חפש מאמרים:
שלום אורח
05.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תמ"א 38 תוכנית עיוורת בלי שיניים

מאת: eyalfatranשיפוצים07/03/2010800 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

תמ"א 38 תוכנית עיוורת בלי שיניים

תוכנית המתאר הארצית שיצאה לפני כמעט 5 שנים לחלל העולם לא תופסת תאוצה . תמ"א 38 נותנת ליזם או חברה קבלנית זכויות בנייה לעוד דירה או דירות ובתמורה אותו יזם מחזק את הבניין ומתאים אותו לתקן (גם הדיירים יכולים לבצע את החיזוק , אלה שהדבר נדיר כי הפרויקט ארוך , מסובך ודורש מקצועיות ). לכאורה כשיצאה התוכנית נראה מדובר בתוכנית שטובה לכולם . המדינה פוטרת עצמה מהצורך לחזק מבנים רבים כנגד רעידות אדמה , הדיירים של המבנים מקבלים בניין חדש , עם מעלית , גינה חדשה , חזיתות משופצות ועוד הטבות רבות . היזמים משתתפים בפרויקט שיכול להביא להם רווחים יפים ביחס להשקעה .

דבר אחד לא הביאה בחשבון התוכנית ולכן אני קורא לה במובן מסוים עיוורת . בניינים שנמצאים במרכז בערים כמו תל אביב , רעננה , הרצלייה  משתלמים עבור יזם של תמ"א 38 בגלל ערך הקרקע הגבוה והיכולת למכור דירות במהירות באזור . לעומת זה אזורי הפריפריה לא משתלמים עבור יזמים בתחום בגלל ערך הדירות הנמוך . האבסורד נעוץ בעובדה שדווקא בניינים באזורים אלו נמצאים בסכנה יותר גדולה של רעידת אדמה בגלל קרבה גדולה יותר לשבר הסורי אפריקאי .

הדבר השני שהתוכנית לא הביאה בחשבון הוא הבירוקרטיה הרבה של הרשויות המקומיות בניסיון לאשר את התוכנית וחוסר הנוחות של הדיירים במהלך הפרויקט שגורר התנגדויות לא ענייניות . התוכנית ללא שיניים אפשר לראות את זה לפי מספר הפרויקטים המוגבל מאד שהתבצע בפועל ( אולי במקרה הטוב עשרה מבנים ) . רוב הפרויקטים תקועים בשלב ההמתנה להיתרים או בשלב ההתמודדות עם דיירים שמתנגדים לפרויקט .

מה צריך לעשות ?

בעניין הפריפריה יש מספר אפשרויות . הראשונה היא שהמדינה תפתח את הארנק ותסבסד את החיזוק של המבנים באזור זה או לפחות תסבסד באופן חלקי עבור יזמים בצורה שתהפוך את הפרויקטים לרווחיים באזורים אלו  . אופציה אחרת היא לתת ליזמים לבצע את הפרויקטים באזורים אלה ובתמורה לקבל זכויות בניה במרכז . מה שבטוח הוא שלהמתין לרעידת אדמה שתכה לפני שיתבצע חיזוק הוא לא אחת מהאופציות  .

בעניין בעיות הבירוקרטיה וההתנגדויות צריך שינויים יותר מרחיקי לכת . כשהתוכנית יצאה לאוויר היו זקוקים לרוב של 100 אחוז מהדיירים בבניין על מנת להתחיל במימוש התוכנית . החוק שונה והיום זקוקים לשני שליש בלבד מהדיירים על מנת להתחיל . בפועל יזמים עדיין צריכים רוב של קרוב ל 100 אחוז מהדיירים על מנת שלא יהיו להם בעיות משפטיות או בירוקרטיות בשלבים מאוחרים יותר . בעיני המצב מגוחך , לדעתי המדינה צריכה לחייב את הדיירים להסכים לפרויקט בדרך זו או אחרת בדיוק כפי שבית המשפט מכריח דיירים שהבניין שלהם בסכנת כריסה לבצע חיזוק . צריך להוציא מכרז על כל מבנה שזקוק לחיזוק , היזמים יתחרו על ביצוע הפרויקט בצורה יעילה ביותר . בניין שלא ייבחר בחברות היזמיות יצטרך לבצע את החיזוק בעצמו ולשאת בעלויות . חשוב לבצע את השינוי כמה שיותר מהר ולהעביר את האחריות לדיירים . גם את ברשויות המקומיות חייבת לטפל המדינה ולהבין מדוע יש כזו סחבת במתן ההיתרים . צריך להוציא גוף ארצי שיפקח על הרשויות המקומיות ויבדוק שההליך של האישורים יבוצע בצורה חלקה . אני מקווה נתעורר כמה שיותר מהר ונשנה את המצב .

 תגיות המאמר: תמא 38, רעידת אדמה, תמא38


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

איל פטרן

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת eyalfatran

מאת: eyalfatranיופי וטיפוח - כללי22/11/172178 צפיות
טיפול השיאצו, הפך בשנים האחרונות לאחד מטיפולי העיסוי הפופולריים ביותר. הסיבה לכך, נטועה ככל הנראה בעובדה שמדובר בטיפול בעל מאפיינים ייחודיים, שמותאמים אישית לכל מטופל ומטופל ולכן, מדובר בטיפולים בעלי השפעה מקיפה ורחבה יותר על המטופל. אז מה המאפיינים הייחודיים שהופכים את טיפול השיאצו לפופולרי כל כך וכיצד תוכלו לבחור לכם מטפל שיאצו שיצליח להתאים עבורכם את תכנית הטיפול הטובה ביותר?

מאת: eyalfatranיופי וטיפוח - כללי22/11/171533 צפיות
טיפול השיאצו, הפך בשנים האחרונות לאחד מטיפולי העיסוי הפופולריים ביותר. הסיבה לכך, נטועה ככל הנראה בעובדה שמדובר בטיפול בעל מאפיינים ייחודיים, שמותאמים אישית לכל מטופל ומטופל ולכן, מדובר בטיפולים בעלי השפעה מקיפה ורחבה יותר על המטופל. אז מה המאפיינים הייחודיים שהופכים את טיפול השיאצו לפופולרי כל כך וכיצד תוכלו לבחור לכם מטפל שיאצו שיצליח להתאים עבורכם את תכנית הטיפול הטובה ביותר?

מאת: eyalfatranעיצוב גינות16/11/171260 צפיות
עיצוב של כל גינה מתחיל במחשבה ועדיף שזו תהיה מחשבה של אנשי מקצוע, מנוסים ובעלי ידע בתחום, שגם אוהבים את מה שהם עושים – כן, בדיוק כמו הצוות של Mr. Green. לכל גינה וגינה יש את המאפיינים שלה וכמובן שלכל לקוח יש את הציפיות שלו ואת הדברים שהוא היה רוצה למצוא בגינה שלו ואת אלה צריך לשלב יחד בצורה נכונה

מאת: eyalfatranחקלאות06/10/17712 צפיות
אז לפני שאתם חושבים מה תרצו שיהיה בחצר, בדקו את גודל השטח ואז תוכלו להתחיל להגדיר מה אתם רוצים, כאשר האפשרויות הן רבות ומגוונות: שטח דשא, גינת תבלינים, עץ הדרים, בריכה, מפלי מים, פינת ברביקיו, בריכה, שביל אבנים, פינת ישיבה, פסלים מעוצבים ועוד.

מאת: eyalfatranנדל"ן20/07/121038 צפיות
התיקון השלישי לתמ"א 38 מביא עמו רוח חדשה ואופטימית שמציתה תקווה גדולה בנוגע להצלחת התכנית המבורכת שעד היום, למרות שיצאה לאוויר העולם לפני קרוב לשמונה שנים לא הצליחה להתרומם מן הקרקע ולהמריא. על מנת להבין לעומק את מהות התיקון השלישי לתכנית נסקר בקצרה את ההשתלשלות שלה עד לנקודת הזמן בה בוצע התיקון השלישי.

מאת: eyalfatranאדריכלות06/07/121048 צפיות
כל ילד מודע לעובדה שמדינת ישראל התברכה במיקום מעניין, לטוב ולרע. הכוונה במקרה המדובר היא לא כמדינה יהודית בגוש מדינות ערביות אלא כמדינה ששוכנת על השבר הסורי אפריקאי על כל המשתמע מכך. בעקבות רעידות אדמה שמתרחשות בעולמנו וגובות את חייהם של מאות אלפי קורבנות נראה שהדי רעשי האדמה הגיעו עד לבית המחוקקים שלנו שם הצליחו להזיז דברים

מאת: eyalfatranשוק ההון16/12/111274 צפיות
החלטתם שאתם רוצים להשקיע בבורסה? כדאי שתתייעצו עם מקצוענים. שוק המניות יכול להיות לעיתים אכזרי לאלו שלא מכירים אותו. התקופה העכשווית מאפיינת בחוסר יציבות בשווקים הפיננסים כאשר מגמות מרבות להשתנות. ישראל מאוד תלויה בשוק הבינלאומי, כרגע נראה שאירופה נמצאת במרכז הדאגות

מאמרים נוספים בנושא שיפוצים

מאת: yoni romשיפוצים12/04/20357 צפיות
איזה מכשור מתקדם מאפשר לאתר נזילות? מה היתרונות של מצלמה תרמית?

מאת: עידן שלומןשיפוצים28/01/20661 צפיות
חשמלאים מספקים כיום קשת שירותים רחבה ביותר שנוגעת לאספקטים שונים בכל עבודת שיפוצים בבית שלכם, בין אם מדובר בשיפוץ יסודי של כל הבית או ריענון של מערכת החשמל הביתית.

מאת: רוני הכהןשיפוצים30/12/19817 צפיות
יש סוגים רבים של צבעים לרכישה ולצביעה, וכניסה אל חנות כזו תהיה חוויה מבלבלת ומעצימה כאחד.

מאת: רוני הכהןשיפוצים28/08/19730 צפיות
לבחור את צבע השליכט הכי נכון,

מאת: shlomy שיפוצים27/03/191124 צפיות
אם בניתם בית חדש, אתם עומדים להיכנס לדירה מקבלן או עומדים לרכוש בית מיד שניה, בוודאי שמעתם על המושג "בדק בית". בדק בית הינה בדיקה יסודית ובה בודקים את הבית על כל חלקיו השונים והמטרה של הבדיקה היא לאתר ליקויים שונים במבנה ובבניה ולאפשר לכם לדעת את מצבו האמיתי של המבנה.

מאת: Droxitשיפוצים21/03/191037 צפיות
לא תמיד יש לנו את הזמן או את הסבלנות לנסות, לטעות ולתקן. כך, גם אם הרכבת רהיטי איקאה נתפסת כמשימה לא-מאוד-מורכבת, היכולת להאציל סמכויות ולפנות את הזמן למשימות אחרות היא ככל הנראה עדיפה.

מאת: Droxitשיפוצים28/02/19784 צפיות
במקרים רבים אתם בוודאי מזמינים חשמלאי, אינסטלטור או כל הנדימן אחר שיעזור לכם עם תקלה או בעיה, עם התקנת רשת חדשה או עם חיזוק הריהוט. שיחת טלפון קצרה מגלה לכם שהמחיר תלוי בסוג העבודה, ואם יש כמה מטלות על הפרק, הרי שכל אחת מהן תעלה לכם בנפרד.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica