חפש מאמרים:
שלום אורח
27.01.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

חובת הצגת פרטים בעת רכישת ביטוח רכב

מאת: wobiביטוח רכב31/01/2013498 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מעוניינים לרכוש ביטוח רכב? אתם לא לבד. מיותר לציין כי כל נהגי ישראל מחויבים ברכישה של ביטוח חובה, בעוד רבים אחרים מוסיפים גם פוליסת ביטוח מקיף או צד ג'. מה שרבים לא מקפידים לעשות הוא הצגה של הפרטים המדויקים, שלהם או של הרכב, בזמן חתימת המסמכים. דבר זה עלול להוות מקור למחלקות רבות, שמגיעות עד לכותלי בית המשפט.

על חובת הצגת הפרטים

כאשר רוכשים ביטוח רכב מכל סוג, יש למלא לא מעט טפסים. אלה נוגעים למאפיינים האישיים של הנהג, להיסטוריה שלו על הכביש, לעבר הביטוחי שלו, לסוג הרכב המיועד וכן הלאה. בהתאם לתקנות דוגמת חובת הגילוי בעניין מהותי, נדרש מהאדם שכל הפרטים שהוא מציג אכן יהיו נכונים ומדויקים.

יש לציין כי מילוי פרטים לא נכונים מהווה עבירה פלילית, לא פחות, אשר כוללת בתוכה השלכות חמורות (כפי שנראה בהמשך). ועדיין, כאשר אנשים מסוימים סבורים כי הסתרת הפרטים תפגע בסיכויים שלהם לקבל פוליסה מסוימת, או לחילופין מייקרים עבורם את עלות הפרמיה החודשית, הם בוחרים לעבור על החוק. מה חברת הביטוח עושה בנדון?

חשיבותו של תקדים משפטי

אחד המקרים התקדימיים החשובים ביותר ביחס לחובת הצגת הפרטים הוא זה של א.ק מטבריה. האחרון בא לרכוש ביטוח מקיף עבור הרכב שלו, וידע כי בעברו הגיש המשתמש הקודם ברכב, הוא בנו, תביעות ביטוח רבות עקב מספר תאונות דרכים. דבר זה הביא לביטול הפוליסה על ידי חברת הביטוח הקודמת.

האב, כדי לבטח את הרכב בכל זאת, העביר את הפוליסה לשם שלו, ובחר בחברת ביטוח רכב אחרת. זו לא פקפקה באמיתות דברים, ואישרה לו את הפוליסה. כעבור מספר חודשים, כאשר הרכב עבר תאונת דרכים והוגדר "טוטאל לוס", נערכה חקירה מקיפה מטעם החברה המבטחת. אז התגלתה גם ההיסטוריה ה"עשירה" של הרכב.

בסופו של דבר, החליט בית המשפט כי התובע ובנו פעלו תוך הפרת חובת הגילוי אשר נדרשת מהם על פי חוק. לכן, העניק הוא לחברת הביטוח את הזכות לבטל באופן חד צדדי את הפוליסה, וזאת מבלי לשלם למבוטח סכום מסוים עבור תגמולי הביטוח. למעשה, החלטה זו הותירה אותו קירח מכאן ומכאן, ללא כל כיסוי ביטוחי.

.מה ניתן ללמוד מהמקרה?

מעטים המקרים בהם חובת הצגת הפרטים אכן משחקת תפקיד כה מרכזי ביחס לתביעות ביטוח רכב, אולם הוא יכול ללמד אותנו לא מעט. חשוב לזכור כי חברות ביטוח, בעת הצורך, מצוידות ברשת מרשימה של כוח אדם ומערכות מידע. הן יכולות לברר בדיוק את אמיתות הצהרת המבוטח, ולעמת אותו מול ההצהרה שלו.

האינטרס של חברות הביטוח ברור כאן: הן מתאימות למעשה כל פוליסה למאפייני האדם, בעיקר מבחינת רמת ה"סיכון" שלהם, קרי, הסבירות למימוש הפוליסה. ביטוח שמבוסס על נתונים שקריים או שגויים מבטל במידה רבה את הכיסוי, וכולל בתוכו גם תוצאות לא נעימות כלל.

רשלנות, או ניסיון לרמאות?

נקודה חשובה נוספת היא שמבחינת חברות ביטוח רבות, אין בהכרח חשיבות לנסיבות שהביאו את האדם לבצע את ההצהרה השגויה. הדבר יכול בהחלט להיעשות מתום לב, או מחוסר תשומת לב. אז אמנם החברה (או בית המשפט) עשויים לגלות סלחנות יחסית, אך נקודת הפתיחה של המבוטח, עדיין, רחוקה מלהיות מבטיחה

במקרה שראינו, הוחלט לבטל את הפוליסה לחלוטין. חברות ביטוח רכב רשאיות אף להגביל באופן ניכר את סכום הכיסוי של הפוליסה, או אף לייקר את תשלומי הפרמיה עבור המבוטח. לכן, מוקפד לבצע את תהליך הבחירה והחתימה על פי הספר: החל מהפעולה החשובה של השוואת מחירי ביטוח, דרך המשא ומתן עם חברת הביטוח ועד להצהרת הפרטים מצד המבוטח.

Wobi ביטוחי רכב - אתר להשוואת מחירי ביטוח רכב אונליין מכל חברות הביטוח

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Wobi.co.il - משווים וקונים ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח נסיעות וביטוח משכנתא.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת wobi

מאת: wobiביטוח רכב06/11/131133 צפיות
וותק הנהיגה מתייחס למספר שנות הנהיגה של המבוטח על הכביש, כלומר, מספר השנים שחלפו מרגע הוצאת הרשיון, ועד למועד הנוכחי. קראו כיצד הוא משפיע על הפרמיה.

מאת: wobiביטוח רכב17/09/131202 צפיות
התייחסות מיוחדת בפוליסת ביטוח הרכב מקבלות תמיד נסיבות המקרה - שאלה נפוצה ביותר היא מה קורה כאשר הרכב נגנב, בעוד המפתחות שלו נמצאים במתנע?

מאת: wobiביטוח רכב15/09/131008 צפיות
במאמר זה נדבר על מסלולי ביטוח לרכב שני, ולמדיניות הנהוגה כיום בישראל ביחס לסוגיה מורכבת זו.

מאת: wobiביטוח רכב15/09/13978 צפיות
במאמר זה נתייחס כאן למאפיינים של סעיף הגנה משפטית בביטוח הרכב, ולמרכיב מרכזי מאד בתוכה - סוגיית ההשתפות העצמית. מה בדיוק עומד מאחוריה?

מאת: wobiביטוח משכנתא11/07/131714 צפיות
במאמר זה נתייחס לרכיב מרכזי ביותר בתוך ביטוח המשכנתא, והוא ביטוח מבנה למשכנתא: מה הוא מציע למבוטחים מבחינת טיפול בנזקים לבית?

מאת: wobiביטוח רכב08/07/131075 צפיות
ישנה תורה שלמה שמסבירה את כל החישובים שנעשים לצורך חישוב גובה הפרמיה, וקוראים לה אקטואריה ("תימחור סיכונים"). במאמר הבא נסביר כיצד האקטואריה משפיעה על גובה פרמיית הביטוח המקיף.

מאת: wobiביטוח רכב06/06/13792 צפיות
מה בדיוק עושים עם פוליסת הרכב בעת מכירת הרכב? אנחנו נתייחס כאן לאפשרויות השונות העומדות עבור המוכרים, עם דגש על הקפאת הפוליסה.

מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכב

מאת: רוני הכהןביטוח רכב09/09/17765 צפיות
מה יכולים להיות ההבדלים בין שירות שניתן מול סוכן ביטוח רכב פרטי לבין נציגים שמבצעים את המענה דרך חברה גדולה? קראו את הדברים הבאים והגיעו לכדי החלטה בעצמכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/163105 צפיות
רכשתם רכב? רוצים להישמר מכל רע? לא די לרכוש פוליסת ביטוח רכב מקיפה, ביטוח רכב יעמוד לרשותכם בסופו של דבר לאחר מעשה, לעומת זאת ישנם הרבה מאד דברים שאפשר לעשות בכדי למנוע תאונות, תקלות, בעיות ברכב וצרות אחרות. במאמר שלפניכם נספר לכם על מספר אמצעים ומערכות מיגון ובטיחות לרכב המסייעות לשמור עליו ועל הנוסעים בו בצורה מיטבית, אנו מציעים לכם להכיר אותם מקרוב ולאמץ אותם, או לפחות כמה מהם לרכב הפרטי שלכם.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162444 צפיות
יש לכם שאלות על ביטוח רכב? יש לנו את התשובות בשבילכם! המשיכו לקרוא ממש כאן במדריך שלפניכם ותוכלו להבין טוב יותר כיצד לבחור ביטוח.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162094 צפיות
באילו מקרים הביטוח המקיף הוא באמת ביטוח רכב שכולל הכל מהכל? לתשובה הזו כמה וכמה צדדים, לא רק מפני שמדובר בסוגיה מורכבת ואינדוודיאולית אלא בעיקר בגלל שישנם לא מעט מקרים שהביטוח המקיף כלל אינו רואה בהם אופציה לכיסוי. בואו להכיר את הפרטים הקטנים מאחורי הביטוחים הגדולים.

מאת: כתיבת מומחיםביטוח רכב12/04/162112 צפיות
ארגוני הביטוח הגדולים בישראל הם תאגידי ענק החולשים על שוק הביטוחים כולו. היכרות מעמיקה עם המנגנונים השונים עשויה לחסוך לכם בטווח הארוך כסף רב. במילים אחרות, לא עושים ביטוח לפני שבודקים היטב את כל הפרמטרים החשובים באמת. לפניכם מספר טיפים חשובים על סודות עולם הביטוח, כאלו שיעזרו לכם להבין את המערכת, ולדעת כיצד היא פועלת. ביטוח רכב, דירה, בריאות וכו' ומה שביניהם.

מאת: שלום כהןביטוח רכב28/08/142572 צפיות
ביטוח רכב, ביטוח חובה לרכב, ביטוח מקיף לרכב ואף ביטוח צד ג' – כל אלו מושגים מעורפלים אשר פעמים רבות נדמה שהם אומרים את אותו הדבר, אך לא כך.

מאת: מיכאל רומנסקיביטוח רכב29/06/146850 צפיות
לצד לא מעט ביטוחים, המוצעים בשוק הביטוחים כיום, אפשר גם למצוא שלל של פוליסות ביטוח המיועדות לבעלי הרכבים. אילו סוגים של ביטוחי רכב עומדים לרשותנו ומה כולל, במסגרתו, כל אחד מהם? התשובה, לפניכם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica