חפש מאמרים:
שלום אורח
30.03.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פיזור השקעות בקרנות נאמנות

מאת: גיא חזןקרנות נאמנות19/07/20161034 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק
לא מעט מדברים על הצורך בפיזור בתיק ההשקעות שהוא ערך משמעותי בדרגת החשיפה לסיכון. כמו בכל דבר, הפרזה בפיזור יכולה גם היא לפגוע בביצועי תיק ההשקעות.

יש 2 סוגי השקעה לטובת רעיון הפיזור:

 • השקעה ישירה בניירות סטרייט: קניה של מניה או אגרת חוב. קניה של מניות רבות לצד קניה של אגרות חוב רבות – יכולה לספק את הפיזור הרצוי כמו גם עלולה להביא לפיזור יתר. כלל האצבע כפי שאני רואה אותו באי תקינות הפיזור זה כאשר האחזקה הקטנה ביותר בתיק שווה מתחת לרף של 10-20 אלף ש"ח.
 • השקעה עקיפה: קניה של קרנות נאמנות. קניה של קרנות נאמנות מעניקה למשקיע יכולות מרשימות הן בזירת הפיזור, אופי ההשקעה, דרגת הסיכון והן בזירת האלוקציה הכוללת בתיק ההשקעות.
 • ההיסטוריה של ההשקעה אוהבת לחבוט בקרנות הנאמנות ובמנהליהם. במרבית המקרים בצדק רב. התוצאות והביצועים לא תמיד משיגים את התוצאה הרצויה והתשואות מפגרות אחר מדדי היחס הרלוונטיים.

  עם זאת, לקרנות נאמנות טובות, המספקות ביצועים התואמים או קרובים לביצועי המדדים הרלוונטיים, יש יתרונות רבים כל עוד הבחירה בהן  נעשית באופן אובייקטיבי ובלתי תלוי. ניהול תיק השקעות עם קרנות נאמנות "של הבית" בלבד – יתכן ויותר מתפגע בתיק ההשקעות מאשר תועיל לו.

  דוגמא בולטת לפיזור עקיף היא השקעה ברכיב אגרות חוב בדירוג נמוך או ללא דירוג כלל – HIGH YIELD.

  אז נכון – לבעלי יכולת ניתוח ותיק השקעות גדול מספיק – ניתן למצוא את אגרות החוב המתאימות ולהשקיע בכל אחת ואחת מהן במשקל מתאים. במידה של דיפולט – תהיה רק פגיעה קלה בכנף.

  הלכה למעשה – למעטים יש את היכולת לנתח נכון אגרות חוב מסוג זה ולבחור אלוקציה נכונה שלהן בתיק ההשקעות.

  אחד הפתרונות – קרן נאמנות המתמחה בסוג זה של אגרות חוב. קרן הנאמנות מספקת למשקיע פתרונות מתאימים:

 • מנהלים מומחים בתחום הבוחרים אגרות חוב מתאימות ואלוקציה מתאימה
 • פיזור רחב
 • תזרים מלא כך שניתן לממש את מלוא הקרן בכל עת
 • פתרון סוגיות מס
 • אפשרויות השקעה של 'כסף קטן' כמו גם 'כסף גדול'
 • פשטות ונגישות – השקעה בקרן פשוטה ונגישה יותר כמו גם כלי הניתוח של הקרנות
 • פתרון אחר יכול לבוא בדמות קרנות נאמנות מחקות: מדובר במוצר הדומה מאוד לתעודות סל ותקפידו לעקוב אחר מדד קיים או מדד מותאם – המספק פיזור בין כל ני"ע המרכיבים את המדד בהתאם למשקלו.

  בשונה מקרנות נאמנות אקטיביות ("רגילות") בהן מנהל הקרן מחליט ובוחר את ניירות הערך הרלוונטיים להגדרות הסיכון שפירסם וכן את משקלם בקרן – בקרן נאמנות מחקה אין שום משמעות למנהל הקרן.

  הקרן המחקה פשוט עוקבת אחר המדד הרלוונטי.

  דוגמא בולטת: השקעה במדד ת"א 25. ניתן להשקיע בכל אחת מ 25 המניות במדד על פי משקלן או – להשקיע בקרן מחקה שתפקידה להשקיע במניות המדד בהתאם למשקל של כל מניה ומניה.

  גם במקרה זה הקרן נאמנות מספקת את פתרון הפיזור ההשקעתי:

 • פיזור רחב ודיוק לכל אורך המדד הרלוונטי שבמעקב
 • תזרים מלא כך שניתן לממש את מלוא הקרן בכל עת
 • פתרון סוגיות מס
 • אפשרויות השקעה של 'כסף קטן' כמו גם 'כסף גדול'
 • פשטות – השקעה בקרן פשוטה יותר כמו גם כלי הניתוח של הקרנות
 • לסיכום

  פיזור בתיק ההשקעות הוא אחד האלמנטים העיקריים בבניית תיק ההשקעות ואחד המרכיבים המרכזיים בהצלחתו של התיק להניב תשואה הולמת. אופי הפיזור כולו תלוי באופיו של המשקיע לצד מקצועיותו.

  שימוש בקרנות נאמנות, אקטיביות או מחקות, אינו נסחר במהלך שעות המסחר בבורסה וניתן להזרים הוראות קניה או מכירה בכל שעות היממה.

     תגיות המאמר: קרנות נאמנות


   
       
       
       
     
   
  אודות כותב המאמר:
   
       
     
   

  מאמרים נוספים מאת גיא חזן

  מאת: גיא חזןשוק ההון25/11/19520 צפיות
  יתכן מחיר מניה של 1 דולר שישקף לחברה שווי שוק של 3 מיליארד דולר לעומת מחיר של מניה אחרת עם מחיר של 20 דולר שישקף לחברה שווי שוק של חצי מיליארד דולר.

  מאת: גיא חזןפיננסים וכספים - כללי 08/08/19947 צפיות
  אז נכון, האנושות אכן מרוויחה בגדול מהתפתחות הטכנולוגיה אך כמו כל דבר גם הצדדים הפחות מחמיאים משתדרגים.

  מאת: גיא חזןשוק ההון28/04/191281 צפיות
  תארו לכם שהיה לכם מקור שמדווח בכל דרך שתבחרו – שיחת טלפון, מייל, סמס, פקס, יונה, מורס – "זה הזמן לקנות מניות".

  מאת: גיא חזןשוק ההון24/02/192798 צפיות
  אז מי צודק? כולם צודקים וכולם טועים. תארו לכם מה קורה לחזאי שצפה לפני שבוע שבחודש מרץ השוק נופל – וזה קורה. תארו לכם..

  מאת: גיא חזןקרנות נאמנות18/07/182375 צפיות
  אין בכוונתי להיכנס לכל מדדי הסיכון אותם יש לחשב או אליהם צריך להתייחס. פרט ל 2 מדדים פשוטים שכדאי להביא בחשבון בעת בחירת קרן הנאמנות – מדד היחס ומדד הממוצע הענפי!

  מאת: גיא חזןשוק ההון06/05/18640 צפיות
  לאורך השנים הוא הצליח פעם אחר פעם להראות ולהיות למשקיעי העולם כמו אש לפני המחנה. באדם הזה מתקיימים כל התנאים על מנת להיות משקיע מוצלח. גם צניעותו.

  מאת: גיא חזןשוק ההון28/01/18707 צפיות
  הניסיון לזהות את הסימנים כולל גם מחירים לא פשוטים מאחר וברוב המקרים זה ללכת נגד הזרם ובשוק ההון ללכת נגד הזרם אומר לא להרוויח כסף במקרה הטוב ולהפסיד כסף במקרה הרע. שני החלופות לא אהודות על המשקיעים.

  מאמרים נוספים בנושא קרנות נאמנות

  מאת: גיא חזןקרנות נאמנות18/07/182375 צפיות
  אין בכוונתי להיכנס לכל מדדי הסיכון אותם יש לחשב או אליהם צריך להתייחס. פרט ל 2 מדדים פשוטים שכדאי להביא בחשבון בעת בחירת קרן הנאמנות – מדד היחס ומדד הממוצע הענפי!

  מאת: גיא חזןקרנות נאמנות10/11/151472 צפיות
  מאחר וכפי שאתם יודעים החינוך הפיננסי בארץ (מסתבר שגם בעולם הרחב) שואף לאפס – שוב נתקלתי באדם עם בורות פיננסית שלא באשמתו.

  מאת: גיא חזןקרנות נאמנות12/11/137791 צפיות
  בית השקעות לא יחזיק עבור לקוחותיו קרנות נאמנות של המתחרים – בית ההשקעות לא יודה כי מחלקת ההשקעות שלו פחות טובה מהמחלקה של בתי השקעות מתחרים.

  מאת: Michal Cohenקרנות נאמנות31/12/127934 צפיות
  הדעות סביב קרנות נאמנות חלוקות מאד. ישנם כאלו שיספרו על תשואות גבוהות במיוחד בעקבות השקעה בקרן נאמנות זו או אחרת, אחרים יספרו דברים אחרים לגמרי. אז מה הנכון? האם בכלל כדאי להשקיע בקרן נאמנות, ואם כן אז באיזו? קרנות נאמנות בעד ונגד- כל השיקולים.

  מאת: Michal Cohenקרנות נאמנות31/12/127967 צפיות
  לקרנות הנאמנות הסטוריה ארוכה. הראשונה הוקמה בשנת 1868, באנגליה, אולם לישראל הגיעה בשורה זו רק בשלהי שנות הארבעים של המאה שעברה, עם קרן הנאמנות הראשונה בארץ מטעם בנק לאומי, שנקראה "פיא". כיום מגלגל ענף זה של קרנות נאמנות כמה עשרות מליארדים של שקלים מדי שנה, ויש להן השפעה גדולה, הן על שוק ההון, וכמובן שעל הציבור, המשקיע בהן.

  מאת: Tal Zolbergקרנות נאמנות14/02/127946 צפיות
  החוק במדינת ישראל מגן עלינו ומחייב את כל המעסיקים במדינה לפתוח לעובדים שלהם קרן נאמנות מיד לאחר שאלו צברו חצי שנה של וותק במקום עבודתם. קרנות נאמנות, או קרנות פנסיה, היו עד לפני כמה שנים מנוהלות דרך הבנקים, כמעט באופן גורף. לפני מספר שנים יצא תיקון בחוק שמאפשר לכל המעסיקים להוציא את קרנות הנאמנות וקרנות הפנסיה אל מחוץ לבנקים ובכך נפתחה תחרות רחבה יותר שמאפשרת ללקוחות להרוויח הרבה יותר מהחיסכון שהם צוברים.

  מאת: גיא חזןקרנות נאמנות06/12/117967 צפיות
  השקעה באמצעות קרנות נאמנות פופולארית מאוד עקב הנוחות שבה. קרן הנאמנות מצהירה מראש היכן היא משקיעה את הכספים ומכאן רק נותר לבחון פרמטרים פיננסים ולשלוח הוראת קניה. אפילו אין צורך במגבלת שער (לימיט).

   
   
   

  כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
  השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

  christian louboutin replica