חפש מאמרים:
שלום אורח
06.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פיצוי במקרה גניבת חפצי ערך מרכבים במוסך

מאת: wobiביטוח רכב31/12/2012526 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

המכונית האהובה שלכם שבקה לה חיים, ובהיעדר כל ברירה אחרת- מסרתם אותה לטיפול באחד המוסכים הקרובים לביתכם. כעבור מספר ימים, הודיעו לכם כי המכונית טופלה, וניתן לחזור לנהוג בה. אתם מגיעים למוסך, ומבט השמחה שלכם מתחלף בהלם כשאתם מבחינים שדבר מה יקר שהיה בתוך הרכב נעלם כלא היה. כאן אתם שואלים מהי התמונה מבחינת ביטוח רכב, או במילים אחרות: מי אשם בגניבה?

גניבות ממוסכים – תופעה נפוצה

בשנים האחרונות, עולה מספר המקרים בהם נגנבים חפצי ערך יקרים מכלי רכב בזמן שהם נמצאים להם באחד המוסכים שברחבי הארץ. לא ניתן לחשוב על פריטים אשר מושארים ברכב ועלולים להוות מטרה אטרקטיבית לכל גנב: רדיו דיסק, תכשיטים ומסמכים אישיים הם רק דוגמאות מעטות לכך, ושווים עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים.

כמו כן, ברור כי מספר האנשים אשר יכולים לבצע את הגניבה גבוה באופן יחסי כשהוא נמצא לו ימים שלמים במוסך. בין השאר, אפשר למנות עובדים לא אמינים, קבלני משנה המגיעים למוסך, עוברי אורח או אפילו גנבים מן המניין, שיודעים כי במקום זה יימצא עבורם "שלל" רב.

ההשלכות על ביטוח רכב

כאשר אנחנו מדברים על גניבות חפצי ערך, ברור כי אין המדובר הוא במקרה שיצריך הפעלה של ביטוח חובה, וגם לא של ביטוח צד ג'. תחת זאת, תהיה זו כמעט תמיד סוגיה שנחה תחת פוליסת ביטוח רכב מקיפה, אשר מתייחסת לרכב עצמו. אולם, התמונה אינה כה פשוטה, שעה שהפוליסה אינה נוגעת לרוב לחפצים הנמצאים ברכב עצמו.

אולם, מעבר לסוגיה של ביטוח רכב, נכנס לתמונה נושא חשוב לא פחות: "שמירת הסף" של המוסך כלפי כלי הרכב הנמצאים באחזקתו. בתי משפט רבים דנו בשאלת האחריות, ולא הכריעו באופן אחיד האם זו נופלת על המוסך עצמו, או שמא על הנהג, שהיה צריך להוציא אותם מרכבו טרם הפקדתו בידי אנשי המוסך.

הסוגיה אינה כה פשוטה

ידועים מספר מקרים משפטיים בהם תבע אדם את המוסך שלו עבור נזקי רכוש שנגרמו לפריטים שהיו בתוך הרכב שלו. לרוב, נכנסים לתמונה מספר משתנים עיקריים מעבר לערך החפצים עצמם: ירידת ערכו של הרכב, שכר טרחה עבור השמאי שמעריך זאת, עוגמת נפש, תשלום הנפקת רכב חלופי ועוד.

התמונה הופכת למורכבת ביותר כאשר שומעים את טענותיהם של בעלי המוסכים, שמצידם מחתימים לרוב את הלקוחות שלהם על מסמך בו הם מתחייבים להוציא מכלי הרכב את חפצי הערך שבו, וכן מצהירים שהמוסך אינו אחראי לנזקים בהם אשר אינם נובעים מרשלנות.

המגמה: התביעה מתקבלת. לפחות באופן חלקי

בדומה למקרה של ביטוח רכב, הרי שגם בשדה משחק זה הנסיבות של מצב נתון משחקות תפקיד חשוב. אולם, ניתן למצוא מספר קווי דמיון בין התביעות השונות בתחום: ראשית, הבחינה האם מערך האבטחה במוסך פעל באופן ראוי. עקב כך, הרי שכאשר מתגלים אי אילו ליקויים באבטחה של מוסך מסוים, גדלים סיכוייו של התובע לזכות בפיצויים עבור הגניבה.

מצד שני, חתימתו של הלקוח על הטופס האמור עלולה להוריד באופן מהותי את סכום הפיצויים לו הוא זוכה. למשל, במקרה תקדימי ידוע הוחלט כי עקב העובדה שחפצי הערך לא הוצאו מהרכב כפי שנחתם בהסכם עם בעל המוסך, הרי שהפיצויים שיינתנו יהיו חלקיים בלבד: למשל, עבור ירידת ערך המכונית, שכר הטרחה לשמאי או עוגמת הנפש.

ההמלצה: אל תקחו את הסיכון

לא צריך להיות מומחה בעולם של תביעות ביטוח רכב או נזיקין כדי להסיק מכך שהצעד החכם ביותר שיכול אדם לעשות לפני מסירת הרכב שלו לטיפול הוא הוצאת כל החפצים ממנו, והעברתם למקום בטוח. המסקנה מההיסטוריה היא אחת: רצוי מאד להימנע מכניסה לעולם משפטי זה, בו החוקים רחוקים מלהיות ברורים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Wobi.co.il - משווים וקונים ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח נסיעות וביטוח משכנתא.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת wobi

מאת: wobiביטוח רכב06/11/131158 צפיות
וותק הנהיגה מתייחס למספר שנות הנהיגה של המבוטח על הכביש, כלומר, מספר השנים שחלפו מרגע הוצאת הרשיון, ועד למועד הנוכחי. קראו כיצד הוא משפיע על הפרמיה.

מאת: wobiביטוח רכב17/09/131237 צפיות
התייחסות מיוחדת בפוליסת ביטוח הרכב מקבלות תמיד נסיבות המקרה - שאלה נפוצה ביותר היא מה קורה כאשר הרכב נגנב, בעוד המפתחות שלו נמצאים במתנע?

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131032 צפיות
במאמר זה נדבר על מסלולי ביטוח לרכב שני, ולמדיניות הנהוגה כיום בישראל ביחס לסוגיה מורכבת זו.

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131003 צפיות
במאמר זה נתייחס כאן למאפיינים של סעיף הגנה משפטית בביטוח הרכב, ולמרכיב מרכזי מאד בתוכה - סוגיית ההשתפות העצמית. מה בדיוק עומד מאחוריה?

מאת: wobiביטוח משכנתא11/07/131768 צפיות
במאמר זה נתייחס לרכיב מרכזי ביותר בתוך ביטוח המשכנתא, והוא ביטוח מבנה למשכנתא: מה הוא מציע למבוטחים מבחינת טיפול בנזקים לבית?

מאת: wobiביטוח רכב08/07/131097 צפיות
ישנה תורה שלמה שמסבירה את כל החישובים שנעשים לצורך חישוב גובה הפרמיה, וקוראים לה אקטואריה ("תימחור סיכונים"). במאמר הבא נסביר כיצד האקטואריה משפיעה על גובה פרמיית הביטוח המקיף.

מאת: wobiביטוח רכב06/06/13819 צפיות
מה בדיוק עושים עם פוליסת הרכב בעת מכירת הרכב? אנחנו נתייחס כאן לאפשרויות השונות העומדות עבור המוכרים, עם דגש על הקפאת הפוליסה.

מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכב

מאת: רוני הכהןביטוח רכב09/09/17800 צפיות
מה יכולים להיות ההבדלים בין שירות שניתן מול סוכן ביטוח רכב פרטי לבין נציגים שמבצעים את המענה דרך חברה גדולה? קראו את הדברים הבאים והגיעו לכדי החלטה בעצמכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/163134 צפיות
רכשתם רכב? רוצים להישמר מכל רע? לא די לרכוש פוליסת ביטוח רכב מקיפה, ביטוח רכב יעמוד לרשותכם בסופו של דבר לאחר מעשה, לעומת זאת ישנם הרבה מאד דברים שאפשר לעשות בכדי למנוע תאונות, תקלות, בעיות ברכב וצרות אחרות. במאמר שלפניכם נספר לכם על מספר אמצעים ומערכות מיגון ובטיחות לרכב המסייעות לשמור עליו ועל הנוסעים בו בצורה מיטבית, אנו מציעים לכם להכיר אותם מקרוב ולאמץ אותם, או לפחות כמה מהם לרכב הפרטי שלכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162475 צפיות
יש לכם שאלות על ביטוח רכב? יש לנו את התשובות בשבילכם! המשיכו לקרוא ממש כאן במדריך שלפניכם ותוכלו להבין טוב יותר כיצד לבחור ביטוח.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162125 צפיות
באילו מקרים הביטוח המקיף הוא באמת ביטוח רכב שכולל הכל מהכל? לתשובה הזו כמה וכמה צדדים, לא רק מפני שמדובר בסוגיה מורכבת ואינדוודיאולית אלא בעיקר בגלל שישנם לא מעט מקרים שהביטוח המקיף כלל אינו רואה בהם אופציה לכיסוי. בואו להכיר את הפרטים הקטנים מאחורי הביטוחים הגדולים.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162140 צפיות
ארגוני הביטוח הגדולים בישראל הם תאגידי ענק החולשים על שוק הביטוחים כולו. היכרות מעמיקה עם המנגנונים השונים עשויה לחסוך לכם בטווח הארוך כסף רב. במילים אחרות, לא עושים ביטוח לפני שבודקים היטב את כל הפרמטרים החשובים באמת. לפניכם מספר טיפים חשובים על סודות עולם הביטוח, כאלו שיעזרו לכם להבין את המערכת, ולדעת כיצד היא פועלת. ביטוח רכב, דירה, בריאות וכו' ומה שביניהם.

מאת: שלום כהןביטוח רכב28/08/142607 צפיות
ביטוח רכב, ביטוח חובה לרכב, ביטוח מקיף לרכב ואף ביטוח צד ג' – כל אלו מושגים מעורפלים אשר פעמים רבות נדמה שהם אומרים את אותו הדבר, אך לא כך.

מאת: מיכאל רומנסקיביטוח רכב29/06/146883 צפיות
לצד לא מעט ביטוחים, המוצעים בשוק הביטוחים כיום, אפשר גם למצוא שלל של פוליסות ביטוח המיועדות לבעלי הרכבים. אילו סוגים של ביטוחי רכב עומדים לרשותנו ומה כולל, במסגרתו, כל אחד מהם? התשובה, לפניכם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica