חפש מאמרים:
שלום אורח
30.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

חשוב לדעת! הסוגיות המהותיות שכל אזרח צריך להכיר בנוגע לדיני עבודה

מאת: דניאל זוהרדיני עבודה07/12/2011802 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק
 1. חוזה עבודה

  דיני עבודה אינם מתייחסים באופן מפורט למבנה של חוזה עבודה, ולכן ניסוח אחד כזה יחד עם עורך דין דיני עבודה מצריך ידע משפטי שלו גם בדיני חוזים. החוזה מגדיר את האסור והמותר ביחסי העובד והמעביד, אילו מגבלות מיוחדות חלות על כל אחד מהם (במסגרת העבודה והחוק כמובן) ולאיזו תקופה תחול ההתקשרות ביניהם.

 2. משכורת, תלוש משכורת וגובה התשלום

  כל עבודה שאינה במסגרת התנדבותית מחייבת את המעסיק בתשלום שכר כמובן, בתום כל חודש עבודה. אך זה לא מספיק: עליו לשלם לכל הפחות שכר מינימום לעובד, ולהנפיק עבורו תלוש שכר בו יפורטו כל מרכיבי המשכורת. על המעסיק להעביר את תלוש השכר לעובד בהתאם למועד התשלום.

 3. שוויון הזדמנויות בעבודה

  בעולם מתוקן לא היה צורך בחוק כזה, אך במציאות שלנו ישנם הרבה מאוד אנשים שמקופחים בשל נתוניהם הסוציאליים, מינם, גילם וכדומה. החוק לשוויון הזדמנויות בעבודה בא להבטיח כי כל אדם יזכה לאותן הזדמנויות בלי קשר לנתוניו האישיים ויעבוד רק על פי יכולותיו המקצועיות.

 4. פרטיותו של העובד

  אמנם העובד מקבל את שכרו מהמעסיק, אך אין זה אומר שהוא שייך לו. כל עורך דין דיני עבודה יודע כי על המעסיק לשמור על פרטיותו של העובד. ומה זה אומר? לדוגמא, המעסיק אינו רשאי לבדוק תיבת דואר אלקטרוני של עובד, אלא אם כן הוגדרה לצורכי עבודה בלבד.

 5. תשלומים מיוחדים ותנאים סוציאליים

  לכל עובד מגיעים תנאים סוציאליים בסיסיים. כך, המעסיק מחויב כיום להפריש כסף לקרן פנסיה מיוחדת עבור העובד, לספק לו דמי הבראה שנתיים למימון חופשה, לשלם לו דמי נסיעה למימון הגעתו לעבודה ולספק לו מספר ימי חופשה בשנה, בהתאם לוותק שלו.

 6. פיטורין ופיצויים

  ראשית, אין לפטר עובדת שנכנסה להריון או אדם שיצא למילואים. מעבר לזה, פיטורי עובד אשר מועסק שנה לפחות בעבודה ילוו בהודעה של חודש מראש, וכך מחויב גם עובד בעל ותק של שנה שרוצה להתפטר.

  בנוסף, עורך דין דיני עבודה יסביר לך כי כאשר אדם מפוטר הוא זכאי לפיצויי פיטורין. הפיצויים מחושבים על פי המכפלה בין מספר שנות העבודה שלו באותו מקום ממנו פוטר לבין השכר הממוצע לאורך תקופת העסקתו. ישנם מצבים בהם גם התפטרות של העובד (שינוי מקום מגורים, פטירה של קרוב משפחה וכדומה) תזכה אותו בפיצויים.

 7. הלנת שכר והלנת פיצויים

  כאמור, המעסיק חייב לשלם את שכרו של אדם בתום כל חודש עבודה. החוק מתייחס לעיכוב כעבירה רק לאחר היום התשיעי, אז זהו מקרה של הלנת שכר. במקרה כזה המעסיק יחויב בתשלום תוספת של 5% מהשכר ועוד 10% על כל שבוע איחור.

  לגבי פיצויי הפיטורין עורכי דין דיני עבודה יספרו לך כי מועד התשלום הוא ביום הפסקת העבודה – אך הלנת פיצויים תיחשב רק מהיום ה-16, אז תקבל גם הפרשי הצמדה על הפיגור. אם עברו יותר מ-30 יום, תזכה לתוספת של 20% מסכום הפיצויים המוגדר בחוק.

 8. פציעה ואובדן כושר עבודה

  עורך דין דיני עבודה עוסק כמובן גם בענייני פציעות בעבודה ואובדן כושר העבודה. אין כאן כוונה לתביעות פיצויים בגין טיפול לא ראוי וכדומה (אז יש ליצור קשר עם עורכי דין רשלנות רפואית) אלא בהגדרת הפציעה, האם היא באחריות המעסיק וכן הלאה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דניאל זוהר, מאמרים ועוד.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דניאל זוהר

מאת: דניאל זוהרתאונות דרכים07/12/11671 צפיות
אם היית מעורב בתאונת דרכים עם נפגעים, חשוב לא להילחץ. כמובן שבשטח זה קשה הרבה יותר, אך נסה להירגע ולהבין מה עליך לעשות כעת: לבדוק את פגיעותיך, לברר מה מצב הסובבים אותך, להתקשר למשטרה ולמד"א. אם תוכל, מומלץ לחפש עורכי דין תאונות דרכים – שינחו אותך מה לעשות מאותו רגע והלאה.

מאת: דניאל זוהרפלילי06/12/11715 צפיות
עורכי דין פלילי עם אחוזי הצלחה גבוהים יתאימו לך בדיוק, פשוט בגלל הנתון הזה. הם מצליחים, הם מתוחכמים, הם יודעים כיצד לתפקד בצורה הכי טובה במשפט – אין משהו שיעזור לך יותר מזה.

מאת: דניאל זוהרשמלות כלה ובגדי חתן10/11/11991 צפיות
נסי להיות פתוחה לכל גזרה או עיצוב, גם אם נראה לך שאלו לא ממש מחמיאים. לעיתים, שמלת כלה שנראית על הקולב מוזרה ולא יפה, הופכת להיות מושלמת על הגוף. נסי להיפתח ולא להשיב בשלילה לכל הצעה.

מאת: דניאל זוהרדיני חוזים09/11/111058 צפיות
ידעת כי בכל רכישה שאתה מבצע, אתה בעצם מקיים חוזה כלשהו מול האדם שממנו קנית? האם ידעת שהחתימה שלך על חוזה היא כמעט בלתי ניתנת להפרה? ידעת שבעת החתימה, עליך לשים לב טוב לכל פרט?

מאת: דניאל זוהרעיצוב גרפי26/09/115032 צפיות
כל הכתבות כבר הוכנו מזמן. גם העורך עבר עליהן. הליטושים נעשו, המילים המיותרות נמחקו. אפילו התמונות כבר נשלחו אל המערכת. עכשיו, כל שנותר הוא להעביר את החומרים אל בית הדפוס ולהוציא את העיתון לאור.

מאמרים נוספים בנושא דיני עבודה

מאת: רונית בילרדיני עבודה14/03/18466 צפיות
חוק פיצויי פיטורים קובע, כי עובד אשר פוטר ממקום עבודתו לאחר שנת עבודה זכאי לפיצויי פיטורים מהמעביד. כמו כן, קובע החוק, כי בנסיבות מסוימות זכאי עובד לתשלום פיצויי פיטורים אף לאחר התפטרותו מעבודה. (הרעת תנאים, התפטרות לצורך טיפול בילד, מעבר מגורים לצורך עבודתו של בן הזוג ועוד).

מאת: tiloniדיני עבודה07/09/17817 צפיות
לעיתים, כמו בכל משפחה, יכולים להתגלע ויכוחים וחילוקי דעות, אולי אפילו להיאמר מילים קשות אך במקום העבודה, בניגוד למקרים דומים בתוך המשפחה הקרובה או לחברים הקרובים, עלול הצד השני לראות בדברים אלו כהוצאת לשון הרע בעבודה ולתבוע את אומרם בבית המשפט תחת חוק ""איסור לשון הרע התשכ"ה- 1965"

מאת: שירה אלהדיני עבודה20/12/16752 צפיות
במסגרת עבודתו, זכאי העובד לזכויות שונות, כגון חופשה שנתית, דמי הבראה, גמול שעות נוספות ועוד.

מאת: איתמר כוכבידיני עבודה01/08/161731 צפיות
אישור מרופא תעסוקתי המורה כי אין העובד מסוגל לחזור לעבודתו הקודמת, או מצב הזהה לה, וזאת בשל תפקוד לקוי של אחד מאברי הגוף. עובד הסובל מבעיות בריאותיות ומציג מסמכים מרופא מומחה, המציין את הלקות בכושר עבודתו ומגבלותיו הרפואיות בעבודתו. עובד הסובל ממגבלה בריאותית ומבצע עבודה אשר אינה מתאימה ליכולותיו הרפואיות עקב מצב בריאותי לקוי.

מאת: איתמר כוכבידיני עבודה02/06/162341 צפיות
החובה לשלם שכר בחגים לעובדים, עולה מתוקף צו ההרחבה להסכם המסגרת במגזר העסקי. בהתאם לכך, עובד חודשי ועובד שכר (בתנאים הרשומים להלן) זכאים לשכר רגיל, אף בימים אשר לא עבדו בהם בשל היותם ימי מנוחה בחגים.

מאת: אבי דוידידיני עבודה23/05/162448 צפיות
בקצרה על הרעת תנאים בעבודה לאלו המחליטים להתפטר ולאלו המחליטים להישאר במקום העבודה.

מאת: איתמר כוכבידיני עבודה22/05/162522 צפיות
חוק עבודת נשים, התשי"ד-1954 (להלן יקרא: "החוק"), קובע את הזכאויות העומדות לנשים כזכויות קוגנטיות (ר' מאמרי: חוקים קוגנטיים, חוקים דיספוזיטיביים – ד"ר איתמר כוכבי). מטרת החוק וייעודו הינו הבטחת הזכויות וההגנה על הנשים בעבודה

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica