמה צדדים, לא רק מפני שמדובר בסוגיה מורכבת ואינדוודיאולית אלא בעיקר בגלל שישנם לא מעט מקרים שהביטוח המקיף כלל אינו רואה בהם אופציה לכיסוי. בואו להכיר את הפרטים הקטנים מאחורי הביטוחים הגדולים.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162641 צפיות
ארגוני הביטוח הגדולים בישראל הם תאגידי ענק החולשים על שוק הביטוחים כולו. היכרות מעמיקה עם המנגנונים השונים עשויה לחסוך לכם בטווח הארוך כסף רב. במילים אחרות, לא עושים ביטוח לפני שבודקים היטב את כל הפרמטרים החשובים באמת. לפניכם מספר טיפים חשובים על סודות עולם הביטוח, כאלו שיעזרו לכם להבין את המערכת, ולדעת כיצד היא פועלת. ביטוח רכב, דירה, בריאות וכו' ומה שביניהם.

מאת: שלום כהןביטוח רכב28/08/143140 צפיות
ביטוח רכב, ביטוח חובה לרכב, ביטוח מקיף לרכב ואף ביטוח צד ג' – כל אלו מושגים מעורפלים אשר פעמים רבות נדמה שהם אומרים את אותו הדבר, אך לא כך.

מאת: מיכאל רומנסקיביטוח רכב29/06/147415 צפיות
לצד לא מעט ביטוחים, המוצעים בשוק הביטוחים כיום, אפשר גם למצוא שלל של פוליסות ביטוח המיועדות לבעלי הרכבים. אילו סוגים של ביטוחי רכב עומדים לרשותנו ומה כולל, במסגרתו, כל אחד מהם? התשובה, לפניכם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica