חפש מאמרים:
שלום אורח
29.03.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

לשון הרע – באורים והסברים על התיקון לחוק

החוק לאיסור לשון הרע, בבסיסו הוא חיובי ביותר. המהות מאחורי החוק הזה באה להגן על שמו הטוב של אדם באמצעות איסור פרסום פרטים שליליים, כינויים או נתונים כוזבים אודותיו. בשנת 2011, אושר בפעם הראשונה תיקון לחוק, שמטרתו להתאים את החוק הלתקדמות ולהתפתחות בתחום האינטרנט. אם כן, מה הם עקרונותיו של חוק לשון הרע, מהם התיקונים החדשים ומדוע הם רלוונטיים לכולם?

זכויות בסיסיות

חוק לשון הרע חוקק בכדי לאזן דיסוננס ופער עקרוני בין שתי זכויות בסיסיות להן זכאי כל אדם במדינה דמוקרטית. הזכות הראשונה: זכותו של כל אדם לשמירה על שמו הטוב על פרטיותו ועל כבודו. ומול זה הזכות השניה לחופש הביטוי ולביקורת ציבורית.

חוק איסור לשון הרע, מבהיר ומעביר קו ברור בין העברת ביקורת ציבורית על אדם ועל מעשיו, לבין מידע כוזב או כינויים שליליים אשר פוגעים בכבודו של האדם, מבזים ומעליבים אותו שלא לצורך ומוציאים דיבתו רעה. אדם שמוצא עצמו נפגע, יכול לתבוע פיצויי נזיקין מהמפרסם. במקרים מסויימים העברה אף יכולה להפוך לעבירה פלילית.

כאשר פרסום דבר מה נועד לבזות, להשפיל ולפגוע באדם מדובר בהוצאת

בכדי לאפיין פגיעה בכבודו של אדם ואף הוצאת דיבה, יש לזהות פרסום שעלול לבזות, להשפיל או לפגוע באדם באיזה שהוא אופן. כמו כן, חשוב לציין כי לא כל ביקורת שלילית מוגדרת בתור לשון הרע במידה והיא אמיתית ויש בה עניין ציבורי חשוב, או שמא פורסמה בתום לב.

לכולם יש במה

בשנים האחרונות, עולם התוכן השתנה מאוד וכיום ניתן להפיץ מידע מעניין ורלוונטי לכל מחשב או טלפון חכם עם אינטרנט בלחיצת כפתור אחת. כך ניתן לעשות באמצעות תגובות על כתבות, הנקראות טוקבק, פרסום נתונים בבלוג, אתר אינטרנט, וידאו ועוד. כמו כן, כיום, באמצעות הרשתות החברתיות, יכול אדם לפרסם מידע שיגיע באותו רגע לכל חבריו ובכך שיגיע למאות גולשים בשניות.

בעקבות המצב החדש שבו רשת האינטרנט מאפשרת שיתוף מידע מהיר, פשוט בתפוצה רחבה כל כך ואף בעילום שם, אנשים רבים ניצלו את האפשרות לרעה ופרסמו פרטים כוזבים או שליליים באופן אנונימי. בעקבות זאת, התעורר הצורך בתיקון החוק ללשון הרע.

החמרת סנקציות

על פי החוק הבסיסי, ניתן היה לתבוע גורמים על לשון הרע גם ללא הוכחת נזק בעבור סכום של עד 50,000 ₪. לעומת זאת, בתיקון לחוק לשון הרע ניתן לתבוע גורמים על פרסום מידע שלילי בעד פי שישה מהסכום הקודם, 300,000 ₪ ללא הוכחת כל נזק.

כמו כן, תיקון נוסף רלוונטי לאמצעי התקשורת שיפרסם את לשון הרע, בין אם בטלוויזיה, רדיו, עיתון או אתר אינטרנט. על פי התיקון, הגורם התקשורתי יחויב לאפשר לנפגע לפרסם את תגובתו המלאה בדבר הפרשה ואם לא יעשה כן תוך זמן סביר, ניתן יהיה לתבוע אותו בסך פיצויים של עד 1.5 מיליון ₪.

הגשת תביעה

בכדי להגיש תביעה בשל בגנות לשון הרע, מומלץ לפנות אל מומחים בתחום. באמצעות עורך דין מקצועי ומומחה ניתן יהיה להעריך את גובה הפיצויים ואף להוכיח נזקים בכדי להרים אותם אל המקסימום. כמו כן, כיום ניתן להשתמש בשירותיו של עורך דין בכדי לקבל אישור מיוחד לחשיפת גולשים אנונימיים אשר פעלו על פי חוק לשון הרע.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוד גרינברג

מאת: דוד גרינברגעזרה והתנדבות09/06/131342 צפיות
נהוג לומר שהנוער של ימנו חסר ערכם ושכל מה שהוא עושה זה לשבת שעות מול המחשב או הטלויזיה. אז תתפלאו מסתבר שיש גם נוער אחר, מסתבר שבני הנוער צמאים למדריך ולדרך וכשיש מי שמנחה הם מתגייסים יוזמים ותורמים מעצמם - תוכנית סח"י - היא יוזמה התנדבותית עבור בני נוער - שתורמים ועושים למען הקהילה והחברה בישראל

מאת: דוד גרינברגבר ובת מצווה17/03/131069 צפיות
בר המצווה הוא אירוע בלתי נשכח בחיי כולנו. המשפחה כולה נרגשת לקראת האירוע, חודשים רבים חושבים ומתכננים איך להפיק אירוע בר מצווה בלתי נשכח. המאמר שלפניכם יתן לכם את עשרת האטרקציות המובילות לאירועי בר מצווה

מאת: דוד גרינברגבניין ואחזקה - כללי15/09/111121 צפיות
מהי עלות וועד בית, מהי עלות הארנונה עבור שטח הדירה וכדומה. יכול להיות שתגלו שהעלות השוטפת, יחד עם תשלומי משכנתא, הינה גבוהה מידי לטעמכם ותחליטו למצוא דירה בעלויות נמוכות יותר.

מאת: דוד גרינברגפסקי דין29/08/111075 צפיות
לא אחת מבקש מבוטח מקופת החולים שלו לקבל טיפול רפואי מסוים וזו מסרבת. בבואנו לבחון את זכאותו של מטופל לקבלת טיפול רפואי זה או אחר, עלינו לבחון את תכליתו של חוק ביטוח בריאות ממלכתי, ועל מעמדה של קופת החולים לאור תכליות אלו. על כל אלו עמד בית המשפט בע"ע 1091/00 שטרית – קופת חולים מאוחדת (ניתן ביום: 21.09.2000).

מאת: דוד גרינברגפסקי דין29/08/111236 צפיות
מבוטח אשר מבקש לקבל טיפול שאינו כלול בסל הבריאות, מופנה לוועדת החריגים. הפסיקה קבעה כי על ועדת החריגים לקיים דיון לאור כללי הצדק הטבעי של המשפט המנהלי. כיצד הדבר בא לידי ביטוי בפועל? שאלה זו נדונה בע"ע 1091/00 שטרית – קופת חולים מאוחדת (ניתן ביום: 21.09.2000).

מאת: דוד גרינברגשיפוצים04/07/111367 צפיות
הסיבה העיקרית לכך הינה העלויות הנמוכות בהחלט בהשוואה לעלויות של דירות מכל פרויקט נדלן קיים כיום. אומנם אל עלויות אלה יש להוסיף את העלות של השיפוצים ולכך יש לשים לב במיוחד, אבל אם נעבוד בצורה חכמה כך גם נקצור פירות ורווח עבור השבחתו של הנכס למכירה אם נהיה מעוניינים בכך בעתיד.

מאת: דוד גרינברגביטוח רכב30/05/111146 צפיות
למרות הכל יהיו כאלה אשר יעדיפו לגשת אל סוכן הביטוח ה"משפחתי" ולבצע ממנו את הרכישה של מוצר ביטוחי זה , בדיוק כמו כל ביטוח אחר שהם רוכשים דרכו בלב שלם , תוך שיקול של שירות אדיב ומעין תחושה של נאמנות לאורך שנים לאותה חברה.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/03/2040 צפיות
נדל"ן יכול לספק לך אפשרות השקעה נהדרת. ישנם דברים רבים שיש לקחת בחשבון לפני שרוכשים נכס להשקעה. המידע הבא יעזור לכם למצוא הצלחה.

בית המשפט העליון מחק בימים אלו עתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן נגד הרבנות הראשית

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי14/09/19488 צפיות
הסוגיה משפטית בעניין צו הריסה 1. האם מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה (להלן: מהנדס הוועדה המקומית) רשאי להאציל את הסמכות הנתונה לו בסעיף 221 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק התכנון והבניה או החוק) לחתום על צווי הריסה מינהליים? הרקע לבקשה והחלטות הערכאות הקודמות 2. ביום 13.11.2017, ניתן צו הריסה מינהלי לגבי בנייה ללא היתר של תקרות בטון ובריכת שחייה בדירת הדופלקס של המשיב בתל-אביב. צו ההריסה המינהלי (להלן: הצו) הוצא מכוח סעיף 221 לחוק התכנון והבני

מאת: אברהם פכטרחוק ומשפט - כללי21/03/19300 צפיות
שרת המשפטים שקד מציגה תכנית מהפכנית לבניית בית-משפט העליון, ביטול הוועדה למינוי שופטים ושימוע בכנסת בנוסח ארה"ב. אם אכן יבוא שינוי – בג"צ יכול להאשים את עצמו כי פסיקותיו וחוסר האיזון תוך התערבות בנושאים לא שפיטים, הם תוצר הביקורת.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי05/03/19408 צפיות
הגשה של עתירה ללא כל טעות מצריכה בקיאות בענייני משפט אלה

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/01/19433 צפיות
פגיעה אישית היא עניין רציני ואתה לא צריך לקחת את זה בקלות. ללא קשר לתוצאה של המקרה, לקחת מישהו למשימה על רשלנות שלהם הוא יותר מוצדק. להלן המאמר שלהלן יעזור לך עם כל ענייני הפגיעה האישית שלך.

מאת: עידן שלומןחוק ומשפט - כללי19/01/191229 צפיות
כולנו מנהלים את מרוץ החיים שלנו ודואגים להכין ביטוח כזה או אחר לצרות עתידיות שנקווה שלא יפקדו אותנו לעולם. הביטוחים הללו מבטיחים תשלומים כאלו ואחרים שנזכה להם בעתיד ישירות לכיס שלנו, או לטובת טיפולים שלנו או גרוע מכך יועברו ישירות לשארים שלנו במקרה של מוות.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica