חפש מאמרים:
שלום אורח
18.09.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הכתיבה לא הופכת קלה יותר

מאת: לירון תמםשירה23/08/20151941 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

עם השנים הכתיבה לא הופכת יותר קלה. המוזה לא מגיעה בקלות רבה יותר גם לא האובייקטיבים שאמורים לשרת את הכתיבה ולהפוך אותה למיידית יותר. אני כותב שירים מגיל 10, ואם זה היה אמור להיות קל יותר עם הגיל, זה לא כך, בדיוק להיפך, עם הגיל זה הופך להיות הרבה יותר מסובך, כי דברים שאמורים לעורר את הרצון לכתוב נחלשים, ודברים שאמורים לגרום לעניין נעלמים, ועם הזמן השירים הם בסך הכל שירים, אותו דבר ודי דומים אחד לשני.

יש לי אתר של שירים וסיפורים, אני נוהג לעדכן אותו מדי שבוע במספר שירים חדשים. חלק מהשירים נכתבים מעצמם, ממש ככה אבל בלי כוונה, בלי אמירה פילוסופית מאחוריהם, חלק מהשירים קשים לכתיבה, אני יושב עליהם כמה ימים טובים עד שיוצא מה שאני בדיוק רוצה, שירים אחרים מזכירים לי שירים ישנים, הפסקתי להילחם בזה, מה זה משנה? מישהו כבר אמר פעם, שרוב שירי האהבה דומים אחד לשני. הגיבור אותו גיבור, הגיבורה אותה גיבורה, אפילו העלילה לא משתנה הרבה.

מלבד שירים חדשים, יש באתר לא מעט שירים ישנים. מדובר בשירים שכתבתי לפני כמה שנים. אז הכתיבה היתה אחרת, יותר ארוכה, פחות מסודרת, יותר מגוונת, ככה נדמה לי. אגב באתר השירים מופיעים בצורה מאוד מסודרת. חלוקה לבתים, לא תמיד שווים בשורות, אך הרבה יותר ברורים ונוחים לקריאה. החשיבות של פרסום שירים ישנים הוא לאפשר למי שרוצה, להכיר אותי גם לפני הימים האלה, לראות כיצד נוצרת שרשרת של כתיבה, מתקופה אחת לתקופה אחרת. לא תמיד זה ברור, לא תמיד זה יוצא כמו שאני רוצה אבל אני מניח שאם מישהו ישב ויקרא את שיריי יצליח להבין את זה.

אז היה יותר פשוט

אני לא יודע אם אז היה יותר פשוט. יכול להיות שאז לא חיפשתי דברים מסוימים והיה קל יותר לשבת ולכתוב שירים בלי קשר לשום דבר. היום כשאני כותב שיר אני יודע, שכבר כתבתי מיליון שירים, אז זה יותר קשר לקחת את זה הלאה ולמצוא דברים חדשים, זה הרבה יותר מסובך לחפש שירים חדשים לכתוב.

בין המילים אני עדיין מוצא את עצמי גם היום, אך היום יותר קשה לי למצוא דברים חשים לכתוב עליהם מזווית אחרת, אז הרבה פעמים אני כותב שירים חדשים כמו שירים ישנים ואולי בצורה הרבה יותר נינוחה ושלווה, אני פשוט כותב, בלי שום מטרה הרואית בסוף שורה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אני מזמין אתכם לבקר באתר של לירון תמם, כאן ניתן לקרוא שירים, סיפורים קצרים, פוסטים מהבלוג, להשאיר הודעות בפורום ועוד.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת לירון תמם

מאת: לירון תמםליקויי למידה27/12/151655 צפיות
מדוע אבחון פסיכודידקטי נחוץ כל כך? מאמר זה מבקש לענות על כל השאלות בנושא, אתם מוזמנים להיכנס ולקרוא

מאת: לירון תמםשירה23/08/141890 צפיות
המאמר מסביר למה וכיצד החלטתי לפרסם שירים ישנים באתר , שירים החל משנת 2002 עד 2013, השנה בה האתר עלה לאוויר

מאת: לירון תמםשירה22/09/131060 צפיות
המאמר מתעסק בבחירת שירים לפרסום ברשת בכלל ובאתר פרטי בפרט.

מאת: לירון תמםשירה06/06/13784 צפיות
לא תמיד ברור איפה שיר מתחיל. אם הוא מתחיל בתמונה שאנחנו רואים מול העיניים שמתורגמת למילים או שהוא מתחיל במילים שמתחברות ביחד למשפטים ועם הזמן, הופכות לתמונה אחת גדולה אותה אפשר לצייר בראש.

מאמרים נוספים בנושא שירה

מאת: עידן אברהמישירה06/06/183106 צפיות
עדי אברהמי ?! משהו שמע מכיר ?! רב האנשים לא שמעו אבל ממש עכשיו מתחת לאף של כולם מתבשלת לנו בתוך סיר בבשול איטי יצירת אומנות אחת גדולה תרתי משמע!? מרבית הזמרים כיום הם זמרים שיש להם קול יפה ואוהבים לשיר מהסיבה הפשוטה שהם פשוט מתים על הפידבק החיובי של הסיסבה שסובבת אותם, כלומר הם פשוט כל כך מסופקים מכך שהסובבים אותם מפרגנים להם באיזה קול יפה ומיוחד שזה בדיוק אחד הדברים שגורמים להם להמשיך לדרוש את המיקרופון ליד

מאת: מוטי ריקליןשירה31/10/171883 צפיות
לא לקנות את הספר. ספר אנמי, לא מעניין, לא מרגש, לא יפה. הספר כן יקלט אצל הקורא, כמתנשא ונפוח. חובבי שירה מובהקים ביותר, אולי ירצו להוסיף את הספר לספריה. לכאורה ספר לכולם, בעצם ספר למביני עניין.

מאת: הילה קומםשירה15/07/173484 צפיות
המאסטרקאלס הבינלאומי לשירה אומנותית ע"ש ז'מבוקי יתקיים זו הפעם השלישית בירושלים. את המאסטרקלאס יזם יוסף זמבוקי, מוזיקאי ואיש עסקים, שניצל בשואה בזכות המוזיקה (פרטים בהמשך). במטרה להעניק הכשרה אמנותית מעולה לזמרים צעירים, תוך מתן דגש על זמרים מוכשרים מהפריפריה. כמו גם שיתוף ניצולי שואה כאורחים בקונצרטים. בין המורים שיישתתפו השנה ב IMVAJ בכירת מורות גרמניה, פרופ' קלאודיה אדר מאקדמיית בארוק ווקאל שבאוניברסיטת מיינץ, פרופ' תמר רחום ראש המחלקה הווקאלית באקדמיית בוכמן-מהטה, מנהלת בית האופרה המלכותי לשעבר של סרביה, ילנה ולאכוביץ, המנצח הישראלי הפעיל באירופה עדי בר והמנצח הישראלי יונתן שפנדורף. כמו כן תערך כתת אמן מיוחדת עם נעמי פולני. כמו כן שותפים בהפקות הפסנתרן ברק טל, כנר, מנצח והמנהל המוזיקלי של אנסמבל סולני ת"א והסופראן הישראלית -בינלאומית גב' רונה ישראל קולת, המנהלת האמנותית של המיזם.

מאת: מוטי ריקליןשירה14/05/162568 צפיות
עונש חכם. אלמוג בהר. הוא סופר צעיר יחסית שסיפורו "אנא מן אל-יהוד", זכה להצלחה. הרעיון המרכזי בסיפור, מבריק. אלמוג גם כותב שירה. ונחשב לאחד המשוררים המזרחיים המבטיחים. האמנם? ב 2016 יצא ספר השירים. הספר מכיל בתוכו הרבה דברים טובים. באמת הישג. חוץ מבחינה אחת. לא לקנות. הספר לא דקיק, כבד מאוד, רציני, ולפעמים חמור סבר. נדרש מאמץ גדול של ריכוז כדי לצלוח אותו. ברובו המוחלט הספר משעמם ומתיש. במאמר אפרט ואדגים טענות אלו.

מאת: מוטי ריקליןשירה11/02/162917 צפיות
פואטרי סלאם, זו תחרות שירה בה משוררים מקריאים יצירה בסגנון הנקרא ספוקן וורד. ספוקן וורד. הוא סוג של הקראת שירה המבוצעת בד"כ בדגש על קצב, חריזה, משחקי מילים, וכדומה. אדגים מספר רב של שירים, גם מישראל, וגם מהעולם. אנתח אותם, בצורה שמראה, שפואטרי סלאם באנגלית ( ארה"ב...). שירה אדירה. פואטרי סלאם ישראל, לא שירה.

מאת: מוטי ריקליןשירה01/12/152209 צפיות
מירון ח. איזקסון, הוא משורר וסופר ישראלי בולט בעשרות השנים האחרונות. הספר "מעבר". יצא בדפוס, ב 2015. הספר בלתי קריא לחלוטין. עם טקסטים בלתי אפשריים לפענוח, אפילו בקריאה די משקיענית. במאמר, נבחן את הספר, ונציג את מגרעותיו. הספר ינותח בהקשר למצב הכללי של השירה בארץ.

מאת: מוטי ריקליןשירה22/10/151943 צפיות
אלמוג בהר. הוא סופר צעיר יחסית שסיפורו "אנא מן אל-יהוד", זכה להצלחה. הרעיון המרכזי בסיפור, מבריק. אלמוג גם כותב שירה. ונחשב לאחד המשוררים המזרחיים המבטיחים. האמנם? נסקור גם את הקשר למשורר מאיר ויזלטיר, בו נדון גם באופן כללי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica