חפש מאמרים:
שלום אורח
21.08.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

לנצח סופית את הכעס

מאת: מסע פנימייהדות25/03/2010674 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק
כמעט כולם אומרים שכדי להתגבר על הכעס צריך לנשום עמוק, לספור עד עשר ולהרגיש את הרוגע. אולם בשעת כעס, סערת הרגשות בה האדם נתון משתלטת על כל חלקה טובה. אם תאמרו לו באותו רגע לספור עד עשר, הוא יחוש זלזול בלשון המעטה ברגשותיו. הוא גם בשום אופן לא ירצה לנשום עמוק, כי הוא נורא נסער ונראה לו כי הרוגע מחוץ לשליטתו. אפשר לומר שהוא בעצם כלל לא מעוניין ברוגע, ולכן מראש לא תוכלו לצפות ממנו להתאמץ לשם כך.

בהרצאה כלשהי על הכעס סיפר המרצה על אדם שאמר לו שהוא לא כועס אם לא מרגיזים אותו. "כלומר", הרחיב המרצה את דבריו (הוא כמובן לא נכח שם), "שאם מזג האוויר בדיוק כמו שמתחשק עכשיו, הדולר לא ירד, הילדים לא עושים בלגן ואף אחד לא חותך אותו בכביש – הוא לא כועס!". רובנו אכן כאותו אדם, בטוחים שהכל צריך להתנהל לפי מה שקבענו, ואם לא אז זו סיבה מוצדקת לכעוס. והרי ידוע שבחיים לא כל דבר מסתדר כפי שאנו רוצים.

הדרך להתמודדות שמעניקה היהדות מקורית במיוחד, אמיתית והכי חשוב - מועילה.

הסטרא אחרא, הלוא הם כוחות הטומאה/השטן/היצר הרע/מלאך המוות (כן, מאחורי כל השמות הללו מסתתר יצור רוחני אחד), הוא סיבה מס' 1 להפסיק לכעוס. ר' נחמן מברסלב זיע"א אומר שהיצר הרע דומה לאחד שרץ בין אנשים וידו סגורה, ובא אל בני אדם ומפתה אותם, והם סקרנים ורצים אחריו, כי הם כל כך בטוחים שיש לו את הדבר הטוב ביותר עבורם. לבסוף הוא פותח את ידו, שכמובן הייתה ריקה, וחושף את פרצופו. כך הוא מרמה את כולנו בכל פעם מחדש.

באחת ההרצאות שמעתי תיאור מדויק נוסף: "היטלר תיעב ושנא יהודים באופן הכי חולני. נכון שאתם מרגישים אליו שנאה עזה שאי אפשר לתאר? דעו לכם שהיצר הרע הוא פי מיליונים יותר גרוע ממנו, הוא למעשה הפְעיל אותו, והוא מסוגל להרבה יותר מזה. מול אויב כזה אנו מתמודדים. דעו את הכוח שלו".

בשעת כעס, ציירו בדמיונכם את היצר הרע. הרגישו שאתם נמצאים מול האויב הכי גדול שלכם, שמנסה להשליט עליכם את האמצעי החזק ביותר שלו (הלוא הוא הכעס), כדי לשעבד אתכם לרצונותיו.

הנקודות הנוספות למחשבה הן:

חשיבה על ההשלכות - ממש ברגע שאתם רוצים לבטא את כעסכם, לצעוק ולהתפרץ, תריצו במוחכם תמונות מהפעם הקודמת בה כעסתם. נסו לשאול את עצמכם מה קרה אז, איך זה השפיע, האם היה כדאי, האם השגתם את המטרה, וכך גם תגיעו לשאלה: למה בעצם לכעוס, מהי המטרה?  

רגע של ניסיון גדול - בכל יום מחדש האדם חווה ניסיונות. ללא ניסיונות, אין שום אפשרות לעלות דרגה ברוחניות. באותם רגעים של כעס, הַרגישו את הקב"ה מביט בכם. זהו רגע גדול! זו ההזדמנות! אנו מוכיחים את עצמנו אך ורק ברגעים הללו ולא בשום זמן אחר. הקב"ה נתן לנו את הניסיון כצ'אנס להתקדם הלאה ולהתעלות, עכשיו נוכיח שאנו ראויים.   

עבודת המידות - כל הכועס כאילו עובד עבודה זרה. בתפיסת עולם יהודית, האדם נמצא תמיד בשמחה. הכעס הוא חלק של הסטרא אחרא כמוסבר לעיל. אדם צריך ומחובתו להתגבר על הכעס, לשבר את המידות הרעות שבו. זוהי ביהדות "עבודת המידות".

לסיכום, כעס אינו רגש טבעי בריא, אלא רגש הרסני מטעם היצר הרע, ולכן עלינו להתרחק ממנו. כעס מהווה מדד עבורנו ועבור בורא עולם, להבין מי אנו באמת. כעס הוא ניסיון, הזדמנות להוכיח, להתעלות.

אל לנו לשכוח שלכל עניין יש להקדים תפילה, ויהי רצון שה' יסייע בעדנו לעבוד על מידותינו, אמן.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתר "מסע פנימי" - http://Pnimi.022.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מסע פנימי

מאת: מסע פנימייהדות06/07/10958 צפיות
הוא מבטל בהינף יד דעה של אדם אחר ונדמה לו שפעל באופן חיובי. אכן יש לו סיבות לחשוב כך, אבל מתחת לפני השטח מתגלים הפגמים, אשר עם הזמן משאירים חותם בלב הסובבים אותו.

מאת: מסע פנימיבריאות ורפואה כללי06/07/101011 צפיות
לחזק את המערכת החיסונית, הלב והשרירים, להוריד במשקל, לשחרר מתחים, להאריך את תוחלת החיים - וליהנות מזה! על המתנה היפה ביותר בעולם, שהוענקה לנו מאת בורא עולם.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101282 צפיות
מה הטעם בגוש קטיף או בבשר חלק? מה הבעיה החלב/אבקת חלב נוכרי? מה ההבדל בין הכשר הרבנות לבד"צ? כל המידע בקצרה מפי הרב זמיר כהן, יו"ר אירגון הידברות.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101251 צפיות
צרות הן דבר טבעי? לא ממש. יש דרך לצאת מהן, ולא זו בלבד, אלא שניתן בנוסף לקבל שפע וברכה. איך? ר' נתן (תלמידו המובהק של ר' נחמן מברסלב) מגלה את הסוד.

מאת: מסע פנימימשפחה וזוגיות - כללי20/05/10832 צפיות
רק לאחר החתונה הוא והיא מגלים שזה לא מה שחשבו שזה. "אולי לא הייתי צריך להתחתן איתה" הוא חושב, והיא מגלה בו פגם נוסף. על האשליה והאתגר - בחיי הנישואין.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102094 צפיות
תהליך קבלת התורה הקדושה מלמד אותנו שני דברים עיקריים שיעזרו לנו להבין מהי מהותה של התורה, וגם – עד כמה אנו חשובים בעיני ה'. לא לחינם אנו עמו הנבחר.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102661 צפיות
היתכן שאי פעם, לפני מליוני שנים, היו דינוזאורים בעולם - למרות שעפ"י היהדות הוא קיים בקושי 6,000 שנה? תתפלאו.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות26/05/1912740 צפיות
חג שבועות הידוע גם בכינויו חג הביכורים וחג מתן תורה מגיע לאחר ספירת העומר, שבעה שבועות בדיוק לאחר חג הפסח, את שבועות חוגגים בתאריך ו' בסיון והחג הנפלא הזה הינו החג האחרון החותם את מועדי ישראל.

מאת: בתיה כץיהדות21/05/1912800 צפיות
מצוות זכירת מעמד הר סיני לזכור את מעמד הר סיני היא מצווה כמו שמובא בספר דברים "השמר לך ושמור נפשך מאד פן תשכח את הדברים אשר ראו עיניך ופן יסורו מלבבך כל ימי חייך והודעתם לבניך ולבני בניך יום אשר עמדת לפני ה' אלוקיך בחורב" גם בי"ג עיקרים מובא: "וְשֶׁהַתּוֹרָה כֻלָּה נְתוּנָה מִן הַשָּׁמָיִם וְשֶׁלֹּא תִּשְׁתַּנֶּה בְשּׁוּם זְמַן חַס וְשָׁלוֹם".

מאת: בתיה כץיהדות07/05/19424 צפיות
ישנן הרבה נבואות שהתגשמו, אביא להלן 7 דוגמאות יפות וקצרות, כי כדי לסקור את כל הנבואות שהתגשמו צריך ספר שלם, לכן מומלץ לעיין בספרים הבאים להרחבת הידע: נבואה והשגחה, מסע אל פסגת הר סיני, מסילות אל האמונה, מסע אל האמת.

מאת: בתיה כץיהדות07/05/1912772 צפיות
זה ההסבר הפשוט למה נתן אלוקים את התורה רק לעם ישראל כי לכל עם יש את ה"אופי" המתאים לו ועם ישראל הוא העם שהכי התאים לו התורה.

מאת: בתיה כץיהדות07/05/1912823 צפיות
לפני שנביא את דברי הארכיאולוגים וההיסטוריונים צריך להדגיש שגם אילו ההיסטוריונים מסיקים מתוך מחקריהם שהדברים התרחשו אחרת ממה שכתוב בתורה, הדבר לא היה מעלה ולא מוריד למי שהשתכנע למעלה מכל ספק שהתורה נכתבה במדבר סיני וכל הכתוב בה מדוייק, וזה משתי סיבות:

מאת: בתיה כץיהדות07/05/19844 צפיות
אבל יש סיבה יותר גדולה מדוע רוב העם לא מקיים מצוות התורה - והיא מפני שרוב העם היהודי עדיין לא זכה להסברה נכונה ואמיתית מהי היהדות וכיצד היא יכולה לתרום לחיים שלו. העובדות מדברות שכאשר יהודי זוכה להכיר את התורה ואת המצוות בצורה אמיתית ועם הסברה טובה ונעימה

מאת: בתיה כץיהדות07/05/19140 צפיות
לפני כ- 50 שנה גילה הרב וויסמנדל זצ"ל צפנים בתורה גילויים אודות מבנים נפלאים בנמצאים בין אותיות והמילים בתורה, כמה מהצפנים של הרב משתרעים על כל התורה ואי אפשר לטעון שצפנים אלו מקריים כי הם נדירים מאוד ולא מסתברים כלל שיווצרו במקרה ולולא שהתורה נכתבה על ידי יותר אחד לא היו יכולים להווצר צפנים אלו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica