חפש מאמרים:
שלום אורח
28.01.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מקור הברכה

מאת: מסע פנימייהדות22/02/2010649 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

"ויכולו השמים והארץ וכל צבאם" – כל ימות השבוע העולם מתקיים, בשבת נגמר לו הכוח. אז שב ה' ומשפיע שפע חדש לששה ימים נוספים. משמע, שבת הוא היום המשלים והמחיה את העולם כולו.

ולא רק את העולם, אלא גם את האדם. ר' נחמן מברסלב זיע"א אומר: "כי בחול, שיש שליטת החיצונים (כוחות הטומאה), כשהאדם עושה מצוה, אזי יונקת הקליפה מהרגלין של המצוה, כי כל מצוה היא קומה שלמה (כדוגמת קומת אדם) ואזי אין להמצוה ההיא בחינת רגלין לעלות בהם ולילך לפני הקב"ה, כי הקליפה לקחה הרגלין" (ליקוטי מוהר"ן קל"ט).

כלומר, בימי חול כוחות הטומאה משליטים בלבול ויוצרים חיסרון, כך שאיננו מקיימים את המצוות בישוב הדעת, בשמחה ובכוונה שלמה. לכן הן מתקשות לעלות למקומן בעולמות העליונים ולהשפיע עלינו שפע הקשור בהן.

ממשיך רבנו: "וכשבא שבת ונתבטל שליטת החיצונים (עפ"י הזוהר: כוח הקליפות בטל וקדושה רבה מתפשטת בבריאה כולה), אזי עולה המצווה והולכת לפני הקב"ה." – רק בשבת יכולות המצוות לעלות לה' בכדי שנקבל שכרנו. כל מצוותינו מייחלות ליום הקדוש הזה, היום בו מזדכך העולם וה' ברחמיו משפיע מחדש שפע.

אך דווקא משום שפעולה כה יקרה מתרחשת בשבת (עליית המצוות לה'), מתעורר נגדה כוח מונע החפץ לעכבה. אותו כוח הרסני עלול לגרום לנו להפסיד הכל ברגע. הזוהר אומר: אין יום שאין בו טוב אך כמה עקרבים ונחשים סובבים את הטוב ההוא, שלא יכנס האדם הלא ראוי ויזכה לו. ר' נתן, תלמידו המובהק של רבנו, כותב שה"עקרבים ונחשים" הם אותן מחשבות רעות, טרדות ודאגות המסיחות את דעתנו. בשבת כוחות אלו מסיחים את דעתנו בעצבות ובטרדת יום המחר, אך עלינו לזכור שמדובר באותו כוח הרסני שעלול לגרום למצוותינו ללכת לאיבוד ולא לעלות לה'.

עלינו לאמץ את הוראת השבת "יראה אדם בכל שבת כאילו מלאכתו עשויה, ואין לך עונג גדול מזה". זהו אינו חיוב בל יעבור, אך בהיעדרו, ההפסד כולו שלנו... ואם במחשבות קשה לשלוט, על כל פנים יש חובה הלכתית על הדיבור, "שלא יהיה דיבורך של שבת כדיבורך של חול."

הבה נמלא את השבתות בלימוד תורה, ש"לא ניתנה השבת אלא לתלמוד תורה" (ירושלמי שבת), ויהי רצון שנצליח להסיר דאגה מליבנו, לבטוח בה' באמת ולהעלות את מצוותינו מעלה עד לכסא הכבוד, אמן.

מתוך דברי הרב ארז משה דורון.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתר "מסע פנימי" - http://Pnimi.022.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מסע פנימי

מאת: מסע פנימייהדות06/07/10998 צפיות
הוא מבטל בהינף יד דעה של אדם אחר ונדמה לו שפעל באופן חיובי. אכן יש לו סיבות לחשוב כך, אבל מתחת לפני השטח מתגלים הפגמים, אשר עם הזמן משאירים חותם בלב הסובבים אותו.

מאת: מסע פנימיבריאות ורפואה כללי06/07/101043 צפיות
לחזק את המערכת החיסונית, הלב והשרירים, להוריד במשקל, לשחרר מתחים, להאריך את תוחלת החיים - וליהנות מזה! על המתנה היפה ביותר בעולם, שהוענקה לנו מאת בורא עולם.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101341 צפיות
מה הטעם בגוש קטיף או בבשר חלק? מה הבעיה החלב/אבקת חלב נוכרי? מה ההבדל בין הכשר הרבנות לבד"צ? כל המידע בקצרה מפי הרב זמיר כהן, יו"ר אירגון הידברות.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101286 צפיות
צרות הן דבר טבעי? לא ממש. יש דרך לצאת מהן, ולא זו בלבד, אלא שניתן בנוסף לקבל שפע וברכה. איך? ר' נתן (תלמידו המובהק של ר' נחמן מברסלב) מגלה את הסוד.

מאת: מסע פנימימשפחה וזוגיות - כללי20/05/10877 צפיות
רק לאחר החתונה הוא והיא מגלים שזה לא מה שחשבו שזה. "אולי לא הייתי צריך להתחתן איתה" הוא חושב, והיא מגלה בו פגם נוסף. על האשליה והאתגר - בחיי הנישואין.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102135 צפיות
תהליך קבלת התורה הקדושה מלמד אותנו שני דברים עיקריים שיעזרו לנו להבין מהי מהותה של התורה, וגם – עד כמה אנו חשובים בעיני ה'. לא לחינם אנו עמו הנבחר.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102696 צפיות
היתכן שאי פעם, לפני מליוני שנים, היו דינוזאורים בעולם - למרות שעפ"י היהדות הוא קיים בקושי 6,000 שנה? תתפלאו.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195439 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19252 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19250 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19250 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19255 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19250 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19254 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica