חפש מאמרים:
שלום אורח
21.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הדשא של השכן

מאת: מסע פנימייהדות22/02/2010801 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בפסוק "רקב עצמות קנאה" (משלי י"ד, ל'), מתוארים שלושה סוגי ריקבון:

ריקבון נפשי – אדם שמקנא מקרין רגשות שליליים, שאופפים אותו ויוצרים אווירה כזו שאנשים מעדיפים להתרחק. רגשות אלו חודרים אליו, וגורמים לו לדעוך, לאבד את החיוּת שבו (לעומת זאת, כשאדם מקרין אהבה, הרגשות חודרים אליו ומעוררים בו רצונות טובים שמחיים אותו ומעניקים לו כוח).

ריקבון פיזי בחיים – יאוש, דיכאון, מחלות קשות, מחלוקות, מריבות, גניבות ואף רצח; הקנאה היא בסיס לרוע שקיים בין אנשים.

ריקבון פיזי לאחר המוות – כשאדם נפטר ונקבר, גופו נרקב ועצמותיו לא, אלא שהקנאה מקלקלת את האדם עד היסוד, ואפילו העצמות שהמוות לא יכול להן - נרקבות.

מסופר על בת שרצתה להעלות את אביה, אשר נפטר ונקבר בחו"ל לפני שנים רבות, לארץ ישראל ולקברו שם. התברר שגם לאחר כל השנים גופתו לא הרקיבה כהוא זה, והשתוממו כולם כיצד יתכן, אך לבסוף הבינה הבת; הרי אביה מעולם לא קינא באף אחד. הוא היה אדם פשוט ששמח בחלקו, ולא פזל לצדדים כדי להשוות בינו לבין אחרים.

אדם החש קנאה, למעשה טוען "למה רק לו יש, ולי אין?", וזה נובע משתי שגיאות: ראשית, אדם בטוח שככל שהוא יקבל יותר, כך יהיה מאושר יותר - אך כשאדם מקבל, הוא נכנס למסלול שלא נגמר; כל חייו הוא שואף רק לקבל עוד ועוד, ולעולם אינו מסופק. הנתינה, לעומת זאת, מעניקה את האושר והסיפוק הגדולים ביותר. כשאדם נותן לאחר, הוא משאיר בו חלק ממנו, כך שאוטומטית נוצר ביניהם קשר. לכן כך מפתחים אהבה: ככל שנותנים יותר, הקשר מתחזק והיא נוצרת.

שנית, אדם מסתובב בעולם מתוך תחושה שהוא רוצה ויכול להשיג הכל, אולם: כל אחד מאיתנו יקר ערך עבור ה' יתברך, וכל נשמה שונה בפני עצמה. השוני בא לידי ביטוי בדעות, חיצוניוּת, שילוב תכונות האופי שלנו וכו'. לכל אדם יש המסלול הייחודי שלו בעולם, ו"אין אדם נוגע במוכן לחבירו כמלוא נימה" (יומא לח, ב) – כלומר, אם לשני יש דבר יקר או מצליח לו, זה לא בא על חשבוני. כולנו חלק ממערכת בה לכל אחד נקצב מה שטוב עבורו כדי להגיע לגמר תיקונו בעולם הזה.

אודליה מרגלית כותבת במאמרה: "לפני מספר שנים איבדתי תינוק. אני זוכרת שחשבתי לעצמי: עכשיו, במשך השנה הזו שבה יוולדו תינוקות נוספים שצריכים להיות בני גילו, יכאב לי מאוד, כי אשווה את מצבי כאם שידיה ריקות למצבן של האמהות האחרות. ...עברתי סמוך לאולם שמחות, ובדיוק מולי הגיעה אם עם תינוק עטוף בשמיכה לבנה. הם עמדו לערוך ברית מילה. שוב חשתי את הצביטה המוכרת .הזיכרון היה טרי והכאב חזק. נעצרתי והתבוננתי באם המוציאה את התינוק מתוך העגלה... ואז שאלתי את עצמי: האם אני באמת רוצה את התינוק הזה? ועניתי לעצמי: לא, אלף פעמים לא. אני רוצה רק את התינוק שלי. אני לא רוצה להיות אמא של תינוק של מישהו אחר. באותו רגע, אני חושבת שקלטתי גישה חשובה לחיים: מה שיש לי טוב בשבילי ומה ששייך לאחר טוב בשבילו" (ליחצו כאן לקריאת המאמר המלא).

למרות הכל, ישנה קנאה יוצאת דופן. נאמר: "קנאת סופרים תרבה חוכמה", ואמרו חז"ל: חייב אדם לומר 'מתי יגיעו מעשי למעשה אבותיי אברהם, יצחק ויעקב'. כשאדם רואה מעלות רוחניות בחברו, הוא חש בליבו קנאה, הוא גם רוצה להיות כמוהו. זוהי קנאה שמעניקה לו מרץ להתקדם, ולכן היא חיובית. 

אל לנו לשכוח שלעולם לא ניתן להצליח בלי תפילה. עלינו לבקש מה' שיעזור לנו לסגל את הפתרונות שתורה מעניקה, כך שהקנאה היחידה שתישאר בליבנו תהיה "קנאת סופרים", ויהי רצון שנזכה לכך במהרה, אמן.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתר "מסע פנימי" - http://Pnimi.022.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מסע פנימי

מאת: מסע פנימייהדות06/07/101005 צפיות
הוא מבטל בהינף יד דעה של אדם אחר ונדמה לו שפעל באופן חיובי. אכן יש לו סיבות לחשוב כך, אבל מתחת לפני השטח מתגלים הפגמים, אשר עם הזמן משאירים חותם בלב הסובבים אותו.

מאת: מסע פנימיבריאות ורפואה כללי06/07/101053 צפיות
לחזק את המערכת החיסונית, הלב והשרירים, להוריד במשקל, לשחרר מתחים, להאריך את תוחלת החיים - וליהנות מזה! על המתנה היפה ביותר בעולם, שהוענקה לנו מאת בורא עולם.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101348 צפיות
מה הטעם בגוש קטיף או בבשר חלק? מה הבעיה החלב/אבקת חלב נוכרי? מה ההבדל בין הכשר הרבנות לבד"צ? כל המידע בקצרה מפי הרב זמיר כהן, יו"ר אירגון הידברות.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101296 צפיות
צרות הן דבר טבעי? לא ממש. יש דרך לצאת מהן, ולא זו בלבד, אלא שניתן בנוסף לקבל שפע וברכה. איך? ר' נתן (תלמידו המובהק של ר' נחמן מברסלב) מגלה את הסוד.

מאת: מסע פנימימשפחה וזוגיות - כללי20/05/10886 צפיות
רק לאחר החתונה הוא והיא מגלים שזה לא מה שחשבו שזה. "אולי לא הייתי צריך להתחתן איתה" הוא חושב, והיא מגלה בו פגם נוסף. על האשליה והאתגר - בחיי הנישואין.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102147 צפיות
תהליך קבלת התורה הקדושה מלמד אותנו שני דברים עיקריים שיעזרו לנו להבין מהי מהותה של התורה, וגם – עד כמה אנו חשובים בעיני ה'. לא לחינם אנו עמו הנבחר.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102704 צפיות
היתכן שאי פעם, לפני מליוני שנים, היו דינוזאורים בעולם - למרות שעפ"י היהדות הוא קיים בקושי 6,000 שנה? תתפלאו.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/196404 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19351 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19348 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19349 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19353 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19348 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19355 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica