חפש מאמרים:
שלום אורח
22.09.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מקור הברכה

מאת: מסע פנימייהדות22/02/2010623 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

"ויכולו השמים והארץ וכל צבאם" – כל ימות השבוע העולם מתקיים, בשבת נגמר לו הכוח. אז שב ה' ומשפיע שפע חדש לששה ימים נוספים. משמע, שבת הוא היום המשלים והמחיה את העולם כולו.

ולא רק את העולם, אלא גם את האדם. ר' נחמן מברסלב זיע"א אומר: "כי בחול, שיש שליטת החיצונים (כוחות הטומאה), כשהאדם עושה מצוה, אזי יונקת הקליפה מהרגלין של המצוה, כי כל מצוה היא קומה שלמה (כדוגמת קומת אדם) ואזי אין להמצוה ההיא בחינת רגלין לעלות בהם ולילך לפני הקב"ה, כי הקליפה לקחה הרגלין" (ליקוטי מוהר"ן קל"ט).

כלומר, בימי חול כוחות הטומאה משליטים בלבול ויוצרים חיסרון, כך שאיננו מקיימים את המצוות בישוב הדעת, בשמחה ובכוונה שלמה. לכן הן מתקשות לעלות למקומן בעולמות העליונים ולהשפיע עלינו שפע הקשור בהן.

ממשיך רבנו: "וכשבא שבת ונתבטל שליטת החיצונים (עפ"י הזוהר: כוח הקליפות בטל וקדושה רבה מתפשטת בבריאה כולה), אזי עולה המצווה והולכת לפני הקב"ה." – רק בשבת יכולות המצוות לעלות לה' בכדי שנקבל שכרנו. כל מצוותינו מייחלות ליום הקדוש הזה, היום בו מזדכך העולם וה' ברחמיו משפיע מחדש שפע.

אך דווקא משום שפעולה כה יקרה מתרחשת בשבת (עליית המצוות לה'), מתעורר נגדה כוח מונע החפץ לעכבה. אותו כוח הרסני עלול לגרום לנו להפסיד הכל ברגע. הזוהר אומר: אין יום שאין בו טוב אך כמה עקרבים ונחשים סובבים את הטוב ההוא, שלא יכנס האדם הלא ראוי ויזכה לו. ר' נתן, תלמידו המובהק של רבנו, כותב שה"עקרבים ונחשים" הם אותן מחשבות רעות, טרדות ודאגות המסיחות את דעתנו. בשבת כוחות אלו מסיחים את דעתנו בעצבות ובטרדת יום המחר, אך עלינו לזכור שמדובר באותו כוח הרסני שעלול לגרום למצוותינו ללכת לאיבוד ולא לעלות לה'.

עלינו לאמץ את הוראת השבת "יראה אדם בכל שבת כאילו מלאכתו עשויה, ואין לך עונג גדול מזה". זהו אינו חיוב בל יעבור, אך בהיעדרו, ההפסד כולו שלנו... ואם במחשבות קשה לשלוט, על כל פנים יש חובה הלכתית על הדיבור, "שלא יהיה דיבורך של שבת כדיבורך של חול."

הבה נמלא את השבתות בלימוד תורה, ש"לא ניתנה השבת אלא לתלמוד תורה" (ירושלמי שבת), ויהי רצון שנצליח להסיר דאגה מליבנו, לבטוח בה' באמת ולהעלות את מצוותינו מעלה עד לכסא הכבוד, אמן.

מתוך דברי הרב ארז משה דורון.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתר "מסע פנימי" - http://Pnimi.022.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מסע פנימי

מאת: מסע פנימייהדות06/07/10965 צפיות
הוא מבטל בהינף יד דעה של אדם אחר ונדמה לו שפעל באופן חיובי. אכן יש לו סיבות לחשוב כך, אבל מתחת לפני השטח מתגלים הפגמים, אשר עם הזמן משאירים חותם בלב הסובבים אותו.

מאת: מסע פנימיבריאות ורפואה כללי06/07/101018 צפיות
לחזק את המערכת החיסונית, הלב והשרירים, להוריד במשקל, לשחרר מתחים, להאריך את תוחלת החיים - וליהנות מזה! על המתנה היפה ביותר בעולם, שהוענקה לנו מאת בורא עולם.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101291 צפיות
מה הטעם בגוש קטיף או בבשר חלק? מה הבעיה החלב/אבקת חלב נוכרי? מה ההבדל בין הכשר הרבנות לבד"צ? כל המידע בקצרה מפי הרב זמיר כהן, יו"ר אירגון הידברות.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101256 צפיות
צרות הן דבר טבעי? לא ממש. יש דרך לצאת מהן, ולא זו בלבד, אלא שניתן בנוסף לקבל שפע וברכה. איך? ר' נתן (תלמידו המובהק של ר' נחמן מברסלב) מגלה את הסוד.

מאת: מסע פנימימשפחה וזוגיות - כללי20/05/10838 צפיות
רק לאחר החתונה הוא והיא מגלים שזה לא מה שחשבו שזה. "אולי לא הייתי צריך להתחתן איתה" הוא חושב, והיא מגלה בו פגם נוסף. על האשליה והאתגר - בחיי הנישואין.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102102 צפיות
תהליך קבלת התורה הקדושה מלמד אותנו שני דברים עיקריים שיעזרו לנו להבין מהי מהותה של התורה, וגם – עד כמה אנו חשובים בעיני ה'. לא לחינם אנו עמו הנבחר.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102666 צפיות
היתכן שאי פעם, לפני מליוני שנים, היו דינוזאורים בעולם - למרות שעפ"י היהדות הוא קיים בקושי 6,000 שנה? תתפלאו.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות08/09/1974 צפיות
אם נגזר עלינו חלילה וחס דברים לא טובים אז שהם יהיו על החפץ בו עושים את הפדיון ותמורת זאת האדם יכנס לחיים טובים

מאת: בתיה כץיהדות26/05/1919753 צפיות
חג שבועות הידוע גם בכינויו חג הביכורים וחג מתן תורה מגיע לאחר ספירת העומר, שבעה שבועות בדיוק לאחר חג הפסח, את שבועות חוגגים בתאריך ו' בסיון והחג הנפלא הזה הינו החג האחרון החותם את מועדי ישראל.

מאת: בתיה כץיהדות21/05/1919345 צפיות
מצוות זכירת מעמד הר סיני לזכור את מעמד הר סיני היא מצווה כמו שמובא בספר דברים "השמר לך ושמור נפשך מאד פן תשכח את הדברים אשר ראו עיניך ופן יסורו מלבבך כל ימי חייך והודעתם לבניך ולבני בניך יום אשר עמדת לפני ה' אלוקיך בחורב" גם בי"ג עיקרים מובא: "וְשֶׁהַתּוֹרָה כֻלָּה נְתוּנָה מִן הַשָּׁמָיִם וְשֶׁלֹּא תִּשְׁתַּנֶּה בְשּׁוּם זְמַן חַס וְשָׁלוֹם".

מאת: בתיה כץיהדות07/05/19549 צפיות
ישנן הרבה נבואות שהתגשמו, אביא להלן 7 דוגמאות יפות וקצרות, כי כדי לסקור את כל הנבואות שהתגשמו צריך ספר שלם, לכן מומלץ לעיין בספרים הבאים להרחבת הידע: נבואה והשגחה, מסע אל פסגת הר סיני, מסילות אל האמונה, מסע אל האמת.

מאת: בתיה כץיהדות07/05/1918507 צפיות
זה ההסבר הפשוט למה נתן אלוקים את התורה רק לעם ישראל כי לכל עם יש את ה"אופי" המתאים לו ועם ישראל הוא העם שהכי התאים לו התורה.

מאת: בתיה כץיהדות07/05/1919901 צפיות
לפני שנביא את דברי הארכיאולוגים וההיסטוריונים צריך להדגיש שגם אילו ההיסטוריונים מסיקים מתוך מחקריהם שהדברים התרחשו אחרת ממה שכתוב בתורה, הדבר לא היה מעלה ולא מוריד למי שהשתכנע למעלה מכל ספק שהתורה נכתבה במדבר סיני וכל הכתוב בה מדוייק, וזה משתי סיבות:

מאת: בתיה כץיהדות07/05/192098 צפיות
אבל יש סיבה יותר גדולה מדוע רוב העם לא מקיים מצוות התורה - והיא מפני שרוב העם היהודי עדיין לא זכה להסברה נכונה ואמיתית מהי היהדות וכיצד היא יכולה לתרום לחיים שלו. העובדות מדברות שכאשר יהודי זוכה להכיר את התורה ואת המצוות בצורה אמיתית ועם הסברה טובה ונעימה

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica