חפש מאמרים:
שלום אורח
08.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

היחס לזולת כבסיס לחיים

מאת: מסע פנימייהדות25/03/2010756 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ייסורים וצער, על שום מה?

מסופר על אישה דתייה אחת, שהייתה נשואה כ-8 שנים ולא זכתה לילדים.

הייתה לה הרגשה שזה קשור איכשהו למורתה בסמינר מכיתה י"ב. באותה תקופה נתנה המורה עבודה מסכמת, אך היא החליטה שלא להכין את העבודה. כעבור זמן מה חלתה המורה במחלה סופנית וקצת לפני שנפטרה החזירה לתלמידותיה את העבודות. היא התנצלה בפניה: "סלחי לי, כנראה איבדתי את עבודתך. פשוט איני מרגישה טוב לאחרונה". היא מעולם לא חשדה בה שלא הכינה את העבודה, ולאותה אישה לא היה האומץ לספר.

המורה נפטרה. העבודה מעולם לא הוגשה לה, אך מבחינתה - אובדן עבודתה של תלמידתה היה תלוי בה. הרב שלום ארוש שליט"א אמר לאישה שעפ"י ההלכה עליה לקחת עשרה אנשים לקברה של המורה ולבקש מחילה.

כך עשתה האישה, ולאחר כחודש התבשרה שהיא בהיריון.

ידוע שצריך להיזהר מאד בעניין בין אדם לחברו, וזהו רק מקרה אחד מיני רבים. עד כדי כך הדברים מגיעים, שאמרה הגמרא: עדיף לאדם לקפוץ לכבשן אש, מאשר להעליב אדם אחר. לא זו בלבד, אלא שדבר אינו מכפר על עבירות אלו. לא תענית, תחנון, עת רצון בשמיים, יום החופה או יום המיתה (המכפרים על עבירות) ואפילו לא גיהינום!

מהו, אם כן, הפיתרון? שהאדם ימחל בלב שלם, או שהנשמה תתגלגל שוב (ומי יודע באיזה גוף היא תתעטר בפעם הבאה...) ותפרע את החוב.

בין חורבן לגאולה

בית שני נחרב על שנאת חינם, ו"מיום שחרב בית המקדש, אין שחוק לקדוש ברוך הוא".

בישעיה כ"ב נאמר: "ויקרא ה' אלוקים צבאות ביום ההוא לבכי ולמספד" - אמר לו הקב"ה לירמיהו: אני דומה היום לאדם שהיה לו בן יחידי ועשה לו חופה ומת בתוך חופתו.  ..לך וקרא לאברהם, יצחק, יעקב ומשה מקבריהם, שהם יודעים לבכות.

במסכת יומא ט' ע"ב נאמר "אבל מקדש שני שהיו עוסקים בתורה ומצוות וגמילות חסדים, מפני מה נחרב? מפני שהייתה בו שנאת חינם. ללמדך ששקולה שנאת חינם כנגד שלוש עבירות (עליהן חרב בית ראשון): עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים."

אמרו חז"ל: מי שלא נבנה בית המקדש בימיו, כאילו נחרב בימיו.

כלומר, אנו מעכבים את הגאולה ו'מחריבים' את בית המקדש פעם אחר פעם, מאחר וכל עוד אינו נבנה, פירוש הדבר שהסיבה להחרבתו עודנה קיימת, הלא היא שנאת החינם - השקולה כנגד שלושת העבירות החמורות ביותר!

חיים ומוות, בידך

אלימות מילולית גרועה מרצח, מאחר וברצח האדם מת פעם אחת, ואילו באלימות מילולית - ישוב ויצוף עלבונו פעם אחר פעם (כשיזכר בעלבון, כשיפגוש באדם שהעליבו, כשיפגוש באדם שנכח בזמן עלבונו...).

אין צורך לאחוז סכין או אקדח, גם בלעדיהם יכול אדם להפוך לרוצח הגדול ביותר. מילים פוגעניות (המבטאות זלזול באדם אחר ומבזות אותו), לשון הרע (שעל חומרתו הגדולה, הוא שקול כנגד העבירות הכי חמורות: שפיכות דמים, גילוי עריות ועבודה זרה), אונאת דברים (כסיפור הנ"ל על האישה שלא זכתה לילדים 8 שנים), גניבת דעת (גם לשאול את המוכר 'כמה זה עולה?' בלי להתכוון לקנות, זהו מעשה מטעה) וניבול פה ("בעוון ניבול פה בחורי ישראל מתים ויתומים ואלמנות זועקים ואינם נענים") - אינם אלא רצח. בידך לרצוח ובידך להחיות.

מידה כנגד מידה

החפץ חיים היה בן למעלה מ-80 בעת פטירתו. הוא קרא לתלמידו וביקשו שיפתח את פיו ויספור את שיניו, משעשה זאת תלמידו נדהם לגלות 32 שיניים (בדיוק כמס' שברא ה' באדם) ישרות וצחורות. הכיצד פה של אדם זקן בעת פטירתו נראה בריא כל כך? אמר החפץ חיים: "אני שמרתי על הפה שהקב"ה נתן לי, והקב"ה שמר על הפה שלי".

בעולם מונהגת "מידה כנגד מידה". החפץ חיים היה ידוע מאד בשמירת פיו מדיבורי שקר ורכילות, לכן ה' שמר (מידה כנגד מידה) על פיו בריא כל חייו.

נאמר "במידה שאדם מודד, מודדין לו" – אם אדם נוהג לסלוח, לדון לכף זכות, לדבר טוב וכו' - גם בשמיים יסלחו על חטאיו, ידונו אותו לכף זכות על אף העבירות שעשה, וידברו עליו טוב אחרי 120 שנה בזמן המשפט בבית דין של מעלה.

יותר מידיי דברים תלויים ביחסינו לזולת. הבה ניזהר יותר בכבוד האחר, ונחשוב פעמיים לפני כל מעשה. רצוי גם ללמוד הלכות בין אדם לחברו, ויהי רצון שבזכות כל זה נקרב את הגאולה ע"י משיח צדקנו, אמן.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתר "מסע פנימי" - http://Pnimi.022.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מסע פנימי

מאת: מסע פנימייהדות06/07/101024 צפיות
הוא מבטל בהינף יד דעה של אדם אחר ונדמה לו שפעל באופן חיובי. אכן יש לו סיבות לחשוב כך, אבל מתחת לפני השטח מתגלים הפגמים, אשר עם הזמן משאירים חותם בלב הסובבים אותו.

מאת: מסע פנימיבריאות ורפואה כללי06/07/101070 צפיות
לחזק את המערכת החיסונית, הלב והשרירים, להוריד במשקל, לשחרר מתחים, להאריך את תוחלת החיים - וליהנות מזה! על המתנה היפה ביותר בעולם, שהוענקה לנו מאת בורא עולם.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101363 צפיות
מה הטעם בגוש קטיף או בבשר חלק? מה הבעיה החלב/אבקת חלב נוכרי? מה ההבדל בין הכשר הרבנות לבד"צ? כל המידע בקצרה מפי הרב זמיר כהן, יו"ר אירגון הידברות.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101314 צפיות
צרות הן דבר טבעי? לא ממש. יש דרך לצאת מהן, ולא זו בלבד, אלא שניתן בנוסף לקבל שפע וברכה. איך? ר' נתן (תלמידו המובהק של ר' נחמן מברסלב) מגלה את הסוד.

מאת: מסע פנימימשפחה וזוגיות - כללי20/05/10903 צפיות
רק לאחר החתונה הוא והיא מגלים שזה לא מה שחשבו שזה. "אולי לא הייתי צריך להתחתן איתה" הוא חושב, והיא מגלה בו פגם נוסף. על האשליה והאתגר - בחיי הנישואין.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102166 צפיות
תהליך קבלת התורה הקדושה מלמד אותנו שני דברים עיקריים שיעזרו לנו להבין מהי מהותה של התורה, וגם – עד כמה אנו חשובים בעיני ה'. לא לחינם אנו עמו הנבחר.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102724 צפיות
היתכן שאי פעם, לפני מליוני שנים, היו דינוזאורים בעולם - למרות שעפ"י היהדות הוא קיים בקושי 6,000 שנה? תתפלאו.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/197566 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19537 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19536 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19532 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19538 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19533 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19540 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica