חפש מאמרים:
שלום אורח
24.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ראש השנה – הזמן להשלמת העבר ובריאת העתיד

מאת: ערן אוליניקאימון אישי26/09/2010800 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ראש השנה מהווה הזדמנות מצוינת  לכינוס משפחתי, לארוחה טובה, לטיול בטבע, או למפגש עם חברים. חג זה מעניק לנו גם מאפשר לנו לבחון ולסכם את ההתנהלות שלנו בשנה שחלפה ולהיערך לקראת השנה שבפתח.

מנקודת ציון לנקודת בריאה

ניתן להתייחס לחג זה כתאריך שרירותי בזמן, עוד נקודת ציון למעבר בין סוף להתחלה. אך ביהדות ראש השנה הוא גם יום הבריאה המהווה ראשית והתחלה של פרק זמן חדש, המסמל כעין בריאה מחודשת של העולם,  מעין החלטה על המשך קיומו של העולם, מחדש.

זמן להתבוננות ובחינה

ראש השנה מציין את תחילתם של  עשרת ימי התשובה, שהם אנו מוזמנים לערוך חשבון נפש  ולתקן את מעשינו, לפני הנשיאה בדין ביום הכיפורים.

אנו יכולים לנצל ימים אלה ללקיחת פסק זמן  ועריכת מאזן, להתבונן במעשינו בשנה החולפת ולבחון האם הייתה זו שנה ראויה? האם היא הצדיקה את קיומה? ויותר חשוב האם ראוי להמשיך כך גם בשנה הבאה?

זה הזמן להתפנות מהפעילות השוטפת, להאט את מרוץ  העשייה המטמטם ולעבור לעמדת הצופה, הבוחן ומסתכל על עצמו מבחוץ. התבוננות זו  מאפשרת לנו לבחון מהו הכיוון אליו מתקדמים חיינו. יתכן ועלינו לחזור ולקחת את ההגה של חיינו לידיים, במידה ואנו רואים שאנו פועלים על פי טייס האוטומטי שאינו מוביל אותנו ליעדנו. (כל זאת בהנחה שאנו באמת חלק מאותם ברי מזל שיודעים לאן מועדות פניהם לא רק דואים לאן שתיקח אותם הרוח).סידרו עבורנו הפוגה, במהלכה נוכל לחדול לחטוב עצים, ולהשחיז אותנו, הגרזן, רגע לפני ההסתערות על העיסוק והאתגר הבא.

השלמה

בראש השנה אנו יכולים אף להשלים את השנה שעברה, לקבל את  כל מה שהיה ולהשתחרר מ"אי ההשלמות" וחוסר ההצלחות,  המלוות בדרך כלל ברגשות עזים שצורבים אותן אצלנו בתודעה.

אנו מוזמנים להכריז על השנה שעברה כשלמה, למרות שלא הייתה מושלמת. הכרזה זו נוגדת את העיצוב שלנו כבני אדם שבדרך כלל אל מול סיום אנו מתמקדים בדברים שלא הספקנו לעשות, הדברים ש"לא עבדו" או היו חסרים. התמקדות זו משאירה אותנו אולי "רעבים להישגים"  ומכווני מטרה אך ממש לא מוגשמים.

כשאני מכריז על דבר כשלם, אני מקבל לגמרי  את מה שהיה, וגם את מה שלא היה, הנושא סגור מבחינתי אני מוכן להמשיך הלאה. אני  מקבל את חוסר המושלמות ואת הפער הטבעי בין התרחשות הדברים בחיים לבין איך הייתי רוצה שיקרו. אני מביא חמלה כלפי וכלפי אחרים, מביט לאחור ברוך ולא בזעם ונותן לשופט הפנימי שלי  לנוח – בידיעה שעשיתי כמיטב יכולתי, ואם לא אז אעשה כך בשנה הקרובה.

סליחה

עשרת ימי התשובה שמתחילים בראש השנה מעניקים לנו הזדמנות ל"רדת מהעצים" עליהם טיפסנו במהלך השנה, לבקש סליחה ולסלוח.

בקשת סליחה ממי שפגענו בו אינה קלה מכיוון שהיא מוציאה אותנו מ"אזורי הנוחות" שלנו,  דורשת מאיתנו לשים את הצדקנות שלנו בצד, לוותר על הצורך להיראות טוב ולקחת סיכון ש"נצא פראיירים" או שידחו את סליחתנו (משמע אותנו). עם זאת, בקשת הסליחה מאפשרת לנו לחזור ולהיות אנושיים, רגישים ואכפתיים ומסייעת לנו לחוש שלווים ושלמים יותר עם עצמנו.

אנו משתחררים מאחיזת הדיסוננס הבא: מכוון שקשה לנו לחיות עם כך שפגענו באחר, כי זה נוגד את התפיסה הכללית שלנו את עצמנו. אי לכך, נכריז על  האדם שנפגע כ"לא בסדר" או "לא ראוי" ונחפש  כמה שיותר עדויות, וצידוקים לתפיסה זו, תוך ניצול תמיכתן של 'קהילות הסכמה' שניצור ונגבש. המרחק מהפיכת החבר הטוב ביותר לאדם זר שאיננו סובלים או אפילו אויב ממש אינו גדול..

סליחה - כאשר אנו סולחים לאחר, אנו משתחררים ממצבור עודף של רגשות  מיותרים (כמילות שירה של גלי עטרי) וקשים שמכבידים בעיקר על עצמנו.

מחקרים מראים שהסיבה  מספר אחת להתקפי לב  היא "לב כועס" אז אולי כדי שנשתחרר מהכעס שהולך וסותם את עורקינו.

Forgiving - סלחנות באנגלית, ואם נפצל אותה לשתי מילים-For Giving –  נזהה שכאשר אתה סולח, אתה בעד נתינה או חוזר לתת כבעבר. אתה מיטב לא רק עם מושא סליחתך אלא בעיקר עם עצמך.

מנהג חג נוסף המסייע לנו לנוע ללא מטען של אי השלמות ורגשות קשים – הוא מנהג התשליך במהלכו אנו נפטרים מכל העוולות שעשינו בשנה האחרונה, שמים את העבר במקום לו הוא ראוי בעבר ולא לוקחים אותו עימנו לעבר העתיד.

רתימת העבר לטובת העתיד

בכל רגע נתון יש שני כוחות אפשריים שעשויים להשפיע על החוויה שלנו בהווה – העבר או העתיד. אני באופן אישי מעדיף לחיות לתוך עתיד שמושך ומאתגר אותי, מעורר בי השראה ולא להמשיך ולסחוב את אי ההשלמות שלי מהעבר, או להיות מובל על ידי התפיסות והאמונות שלי שבדרך כלל אינן משרתות אותי. ללא בחינה מדוקדקת שלהן הם תמשכנה להשפיע על התנהלותי בהווה וגם תעצבנה את עתידי. עתיד שהוא המשך ישיר ולינארי של העבר.  אם נמשיך בדרך זו  אמר המאמן טל רונן – "מובטח לנו עבר מזהיר".

איני מקל ראש בעבר, הוא חשוב וחיוני מאוד כנקודת התייחסות, כמתווה של מורשת וכבסיס לחקירה, למידה והוצאת קווים מנחים ותובנות לקראת העתיד. אך  העבר לא נועד כדי להתבוסס בו. בתקופה זו אנו מוזמנים  לסכם לתחקר וללמוד מהצלחותינו,  כמו מהמקומות הדורשים שיפור ולהגדיר מהם הדברים הנדרשים אל מול יעדינו, כך שהשנה הבאה תעמוד על כתפי קודמתה.

אני מאחל לכולנו שנה טובה, שנה של יצירה ופעולה משותפת, שנה בה ניצור עוד פיסות של העתיד שאנו מאחלים לעצמנו, אך בעיקר- שנה בה נוכל להיות במיטבנו בדרך להיות האדם אליו אנו שואפים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

 

ערן אוליניק M.A. C.S.C PCC

מאמן עסקי ואישי, מנחה תוכניות פיתוח, אימון ןחניכה בארגונים.

נציג בית הספר הבינלאומי לאימון - Success Unlimited Network 

סלולרי - 054-7543533

eran@successandbeyond.co.il

www.successandbeyond.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ערן אוליניק

מאת: ערן אוליניקאימון אישי - כללי12/12/11839 צפיות
משבר יכול להוות זרז עוצמתי לשינוי, או לפעולה מתוך הקשר חדש שיכולים בהחלט לשנות את קו המגמה של ההתנהלות היומיומית של עסקים כרגיל. בדיעבד, ניתן לומר כי משברים גדולים טמנו בחובם הזדמנויות למידה והתפתחות נדירות עבורנו שהיוו הזדמנויות גדולות. השאלה הנשאלת היא האם ניצלנו את ההזדמנויות הללו אם לאו? קחו רגע להרהר על שלושת המשברים הגדולים בחייכם. מה למדתם מהתנסויות אלה? הסיכויים הם שהמשברים הפכו לכמה מהשיעורים בעלי הערך הרב ביותר שלמדתם בחייכם?

מאת: ערן אוליניקאימון אישי - כללי21/08/11874 צפיות
ברור לכם שסביבת חיינו, איכותם ורמתם בנקודת זמן זו, מבוססת על הבחירות והפעולות בהן נקטנו בעבר. אי לכך, הבחירות שנבחר היום יעצבו את המציאות שלנו מחר. בשל חשיבות זו של בחירותינו, אני מזמין אותנו לבחון מהם ההקשרים, הקריטריונים, האמונות והנחות העבודה שעומדים בבסיסן. בעקבות בחינה זו, נוכל לבחור באופן מודע ומושכל יותר.

מאת: ערן אוליניקאימון אישי - כללי31/12/101020 צפיות
כאזרחי מדינת ישראל, יש לכולנו תעודות זהות, המגדירות את מעמדנו כאזרחי המדינה. השאלה שמעניינת אותי כמאמן, היא מהו מעמדנו בעיני עצמנו? מהי הזהות הפנימית שגיבשנו שמשפיעה כל כך על הדרך שבה אנו חווים את חיינו.

מאת: ערן אוליניקאימון אישי - כללי31/12/10798 צפיות
כאזרחי מדינת ישראל, יש לכולנו תעודות זהות, המגדירות את מעמדנו כאזרחי המדינה. השאלה שמעניינת אותי כמאמן, היא מהו מעמדנו בעיני עצמנו? מהי הזהות הפנימית שגיבשנו שמשפיעה כל כך על הדרך שבה אנו חווים את חיינו.

מאת: ערן אוליניקאימון עסקי22/12/101085 צפיות
מניסיוני כמאמן, מכשיר מאמנים ומנחה סדנאות אימון בארגונים, אימון הוא הרבה יותר מכלי תומך או מלווה של תוכניות הדרכה שונות. מבחינתי הדרכה מתוך ההקשר של אימון מהווה שילוב מנצח המביא ללמידה ברמות הגבוהות ביותר. בתוכניות מסוג זה המשתתפים פועלים ומפיקים תוצאות שנותנות ערך ברור לארגון והופכות את התוכנית מהוצאה להשקעה המספקת ערך רב ומדיד. להצלחה של שילוב זה סיבות רבות, להלן כמה מהן:

מאת: ערן אוליניקייעוץ עסקי26/09/101331 צפיות
כמי שמלווה הנהלות של ארגונים ומנהלים בדרכם ליצור את העתיד שהם מבקשים לחברתם, מעסיקה אותי השאלה מה מבדיל בין אותם מנהלים שמצליחים וסוחפים את הארגונים או הצוותים שלהם לתוצאות יוצאות מן הכלל לבין האחרים. האם יש מרכיב כלשהו או תכונה ייחודית שעושה את ההבדל? מה מלבה את הרוח במפרשי המחויבות שלהם? מה שומר על המוטיבציה שלהם ושל עובדיהם ומה מאפשר להם לרתום ולגייס את סביבתם למען מטרות גדולות ונועזות? מה מאפשר לאותם מנהלים מצוינים להנהיג ולהוביל ומשפר משמעותית את סיכויי ההצלחה שלהם ושל ארגוניהם?

מאת: ערן אוליניקאימון אישי - כללי26/09/10915 צפיות
כאשר אני מתבונן על חג הסוכות מתוך הקשר אימוני, ברור לי שחשובות לנו החניות בדרך, בהן נוכל לחוש בבית, להיטען באנרגיות חדשות לקראת המשך המסע לעבר כל מה שמהווה את ארץ המובטחת עבורנו. השאלה היא מהי הארץ מובטחת שלך?

מאמרים נוספים בנושא אימון אישי

מאת: בנימין קלינגראימון אישי04/08/20254 צפיות
קלינגר בנימין המרכז ל רישוי עסקים והתרי בניה כתובת חשמונאים 100 | תל אביב - יפו טלפון 0523888813 סלולרי 0528887900 פקס 036990134 אימייל klinger_b@bezeqint.net אדריכלים ומעצבי פנים עו"ד מקרקעין עורך דין פלילי משרד אדריכלים ומהנדסי בנין המתמחים בהליך הוצאת רישיונות בניה ורישוי עסקים .כל המומחים תחת קורת גג אחת. מחלקה מובילה בהסדרת חריגות בניה, ביטול צווי הריסה והפסקת בניה

מאת: דרור אטריאימון אישי17/01/192180 צפיות
חושבים להגדיל את המשכנתא הקיימת ולהכניס לתוכה את כל ההלוואות הקיימות בעובר ושב ועוד מקומות אחרים.? בדיוק בשביל זה קיימת משכנתא לכל מטרה, אשר מטרתה היא להוות כסף זמין עבור האנשים, שמעוניינים להפוך את כל ההחזרים החודשיים שלהם להחזר חודשי אחד מוגדל של המשכנתא. מה זה בעצם משכנתא לסגירת חובות ?

מאת: דרור אטריאימון אישי12/01/191981 צפיות
עברתם פשיטת רגל וקיבלתם הפטר? עבר קצת זמן ואתם רוצים עכשיו לקחת משכנתא לסגירת חובות או משכנתא לקניית דירה? אתם כבר בטח מבינים שזה הולך להיות משימה מאוד קשה, היות והבנקים לא יכולים לסבול אנשים שעברו פשיטת רגל ולא מוכנים להסתכל עליהם בכלל.

מאת: דרור אטריאימון אישי01/01/192018 צפיות
אחד התהליכים המורכבים והקשים שניתן לעבור בחיים האלו זה ככל הנראה לעבור פשיטת רגל. הרוב חושבים שפשיטת רגל היא דבר שקורה רק לחברות גדולות, אבל האמת היא שזה בכלל לא נכון. הרבה פעמים גם אנשים פרטיים מגיעים לפשיטות רגל.

מאת: ירון שוראימון אישי05/06/173164 צפיות
האם אתם הולכים אחרי החלומות שלכם? ואיך למצוא את הייעוד המדויק עבורכם.

מאת: ירון שוראימון אישי31/03/172647 צפיות
איך תוכלו להרוויח יותר, מה הסיבות לכך שאתם לא מרוויחים את מה שאתם רוצים ואיך זה קשור לאהבה

מאת: ירון שוראימון אישי06/03/172762 צפיות
"המשימה" שהכי חשובה בחיים שלנו היא ללמוד לאהוב את עצמנו ללא תנאי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica