חפש מאמרים:
שלום אורח
11.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

האם זיוף רשיון הרכב פוטר את חברת הביטוח מאחריותה לגניבה?

מאת: wobiביטוח רכב02/01/2013565 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

לא צריך להיות כתב פלילי כדי לדעת שתעשיית זיופי הרכב פועלת בישראל במימדי ענק. אם זה לא מספיק, הרי שהמגמה שלה בשנים האחרונות נמצאת בכיוון אחד, והוא כלפי מעלה. אולם, מה שברור הרבה פחות הוא ההשפעה של אלה על פוליסות ביטוח רכב. ניתן לשאול שאלה חשובה אחת: מה אחריותה של חברת הביטוח למקרי גניבה של כלי רכב בעלי רישיון מזויף?

מקרה חשוב אחד מאפשר לנו ללמוד על הנושא זה, והוא המקרה של בני הזוג לוי.

עיקר המחלוקת: האחריות לגניבה

מקרה בני הזוג לוי מהווה, במידה רבה, תקדים בסוגיה משפטית זו. אם ניכנס לפרטיו, הרי שהם הקפידו לבצע את כל בדיקות הרכב הדרושות, וביצעו את העסקה. אולם, שבוע לאחר מכן גילו כי הרכב נגנב. המשטרה הוזעקה, רק כדי לגלות כי מסמכי הרכב זויפו עוד קודם לכן, ללא ידיעתם של בני הזוג, כמובן.

חברת הביטוח, מצידה, החזיקה תיעודים לכך שרכב עם מספר רישוי זהה נמצא, לפי ידיעתה, "בריא ושלם" בידי נהג אחר. במילים אחרות: המדובר הוא ברכב שהיה גנוב עוד לפני "גניבתו" האמיתית, ולכן אין לו למעשה ערך כלכלי כלשהו. מבחינת מסמכי הפוליסה, כל עוד הם נוגעים לרכב שעדיין נמצא בחזקת אדם אחר, היא לא צריכה לבטח את הגניבה.

כך פסק בית הדין

ברמה הכללית, נטתה כבוד השופטת נדאף לכיוונם של בני הזוג, ודחתה את טענותיה של חברת הביטוח. ברור כי הכוונה הייתה לבטח את כלי הרכב האמור, ואין בעובדה שהוא מזויף כדי למנוע את העברת הכספים בגין הגניבה. כמו כן, נדחתה טענת חברת הביטוח לפיה הגניבה לא הסיבה נזק לתובעים – פשוט מכיוון שהם שילמו עליו עשרות אלפי שקלים, והחזיקו בו, ולו פרק זמן קצר ביותר.

באותו אופן, דחתה השופטת את טענת חברת הביטוח לפיה ביטוח רכב גנוב מהווה למעשה חוזה אשר בא נגד תקנת הציבור- וזאת עקב העובדה שבני הזוג האמינו באמת ובתמים שהם רוכשים מכונית "כשרה". בסופו של דבר, חויבה חברת הביטוח לשלם לבני הזוג לוי פיצויים בגובה ערך הרכב המלא, כמו גם הפרשי הצמדה וריבית, הוצאות משפט ושכר טרחה לעורך הדין.

האם מקרים מסוג זה עלולים לחזור?

המקרה של לוי נחשב לנקודתי מאד, שעה שלא ידועים יותר מדי מקרים דומים בהיסטוריה המשפטית של מדינת ישראל. ובכל זאת, הנטייה של בתי המשפט, כך עושה רושם, היא לדבוק בדעותיה של השופטת במקרה האמור. כלומר, להעניק כיסוי במסגרת ביטוח רכב גם כאשר מתברר, בסופו של יום, כי הוא אכן גנוב.

חשוב להדגיש כי נושא זה מתקשר אמנם באופן מיידי לפוליסת ביטוח מקיף, אשר מתייחסת לגניבות של כלי רכב. אולם, סביר מאד שניתן להחיל אותו גם על פוליסות אחרות, ובכלל זה ביטוח חובה או ביטוח צד ג'. כך, גם כאשר תיעשה תאונה ברכב גנוב, חלילה, תהיה חברת הביטוח אחראית על הענקת פיצויים עבור נזקי הגוף לנהג, למשל.

כך רוכשים רכב באופן זהיר

רכישת רכב בעל רישיון מזויף היא סוגיה רחבה בהרבה מאשר עולם הביטוח. בעת רכישת רכב, חשוב מאד לבדוק את טיבו של האדם שמבצע את העסקה: חיוני לבחון האם קיימת התאמה בין פרטיו בתעודת הזהות לבין אלה שנמצאים ברישיון האמור, לדרוש הצגת ייפוי כוח לביצוע המכירה וכן לשים לב למועד הרישום של הרכב.

חשוב לזכור כי גם אם החוק אמור לבוא "לטובתם" של הרוכשים, רצוי מאד שלא להיכנס בכלל לתחום המשפטי. בדיקת טיב רישיון רכב משפיעה, כאמור, על ביטוח רכב, אך לנהיגה ברכב גנוב יש גם השלכות פליליות אחרות, לעיתים ללא ידיעתו של הרוכש התמים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Wobi.co.il - משווים וקונים ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח נסיעות וביטוח משכנתא.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת wobi

מאת: wobiביטוח רכב06/11/131203 צפיות
וותק הנהיגה מתייחס למספר שנות הנהיגה של המבוטח על הכביש, כלומר, מספר השנים שחלפו מרגע הוצאת הרשיון, ועד למועד הנוכחי. קראו כיצד הוא משפיע על הפרמיה.

מאת: wobiביטוח רכב17/09/131303 צפיות
התייחסות מיוחדת בפוליסת ביטוח הרכב מקבלות תמיד נסיבות המקרה - שאלה נפוצה ביותר היא מה קורה כאשר הרכב נגנב, בעוד המפתחות שלו נמצאים במתנע?

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131083 צפיות
במאמר זה נדבר על מסלולי ביטוח לרכב שני, ולמדיניות הנהוגה כיום בישראל ביחס לסוגיה מורכבת זו.

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131053 צפיות
במאמר זה נתייחס כאן למאפיינים של סעיף הגנה משפטית בביטוח הרכב, ולמרכיב מרכזי מאד בתוכה - סוגיית ההשתפות העצמית. מה בדיוק עומד מאחוריה?

מאת: wobiביטוח משכנתא11/07/131851 צפיות
במאמר זה נתייחס לרכיב מרכזי ביותר בתוך ביטוח המשכנתא, והוא ביטוח מבנה למשכנתא: מה הוא מציע למבוטחים מבחינת טיפול בנזקים לבית?

מאת: wobiביטוח רכב08/07/131143 צפיות
ישנה תורה שלמה שמסבירה את כל החישובים שנעשים לצורך חישוב גובה הפרמיה, וקוראים לה אקטואריה ("תימחור סיכונים"). במאמר הבא נסביר כיצד האקטואריה משפיעה על גובה פרמיית הביטוח המקיף.

מאת: wobiביטוח רכב06/06/13868 צפיות
מה בדיוק עושים עם פוליסת הרכב בעת מכירת הרכב? אנחנו נתייחס כאן לאפשרויות השונות העומדות עבור המוכרים, עם דגש על הקפאת הפוליסה.

מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכב

מאת: רוני הכהןביטוח רכב09/09/17866 צפיות
מה יכולים להיות ההבדלים בין שירות שניתן מול סוכן ביטוח רכב פרטי לבין נציגים שמבצעים את המענה דרך חברה גדולה? קראו את הדברים הבאים והגיעו לכדי החלטה בעצמכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/163195 צפיות
רכשתם רכב? רוצים להישמר מכל רע? לא די לרכוש פוליסת ביטוח רכב מקיפה, ביטוח רכב יעמוד לרשותכם בסופו של דבר לאחר מעשה, לעומת זאת ישנם הרבה מאד דברים שאפשר לעשות בכדי למנוע תאונות, תקלות, בעיות ברכב וצרות אחרות. במאמר שלפניכם נספר לכם על מספר אמצעים ומערכות מיגון ובטיחות לרכב המסייעות לשמור עליו ועל הנוסעים בו בצורה מיטבית, אנו מציעים לכם להכיר אותם מקרוב ולאמץ אותם, או לפחות כמה מהם לרכב הפרטי שלכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162538 צפיות
יש לכם שאלות על ביטוח רכב? יש לנו את התשובות בשבילכם! המשיכו לקרוא ממש כאן במדריך שלפניכם ותוכלו להבין טוב יותר כיצד לבחור ביטוח.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162199 צפיות
באילו מקרים הביטוח המקיף הוא באמת ביטוח רכב שכולל הכל מהכל? לתשובה הזו כמה וכמה צדדים, לא רק מפני שמדובר בסוגיה מורכבת ואינדוודיאולית אלא בעיקר בגלל שישנם לא מעט מקרים שהביטוח המקיף כלל אינו רואה בהם אופציה לכיסוי. בואו להכיר את הפרטים הקטנים מאחורי הביטוחים הגדולים.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162205 צפיות
ארגוני הביטוח הגדולים בישראל הם תאגידי ענק החולשים על שוק הביטוחים כולו. היכרות מעמיקה עם המנגנונים השונים עשויה לחסוך לכם בטווח הארוך כסף רב. במילים אחרות, לא עושים ביטוח לפני שבודקים היטב את כל הפרמטרים החשובים באמת. לפניכם מספר טיפים חשובים על סודות עולם הביטוח, כאלו שיעזרו לכם להבין את המערכת, ולדעת כיצד היא פועלת. ביטוח רכב, דירה, בריאות וכו' ומה שביניהם.

מאת: שלום כהןביטוח רכב28/08/142675 צפיות
ביטוח רכב, ביטוח חובה לרכב, ביטוח מקיף לרכב ואף ביטוח צד ג' – כל אלו מושגים מעורפלים אשר פעמים רבות נדמה שהם אומרים את אותו הדבר, אך לא כך.

מאת: מיכאל רומנסקיביטוח רכב29/06/146948 צפיות
לצד לא מעט ביטוחים, המוצעים בשוק הביטוחים כיום, אפשר גם למצוא שלל של פוליסות ביטוח המיועדות לבעלי הרכבים. אילו סוגים של ביטוחי רכב עומדים לרשותנו ומה כולל, במסגרתו, כל אחד מהם? התשובה, לפניכם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica