חפש מאמרים:
שלום אורח
26.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

החופש לבחור

אחת הפריווילגיות שלנו כבני אדם, היא שיש לנו תמיד אפשרות של בחירה בכל מעשינו, לא תמיד אנו מודעים אליה, אך היא תמיד נמצאת שם ברווח שבין גירוי לתגובה. החופש לבחור מקבל משנה חשיבות בימים אלה, כשאנו  בעיצומה של מחאה חברתית הולכת וגדלה. במהלכה, רבים מאיתנו בוחרים לרדת ממקום שבתנו על הגדר, לקטוע את ההתעסקות היומיומית בעניינים השוטפים של פרנסה וקיום ולבחור לעשות מעשה, להשמיע את קולנו ולהשפיע.

ברור לכם שסביבת חיינו, איכותם ורמתם בנקודת זמן זו, מבוססת על הבחירות והפעולות בהן נקטנו בעבר. אי לכך, הבחירות שנבחר היום יעצבו את המציאות שלנו מחר. בשל חשיבות זו של בחירותינו, אני מזמין אותנו לבחון מהם ההקשרים, הקריטריונים, האמונות והנחות העבודה שעומדים בבסיסן. בעקבות בחינה זו, נוכל לבחור באופן מודע ומושכל יותר.

מהיכן אנו בוחרים, אהבה או פחד?

מניסיוני, יש בחיינו 2 כוחות מוטיבציוניים עיקריים: אהבה ופחד. בנבחרת הרגשות החיוביים של האהבה, נמצאים: ביטוי עצמי, תשוקה, קלילות, תושייה וגישה של פתיחות ללמידה ולשינוי היוצאת מההנחה שיש בעולם שפע שמספיק לכולם. בני הלוויה של פחד כוללים רגשות שלילים כמו קנאה, שנאה, צרות עין, וגישה של הסתגרות והתנגדות לשינוי, הנובעים מהנחת העבודה שיש משאבים מוגבלים או חסך בעולם. מכיוון שאין מספיק לכולם, יש להיאבק כדי להשיג ולהגן על מה שיש.

השאלה המתבקשת היא, האם אנו מתייחסים אל העולם כמרחב שופע ואינסופי של אפשרויות? קטלוג שעלינו רק להזמין ממנו? או שמא הוא מקום מאיים שיש לשרוד אותו?

כאשר מתאמניי בוחרים בתוצאות אותן הם רוצים להפיק במהלך האימון, הם מתמקדים בדברים שאנו רוצים להשיג, שיתנו לנו אנרגיה, מוטיבציה ודחף משמעותי לפעול להשגתם ולא דברים שהם רוצים להימנע מהם או לצמצמם.

לדוגמא, רבים מאיתנו שמתמודדים עם אתגרי המשקל, יעדיפו להתאמן על כיצד להפוך להיות האדם, האנרגטי והשמח שהם יהיו כתוצאה מהשגת היעד, מאשר לעבוד על להיות פחות שמנים כאשר אל מול עיניהם עולה כל הזמן התמונה של מי שהם מתנגדים לו ה"אני השמן". שגורר עימו שורה ארוכה של אי הצלחות ואכזבות.

אילו "שיחות" יש לכם על עצמכם? ועד כמה הן משפיעות על הבחירה?

האם יש תקרת זכוכית שהנחתם בטעות מעל ראשכם? כשאמרתם לעצמכם משפטים כגון: "אני לא יכול להיות מהנדס בחברת נטפים אז אעבוד במפעל במקום". "אין סיכוי שתאהב אותי בחורה שווה באמת, אז אסתפק  בראשונה שתסכים לסבול אותי".

בדרך כלל מרבית "השיחות" הפנימיות שלנו אינן תומכות בגדולתנו, הן שיחות שמקטינות אותנו, מושקעות בהגנה על הקיים צמצום הסיכון ושימור הסטאטוס-קוו. רבות מהן נובעות מתוך אחת התפיסות הבאות: "אני לא מספיק טוב", "אני לא שווה", "אני טיפש", "אף אחד לא אוהב אותי" או ווריאציות אחרות בנושא. המבחן לאפקטיביות "השיחות" שלכם על עצמכם, הוא האם הן תומכות בכם ומקדמות אתכם, ואם לא כדאי להחליפן באחרות.

למעשה, האמונות שלנו על עצמנו קובעות איזה אחוז מהפוטנציאל שלנו ננצל. תלמיד שמאמין שיש לו את היכולות להצליח ילמד הרבה יותר לבחינה, מה שיגביר משמעותית את סיכויי הצלחתו. לעומתו תלמיד שתופס את עצמו  כ"תלמיד חלש", יחוש שאין לו סיכוי, לכן הוא ילמד פחות, יוציא ציון נמוך ורק יחזק את האמונה עימה הגיע לבחינה. בשני המקרים האמונה שלנו עשויה להיות נבואה שמגשימה את עצמה.

האם אנו בוחרים מתוך חיבור לחוזקות או לחולשות שלכם?

הטרגדיה האמיתית היא לא שלכל אחד מאיתנו אין מספיק חוזקות, כי אם שאנחנו לא מנצלים את אלה שיש לנו. בנג'מין פרנקלין קרא לחוזקות המבוזבזות האלה "שעוני שמש בצל".

לפי מרקוס בקינגם בכל פעם שתראיין אנשים מצליחים באמת במקצועות שהם בחרו לעצמם תגלה שסוד הצלחתם טמון ביכולתם לגלות את חוזקותיהם ולארגן את חייהם באופן המאפשר את יישום החוזקות האלה.

לצערי, רובינו חונכנו כבר מגיל צעיר להתמקד בצמצום חולשותינו במקום טיפוח חוזקותינו.

לפני מספר חודשים הייתי באספת הורים של ביתי, המורה החלה את הפגישה במספר מילים טובות על יכולותיה החברתיות ותרומתה בשעורים ולאחר מכן הציגה את התחומים דורשי השיפור וכיצד אנו יכולים לסייע לה כהורים להשלים את הפערים. במה התמקדנו  בשיחה? בחיזוק החוזקות והפיכתה ליוצאת מן הכלל בתחומים אלו, או תיקון החולשות ושמירתה  בטווח הנורמה?

האם אנו בוחרים עם הלב או מחליטים מהראש?

החלטה - נסמכת על השוואת סט של שיקולים רציונאליים של בעד ונגד בין חלופה אחת מול רעותיה. בחירה לעומתה,  נסמכת על תחושה ומהווה אקט של אמונה ונקיטת עמדה.

מדוע בחרנו להתחתן עם בן/ בת הזוג שלנו, להביא ילד לעולם, לעבור לגור בקיבוץ מגל? – מתוך סט של יתרונות וחסרונות  או מתוך חיבור לתחושותינו, ואמונה חיובית שזה הדבר הנכון עבורנו?

בדרך כל אנשים מקבלים החלטות ברמה אמוציונאלית ומצדיקים אותן רציונאלית- לכן בבחירות החשובות לכם בחיים אני מציע לכם להקשיב ללב ולאינטואיציה שלכם, בחרו במקום שמרגיש לכם נכון ובבית, לפי ההנחיה של המצפן הפנימי וערכיכם.

תנאי מקדים לבחירות מסוג זה הוא שאנו נכיר את עצמנו, ולשם כך עלינו להתבונן בפנימה ולא החוצה, יש לנו את כל התשובות לעיתים עלינו רק לשאול את השאלות הנכונות.

האם הבחירה שלנו מהווה מימוש של חלום או רדיפה אחר פנטזיה?

לפי הפסיכולוג קרלו שטרנגר: "חלומות הם עיבוד דמיוני של משאלותינו האמיתיות ובכוחם להדריכנו... פנטזיות הן דרך לנחם את עצמנו באמצעות האמונה שמשאלות המשותפות לכולנו, כמו תהילה וממון תתגשמנה." שטרנגר טוען שכאשר ניפטר מהפנטזיות נגשים את חלומותינו האמיתיים.

רובינו מטפחים בלבנו את הפנטזיה הכמוסה שלפיה איננו חיים את החיים שהיינו יכולים לחיות ושמאחורי החזות שאימצנו לעצמנו מסתתר עצמי שונה לגמרי. הפנטזיה שיכולנו להיות מישהו אחר בתכלית מונעת מרבים מאיתנו לממש את הפוטנציאל האמיתי שחבוי בנו. אנו מחכים במשך כל ימי חיינו לפרפר שיצא מהגולם המטעה. בעודנו מחכים, ההזדמנויות האמיתיות שהחיים מציעים לנו חולפות לידנו.

לפי סליגמן- אבי הפסיכולוגיה החיובית: בניית אופי חזק והיכולת להשקיע במטרות ארוכות טווח ולנהוג על פי ערכים מבוססים מנבאות במידה רבה את אושרו של אדם. החיפוש אחר סיפוקים מידיים, לעומת זאת, עשוי להותיר אותנו מרוקנים ולא מסופקים.

מכרה שלי אינה מרוצה במקום העבודה הנוכחי שלה ולכן מחפשת עבודה חדשה בתחומים שונים הקרובים לניסיונה בעבר, אך ללא תשוקה אמיתית. היא אמרה לי כשעיניה נוצצות שהייתה רוצה לפתוח בית קפה מיוחד עם תערוכות מתחלפות של צילומים (צילום ממלא מרכיב חשוב ומשמעותי בחייה). עם זאת, היא לא מוכנה אפילו לבחון אפשרות זו, להסתכן ולהעמיד את עצמה למבחן. לעומתה, מתאמן שלי החליט להחליף משרה ניהולית בכירה בהליכה אחר חלומו. הוא עושה זאת בזהירות ובאחריות, הוא עדיין ממשיך לנהל, אך הוא כבר מכין את הקריירה הבאה בלומדו קורס בן שנתיים בעיצוב פנים.

 

האם אנו פועלים כדי להצליח או על מנת להימנע מכישלון?

לפי מרקוס בקינגם, הפחד מכישלון תמיד חשוד כסיבה לכך שאנשים אינם עוסקים בפעילות כלשהי.

לא כל הכישלונות שווים. מקצתם קל לעכל. בדרך כלל אלה שאנו יכולים לתרץ בלי לפגוע בדימוי העצמי שלנו. כאשר נדמה כי אין קשר בין סיבת הכישלון לבין אישיותנו, אנחנו יכולים לקבלו.

אך יש כישלונות שתקועים כמו עצם בגרוננו. תחושת הכישלון המתמשכת והמזיקה ביותר באה בעקבות המקרים שבהם אנו בוחרים באחת מהחוזקות שלנו, תובעים חזקה על משהו, משליכים את כל יהבנו על כך ובכל זאת נכשלים... במקרים כאלה אנחנו עלולים להרגיש מעט מיואשים.

להזכירכם, אדיסון הצליח לייצר את נורת החשמל רק בניסיון ה- 1000. נמר מצליח לצוד בממוצע באחת מתוך 20 גיחות צייד. תארו לעצמכם שהיה מתייאש לאחר שש גיחות ומנחם עצמו  מתוך הצדקה עצמית שאין סיכוי? תארו לעצמכם איש מכירות, ומי מאיתנו אינו איש מכירות בתחום זה או אחר בחייו, שהיה נעצר אחרי הלאו הראשון שהוא מקבל.

השאלה הנשאלת היא מהו כישלון? ומה היחסים שלנו עימו?

זה שאנחנו לא מצליחים – וכאן הבחירה שלנו לקרוא לכך "נכשלים" – זה ממש לא אומר שאנו כישלון.  כנראה שאנחנו חייבים להיכשל בדרך להצלחה. כשזו אפילו הוגדרה על ידי וינסטון צ'רצ'יל כיכולת לנוע מכישלון לכישלון מבלי לאבד התלהבות.

מה שחשוב הוא ההקשר והמשמעות שאתה נותן לכישלון. במידה ותבחר לשחק משחקים קטנים, זהירים שהם בדיוק במתאם ליכולות הנוכחיות שלך, ייתכן שתכשל פחות, אך פחות תלמד, תצמח ותתפתח ותקטין את הסיכוי שלך להצליח בטווח הארוך יותר.

מה זו הצלחה?

ההגדרה האהובה עלי להצלחה היא של ג'רי פוראס, המגדירה כחיים ועבודה שמביעים עימם סיפוק אישי ומערכות יחסים בנות קיימא, המחוללת שינוי בעל משמעות בעולם שבו הם חיים.

מדוע שאר האנשים מוכנים לסבול איזושהי הגדרה אחרת?

לפי פוראס, אנשים שרודפים אחרי תקווה פנטסטית אך קלושה להשיג פרסום, עושר ועוצמה- למען עצמם – עשויים להשיג את כל אלה, אך אז הם יהיו אנשים אומללים ומעוררי רחמים. לא שיש בזה משהו לא בסדר, כפי שג'רי סיינפלד היה אומר, אך נראה לנו שההגדרה הרווחת של הצלחה היא מרשם  שעלול להרעיל את חייכם ועבודתכם. זה תאור שגורם לכם לחוש יותר כישלון מאשר הצלחה, אם זו אמת המידה שעל פיה נמדדת כל המשמעות בחייכם.

אני מקווה ששפכתי מעט אור על ההקשרים מתוכם אנו בוחרים, שיאפשר לנו לבחור ממקום מודע  יותר ופחות אוטומטי. כאשר ננצל במלואו את החופש שלנו לבחור, ונתחבר באופן אותנטי לעצמנו, לחוזקותינו וחלומותינו, נוכל לפעול באופן יוצא דופן ולהשיג את הדברים שבאמת חשובים לנו בחיים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

 

ערן אוליניק M.A. C.S.C PCC

מאמן עסקי ואישי, מנחה תוכניות פיתוח, אימון ןחניכה בארגונים.

נציג בית הספר הבינלאומי לאימון - Success Unlimited Network 

סלולרי - 054-7543533

eran@successandbeyond.co.il

www.successandbeyond.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ערן אוליניק

מאת: ערן אוליניקאימון אישי - כללי12/12/11840 צפיות
משבר יכול להוות זרז עוצמתי לשינוי, או לפעולה מתוך הקשר חדש שיכולים בהחלט לשנות את קו המגמה של ההתנהלות היומיומית של עסקים כרגיל. בדיעבד, ניתן לומר כי משברים גדולים טמנו בחובם הזדמנויות למידה והתפתחות נדירות עבורנו שהיוו הזדמנויות גדולות. השאלה הנשאלת היא האם ניצלנו את ההזדמנויות הללו אם לאו? קחו רגע להרהר על שלושת המשברים הגדולים בחייכם. מה למדתם מהתנסויות אלה? הסיכויים הם שהמשברים הפכו לכמה מהשיעורים בעלי הערך הרב ביותר שלמדתם בחייכם?

מאת: ערן אוליניקאימון אישי - כללי31/12/101021 צפיות
כאזרחי מדינת ישראל, יש לכולנו תעודות זהות, המגדירות את מעמדנו כאזרחי המדינה. השאלה שמעניינת אותי כמאמן, היא מהו מעמדנו בעיני עצמנו? מהי הזהות הפנימית שגיבשנו שמשפיעה כל כך על הדרך שבה אנו חווים את חיינו.

מאת: ערן אוליניקאימון אישי - כללי31/12/10799 צפיות
כאזרחי מדינת ישראל, יש לכולנו תעודות זהות, המגדירות את מעמדנו כאזרחי המדינה. השאלה שמעניינת אותי כמאמן, היא מהו מעמדנו בעיני עצמנו? מהי הזהות הפנימית שגיבשנו שמשפיעה כל כך על הדרך שבה אנו חווים את חיינו.

מאת: ערן אוליניקאימון עסקי22/12/101085 צפיות
מניסיוני כמאמן, מכשיר מאמנים ומנחה סדנאות אימון בארגונים, אימון הוא הרבה יותר מכלי תומך או מלווה של תוכניות הדרכה שונות. מבחינתי הדרכה מתוך ההקשר של אימון מהווה שילוב מנצח המביא ללמידה ברמות הגבוהות ביותר. בתוכניות מסוג זה המשתתפים פועלים ומפיקים תוצאות שנותנות ערך ברור לארגון והופכות את התוכנית מהוצאה להשקעה המספקת ערך רב ומדיד. להצלחה של שילוב זה סיבות רבות, להלן כמה מהן:

מאת: ערן אוליניקאימון אישי26/09/10802 צפיות
ראש השנה מהווה הזדמנות מצוינת לכינוס משפחתי, לארוחה טובה, לטיול בטבע, או למפגש עם חברים. חג זה מעניק לנו גם מאפשר לנו לבחון ולסכם את ההתנהלות שלנו בשנה שחלפה ולהיערך לקראת השנה שבפתח. מנקודת ציון לנקודת בריאה ניתן להתייחס לחג זה כתאריך שרירותי בזמן, עוד נקודת ציון למעבר בין סוף להתחלה. אך ביהדות ראש השנה הוא גם יום הבריאה המהווה ראשית והתחלה של פרק זמן חדש, המסמל כעין בריאה מחודשת של העולם...

מאת: ערן אוליניקייעוץ עסקי26/09/101332 צפיות
כמי שמלווה הנהלות של ארגונים ומנהלים בדרכם ליצור את העתיד שהם מבקשים לחברתם, מעסיקה אותי השאלה מה מבדיל בין אותם מנהלים שמצליחים וסוחפים את הארגונים או הצוותים שלהם לתוצאות יוצאות מן הכלל לבין האחרים. האם יש מרכיב כלשהו או תכונה ייחודית שעושה את ההבדל? מה מלבה את הרוח במפרשי המחויבות שלהם? מה שומר על המוטיבציה שלהם ושל עובדיהם ומה מאפשר להם לרתום ולגייס את סביבתם למען מטרות גדולות ונועזות? מה מאפשר לאותם מנהלים מצוינים להנהיג ולהוביל ומשפר משמעותית את סיכויי ההצלחה שלהם ושל ארגוניהם?

מאת: ערן אוליניקאימון אישי - כללי26/09/10916 צפיות
כאשר אני מתבונן על חג הסוכות מתוך הקשר אימוני, ברור לי שחשובות לנו החניות בדרך, בהן נוכל לחוש בבית, להיטען באנרגיות חדשות לקראת המשך המסע לעבר כל מה שמהווה את ארץ המובטחת עבורנו. השאלה היא מהי הארץ מובטחת שלך?

מאמרים נוספים בנושא אימון אישי - כללי

מאת: בנימין קלינגראימון אישי - כללי13/08/20284 צפיות
קנסות מינהליים עיריית תל אביב-יפו מפעילה צעדי אכיפה מינהליים ומשפטיים כנגד עבירות על חוק התכנון והבנייה ובכלל זה עבודה אסורה או שימוש אסור בנכס. ב-20 בדצמבר 2018 נכנסו לתקפן תקנות העבירות המינהליות [קנס מינהלי - תכנון ובנייה] תשע"ח 2018. על פי תקנות אלו, ניתן יהיה להטיל קנסות מינהליים על עבודה אסורה, שימוש אסור ועל אי קיום צווים מינהליים להפסקת עבודות או להפסקת שימוש.

מאת: דניאל seoאימון אישי - כללי28/12/191035 צפיות
תראו חברים יקרים, אני עוסק בהשגת משכנתאות למסורבים כבר כמעט 10 שנים, אני חייב לציין שהמצב הכי קשה שיכול להיות - זה מצב שבו צריכים לקחת משכנתא כדי לסגור הלוואות או חובות והבנקים פשוט לא מוכנים לאשר את זה.

מאת: דרור אטריאימון אישי - כללי26/03/192017 צפיות
כאשר הבנק מסרב למשכנתא, מגיעים למצב שבו הכול נמצא בסימן שאלה ולא יודעים מה לעשות מכאן. במצב הזה צריכים לעצור דקה אחת, לקחת אוויר ולהחליט מה עושים. הכוונה שלי היא להגיע למצב שבו אתם מבינים שהדרך הנכונה היא להביא מומחה למשכנתאות של מסורבים כדי שיוכל להשיג את האישור הנדרש ולהביא תוצאות.

מאת: דרור אטריאימון אישי - כללי28/10/172106 צפיות
אחת החברות המעניינות ביותר בישראל בעיני היא חברת שבט זבולון, החברה בבעלות יעקוב שאול עוסקת באחד התחומים המעניינים ביותר בעולם הנדל"ן. כלומר מה שהיא עושה, זה לספק ציוד חסר עבור אתרי בנייה.

מאת: דרור אטריאימון אישי - כללי28/10/172085 צפיות
אנחנו נתחיל עם רונית מרום, שהנה אדריכלית מובילה בכל הקשור לדירות יוקרה באשדוד בעיקר, אך גם ברחבי ישראל השונים. רונית נחשבת לחברה באותוו חוג של מעצבי פנים מובילים, שיכולים לקבוע בון טון בעולם הנדל"ן של דירות יוקרה.

מאת: לילה בן הרוש אימון אישי - כללי30/11/161559 צפיות
אחד הנושאים המרתקים ביותר בעבודה עם אנשים, ילדים ובכלל בכל מערכת יחסים, זה הנושא של הרגש האנושי, ויותר מכך - הידיעה שלכל אחד מאיתנו יש את היכולת להפוך למאסטר ברגשות, שזה אומר לדעת להתחבר לכל אדם, לשדרג את כל מערכות היחסים שלנו ושל האנשים שאנחנו מקדמים, ולהרגיש באופן אמיתי הרגשה של שמחה ואהבה.

מאת: ברסלב מאיראימון אישי - כללי28/10/161239 צפיות
בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ... והוא חובה על כל אדם ונברא להתחדש בכל בוקר שזוכה לקום משינתו, כי לא כולם קמים ואם קמים קמים עם העצבות של האתמול במקום השמחה והתקווה של המחר !

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica