חפש מאמרים:
שלום אורח
03.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

חוק חוזים אחידים הנוגע לרכישת דירה חדשה מקבלן – חלק ב'

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן14/03/2013935 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

חוק החוזים האחידים מאפשר לבית המשפט לבטל סעיפים מסויימים בחוזי המכירה, במקרים בהם הוא הסעיפים הללו מהווים תנאים מקפחים.

סעיפים העשויים להחשב סעיפים מקפחים

1.      איחור במסירת הדירה הוא אחד הסעיפים החשובים ביותר בחוזה רכישת דירה חדשה מקבלן. הסעיף בחוזים האחידים מאפשר לקבלן לאחר במסירת הדירה עד 90 יום מהיום שנקבע למסירה. בית המשפט, במקרה הזה, רואה בסעיף תנאי מקפח עבור הרוכשים.

2.      קבלנים מסויימים, הנמצאים בהסכם ליוויי פיננסי עם בנק מסויים, מחייבים בחוזיהם את הרוכשים ליטול את המשכנתא (במקרים בהם הם נזקקים לכזו) מהבנק איתו יש להם הסכם. במקרה של סכסוך משפטי, אם יוכיח רוכש הדירה כי יכול היה להשיג משכנתא בתנאים משופרים בבנק אחר, עשוי בית הדין להכריע לטובתו ויפסוק לו את תשלומי הריביות שיכול היה להרוויח.

3.      סעיפים הקובעים את גובה הפיצוי שישולם על ידי הקבלן במקרה של איחור במסירה עשויים להחשב תנאים מקפחים, בייחוד אם הפיצויים שנקבעו נמוכים משמעותית מגובה השכירויות במשק.

4.      סעיפים המטילים את האחריות לתיקון ליקויים וטיפול בפניות על קבלני משנה וספקים איתם עובד הקבלן הם תנאים מקפחים. כך, למשל, טיפול בצנרת אינו מחייב את רוכשי הדירה לפנות אל השרברב האחראי בבנייה, אלא אל הקבלן בלבד - אשר עליו מוטלת האחריות המלאה לטיפול בליקויים. כך, במקרה של פנייה לבית המשפט, עשוי זה לפסוק לטובת הרוכשים.

5.      סעיף המונע מרוכשי הדירה מלהעביר את בעלותם על הנכס לידי אדם אחר בטרם הושלם הרישום בטאבו לטובתם עשוי להיחשב תנאי מקפח בבית המשפט, מפני שרישום בטאבו הוא הליך העשוי להמשך גם מספר שנים.

6.      בחלק מהחוזים האחידים הנוגעים לרכישת דירה חדשה מקבלן, מחוייבים הרוכשים להתקשר עם חברת ניהול שנקבעת בחוזה על ידי הקבלן. סעיף זה עשוי להחשב סעיף מקפח, מפני שהוא מאפשר לחברת הניהול להפריז בדמי הניהול שהיא דורשת. סעיף דומה לזה עשוי לקבוע זמן התקשרות לתקופה שנקבעת על ידי הקבלן (בדרך כלל 10 שנים) - דבר העשוי להחשב גם הוא תנאי מקפח.

7.      מיקום שיפוט בלתי סביר לבירור תביעות, או קביעת מיקום השיפוט על ידי הקבלן - הם שני סעיפים מקפחים אפשריים, שעשויים להתבטל על ידי בית הדין.

8.      סעיפים המבטלים הבטחות פרסומיות, או כאלה שניתנו בעל פה או בדירה לדוגמא עשויים להיות להחשב על ידי בתי המשפט כסעיפים מקפחים שניתן לבטלם, מפני שהם אינם מאפשרים לרוכשי הדירה לטעון כי הוטעו.

כיצד ניתן להמנע מסעיפים ותנאים מקפחים?

למרות שהחוק עומד לצדכם, היוועצו בעורך דינכם, ודאגו שיהיה זה עורך דין המתמחה בכל הקשור לחוזי רכישת נדל"ן.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיא מנדלסון מתמחה בדיני מקרקעין. בעל תואר ראשון ושני במשפטים.
שותף במשרד מ. מנדלסון ושות', המתמחה בנדל"ן ומשקיע נדל"ן בעצמו.

מחבר "המדריך לרכישת דירה". לקבלת המדריך במתנה כנסו לכאן.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת גיא מנדלסון

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן18/07/13589 צפיות
רבים מאיתנו רואים ברכישת דירה חדשה מקבלן חלום רחוק שנראה לחלוטין בלתי מושג. מה שרבים אינם יודעים הוא כי משרד הבינוי והשיכון מסייע לאוכלוסיות רבות בקבלת משכנתאות רכישה, החל ממענקים וכלה בנקודות זכות המוענקות לאותן אוכלוסיות ומאפשרות להן לקבל משכנתאות בסכומים גבוהים יותר.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן11/07/13596 צפיות
צעד מהותי וחשוב כמו רכישת דירה מחייב אתכם לנקוט בכל אמצעי ההגנה והבטחון שבהם תוכלו לנקוט, על מנת להבטיח שהעסקה תתבצע לטובת כל הצדדים, ועל מנת שתקבלו את הדירה שרכשתם בדיוק כפי שהובטח.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן04/07/13613 צפיות
לאחר ההסכמה בעל פה ביניכם ובין מי מטעמו של הקבלן, תקבלו לידיכם טיויטת חוזה רכישת דירה מהקבלן לעיון וחתימה בהמשך, בצירוף כל הנספחים הרלוונטיים. במקרים מסויימים תצטרכו לחתום גם על טופס "בקשה לרכישת דירה" – מעין מסמך מקדים המלווה את הסכום הראשוני לתשלום, שיופקד בנאמנות בידי עורך הדין מטעם הקבלן, עד לחתימה על החוזה.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן27/06/13504 צפיות
רכישת דירה חדשה מקבלן היא צעד גדול וחשוב, ולכן נוצר הנוהג לחתימה על זכרון דברים ראשוני כהקדמה לחתימה על החוזה בין המוכר והקונה. זכרון דברים, בניגוד למה שרבים נוהגים לחשוב, הינו מסמך משפטי לכל דבר, ומחייב את שני הצדדים על הפרטים המצויינים בו. בכל מקרה של חילוקי דעות בהמשך, מהווה זכרון דברים מסמך רשמי בפני בית המשפט.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן ומקרקעין20/06/13873 צפיות
רכישת דירה חדשה מקבלן היא אירוע מרגש ומשמח בחיינו. בפעולה זו, אנו למעשה מגשימים חלום אנושי טריוויאלי, של קורת גג לנו ולבני משפחתנו. עם זאת, תקלות וליקויים עלולים להיווצר תמיד, גם בדירות שנבנו על ידי הקבלנים הטובים ביותר.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן ומקרקעין20/06/13633 צפיות
רכישת דירה חדשה מקבלן היא אירוע מרגש ומשמח בחיינו. בפעולה זו, אנו למעשה מגשימים חלום אנושי טריוויאלי, של קורת גג לנו ולבני משפחתנו. עם זאת, תקלות וליקויים עלולים להיווצר תמיד, גם בדירות שנבנו על ידי הקבלנים הטובים ביותר.

מאת: גיא מנדלסוןנדל"ן13/06/13671 צפיות
רכישת דירה חדשה היא החלטה שאין להקל בה ראש. החישובים הפיננסיים שאנו עושים לפני ביצוע צעד שכזה הם חשובים ביותר, אולם הם לחלוטין אינם מספיקים. הנה עיקרי הדברים שחשוב לבדוק לפני רכישת דירה מקבלן.

מאמרים נוספים בנושא נדל"ן

מאת: רונית אלפסינדל"ן01/05/20296 צפיות
תפקידו של עורך דין מקרקעין הוא להבטיח שהעסקה שאתם חותמים עליה בטוחה עבורכם ולשמור על כל הזכויות שלכם בעסקה, לכן, כשאתם מבצעים עסקת נדל”ן, רצוי לקחת עורך דין שמומחה בתחום הנדל"ן. עורך דין מומחה בתחום הנדל"ן יוודא בעבורכם כי העסקה שאתם חותמים עליה משתלמת בעבורכם, וכך עשוי לחסוך לכם

מאת: טלנדל"ן04/09/182527 צפיות
יזם הנדל"ן אלדד פרי, העומד בראש קבוצת אלדד פרי, סבור כי הביקוש הגובר להשקעות בענף הנדל"ן המסחרי, ובייחוד הביקוש המוגבר מצד משקיעים לרכישת משרדים להשקעה

מאת: טלנדל"ן20/08/182448 צפיות
קבוצת אלדד פרי, מהבולטות בענף הנדל"ן בישראל, מציגה שורה של מינויים חדשים ומבטיחים אשר נועדו, לדבריו של אלדד פרי, יו"ר הקבוצה, לעבות את שדרתה הניהולית של הקבוצה.

מאת: טלנדל"ן16/07/182447 צפיות
התחדשות עירונית לכל גווניה זוכה לתהודה רבה בישראל, כשרבים רואים בה את הדרך הריאלית ביותר לשיפור מצב הדיור בארץ.

מאת: אור מחשביםנדל"ן01/07/181798 צפיות
אם גם אתה מעוניין להתחיל להרוויח סכומים גדולים באופן פסיבי ובלי להשקיע מאמץ וכוח, הרי שתחום הנדל"ן הוא האפיק הנכון להשקעה.

מאת: טלנדל"ן10/06/181301 צפיות
התנודתיות המאפיינת כיום את עולם ההשקעות הפיננסי מביאה לעלייה מתמדת באחוזי ההשקעה בנדל"ן. היציבות, התשואה הפוטנציאלית הגבוהה...

מאת: עופר שלונדל"ן18/05/181021 צפיות
כמה מכם מעוניינים להתחיל להשקיע בעולם הנדל״ן אבל לא יודעים איך ואיפה להתחיל? איך לאתר נכס טוב שיעניק תשואה טובה בעתיד, איפה נמצאות ההזדמנויות הגדולות, וכמה עליכם להשקיע?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica