חפש מאמרים:
שלום אורח
06.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

זכויות כספיות של חולה הלב - פטור רפואי ממס הכנסה, גמלת סיעוד – פרק ד'

מאת: ד"ר עודד שראלמחלות לב18/07/20091907 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

המאמר נכתב בשיתוף עם גב' רינת הילדנברנד - אופיר, משפטנית.

הקדמה -

מאמר זה הינו אחד מסדרה של עשרות מאמרים שכתבתי, שמטרתם לתת מידע מקצועי לחולים ונפגעים, כיצד לממש את המגיע להם, כצעד חשוב בשיקום ובחזרה לחיים. חלק מהמאמרים דן בפרוצדורות השונות, כיצד לגשת לוועדות רפואיות בביטוח הלאומי, מס הכנסה, משרד הביטחון, קרן הפנסיה, חברת הביטוח. מאמרים אחרים, חשובים אף יותר, מתארים את התהליך האפשרי של חזרה לחיים, מתוך כוחות פנימיים. כיצד להפוך את המצוקה הבריאותית, לנקודת הזדמנות?

הנני רופא ומשפטן. לאחר שחליתי מאד בעצמי; ולאחר שאחד מילדי נפגע קשה בפיגוע התאבדות, כחייל - הבנתי מקרוב את עולמם של החולים והנפגעים. הבנתי עד כמה יש צורך בהקטנת הנזק הכלכלי, שמתלווה תמיד לנזק הבריאותי. עד כמה קשה לחולה להשתקם, כאשר יש לו אי נוחות, או אפילו מצוקה כספית. הבנתי גם עד כמה קשה להתמודד מול הוועדות הרפואיות השונות, המנוכרות ולעיתים אף מזלזלות.  נרתמתי לעניין, שכן כרופא ומשפטן יש לי את כל הכלים הדרושים על מנת להצליח לקבל את מה שמגיע בוועדות הרפואיות. לקבל את מה שמגיע לפי החוק והדין. מה שמגיע כדי לסייע לו להשתקם, או לפחות לא להידרדר. לאחרונה התחלתי לכתוב את הידע שלי ולפרסמו באינטרנט, כשירות עבורך. בנוסף הנני פועל בחברת בר מדיקס - למימוש זכויות רפואיות  http://www.barmedics.co.il , הפועלת מתוך הבנת החולה והנפגע, בצורה מקצועית ובגישה מאד אכפתית.

גמלת ניידות

זכאים לגמלת ניידות הינם מוגבלים בניידות אשר וועדה רפואית של משרד הבריאות קבעה להם אחוזי מוגבלות ברגליהם לפי רשימת ליקויים מוגדרת בלבד. הרשימה היא רשימה סגורה שלא ניתן להוסיף לה ליקויים.

לאור האמור לעיל, חולי לב אינם זכאים לגמלה זו. 

פטור ממס הכנסה

סעיף 9 (5) לפקודת מס הכנסה מעניק פטור ממס על הכנסה של עיוור או נכה. הפטור מתייחס להכנסה מיגיעה אישית (עבודה) ולהכנסה מנכסים. הפטור יכול להינתן לצמיתות או לתקופה זמנית. 

זכאות

עיוור או נכה שיש לו נכות רפואית בשל ליקוי אחד בשיעור 100%  

או

נכות רפואית מעל 89.01% למי שיש לו אוסף מחלות וליקויים ובתנאי שקביעת הנכות נובעת מחישוב מיוחד (משוקלל) של הליקוי באיברים השונים ואילולא החישוב המיוחד חיבור הנכויות היה מגיע ל- 100%.

קביעת הנכות

נכים ששיעור נכותם נקבע ל- 100% נכות לצמיתות על פי אחד החוקים המנויים להלן זכאים באופן אוטומטי לפטור ממס. את הפטור ניתן לקבל מפקיד השומה על ידי הגשת בקשה בצירוף האישור המעיד על הנכות. 

החוקים הם: חוק הנכים (תגמולים ושיקום), חוק נכי מלחמה בנאצים,חוק רדיפות הנאצים, חוק התגמולים לנפגעי איבה, חוק הביטוח הלאומי (נכות כללית ומתנדבים).

הוועדה הרפואית

אדם שלא נקבעו לו אחוזי נכות על פי אחד החוקים שפורטו לעיל רשאי לגשת לוועדה רפואית של מס הכנסה שמתבצעת על ידי וועדות של המוסד לביטוח הלאומי.

יש להגיש טופס בקשה לפטור ממס למחלקת וועדות רפואיות של מס הכנסה באזור המגורים (טופס 1516) . יש לשלם אגרה עבור הזימון לוועדה רפואית.

שובר תשלום אגרה.

הפרוצדורה דומה מאד למתואר קודם ביחס לנכות מעבודה. זמני הערעור ארוכים יותר ועומדים על 45 יום.

על החלטת הועדה הרפואית לעררים ניתן לערער לבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק,  בשאלה משפטית בלבד תוך 30 יום מיום קבלת ההודעה על החלטת הוועדה. קיימת הצעת חוק להעביר סמכות לעניין הערעורים לבית המשפט המחוזי.

המוסד לביטוח לאומי מעביר לנציבות מס הכנסה הודעה על הפטור ובהתאם לכך נשלחת לנישום הודעה מהנציבות על הזכאות לפטור.

 

קבלת החזרי מס

לצורך קבלת החזרי המס יש להגיש דוחות. ניתן לקבל החזר מס גם בעד נקודות זיכוי.

שכיר – יכול לקבל החזרי מס רטרואקטיביים עבור 6 שנים.

עצמאי- עבור 3 שנים בלבד.

גובה הפטור

הבחנה בין הכנסות מיגיעה אישית להכנסות ממקורות אחרים-

לגבי הכנסות מיגיעה אישית-

הכנסות עד 501,600 ₪ פטורות ממס. סכום זה מתעדכן מפעם לפעם. בעבר הועלתה הצעה לצמצם את הסכום ולא רק לעדכנו כלפי מעלה.

הכנסות ממקורות אחרים-

הכנסות מנכסים קבועים עד 60,000 ₪. הכנסות מריבית המשולמת מכספים שהופקדו בפיקדון, בתכנית חסכון או בקופת גמל, שמקורם בפיצויים או בכספי ביטוח שקיבל היחיד בשל פגיעת גוף- פטור ממס להכנסות עד לסכום של 120,000 ₪.

 

פטור זמני

פטור זמני ניתן בד"כ על ניתוחים או אשפוזים ממושכים או על מחלות קשות.

עד ה- 1/7/2003 היה ניתן לקבל פטור זמני גם על תקופות קצרות שבהן נקבעה נכות. בהתאם לכך היו זכאים חולים שעברו התקף לב לקבל פטור זמני ממס ל- 3 חודשים באופן כמעט אוטומטי. מי שעבר אוטם שריר הלב, או ניתוח מעקפים לפני תאריך זה, עדיין יכול להגיש תביעה להחזר מס, ובתנאי שהאירוע אירע לפני 6 שנים או פחות לשכיר ו- 4 שנים לעצמאי. כיום כבר לא!,  על פי תיקון לפקודת מס הכנסה, החל מ- 1/7/2003 מי שנכותו נקבעה בין יום אחד עד חצי שנה לא זכאי לפטור בגין הכנסותיו.

מי שנקבעה לו נכות לתקופה שבין חצי שנה לשנה- יינתן פטור להכנסה עד לסכום של 60,120 ₪ לשנה פחות יום.

בקשה לשינוי הנכות שנקבעה (החמרת מצב)

ניתן להגיש כל 6 חודשים למן הקביעה האחרונה של הוועדה הרפואית.

לבקשה יש לצרף מסמכים רפואיים המעידים על ההחמרה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עודד שראל - רופא' פיזיולוג  ומשפטן . משמש מנהל רפואי בחברת
בר מדיקס - החברה הראשונה למימוש זכויות רפואיות   טלפון:  1-700-702-707
לקבל מה את מה שמגיע לך בוועדות הרפואיות - ביטוח לאומי, מס הכנסה, משרד הביטחון (קצין התגמולים), קרן הפנסיה, חברת הביטוח

בר מדיקס מסייעת לחולים ונפגעים לקבל מה את מה שמגיע להם בוועדות הרפואיות - ביטוח לאומי, מס הכנסה, משרד הביטחון, קרן הפנסיה, חברת הביטוח.

בר מדיקס מסייעת בהצלחה מרובה בהליכים לקביעת זכאות כספית, כתוצאה מהבעיה הרפואית - כושר עבודה, קביעת נכות, נכות כללית, שירותים מיוחדים, תאונות עבודה, מחלת מקצוע, נפגעי איבה, פנסיית נכות, פגיעה בשירות ביטחון, החמרת מצב.

ד"ר שראל בעצמו חלה מאד ואחד מילדיו נפצע קשה בפיגוע התאבדות. לכן הוא מבין מאד ומקרוב, את מצבם של החולים ובני משפחותיהם.   מטרתה של בר מדיקס - להיות חלק מהשיקום של הנפגעים והחולים, על ידי הקטנת הקושי הכלכלי!

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר עודד שראל

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח לאומי25/07/091824 צפיות
המאמר נככתב לפי ניסיון מצטבר של חברת בר מדיקס, שהכינה אלפי אנשים כיצד נכון להופיע בפני הוועדה הרפואית. בר מדיקס - הינה החברה הוותיקה והמנוסה במימוש זכויות רפואיות. שימוש בכללים כיצד להופיע בפני הוועדה, ישפיע על התוצאות בוועדה.

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח לאומי25/07/091612 צפיות
המאמר מוגש על ידי בר מדיקס - המנוסה ביותר במימוש זכויות רפואיות, לאור ניסיונה העשיר בהכנת אנשים כיצד להופיע נכון בפני הוועדה הרפואית על מנת לקבל את מה שמגיע.

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח אובדן כושר עבודה25/07/098341 צפיות
המאמר הינו בחסות בר מדיקס החברה הוותיקה בארץ למימוש זכויות רפואיות. ביטוח כושר עבודה נועד לפצות את המבוטח במקרה של אבדן כושר העבודה. קבלת התביעה, דחיית התביעה, התיישנות, החמרת מצב. חובת הקטנת הנזק.

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח אובדן כושר עבודה25/07/098200 צפיות
המאמר הינו בחסות בר מדיקס החברה הוותיקה בארץ למימוש זכויות רפואיות. ביטוח כושר עבודה נועד לפצות את המבוטח במקרה של אבדן כושר העבודה. הפרוצדורה. כיצד יש להוכיח אי כושר עבודה

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח אובדן כושר עבודה25/07/091722 צפיות
המאמר הינו בחסות בר מדיקס החברה הוותיקה בארץ למימוש זכויות רפואיות. ביטוח כושר עבודה נועד לפצות את המבוטח במקרה של אבדן כושר העבודה. הגדרת אי כושר העבודה. כיצד להגיש בקשה?

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח אובדן כושר עבודה25/07/091320 צפיות
המאמר הינו בחסות בר מדיקס החברה הוותיקה בארץ למימוש זכויות רפואיות. ביטוח כושר עבודה נועד לפצות את המבוטח במקרה של אבדן כושר העבודה. בעת ההצטרפות לביטוח מתבקש המבוטח למלא הצהרת בריאות.

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח לאומי25/07/092421 צפיות
מוגש על ידי בר מדיקס - החברה המנוסה במימוש זכויות רפואיות. רבים נכשלים בוועדה רפואית. מה הם הכשלים העיקריים? האם סביר שהמוסד לביטוח לאומי ידריך את התובעים? שהחתול ישמור על השמנת?

מאמרים נוספים בנושא מחלות לב

מאת: דניאל seoמחלות לב12/06/146504 צפיות
אם אתם מחפשים אטרקציה מהנה ואטרקטיבית לימי הקיץ החמים המתקרבים ועימם עולה הטמפרטורה מדי יום, מצאנו לכם פעילות מהנה וכיפית לכל המשפחה.פארק מים זו החוויה הכי מהנה להעביר יום שלם בכיף ובהנאה בימי הקיץ הרותחים.

מאת: ישראלמחלות לב27/10/138448 צפיות
מאמר העוסק בתרופות מדללות דם ביחוד קומדין COUMADIN.המאמר מסקר את התרופה ,שימוש,והצורך בניטור ומעקב של רמת התרופה בדם.

מאת: ישראלמחלות לב08/07/131479 צפיות
ניתוח לב פתוח אחד הארועים הכי לא צפויים שנוחתים עלייך ביום בהיר אחד, לרוב מדובר בניתוח מעקפיים אך בניתוח מסתמים מרבית הניתוחים הם יזומים ומתוכננים מראש.זה מתחיל בעבודה, בזמן נהיגה או באירוע עם כאבים בחזה ,לחץ ותחושה רעה, ישנם כאלה אשר מסתובבים מס' ימים עם התחושה הזאת ומרגישים עייפות וחולשה בהליכה או עלייה במדרגות עד שמגיעים לרופא או למיון כי הכריחו אותם או המליצו להם. ישנם כאלה שמגיעים במסגרת בדיקות לחדר כושר ומשם הם מגיעים לצינטור ואף לחדר ניתוח בעל כורחם. יש לציין שהאחרון הוא מקרה הכי טוב מבין השאר משום שזה יזום והלב אינו נפגע ותהליך ההחלמה מהיר יותר.

מאת: מיכאל רומנסקימחלות לב26/05/131492 צפיות
הלב הוא, כיודע המשאבה שאחראית על זרימת הדם הסדירה בגוף האדם. על מנת לאפשר לדם לנוע בכיוון הנכון, ולמנוע ממנו מצב של זרימה הפוכה, מכיל הלב מסתמים - ארבעה במספר. לעיתים, פגיעה במסתמים עשויה להצריך התערבות כירורגית לצורך תיקון הבעיה באמצעות החלפת המסתם הפגום. למרבה המזל, מדובר בניתוח קל, יחסית. למעשה ניתוחי מסתמים הם בין הניתוחים הנפוצים ביותר בישראל. מרכזים רפואיים פרטיים מציגים, גם בתחום זה, יתרונות רבים.

מאת: רוני סופרמחלות לב13/12/128463 צפיות
ורידים הם כלי הדם בגוף אשר מחזירים דם מהזרועות, הרגליים ושאר האיברים אל הלב. אי ספיקה ורידית היא מצב בו זרימת הדם בורידים חסום או מוגבל. אי ספיקה ורידית יכולה להתרחש בגלל מספר הפרעות – בעיקר פקקת של ורידים עמוקים ודליות. בורידים בריאים ישנה זרימה מתמדת של דם מאיברי הגוף. ישנם שסתומים בתוך הורידים ברגליים אשר מונעים מהדם לזרום בכיוון ההפוך.

מאת: לי באומןמחלות לב23/04/128449 צפיות
מחלת לב היא המחלה השכיחה ביותר בעולם המערבי, והתמותה ממנה רק הולכת וגדלה. למטופלים שחיים עם מחלה חמורה יש מספר צרכים בסיסיים מהמערכת הרפואית: ניהול כאב וסימפטומים, הימנעות מהארכה לא מתאימה של גסיסה, להשיג תחושה של שליטה והעצמה של יחסים עם אחרים משמעותיים.מטופלים עם בעיה לבבית סובלים מעייפות, כאבים, דיכאון, בצקות, נדודי שינה, דיכאון, בלבול, אנורקסיה ועצירות. טיפול פליאטיבי יכול לסייע למטופלים ובני משפחותיהם בשלב הסופני ולהפחית עלויות מהמערכת הרפואית, אלא שמעט הרופאים מפנים לטיפול פלאטיבי

מאת: רויטל בוחניקמחלות לב01/12/118319 צפיות
הלב הוא אחד האיברים החשובים ביותר בגופנו. התקפי לב הם מצבים מסוכנים העשויים להביא למוות וכדאי לדעת כיצד ניתן למנוע אותם ואיך אפשר לטפל בהם. להלן כמה עובדות אודות התקפי לב שכדאי שתדעו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica