חפש מאמרים:
שלום אורח
06.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

גירושין ככלי מכוער להוצאת דיבה בין בני זוג

מאת: שירה אלהחוק ומשפט - כללי16/03/20111913 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הליכי גירושין, אינם רק אקט משפטי, אלא תהליך רגשי מורכב וסבוך. היפרדותם של בני זוג נשואים, מעוררת לרוב את כל המטענים הרגשיים שצברו בני הזוג אחד כלפי השני, במהלך חייהם המשותפים.

לא פעם, מתקשים בני הזוג, לשמור על התייחסות רגועה ומכובדת אחד כלפי השנייה והם משתמשים בהליך הגירושין, כדי להטיח עלבונות זה בזו, אותם הם גם חולקים עם אנשים אחרים: בני משפחה וחברים. חמור מכך, משתמשים בני הזוג באולמות בית המשפט, כזירה של הוצאת דיבה ולשון הרע.

למעשה, במצב דברים זה, מנצלים בני הזוג את הגירושין ככלי להוצאת דיבה אחד כלפי השנייה, בעודם פוגעים לא רק אחד בשני, אלא גם בכל הסובבים.

הוצאת דיבה ולשון הרע הן עוולות הפוגעות בנפשו של האדם ובכיסו, גם יחד. הן פוגעות במוסריות החברה ובסובלנות הדרושה כדי לקיים חברה תקינה ודמוקרטית.

כאשר אנשים זרים מבצעים עוולה של לשון הרע או הוצאת דיבה, זהו מעשה חמור מאוד אך הדברים הופכים אף לקשים ופוגעים יותר, כאשר מדובר בבני זוג בהליך גירושין.

בני זוג שחיו יחד, יודעים הכול זה על זו ועל כן, הפגיעה יכולה להיות חריפה מאוד ולגרום לנזקים גדולים.

מהי הוצאת דיבה?

חוק איסור לשון הרע קובע את גבולות חופש הביטוי, כאשר פרסומם של התבטאויות פוגעניות, הוא אסור בתכלית האיסור.

הוצאת דיבה היא למעשה צורה של לשון הרע, כאשר הוצאת דיבה היא אמירה שקרית ולשון הרע, יכולה להיות גם אמירה שהיא אמת.

מקרים רבים של הוצאת דיבה ולשון הרע מתרחשים בעולם התקשורת, כאשר עיתונאי מפרסם כתבה אשר נתפסת כלשון הרע או הוצאת דיבה בפני מושא הפרסום.

בשנים האחרונות, אנחנו נתקלים בסיטואציות של לשון הרע באינטרנט, אשר כמובן גורמת לנזקים רבים מאוד, בשל היקף החשיפה.

מצב קשה במיוחד של הוצאת דיבה ולשון הרע, הוא כאשר אלו מתרחשים במסגרת הליך גירושין. בני זוג אשר נפרדו וחשים צורך לנקום זה בזו, על אשר התרחש ביניהם, משתמשים באופן ציני וקשה בגירושיהם, כדי להעליב ולפגוע בצד השני.

כאשר חילופי הדברים נשארים בין בני הזוג, זו סיטואציה קשה אך כאשר הם מפיצים את העלבונות בקרב אחרים, מדובר כבר בעוולה משפטית.

הוצאת דיבה בהליך משפטי

בני זוג המשתמשים בהליך הגירושין לשם הוצאת דיבה ולשון הרע על בן הזוג השני, עושים זאת לא רק בפני חברים או קרובי משפחה, אלא גם במסגרת ההליכים המשפטיים: בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני.

חוק איסור לשון הרע קובע כי לא תוטל אחריות נזיקית או פלילית על התבטאויות פוגעניות במסגרת דיונים משפטיים, כאשר הכוונה היא לאפשר לבעלי הדין לטעון את טענותיהם באופן חופשי ולא לחשוש מתביעות.

סייג זה של אי הטלת אחריות הוא כמובן חיוני מאוד לניהול תקין של הליך משפטי, אך בוודאי כי כוונת המחוקק לא הייתה לאפשר לבני זוג הנפרדים, להשתמש בגירושיהם ובהליך המשפטי, כדי לפגוע אחד בשני, ללא הכרה.

כיצד ניתן למנוע את זה?

בני זוג העושים שימוש בהליך הגירושין ככלי להוצאת דיבה, חייבים להבין כי מעבר לפגיעה הנפשית שהם גורמים אחד לשנייה, ישנה פגיעה חריפה עוד יותר בילדיהם במשותפים ובשאר בני המשפחה.

אם לא תהיינה הסכמה אחרת בין בני הזוג, בוודאי יסכימו כי טובת הילדים עומדת מעל הכול ולכן, יש לעשות את כל מה שצריך, בכדי להיפרד בצורה נאותה ולהמשיך לתפקד כהורים טובים לילדיהם.

מטבע הדברים, אם היה מדובר במשימה קלה, הרי שהליכי גירושין לא היו טעונים וקשים כל כך. מכאן, המסקנה היא שבני זוג אשר מתקשים לנהוג בכבוד זה לזו, מוכרחים לפנות אל ייעוץ גירושין.

לייעוץ הגירושין שלוש מטרות עיקריות:

1. ליצור אווירה חיובית : התנהלות מכובדת בין בני הזוג, מצריכה שיפור האווירה השלילית שנוצרה בין השניים, עם ההחלטה להתגרש. יועץ הגירושין, מנסה לרכך את הרגשות הקשים וליצור אווירה שתאפשר דו שיח פורה.

2. שמירה על סדר עדיפויות : ההליך הרגשי והכלכלי שעוברים בני הזוג, עם הפרידה, מטשטשת לעיתים את סדר העדיפויות של בני הזוג. במקום לחשוב על הילדים ועל הדרך להקל עליהם, משתמשים בני הזוג בפרידה ככלי להטחת עלבונות שהן הוצאת דיבה.

3. ההשלכות המשפטיות : ייעוץ גירושין, בעיקר כאשר הוא נעשה על ידי עורך דין, מסביר לצדדים את ההשלכות המשפטיות של הגירושין, לרבות המשמעות החוקית של עוולת לשון הרע או הוצאת דיבה.

העובדה כי חוק איסור לשון הרע קבע כי אמירות במסגרת דיונים משפטיים, מוגנות מפני תביעות לשון הרע, אין משמעותה כי בני הזוג יכולים להתיר את הרסן ולפצוח בהתבטאויות המהוות הוצאת דיבה, במסגרת הדיון בעניינם.

חוק איסור לשון הרע קובע כי הוצאת דיבה ולשון הרע אינן חוקיות. אולם, ישנם מקרים רבים של ביצוע עוולות אלו, לרבות, במסגרת הליך גירושין שבו בני זוג משתמשים בהליך כאמצעי להוצאת דיבה זה על זו. 

לקריאה נוספת: השקר - כלי מכוער להוצאת דיבה >>

 תגיות המאמר: לשון הרע, הוצאת דיבה


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת שירה אלה

מאת: שירה אלהחוק ומשפט - כללי19/07/111594 צפיות
כדאי להכיר! מהם כללי האתיקה החלים על עורכי דין בישראל? מהי מטרתם? מה קורה כאשר עורכי דין מבצעים עבירת משמעת? על כללי האתיקה ועל דין משמעתי.

מאת: שירה אלהקנין רוחני09/06/112182 צפיות
מה קורה עם הפייסבוק?? האם חוק זכויות יוצרים מגן על הסטטוס בפייסבוק? זוהי אחת השאלות המשפטיות המעניינות ביותר בתחום זכויות יוצרים באינטרנט.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית26/05/11922 צפיות
נפגעת מרשלנות רפואית בניתוח? מה ניתן לעשות? מהי עמדת בתי המשפט לגבי רשלנות רפואית בניתוחים? כל המידע החשוב לנפגעי רשלנות רפואית בניתוח.

מאת: שירה אלהנדל"ן ומקרקעין17/05/111244 צפיות
רוצה לחסוך כסף? לפני מכירת דירה, בדוק האם הנך זכאי לפטור מתשלום מס שבח. כמו כן, אין להקל ראש בחשיבותו של חוזה מכירת דירה ועל כן, יש לקבל ייעוץ וייצוג משפטי לעניין זה.

מאת: שירה אלהחוק ומשפט - כללי17/05/111290 צפיות
נתפסת על מהירות מופרזת והוגש נגדך כתב אישום? מהי משמעות של משפט תעבורה? מהם שיקוליו של בית המשפט, במסגרת משפט תעבורה?

מאת: שירה אלהנדל"ן ומקרקעין12/05/112002 צפיות
מה קורה כאשר שוכר אינו מתפנה מדירתכם? מהי הדרך הנכונה ביותר לפינוי שוכר? האם ניתן להגיש תביעת פינוי דייר מדירה? במאמר שלפניכם.

מאת: שירה אלהחקירות23/03/111165 צפיות
תמיד רציתם לדעת! מיהו הנוטריון ומדוע חתימתו כה חשובה? מהי משמעותה? האם נוטריונים בישראל, זקוקים לרישיון בכדי לתת שירותי נוטריון? שאלות ותשובות.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/03/2074 צפיות
נדל"ן יכול לספק לך אפשרות השקעה נהדרת. ישנם דברים רבים שיש לקחת בחשבון לפני שרוכשים נכס להשקעה. המידע הבא יעזור לכם למצוא הצלחה.

בית המשפט העליון מחק בימים אלו עתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן נגד הרבנות הראשית

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי14/09/19498 צפיות
הסוגיה משפטית בעניין צו הריסה 1. האם מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה (להלן: מהנדס הוועדה המקומית) רשאי להאציל את הסמכות הנתונה לו בסעיף 221 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק התכנון והבניה או החוק) לחתום על צווי הריסה מינהליים? הרקע לבקשה והחלטות הערכאות הקודמות 2. ביום 13.11.2017, ניתן צו הריסה מינהלי לגבי בנייה ללא היתר של תקרות בטון ובריכת שחייה בדירת הדופלקס של המשיב בתל-אביב. צו ההריסה המינהלי (להלן: הצו) הוצא מכוח סעיף 221 לחוק התכנון והבני

מאת: אברהם פכטרחוק ומשפט - כללי21/03/19305 צפיות
שרת המשפטים שקד מציגה תכנית מהפכנית לבניית בית-משפט העליון, ביטול הוועדה למינוי שופטים ושימוע בכנסת בנוסח ארה"ב. אם אכן יבוא שינוי – בג"צ יכול להאשים את עצמו כי פסיקותיו וחוסר האיזון תוך התערבות בנושאים לא שפיטים, הם תוצר הביקורת.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי05/03/19413 צפיות
הגשה של עתירה ללא כל טעות מצריכה בקיאות בענייני משפט אלה

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/01/19437 צפיות
פגיעה אישית היא עניין רציני ואתה לא צריך לקחת את זה בקלות. ללא קשר לתוצאה של המקרה, לקחת מישהו למשימה על רשלנות שלהם הוא יותר מוצדק. להלן המאמר שלהלן יעזור לך עם כל ענייני הפגיעה האישית שלך.

מאת: עידן שלומןחוק ומשפט - כללי19/01/191235 צפיות
כולנו מנהלים את מרוץ החיים שלנו ודואגים להכין ביטוח כזה או אחר לצרות עתידיות שנקווה שלא יפקדו אותנו לעולם. הביטוחים הללו מבטיחים תשלומים כאלו ואחרים שנזכה להם בעתיד ישירות לכיס שלנו, או לטובת טיפולים שלנו או גרוע מכך יועברו ישירות לשארים שלנו במקרה של מוות.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica