חפש מאמרים:
שלום אורח
05.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פיצוי רכוש לנהג צעיר שנהג ללא מלווה, והיה מעורב בתאונה

מאת: wobiביטוח רכב31/12/2012528 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הרגע שבו מקבלים סוף סוף את הרשיון הנכסף הוא אחד המאושרים בחיים של רבים מאיתנו. מיד לאחר המבחן המעשי ("טסט"), השאיפה הברורה היא לקחת כבר את מפתחות הרכב, ולהתחיל לנהוג. אולם, יש כאלה שלא מסוגלים לחכות עד לסיום תקופת המלווה, נוהגים במכונית- ומעורבים בתאונה. האם הם זכאים לפיצוי רכוש במסגרת ביטוח רכב?

על החשיבות של תקופת המלווה

כל מי שעבר טסט מכיר את תקופת המלווה, שנמשכת שלושה חודשים. במהלכם, נדרש כי אדם מבוגר, שמחזיק ברשיון חמש שנים לפחות, יישב לצד הנהג החדש, יעניק לו עצות ו"יפקח" עליו במהלך טבילת האש. נהיגה ללא המלווה בפרק זמן זה נחשבת לעבירה חמורה על החוק, שעלולה אף להביא לשלילת הרשיון שהתקבל לא מכבר.

אולם, כאן כבר נכנסת לתמונה בעיה לא פשוטה כלל. הרי תנאי בסיסי למימוש כל פוליסת ביטוח רכב הוא רישיון תקף. כאשר נוהגים ללא מלווה מחזיקים למעשה ברישיון, אלא שלא מקפידים על מילוי אחת המגבלות המוטבעות בו: ממש כמו נהיגה ללא משקפיים לסובלים מקוצר ראייה, למשל, או העלאת מספר עודף של נוסעים לאוטובוס למחזיקי רישיון לתחבורה ציבורית. כיצד הדבר משפיע על פוליסות הביטוח השונות?

עד לפני מספר שנים: מחלוקת ברורה בנושא

כאשר נהג צעיר מתיישב מאחורי ההגה ללא נוכחות של המלווה לצידו, יש לשאול האם הכיסוי אשר ניתן לו במסגרת ביטוח רכב תקף עדיין. בעבר, הייתה מחלוקת מוחלטת בין שופטים שונים בנושא, וזו באה לידי ביטוי בפסיקות מגוונות, וכן- גם מנוגדות לחלוטין. זאת להבדיל מהמקרה בו אין לנהג רישיון כלל, שעה שברור כי הביטוח לא יהיה תקף לעולם.

לפני מספר שנים, בפסק דין שהפך לתקדימי, השתנתה התמונה במידה רבה. אז הוחלט כי עניין המלווה לא משפיע כהוא זה על פוליסות ביטוח חובה, כלומר-, גם נהג צעיר שעשה זאת ללא מלווה יהיה זכאי לקבלת הפיצויים עבור פגיעות שחווה עקב התאונה. אולם, כאשר מדברים על נזקי רכוש, נכנסים כבר לעולם של ביטוח מקיף, בו חוקי המשחק היו שונים לחלוטין. לפחות עד המקרה של עמרם אבו.

המגמה: ביטוח מקיף תקף גם בנהיגה ללא מלווה

בית המשפט העליון נדרש לפני מספר שנים לדון במקרה של עמרם אבו, נהג צעיר אשר רכבו נפגע בעת שנהג בו ללא מלווה- ואשר חברת הביטוח שלו אז לא ששה לבטחו. בתום דיון סוער, קבע שופט בית המשפט, אליעזר ריבלין, כי אין להבחין בין ביטוח רכב מקיף לביטוח חובה, ולא קיבל את טענות חברת הביטוח.

המטרה של השופט בצעד זה היתה ברורה: לא לאפשר פרשנות שונה של הפוליסות בהתאם לסוג שלהן, וניסיון להשתית תנאים אחידים, פחות או יותר. כל אלה אמורים לאפשר מצב של וודאות בתחום עולם הביטוח, ומניעה של סחבת משפטית ארוכה בכל מקרה ומקרה.

ובכל זאת- אל תנהגו ללא מלווה

הפסקאות הבאות מיועדות לנהגים הצעירים שביניכם. חשוב להבין כי מלווה נועד קודם כל למען הבטיחות שלכם: הימצאות אדם מבוגר ואחראי ברכב יכולה לסייע להפוך את מי הנהיגה לרדודים הרבה יותר. ברור כי ניסיון ומיומנות בכביש לא נרכשים ביום אחד, יהיה מוצלח הטסט ככל שיהיה.

נכון לעכשיו, לא ידועים תקדימים רבים בהם בית המשפט דן בסוגיה של נהיגה ללא מלווה מבחינת ביטוח צד ג'. אולם, אין לפסיקות שניתנו במסגרת פוליסות ביטוח רכב אחרות להביא לנהיגה לא אחראית. כאשר עוברים תאונה בחודשי הנהיגה הראשונים, סדר העדיפויות משתנה, ומבינים כי יש נושאים חשובים יותר בעולם מאשר ביטוח.

Wobi - השוואת מחירי ביטוח רכב אונליין

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Wobi.co.il - משווים וקונים ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח נסיעות וביטוח משכנתא.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת wobi

מאת: wobiביטוח רכב06/11/131158 צפיות
וותק הנהיגה מתייחס למספר שנות הנהיגה של המבוטח על הכביש, כלומר, מספר השנים שחלפו מרגע הוצאת הרשיון, ועד למועד הנוכחי. קראו כיצד הוא משפיע על הפרמיה.

מאת: wobiביטוח רכב17/09/131237 צפיות
התייחסות מיוחדת בפוליסת ביטוח הרכב מקבלות תמיד נסיבות המקרה - שאלה נפוצה ביותר היא מה קורה כאשר הרכב נגנב, בעוד המפתחות שלו נמצאים במתנע?

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131032 צפיות
במאמר זה נדבר על מסלולי ביטוח לרכב שני, ולמדיניות הנהוגה כיום בישראל ביחס לסוגיה מורכבת זו.

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131003 צפיות
במאמר זה נתייחס כאן למאפיינים של סעיף הגנה משפטית בביטוח הרכב, ולמרכיב מרכזי מאד בתוכה - סוגיית ההשתפות העצמית. מה בדיוק עומד מאחוריה?

מאת: wobiביטוח משכנתא11/07/131768 צפיות
במאמר זה נתייחס לרכיב מרכזי ביותר בתוך ביטוח המשכנתא, והוא ביטוח מבנה למשכנתא: מה הוא מציע למבוטחים מבחינת טיפול בנזקים לבית?

מאת: wobiביטוח רכב08/07/131097 צפיות
ישנה תורה שלמה שמסבירה את כל החישובים שנעשים לצורך חישוב גובה הפרמיה, וקוראים לה אקטואריה ("תימחור סיכונים"). במאמר הבא נסביר כיצד האקטואריה משפיעה על גובה פרמיית הביטוח המקיף.

מאת: wobiביטוח רכב06/06/13819 צפיות
מה בדיוק עושים עם פוליסת הרכב בעת מכירת הרכב? אנחנו נתייחס כאן לאפשרויות השונות העומדות עבור המוכרים, עם דגש על הקפאת הפוליסה.

מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכב

מאת: רוני הכהןביטוח רכב09/09/17800 צפיות
מה יכולים להיות ההבדלים בין שירות שניתן מול סוכן ביטוח רכב פרטי לבין נציגים שמבצעים את המענה דרך חברה גדולה? קראו את הדברים הבאים והגיעו לכדי החלטה בעצמכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/163133 צפיות
רכשתם רכב? רוצים להישמר מכל רע? לא די לרכוש פוליסת ביטוח רכב מקיפה, ביטוח רכב יעמוד לרשותכם בסופו של דבר לאחר מעשה, לעומת זאת ישנם הרבה מאד דברים שאפשר לעשות בכדי למנוע תאונות, תקלות, בעיות ברכב וצרות אחרות. במאמר שלפניכם נספר לכם על מספר אמצעים ומערכות מיגון ובטיחות לרכב המסייעות לשמור עליו ועל הנוסעים בו בצורה מיטבית, אנו מציעים לכם להכיר אותם מקרוב ולאמץ אותם, או לפחות כמה מהם לרכב הפרטי שלכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162475 צפיות
יש לכם שאלות על ביטוח רכב? יש לנו את התשובות בשבילכם! המשיכו לקרוא ממש כאן במדריך שלפניכם ותוכלו להבין טוב יותר כיצד לבחור ביטוח.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162125 צפיות
באילו מקרים הביטוח המקיף הוא באמת ביטוח רכב שכולל הכל מהכל? לתשובה הזו כמה וכמה צדדים, לא רק מפני שמדובר בסוגיה מורכבת ואינדוודיאולית אלא בעיקר בגלל שישנם לא מעט מקרים שהביטוח המקיף כלל אינו רואה בהם אופציה לכיסוי. בואו להכיר את הפרטים הקטנים מאחורי הביטוחים הגדולים.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162140 צפיות
ארגוני הביטוח הגדולים בישראל הם תאגידי ענק החולשים על שוק הביטוחים כולו. היכרות מעמיקה עם המנגנונים השונים עשויה לחסוך לכם בטווח הארוך כסף רב. במילים אחרות, לא עושים ביטוח לפני שבודקים היטב את כל הפרמטרים החשובים באמת. לפניכם מספר טיפים חשובים על סודות עולם הביטוח, כאלו שיעזרו לכם להבין את המערכת, ולדעת כיצד היא פועלת. ביטוח רכב, דירה, בריאות וכו' ומה שביניהם.

מאת: שלום כהןביטוח רכב28/08/142607 צפיות
ביטוח רכב, ביטוח חובה לרכב, ביטוח מקיף לרכב ואף ביטוח צד ג' – כל אלו מושגים מעורפלים אשר פעמים רבות נדמה שהם אומרים את אותו הדבר, אך לא כך.

מאת: מיכאל רומנסקיביטוח רכב29/06/146883 צפיות
לצד לא מעט ביטוחים, המוצעים בשוק הביטוחים כיום, אפשר גם למצוא שלל של פוליסות ביטוח המיועדות לבעלי הרכבים. אילו סוגים של ביטוחי רכב עומדים לרשותנו ומה כולל, במסגרתו, כל אחד מהם? התשובה, לפניכם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica