חפש מאמרים:
שלום אורח
27.02.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

התפתחות רפואת הפה והשיניים

רפואת הפה והשיניים היא כיום כר עיסוק נרחב. ראשיתה עוד בעת העתיקה: קימות עדויות לפעילות זו בקרב עמים יורדי ים, הפיניקים, היוונים, ואף המצרים. אז כהיום עיקר עיסוקה היה באבחון, מניעה וטיפול במחלות ופציעות בשיניים, בלסתות, בגולגולת ובחלל הפה. אז השתמשו בשיניים משנהב, גשרים דקיקים מזהב ומתכות אצילות אחרות, קדחו חורים בעת הצורך, למשל לניקוז מוגלה, עקירות לשיניים רקובות ומשוחררות, ועוד. במסכת שבת בתלמוד נדון האם כתר זהב או כסף שנפל בהליכה ברחוב בשבת איננה ערוב תחומין. ככל הנראה לא היו נהוגות אז תביעות רשלנות רפואית בתחום רפואת הפה והשיניים:

אין רשלנות רפואית שיניים – כשאין רפואת שיניים...

רפואת המומחים שהיתה נהוגה בימי יוון ורומי עברה לידי נזירים וכמרים בימיי הביניים. עם ירידת המסך על רומא נגוזו גם שיטות שיקום הפה ורפואת השיניים שהיו נהוגות עד אז ביוון ורומי. מטפלי ימי הביניים לא רק שלא הרימו כל תרומה לתחום – הם גם פיתחו אמצעים ואינטסורמנטים מעוררי פלצות לעקירה, שהלמו היטב לגילדת האינקוויזטורים. ועדיין – לא התפתחה דיסציפלינה ראויה לתביעות רשלנות רפואית שיניים, גם כשבתחילת האלף השני שונמך הטיפול הדנטלי מידי הכמרים לצורפים, בלנים, נפחים – ו" ספרים מנתחים barber surgeon ".

רפואת הפה והשיניים זינקה ובאחת לכדי תחום רפואי-כירורגי במאות ה19-20', והיא ממשיכה להתפתח צעדי ענק. זהו תחום רפואי וכירורגי רחב, שכולל סל גדל והולך של התמחויות. בהתאמה ובכפוף לאינדוקטרינצית ההתמחות וההתמקצעות ברפואה המערבית, אין כמובן די בגלב ותולש שיניים לעת מצוא: המומחה העוסק בתחום כיום מחויב בתואר דוקטור לרפואת שיניים, או לחילופין דוקטור לכירורגיה דנטלית. למודים שכאלה אורכים במדינת ישראל למשל כשש שנים. פרוצדורות נפוצות בתחום כוללות מעבר לכתרים סתימות וגשרים – גם עקירות, השתלות ועוד. לשם כך נדרשים מומחים, ועם גדילת המורכבות במקצוע ובהתמחויות, ויוקר הטיפול – גם גדלה האפשרות לתביעות רשלנות רפואית בתחום רפואת הפה והשיניים.

במדינת ישראל הוחלט בשנות האלפיים להוסיף את תחום רפואת השיניים לילדים לתוך חוק ביטוח הבריאות הממלכתי, במטרה להרחיב את הטיפולים עד גיל 19. פוליסות בטוח שיניים פרטיות אינן נפוצות בישראל כלל: הרוב המכריע של הציבור צפוי לטיפולים כאלה ואחרים בפה ובשיניים, ופוליסת ביטוח שכזאת עשויה לחשוף את חברות הביטוח לתביעות רבות, ובינותן גם על רשלנות רפואית בתחום רפואת הפה והשיניים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

משרדנו עוסק בדרך קבע בייצוג והופעה בערכאות בתי המשפט השונות כאשר תחום התמחות עיקרי במשרד הינו בתחום רשלנות רפואית על כל היבטיו זאת בנוסף על תחומי הביטוח והנזיקין.
המשרד הוקם ומנוהל בפועל על ידי עורך דין אסף אודיז שהינו בעל ניסיון של שנים ממושכות ורבות בייצוג והופעה בערכאות השיפוטיות השונות של אלפי לקוחות, כאשר במשרד מועסקים עורכי דין נוספים המנוסים בייצוג נפגעי גוף בתחומי רשלנות רפואית,  תאונות דרכים, תאונות עבודה, רשלנויות שונות ומפגעים שונים בשטחם של רשויות מקומיות לרבות המדינה, מבוטחים בתחום ביטוחי הבריאות והחיים הפרטיים והציבוריים ובעיקר בביטוחי אובדן כושר עבודה, ביטוח סיעוד, ביטוח מחלות קשות, ביטוח חיים ומשכנתאות, ביטוח  מקיף לרכב וצד ג' וכן נפגעי רכוש ונזקי פח לרכב.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד אסף אודיז

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית28/03/161175 צפיות
מה חשוב להכיר ולדעת כדי לבחור נכון עורך דין רשלנות רפואית? מעבר לניסיון, יש גורמים נוספים שצריך לקחת בחשבון.

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית14/03/161112 צפיות
מהי רשלנות רפואית? מה הן הסיבות בגינן ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית כנגד הגוף הרפואי המטפל ומה הן תביעות הרשלנות הרפואית הנפוצות ביותר בישראל? כל מה שבאמת צריך לדעת על רשלנות רפואית בשורות שלפניכם.

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית28/05/12714 צפיות
רשלנות רפואית בהריון במובן המוכר לנו כיום לא היתה נפוצה כל כך בעבר הלא כל כך רחוק, בעיקר משום שעד מהלך המאה הקודמת הרפואה המערבית כולא היתה פרימיטיבית במושגיה כיום, ורפואת הריון משמעותית החלה להתפתח עקב בצד אגודל רק בעשרות השנים האחרונות.

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית09/05/12737 צפיות
אומנם טיפולי השיניים נתפסים אצל רוב האוכלוסייה כדבר שבשגרה, אך לעתים הם כוללים פרוצדורות רפואיות מורכבות שלא בהכרח מסתיימות בתוצאה הרצויה.ישנם סוגים שונים של טיפולים ברפואת השיניים: טיפולים הנחוצים למטופל ולבריאותו וביניהם טיפולי שורש, סתימות או עקירות שיניים וטיפולים נוספים שנועדו לשקם את הפה. וישנם טיפולים בתחום רפואת השיניים שהינם טיפולים האלקטיביים וביניהם ניתן למצוא הליכים כדוגמת הלבנת שיניים ואורתודנטיה.

מאמרים נוספים בנושא רשלנות רפואית

מאת: עורך דין ירון מויאלרשלנות רפואית26/07/171593 צפיות
מערכת המשפט הישראלית מורכבת משלוש ערכאות: בית המשפט העליון, בתי המשפט המחוזיים ובתי משפט שלום. לצד אלו ישנן מספר ערכאות מקבילות: בית המשפט לעניינים מנהליים, בתי משפט למשפחה, בית משפט לתביעות קטנות, בית משפט לעניינים מקומיים ועוד. מורכבות מערכת המשפט ותחומי הסמכויות השונים של כל ערכאה מחייבת עורכי דין להתמקצע בתחומי משפט מסוימים, בכדי שיוכלו לספק ללקוחותיהם שירות מקצועי מתוך היכרות התחום באופן מעמיק על כל רבדיו.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית14/12/161072 צפיות
הדרך הנכונה להגיש תביעה ולדרוש פיצוי כספי בגין רשלנות רפואית בלידה היא לפנות למשרד עורכי דין עם ניסיון מעשי בטיפול בתביעות הקשורות לרשלנות רפואית בלידה... קרא עוד

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית28/03/161175 צפיות
מה חשוב להכיר ולדעת כדי לבחור נכון עורך דין רשלנות רפואית? מעבר לניסיון, יש גורמים נוספים שצריך לקחת בחשבון.

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית14/03/161112 צפיות
מהי רשלנות רפואית? מה הן הסיבות בגינן ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית כנגד הגוף הרפואי המטפל ומה הן תביעות הרשלנות הרפואית הנפוצות ביותר בישראל? כל מה שבאמת צריך לדעת על רשלנות רפואית בשורות שלפניכם.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית07/10/152059 צפיות
לא מעט מקרים של רשלנות רפואית חמורה הסתיימו במוות של המטופל. מיהו התובע בתביעת רשלנות רפואית במקרה כזה? על אילו נזקים ניתן לתבוע פיצויים? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית21/07/151406 צפיות
חברת הביטוח והמוסד הרפואי מעוניינים לחתום על הסכם פשרה כאשר הם יודעים שהתביעה תתקבל בבית המשפט. האם כדאי לחתום על הסדר פשרה?

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/151408 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica