חפש מאמרים:
שלום אורח
09.05.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עבדי הזמן - להתפכח מהאשליה

מאת: מסע פנימייהדות31/01/20101108 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אדם צעיר נושא מבטו לעתיד, אינספור תוכניות, אינסוף ציפיות, אין קץ שאיפות. הוא בטוח שהאושר שלו יגיע כשהוא יסיים ללמוד, כשיסיים צבא, כשיתחתן, וכן על זו הדרך. כעת הוא לא הכי מאושר, הוא לא מסופק, הוא במרדף אחר השאיפות, עסוק בלתכנן את העתיד. לעומתו, אדם מבוגר נושא מבטו לאחור. הוא מתגעגע לזמנים שחלפו, חש שזמנו אוזל, רוצה להשיב את השנים, לחזור לאותם ימי חלומות. הוא פשוט בטוח שאם יחזור לאותם ימים, הוא ירגיש את האושר.

הצעיר והמבוגר הם האדם השלם בשתי תקופות מרכזיות בחייו. מחד, רוצה האדם שהזמן יעבור כדי שיגיע האושר, ומאידך, הוא מתגעגע לזמן שחלף ובטוח ששם נמצא אושרו. וזו האשליה הגדולה ביותר - שהרי גם אם הצעיר יגיע אל העתיד הוא יחוש כמו המבוגר, שבזבז את זמנו בשאיפות, תכנונים וציפייה לאושר, ולא באמת הצליח לחוש בו. וגם אם המבוגר יגיע אל הימים שחלפו, הוא יחוש את אותה תחושה של מרדף, תכנון וציפיות, בדיוק כמו הצעיר.

על כך אמר ר' יהודה הלוי "עבדי הזמן עבדי עבדים הם". הזמן משעבד אותנו. הוא סוחף אותנו ואז משלה אותנו, מוליך אותנו שולל. ובינתיים, אנו מפסידים את החיים.

עצרו לרגע כדי להשתיק את המנגנון ההוא שמאיץ בכם להמשיך הלאה. כי אתם תמיד ממשיכים הלאה, אתם אף פעם לא כאן. אתם תמיד בטוחים ששם, במקום אחר, נמצאת התשובה. וכשאתם מגיעים לאותו 'שָׁם', אתם מתאכזבים ויוצרים לעצמכם 'שָׁם' חדש. מבחינה פסיכולוגית, אולי אפשר לתלות זאת באותם מבוגרים שבשנות ילדותנו היו משיבים בלית ברירה: "כשתגדל, תבין", ואנו הרי כל כך רצינו להבין. עד היום הרצון הזה להבין, לגדול, להשיג, בוער בתוכנו. לכן אנו תמיד רוצים להיות שם, באותו מקום שהצבנו לעצמנו כמטרה, לכבוש את היעד ולהמשיך כדי למצות עוד, לא לבזבז אף רגע, לחיות חיים בעלי משמעות.  

יש לנו הרגשה שאם נגיע למקום מסוים, נחוש באושר. אך האם זה מה שמתרחש בפועל? אינספור מטרות הצבנו לעצמנו, ומאז כבר כבשנו לפחות את חלקן. האם מאז ועד היום האושר מלווה אותנו בכל רגע נתון? לצערנו, לא. הגיע הזמן לעצור. אותו מנגנון שמאיץ בנו וגורם לנו להפסיד את הרגע, אינו בלתי מנוצח. עלינו להחזיר לו: "אנחנו לא ממשיכים הלאה! אנו כעת קוראים את המאמר הזה ואנו מתכוונים לעשות זאת ברוגע. אל תפריע". והוא יפסיק. הוא נעלב נורא מהר, אתם יודעים?

אדם בעת התפילה בבית הכנסת נראה מאד מרוכז, אך בפועל הוא חושב על כל התוכניות להיום, ועל מה שקרה אתמול ובשבוע שעבר, ואל אשתו והילדים, ועל מס הכנסה וזה רק באופן כללי, כי הבעיה החדשה שצצה היא עוד יותר קשה וגם...

מיליון בעיות.

אם בעצם נחשוב על זה, נבין עד כמה זה מגוחך. אתה נמצא מול הקב"ה, זה שברא את כל העולמות ונמצא בכל מקום בכל רגע נתון. אתה נמצא מול הכל יכול. במקום לבקש פתרון, אתה בורח אל הצרות.

חז"ל מלמדים אותנו שה"בריחה" הזו היא עצת היצר הרע. הוא זה שמתאמץ כל כך לגרום לאותו אדם לחשוב על הכל, חוץ מעל המילים שהוא מוציא מהפה. וכל כך למה? כי הוא יודע עד כמה התפילה חשובה לקב"ה! הוא יודע את הכוח שלה, שהרי אין תפילה ששבה ריקם (אלא זה תלוי במידת הכוונה ומס' התפילות שהאדם משקיע), ובזכות תפילות התרחשו כל כך הרבה ניסים גדולים.

לסיום, כשמדובר במנגנון ההוא ניתן לפתור את הבעיה באמצעות ריכוז. סך הכל עלינו לשמור על ריכוז, לחיות את ה"כאן ועכשיו" (תוך התחשבות בתוצאות מעשינו), וכך באמת יהיה כל רגע בחיינו בעל משמעות. מה גם שלעת זקנה לא נחוש בצורך לחזור לאחור, נדע שניצלנו כל רגע בחיינו בצורה הטובה ביותר.

אבל יותר מזה, ממשיך ר' יהודה הלוי ואומר: "עבד ה' הוא לבדו חופשי". אורה של תורה, המתחדשת תמיד, אינו מניח לאדם להיסחף. הוא תמיד נמצא עם היד על הדופק ועם הרגליים על הקרקע. תמיד בעשייה, בשינוי, בהתחדשות. אלו הצופים מהצד לעולם לא יבינו מה הם מפסידים; "טעמו וראו כי טוב ה'".

הבה נשא עינינו למרום ונתפלל אל ה' שיקרב אותנו אליו, וכך נזכה להתחדש תמיד, ונקרב את הגאולה במהרה בימינו אמן.

   

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתר "מסע פנימי" - http://Pnimi.022.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מסע פנימי

מאת: מסע פנימייהדות06/07/101115 צפיות
הוא מבטל בהינף יד דעה של אדם אחר ונדמה לו שפעל באופן חיובי. אכן יש לו סיבות לחשוב כך, אבל מתחת לפני השטח מתגלים הפגמים, אשר עם הזמן משאירים חותם בלב הסובבים אותו.

מאת: מסע פנימיבריאות ורפואה כללי06/07/101172 צפיות
לחזק את המערכת החיסונית, הלב והשרירים, להוריד במשקל, לשחרר מתחים, להאריך את תוחלת החיים - וליהנות מזה! על המתנה היפה ביותר בעולם, שהוענקה לנו מאת בורא עולם.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101454 צפיות
מה הטעם בגוש קטיף או בבשר חלק? מה הבעיה החלב/אבקת חלב נוכרי? מה ההבדל בין הכשר הרבנות לבד"צ? כל המידע בקצרה מפי הרב זמיר כהן, יו"ר אירגון הידברות.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101422 צפיות
צרות הן דבר טבעי? לא ממש. יש דרך לצאת מהן, ולא זו בלבד, אלא שניתן בנוסף לקבל שפע וברכה. איך? ר' נתן (תלמידו המובהק של ר' נחמן מברסלב) מגלה את הסוד.

מאת: מסע פנימימשפחה וזוגיות - כללי20/05/10995 צפיות
רק לאחר החתונה הוא והיא מגלים שזה לא מה שחשבו שזה. "אולי לא הייתי צריך להתחתן איתה" הוא חושב, והיא מגלה בו פגם נוסף. על האשליה והאתגר - בחיי הנישואין.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102272 צפיות
תהליך קבלת התורה הקדושה מלמד אותנו שני דברים עיקריים שיעזרו לנו להבין מהי מהותה של התורה, וגם – עד כמה אנו חשובים בעיני ה'. לא לחינם אנו עמו הנבחר.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102844 צפיות
היתכן שאי פעם, לפני מליוני שנים, היו דינוזאורים בעולם - למרות שעפ"י היהדות הוא קיים בקושי 6,000 שנה? תתפלאו.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/1945698 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191816 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191820 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191809 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191830 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191834 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/191821 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica