חפש מאמרים:
שלום אורח
08.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מערכות לבניית אתרים בקוד פתוח – למי זה מתאים

כבר לפני כ-7 שנים החלו מערכות חינמיות ובקוד פתוח לבניית אתרים (תוכנות CMS, מערכות ניהול תוכן) להיות נפוצות ברשת הישראלית. באותה תקופה השימוש העיקרי בהן היה ככלי לבניית אתרי קהילה ומרבית האתרים שנבנו באמצעותן השתייכו לאחד משני סוגים: אתרי הורדות (סקירה, תוכנות וקישורים להורדה של תוכנות או סרטים בדרך כלל באופן לא חוקי) ופורומים.

יתכן שהסיבה לכך שרוב האתרים שנבנו אז על מערכות בקוד פתוח היו אתרי הורדות או פורומים, נבעו מהעובדה שבני נוער, שאלה היו תחומי הענין שלהם, היו גם מי שהתאימו את המערכות האלו לעברית ותחזקו אותן. בנוסף, תרמה לכך ההצלחה העצומה של אתרים כמו אתר ההורדות Lionetwork ובני נוער רבים ניסו לחקות ולבנות אתר דומה, כשהמערכת לבניית האתר חינמית וזמינה עבורם, כשאי אפשר להתעלם מהעבודה אותן מערכות תוכננו כך שיתאימו לצרכים ספציפיים אלו.

הנערים בגרו - המעבר לחשיבה עסקית

כשנתיים לאחר מכן, החלה להתחזק מגמה חדשה בתחום מערכות בקוד פתוח לבניית אתרים בעולם וגם בארץ. החלו להופיע יותר ויותר מערכות שמראש תוכננו עבור שימוש עסקי: בניית אתרי תדמית, אתרי תוכן, אתרים לעסקים ועוד. במקביל הפכו זמינות מערכות לצרכים ייעודיים וספציפיים כמו מערכות להקמת לוח דרושים או מערכות להקמת בלוגים.

חברה לבניית אתרים הבוחרת לבסס את האתרים שהיא מספקת ללקוחותיה על מערכת מוכנה (בקוד פתוח או על מערכת קניינית, בתשלום) מאפשרת לעצמה להתמקד במתן שירותים ללקוח כמו עיצוב האתר, בניה נכונה לפי צרכיו, קידום במנועי חיפוש ושירות וזאת במקום להתעסק בתחזוקה של קוד והתמקדות בצד הטכנולוגי.

האם מערכות לבניית אתרים הן הפתרון לכל חברה לבניית אתרים?

לכן, האם מערכות לבניית אתרים בקוד פתוח הן הפתרון המושלם עבור חברות לבניית אתרים? הן הרי נקראות פעמים רבות "מערכות חינמיות" וזוכות ליתרונות הרבים שתוכנות בקוד פתוח מעניקות (גישה לקוד, תוספים רבים).

התשובה היא לא. לחלק מסוים מהחברות לבניית אתרים, מערכות כאלו יתאימו מאד. לחברות רבות אחרות, תפיסת ה"חינם" תהיה מוטעית ותהווה פיתיון לכניסה אל תהליך ארוך ומסובך של התמודדות טכנולוגית שלבסוף תשאיר אותם מנצלים חלק קטן מאד מיכולות המערכת ויצירת אתרים מוגבלים ביכולות ובעיצוב. שלא לדבר על הוצאות כספיות גדולות, בעיקר כאלו שקשה לתכנן מראש.

בינינו מתהלכים ה'מומחים'. אנשים שלמדו והתמחו במערכות לבניית אתרים בקוד פתוח במשך ימים (בעיקר לילות). לצידם של אלו, פועלות חברות לבניית אתרים שהן למעשה 'חצי בית תוכנה'. הן מחזיקות מתכנתים רבים יחסית וכוח הפיתוח חזק איתם.

למי זה יכול להתאים

היות וכדי לספק אתר שיעמוד בסטנדרט מסחרי נדרש להכיר היטב את המערכות האלו וגם לדעת להתעסק בקוד - עבור המומחים וחברות המחזיקות מתכנתים, מערכות לבניית אתרים בקוד פתוח מאד מתאימות כבסיס לשירות עסקי ללקוחות. הם אמנם מצליחים לייצר אתרים יפים ומתקדמים, אולם לצד היכולות הטכנולוגיות לחלקם חסרות תכונות אחרות וחלק מהם הופך בעיקר לקבלן משנה שבונה אתרים עבור חברות לבניית אתרים.

אולם כאמור, אין להמעיט בערך שמערכות בקוד פתוח לבניית אתרים יכולות להעניק ולמומחים ולחברות עם כח תכנותי חזק, מערכות אלו יהוו פיתרון מצוין.

אילו בעיות יכולות להתעורר עבור חברות קטנות או בינוניות

קוד פתוח אינו מילה נרדפת ל"חינם". אמנם הרישיון עבור רוב המערכות בקוד פתוח איננו דורש תשלום אך כדי לספק אתר ללקוח בדרך כלל אי אפשר להשתמש במערכת כפי שהיא. נדרש לבצע שינויים ותוספות ולהתאים עיצוב ייחודי.

חברה שאיננה מחזיקה מספר מתכנתים מנוסים (כמו רוב החברות הקטנות והבינוניות לבניית אתרים), תצטרך לשלם עבור שירותי פיתוח עבור מתכנת חיצוני.

הבעיה שעלולה להיווצר במקרים אלו, היא חוסר הודאות לגבי עלות הקמת האתר ללקוח. השימוש בשירותים חיצוניים (פעמים רבות, במתכנתים ופרילנסרים שונים) גורם לחלקים גדולים מעלות הבניה להיות במחיר לא קבוע ובסופו של דבר להתחייבות בהצעת מחיר שגורמת לרווח קטן או הפסדים.

בנוסף, שירותי התמיכה והתיעוד על המערכת רובם מתקבלים מאתר קהילת המשתמשים במערכת. אלו בדרך כלל מספקים תשובות  במהירות (יחסית) כאשר מדובר בבעיות נפוצות ולא מורכבות. אולם ככל שהחברה בונה יותר ויותר אתרים ונתקלת בדרישות מתקדמות יותר, השאלות והבעיות נותרות ללא מענה.

עבור מערכות ארגוניות בקוד פתוח (Enterprise applications) מקובלים שירותי תמיכה והדרכה בתשלום (זהו בעצם כוחו הגדול של מודל הקוד הפתוח), אולם עבור המערכות לבניית אתרים שירותים כאלו עדיין אינם נפוצים, בוודאי שלא בישראל.

מי שבונה אתרים ומעוניין לספק שירותים מקצועיים עבור לקוחות בתחום זה ובוחן אפשרויות של ביסוס המודל העסקי שלו על מערכת בקוד פתוח ראוי שישאל את עצמו שאלות אלו:

  • האם אני מכיר אותה מספיק טוב כדי שאוכל לייצר איתה אתרים מגוונים ומורכבים? אם לא אדע, האם יש מי שינחה אותי כיצד?
  •  האם יש לי יכולות פיתוח כך שאוכל להתאים את העיצובים לדרישות הלקוח ולהתמודד עם תקלות, באגים ופריצות אבטחה?
  • האם אני בית תוכנה או חברה לבניית אתרים? אני רוצה להתעסק בטכנולוגיה או במתן מכלול שירותים באינטרנט?

הכותב, ארז וולף, הוא מנהל קשרי לקוחות בחברת WebsPlanet המתמחה בפיתוח פלטפורמות טכנולוגיות לבניית אתרי אינטרנט.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

משרד יחסי ציבור וייעוץ תקשורתי ושיווקי הוקם באוקטובר 2005 ומשרת מאז חברות טכנולוגיה מובילות וסטארטאפים בראשית דרכם המקצועית. המשרד מתבסס על ראייה שיווקית רחבה המחברת בין כל פעילויות השיווק והתקשורת הנדרשות לארגון. את המשרד מנהלת עינת מירון, בעלת ניסיון עשיר של למעלה מ-16 שנים בכל ערוצי המדיה השונים. http://www.meyron-mc.com/

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מירון תקשורת משווקת

מאת: מירון תקשורת משווקתפרסום באינטרנט01/02/12837 צפיות
Acuvue מותג עדשות המגע מבית ג'ונסון&ג'ונסון מגיש, קמפיין פרסומי באמצעות דאבלקליק, מבית גוגל הקמפיין כולל 23 סרטוני וידיאו שחשיפתם מבוקרת ומנוהלת בכלים טכנולוגיים מתקדמים

מאת: מירון תקשורת משווקתיחסי ציבור04/11/11878 צפיות
נהוג ומקובל להתחיל פעילות יחסי ציבור כחודשיים-שלושה לפני תאריך ההשקה הרשמי. אז למה גולן טלקום בוחרת בבליץ תקשורתי חצי שנה לפני תחילת הפעילות שלה?

יכולה להבין ולהודות לאפל על שפישטה את הטכנולוגיה, הנגישה אותה וגם פתחה שוק שלם של בעלי מקצועות חדשים, אבל אף פעם לא הבנתי את ההסכמה שבשתיקה לגישה השיווקית שלה. את הורדת הראש וקבלת כל התכתיבים שלא ניתנים לערעור, המחירים של כל כפתור וכבל, החפיפניקיות ב-QA.

מאת: מירון תקשורת משווקתיחסי ציבור17/10/111097 צפיות
הזדמנות פז עבור התקשורת לתקן עוולות גדולות ובראשן את זו שנגרמה לרונה רמון. הזדמנות לתכנן ולהיערך כבר מעכשיו כיצד לספר ולתעד את חזרתו של גלעד במינימום רמיסה של כבוד האדם, הפרטיות והשקט שמגיע לו

מאת: מירון תקשורת משווקתיחסי ציבור13/10/11993 צפיות
ניהול משברים הוא דבר מאוד פשוט לביצוע. הוא כולל 2 מרכיבים בסיסיים שחייבים להתקיים כדי לנטרל את הביקורת – שקיפות ואחריות.

17 כלות כנראה לא יקבלו את שמלות הכלה שלהן; החוב של החברה לעובדות מוערך בכחצי מיליון ש"ח

מאת: מירון תקשורת משווקתעסקים, מימון וכספים11/04/111872 צפיות
בית דין רבני שדן בתביעת השתתפות בהפסדים לאור קבלת שטר היתר עסקא פסק כי שטר שכזה אינו מחייב

מאמרים נוספים בנושא בניית אתרים

מאת: יאירבניית אתרים18/06/191831 צפיות
לא ניתן להפריז בתיאורים לגבי חשיבותו של אתר מקצועי וטוב לתמהיל המיתוג של כל עסק וחברה. האתר מהווה את "חלון הראווה" של העסק, את אמצעי הקשר הישיר שלו אתכם, ולא בכדי הוא נחשב למהותי ביצירת מותג מנצח.

מאת: עידן שלומןבניית אתרים22/08/174675 צפיות
החלטתם לבנות אתר חדש וכעת אתם בשלב הראשוני של התהליך, אך זהו שלב שללא ספק אחד החשובים ביותר – רכישת דומיין (שם מתחם) לאתר שלכם.

מאת: עידן שלומןבניית אתרים05/06/173764 צפיות
לפני שאתם שואלים את עצמכם איך להשיג לקוחות חדשים לעסק, אולי כדאי לדבר על אתר האינטרנט שלכם ועל תרומתו. אם השקעתם לא מעט על האתר הקודם והלקוחות סרבו להגיע, אולי כדאי שתבדקו את הבעיה לעומקה. ייתכן מאוד שיש לכם בעיה בבחירה של דומיין. מה זה דומיין ואיך הוא יכול לעזור לכם להשיג יותר לקוחות ובפרט לקוחות שאתם באמת צריכים לבית העסק?

מאת: vodplaceבניית אתרים22/03/171620 צפיות
בניית אתרים, על וורדפרס או לא?

מאת: Droxitבניית אתרים26/01/171176 צפיות
כאשר אנו משווקים אם מוצר או שירות, באמצעות האינטרנט, דף הנחיתה, הינו דף שמתוכנן למטרה אחת והיא יצירת לידים.. בדף הנחיתה, אין ניווט שקושר את הגולש לאתר, אך הסיבה המרכזית לכך היא צמצום אפשרויות שעומדות בפני הגולש...

מאת: vodplaceבניית אתרים20/12/161207 צפיות
מחיר יכול להטעות - הנה הסיבה למה.

מאת: vodplaceבניית אתרים26/10/161102 צפיות
עולם בניית האתרים בשנים האחרונות השתדרג עשרת מונים. לא עוד אתרים שלוקח לבנות אותם במשך חודשים שלמים, כיום בזכות מערכות לניהול תוכן פופולאריות כגון וורדפרס ניתן לבנות אתרים בתוך מספר ימים בודדים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica